Reklama
Reklama

Owczarki niemieckie – jakie są psy owczarskie?

Facebook
Twitter
Owczarki niemieckie – jakie są psy owczarskie?

pixabay.com/images/id-248622/

Owczarki niemieckie to jedne z najwszechstronniejszych psów użytkowych. Mogą pracować jako psy pasterskie, policyjne, ratunkowe, przewodnicy niepełnosprawnych i psy towarzyszące.

Spis treści - kliknij strzałkę

Owczarki – czy to psy pasterskie, czy owczarskie?

Wbrew pozorom owczarek to nie to samo co pies pasterski. Zadaniem owczarków była pomoc przy inwentarzu tj. zaganianie, przepędzanie i pilnowanie stad przed drapieżnikami czy zapobieganiu szkodom przez nie wyrządzanych na polach uprawnych. Owczarki spełniały także istotną rolę w obejściu gospodarstwa, pilnując drobiu przed mniejszymi szkodnikami jak lisy, kuny czy ptaki drapieżne.

Psy pasterskie wywodzą się od psów bojowych, a więc są większe i silniejsze niż owczarki. Zadaniem psów pasterskich także była ochrona stad, tyle że skupiała się ona głównie na obronie i ochronie fizycznej przed dużą zwierzyną, jak niedźwiedzie czy wilki.

Z czasem funkcje obu psów zatarły się, wtedy od psów owczarskich i pasterskich oczekiwano większego posłuszeństwa, stawiano nacisk na umiejętność pilnowania niż agresję oraz na kształtowanie cech fizycznych, pozwalających na utrzymanie dyscypliny w stadzie.

Historia owczarka niemieckiego

Historia owczarka niemieckiego ma swój początek w 1871 roku, kiedy Max von Stephanitz rozpoczął hodowlę rasy, krzyżując owczarka wirtemberskiego z owczarkiem turyńskim. Nie można zapomnieć, że wzmianki o praprzodkach owczarków pochodzą już z VII wieku z terenu Niemiec, gdzie psy zbliżone cechami do owczarków wykorzystywane były do strzeżenia owiec i ochrony dobytku ziemian. Rasa została uznana w 1899 roku, a pierwszym psem wpisanym do księgi hodowlanej „Stowarzyszenia Owczarka Niemieckiego” został pies o imieniu „Horand von Grafrath”, będący własnością Maxa Stephanitza.

Planowa hodowla owczarka niemieckiego

Hodowla owczarka niemieckiego rozpoczęła się w 1899 roku, a jej celem było uzyskanie doskonałego psa użytkowego z cechami takimi, jak wytrwałość, posłuszeństwo, odwaga i wytrzymałość.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Jak wygląda owczarek niemiecki?

pixabay.com/images/id-2662131/

Owczarek niemiecki to pies średniej wielkości. Sylwetka psa jest zwarta, lekko wychudzona i dobrze umięśniona. Głowa psa jest proporcjonalna do sylwetki, klinowata, z zaokrąglonym czołem i łagodnym stopem. Trufla nosa psa jest zawsze czarna bez względu na umaszczenie. Oczy owczarka niemieckiego powinny być ciemne, średniej wielkości o migdałowatym kształcie, usytuowane lekko skośnie. Uszy szpiczaste, stojące, średniej wielkości, nie mogą się załamywać, równoległe względem siebie, ustawione frontalnie małżowinami. Grzbiet owczarka niemieckiego powinien być prosty, mocny, dobrze umięśniony, przechodzący w długi i lekko opadający zad. Zad wieńczy szablasty ogon, który nigdy nie jest noszony powyżej linii grzbietu. Ogon i uszy absolutnie nie mogą być korygowane. Owczarek niemiecki dźwiga ciało na mocnych i umięśnionych nogach, ze zwartymi i dobrze wysklepionymi łapami. Opuszki i pazury są ciemne, niepopękane, twarde. Skóra owczarka niemieckiego nie jest ściśle przylegająca, lecz nie powinna też mieć fałd.

Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy

pixabay.com/images/id-3409620/

Owczarek niemiecki długowłosy ma okrywę długą, miękką i nieprzylegającą. Krótszy włos u odmiany długowłosej znajduje się tylko na głowie, łapach, przednich stronach kończyn i wewnątrz uszu. Włos musi być obfity na ogonie, szyi oraz tylnej stronie nóg (wyraźne portki na tylnych łapach i pióra na przednich). Okrywa zawsze jest dwuwarstwowa z jasnoszarym podszerstkiem. Włos nie może się rozdzielać na grzbiecie, ani tworzyć kępek wewnątrz małżowin.

Owczarek niemiecki krótkowłosy

Owczarek niemiecki krótkowłosy

pixabay.com/images/id-2386814/

Owczarek niemiecki krótkowłosy ma okrywę twardą, gęstą i przylegającą. Dłuższy i obfitszy włos pojawia się tylko na szyi i tylnych stronach nóg (umiarkowane portki na tylnych kończynach i dłuższy włos powyżej nadgarstka na przednich). Głowa, uszy, przednia strona nóg i łapy występują zawsze z krótkim włosem okrywowym. Okrywa, tak jak w przypadku odmiany długowłosej zawsze jest dwuwarstwowa z jasnoszarym podszerstkiem, a włos na grzbiecie nie tworzy przedziałka, ani nie występują kępki wewnątrz uszu.

