Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK SZKOCKI KRÓTKOWŁOSY – smooth collie - opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek szkocki krótkowłosy – smooth collie - opis rasy

By Svenska Mässan from Sweden – COLLIE, KORTHÅRIG, Törnskogens Noa Noa, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878922

Owczarek szkocki krótkowłosy to kuzyn owczarka długowłosego collie, który mimo nazwy ma zupełnie inne historię pochodzenia.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o owczarku szkockim krótkowłosym

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

296

➡ Waga

18 – 29,5 kg

❤ Długość życia

11 – 14 lat

💢 Charakter

Owczarek szkocki krótkowłosy, jak podaje wzorzec rasy, jest psem wesołym, przyjaznym i bez śladu nerwowości czy agresji. Obecnie psy tej rasy stały się zwierzętami do towarzystwa, kosztem pracy pasterskiej.

Owczarek szkocki krótkowłosy – pochodzenie i historia

Mimo, że owczarki szkockie krótkowłose wykazują znaczne podobieństwo do owczarków szkockich długowłosych, ich historia wiąże się z molosami, sprowadzonymi do Anglii przez Rzymian. Historyczne dokumenty z Wielkiej Brytanii zdradzają, że pierwotnie smooth collie nosiły miano bandogów – psów przeznaczonych do stróżowania i przepędzania stad owiec, a nie do ich pilnowania. Te psy początkowo zamieszkiwały obszary środkowej Anglii oraz Walii, a dopiero w XVIII wieku dotarły na tereny Szkocji. W tamtym okresie duże stada owiec potrzebowały wytrzymałych i energicznych psów zdolnych do przepędzania stad przez tereny osad i miast. W rezultacie psy te prędko znalazły się w północnych regionach Wielkiej Brytanii, gdzie zostały skrzyżowane z miejscowymi owczarkami. To z tych krzyżówek wyłoniły się owczarki szkockie krótkowłose, które znamy dzisiaj.

Rosnące znaczenie owczarków krótkowłosych

W okresie XIX wieku, kiedy psy zaczęto traktować jako towarzyszy, owczarki szkockie krótkowłose zaczęły stawać się obecne w najbardziej prestiżowych brytyjskich domach. Zyskały popularność głównie ze względu na łatwiejszą pielęgnację. Jeszcze w drugiej połowie XX wieku odróżniały się one znacząco od ówcześnie modnych długowłosych collie – cechowały się solidną budową ciała, krótką, szeroką głową i opadającymi uszami. Nawet królowa Wiktoria miała ich sporą liczbę na swoim letnim dworze w Balmoral.

Początki usystematyzowanej hodowli owczarków krótkowłosych

Już w 1870 roku doszło do wydzielenia osobnej kategorii, podczas wystawy w Darlington, dla owczarków szkockich krótkowłosych. W 1889 roku powołano w Anglii klub owczarka szkockiego krótkowłosego. Z kolei w 1895 roku wydzielono na wystawach kategorię collie długowłose i collie krótkowłose.

W momencie wybuchu I wojny światowej wprowadzono zakaz rozmnażania psów, co zaowocowało spadkiem populacji collie krótkowłosych. Przetrwała jedynie hodowla Launds. Po zakończeniu II wojny światowej liczba collie smooth była na tyle mała, że zdecydowano się na ponowne krzyżowanie tych psów z owczarkami długowłosymi. Narodzone z tych skojarzeń mioty przyczyniły się do odbudowy rasy.

Rozdzielenie owczarków szkockich

W 1976 roku, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę owczarków szkockich krótkowłosych, angielski Kennel Club zdecydował, by zaprzestać kojarzenia obydwu odmian. Finalna decyzja w tej sprawie zapadła kilka lat później. Należy jednak zaznaczyć, że już od 1974 roku obie odmiany mają w Anglii osobne wzorce – w USA i Europie kontynentalnej collie mają wspólny wzorzec). USA to zresztą obecnie jedyny kraj, w którym obie odmiany są ze sobą stale krzyżowane.

Uznanie owczarka szkockiego krótkowłosego przez FCI

FCI wpisało owczarki collie krótkowłose na listę ras uznany przez tę organizację 18 grudnia 1974 roku.

Owczarek szkocki krótkowłosy w Polsce

Owczarki szkockie krótkowłose są w Polsce prawdziwą rzadkością. Obecnie działa tylko kilka hodowli, w których można spróbować kupić szczenięta.

Jak wygląda owczarek szkocki krótkowłosy?

Jak podaje wzorzec rasy owczarek szkocki krótkowłosy to pies o bezbłędnej i harmonijnej budowie anatomicznej. Głowa musi być proporcjonalna do wielkości psa. Ma kształt tępego klina i czysty obrys. Głowa zwęża się stopniowo od czaszki do trufli, kufa nie powinna być jednak spiczasta. Oczy psa są średniej wielkości, ustawione lekko skośnie, kształtu migdałowatego. Uszy psa są małe, w spoczynku odrzucone do tyłu. Szyja psa jest mocna o wyraźnie łukowatym wysklepieniu. Tułów jest nieco dłuższy od wysokości w kłębie; grzbiet psów jest mocny; klatka piersiowa głęboka. Ogon sięga przynajmniej do stawu skokowego, noszony maksymalnie do wysokości grzbietu.

Owczarek szkocki krótkowłosy – charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie owczarków szkockich krótkowłosych

Pies: 56-61 cm

Suka: 51-56 cm

Owczarek szkocki krótkowłosy – waga

Pies: 20,5-29,5 kg

Suka: 18-25 kg

Szata smooth collie

Włos owczarka collie jest krótki, gładki i twardy. Podszerstek jest gęsty. Sierści nie należy ani strzyc, ani trymować.

Umaszczenie collie może być śniade z białym, trikolor oraz niebieskie marmurkowe (blue merle).

Ile żyje owczarek szkocki krótkowłosy?

Długość życia owczarka szkockiego krótkowłosego waha się od 11 do 14 lat.

Kategoria wielkości owczarków smooth collie

Owczarki collie krótkowłose to psy ras z pogranicza średniej i dużej wielkości.

Owczarek szkocki smooth collie to pies bardzo wesoły, lubiący zabawy z zacięciem do uprawiania psich sportów

Autorstwa Jacek Proszyk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79402754

Owczarek szkocki krótkowłosy – charakter i usposobienie

Owczarek szkocki krótkowłosy, jak podaje wzorzec rasy, jest psem wesołym, przyjaznym i bez śladu nerwowości czy agresji. Obecnie psy tej rasy stały się zwierzętami do towarzystwa, kosztem pracy pasterskiej.

Owczarek szkocki smooth collie to pies bardzo wesoły, lubiący zabawy z zacięciem do uprawiania psich sportów. Jest to pies inteligentny, który szybko się uczy i nie powinien sprawiać problemów wychowawczych.

Smooth collie nie ma instynktu łowcy, nie ma skłonności do ucieczek, niszczenia , nie jest niezależny,  za to lubi wokalizować. Nada się na psa stróżującego. Dogada się z psami i kotami we wspólnym domu.

Owczarek szkocki krótkowłosy – zdrowie

Krótkowłose owczarki szkockie cieszą się dobrym zdrowiem. Są to psy długowieczne, które chorują rzadko jednak nie są wolne od chorób genetycznych.

Najczęściej występujące choroby u owczarków szkockich krótkowłosych

  • Anomalia oczu collie
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Zapalenie uszu
  • Postępując zanik siatkówki
  • Artroza
  • Problem z wrażliwości na niektóre leki – gen MDR1

Dobre praktyki w ochronie zdrowia smooth collie

Dobry hodowca wraz ze szczeniakami dostarczy potwierdzenie badań RTG na dysplazje, a także badań genetycznych na obecność genu odpowiedzialnego za anomalię oczu collie.