Owczarek niemiecki usposobienie

Owczarek niemiecki to pies o zrównoważonym charakterze. Wykazuje się pewnością siebie, jest odważny, cięty i czujny. Pies nie powinien wykazywać lęku, ani gryźć ze strachu. Niewłaściwa socjalizacja lub jej brak może wywołać u owczarka agresję. Owczarek niemiecki z natury jest zwierzęciem łagodnym, choć sprowokowany może stać się niebezpieczny i na pewno podejmie się obrony czy to terenu, czy swego ludzkiego stada. Owczarek niemiecki to pies niezwykle karny i oddany opiekunowi. Ma twardy charakter, ale uznaje się go za łatwego w szkoleniu. Wszystkie te cechy składają się na psa, który będzie świetnym czworonożnym przyjacielem, stróżem, obrońcom, psem pracującym w służbach czy według pierwotnego przeznaczenia psem pasterskim.  

Czy owczarki niemieckie są dobre dla dzieci?

Czy owczarki niemieckie są dobre dla dzieci?

pixabay.com/images/id-455469/

Owczarek niemiecki jest dobrym kompanem rodzin z dziećmi, gdyż wykazuje wobec nich instynkt opiekuńczy. Właściciele owczarków niemieckich posiadający dzieci muszą się zatem liczyć z tym, że pies na spacerach rodzinę będzie bronił przed obcymi. Pamiętać należy, że dziecko nigdy nie będzie dobrym opiekunem dla zwierzęcia, bez względu na rasę czy wiek psa, ale może i powinno uczestniczyć w opiece nad nim pod nadzorem dorosłego. Owczarki niemieckie ze względu na gabaryty, energię i siłę nie powinny pozostawać bez nadzoru w obecności małych dzieci. Przez zwyczajną nieuwagę mogą im po prostu zrobić krzywdę. Owczarek niemiecki nie wyróżnia nikogo z rodziny, kocha wszystkich jej członków – małych i dużych jednakowo. Owczarek potrzebuje doświadczonego opiekuna, gdyż pies ten wymaga wszechstronnej, intensywnej pracy treningowej.

Czy owczarki niemieckie tolerują inne psy?

Prawidłowo ułożony owczarek niemiecki zaakceptuje w domu inne zwierzęta pod warunkiem, że został z nim wychowane. Wprowadzenie nowych zwierząt do domu owczarka niemieckiego może być trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale nie niemożliwie. Właściwie przeprowadzony proces adaptacji i poznania się zwierząt przyniesie pozytywne efekty.

Szczenięta owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki | szczenięta | decyzja o zakupie i opieka

pixabay.com/images/id-4614456/

Szczenię owczarka niemieckiego nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na stan wszystkich szczeniąt i ich rodziców. Samiec i samica muszą być tej samej odmiany włosa. Regulamin ZKwP nie zezwala na kojarzenie owczarka niemieckiego długowłosego z krótkowłosym. Rodzice miotu muszą mieć wyniki badań na dysplazję typu A i B oraz przejść obowiązkowe testy psychiczne, podczas przeglądu hodowlanego. Szczeniaki owczarka niemieckiego powinny być radosne i zadbane, nie powinny wykazywać lęku ani agresji. Odmowa pokazania innych zwierząt przez hodowcę powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego.

Hodowca owczarka niemieckiego musi być zrzeszony w związku kynologicznym i posiadać dokumentację hodowlaną (licencję hodowlaną z certyfikatem, kartę miotu, kartę krycia, protokół przeglądu miotu, potwierdzenie znakowania) – dzięki niej wraz z psem hodowca wyda metrykę szczeniaka. Na podstawie metryki nowy opiekun szczeniaka może wystąpić o rodowód dla psa. Szczenięta owczarka niemieckiego poza metryka muszą mieć wyrobioną książeczkę zdrowia, być zaszczepione i odrobaczone.

Czy owczarek niemiecki i owczarek alzacki to te same psy pasterskie?

Tak, owczarek niemiecki i owczarek alzacki to ta sama rasa, a poszukiwanie różnic rasowych pomiędzy nimi będzie bezowocne. Wprowadzenie nazwy owczarek alzacki było czysto propagandowym zabiegiem, który podyktowany był powojennymi nastrojami antyniemieckimi. Z tego powodu przemianowano owczarka niemieckiego na owczarka z Alzacji (Francuzi), na Shepher dog (Amerykanie) lub Alzacki wilczy pies (Brytyjczycy).

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Owczarki niemieckie – jakie są psy owczarskie? | Zoonews.pl
Article Name
Owczarki niemieckie – jakie są psy owczarskie? | Zoonews.pl
Description
Owczarki niemieckie to jedne z najwszechstronniejszych psów użytkowych. Mogą pracować jako psy pasterskie, policyjne, ratunkowe, przewodnicy niepełnosprawnych i psy towarzyszące.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 319

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x