Owczarek szkocki collie – żywienie

Niektóre psy tej rasy  mogą cierpieć na wrażliwość przewodu pokarmowego, dlatego dobrze jest podawać im pokarmy lekkostrawne i łatwoprzyswajalne. Jeżeli pies nie jest zwierzęceniem pracującym, to można stosować karmy o obniżonej zawartości tłuszczu.

Dieta owczarka szkockiego krótkowłosego może opierać się na komercyjnych suchych karmach dla psów oraz karma mokrych – dopuszczalna jest dieta łączona.

Jeżeli potrafisz, to może przygotowywać psu dietę BARF bądź posiłki gotowane samodzielnie z przepisu psiego dietetyka.

W każdym przypadku dieta powinna być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych chorób.

Owczarek szkocki krótkowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka szkockiego krótkowłosego nie jest skomplikowana. W przeciwieństwie do collie długowłosego psy tej rasy nie gubią sierści zanadto. Wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i łap. Zęby warto myć każdego dnia, by zminimalizować okładanie się płytki nazębnej.

Kąpiele zalecane są tylko wtedy, gdy pies będzie już mocno zabrudzony. Nie ma potrzeby, by kąpać psa często i zmywać przy okazji sebum.

Owczarek szkocki krótkowłosy – szkolenie

Szkolenie smooth collie nie powinno być problematyczne. To psy inteligentne, pojętne, które lubią współpracować z opiekunem. Byłoby idealnie, gdyby socjalizacja zaczęła się jeszcze u hodowcy. Szczenięta collie warto zapisać do psiego przedszkola, gdzie poznają podstawowe zasady posłuszeństwa.

Owczarek szkocki smooth collie potrzebuje sporej dawki ruchu, dlatego dobrze byłoby zaproponować psu treningi wybranego psiego sportu. Przy okazji można je łączyć z nauką komend.

Zalety i wady smooth collie

Zalety owczarka szkockiego

  • Owczarek szkocki krótkowłosy nadaje jest dosyć łatwy w ułożeniu
  • Psy tej rasy mogą uprawiać psie sporty
  • Smooth collie nada się do domu z dziećmi
  • Może pracować jako stróż posesji

Wady owczarka szkockiego

  • Psy tej rasy są dosyć szczekliwe
  • Trudno jest zakupić psa z uwagi na niewielką liczbę hodowli w Polsce
  • Psy te nie mogą przyjmować niektórych leków

Ciekawostki o owczarkach szkockich krótkowłosych

  • Smooth collie jest zdecydowanie bardziej wylewny w uczuciach niż rough collie.
  • Collie krótkowłosy jest szybszy i bardziej zwinny niż jego długowłosy krewniak.
Owczarek szkocki krótkowłosy cena

pixabay.com/images/id-1277837/

Owczarek szkocki krótkowłosy hodowla

Kupując smooth collie z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek szkocki krótkowłosy cena

Cena owczarka szkockiego krótkowłosego z hodowli waha się od 5000 do 7000 zł.

Imię dla owczarka szkockiego krótkowłosego

Ciekawe imię dla psa smooth collie: Fado, Charlie, Codi

Ciekawe imię dla suczki smooth collie: Astra, Zoja, Zara

Dla kogo smooth collie będzie idealny?

Owczarek szkocki krótkowłosy nadaje się dla każdego. Jego usposobienie i inteligencja powodują, że nada się nawet dla początkującego opiekuna. Smooth collie dobrze przystosowuje się do warunków mieszkalnych. Potrzebuje bliskości rodziny i otwartej przestrzeni, gdzie będzie mógł się wybiegać.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek szkocki krótkowłosy

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 296

Redakcja

Bibliografia

A. Redlicka, M. Redlicki, Brytyjskie psy pasterskie, wyd. Mako Press, Warszawa 2000.

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/296.pdf

fci.be/en/nomenclature/COLLIE-SMOOTH-296.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK SZKOCKI KRÓTKOWŁOSY – smooth collie - opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK SZKOCKI KRÓTKOWŁOSY – smooth collie - opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek szkocki krótkowłosy to kuzyn owczarka długowłosego collie, który mimo nazwy ma zupełnie inne historię pochodzenia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x