Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK CZESKI | Chodský pes | opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarki czeskie zostały odkryte na nowo dopiero pod koniec XIX wieku, gdy zwiększyło się zainteresowanie tradycją i historią Chodów.
Autorstwa Krosandra – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30978677

Owczarek czeski, znany też jako Chodský pes, to prawdziwa perła wśród psów pasterskich – z historią sięgającą średniowiecznych Czech i fascynującą opowieścią o odrodzeniu rasy. Nie tylko jest to pies o szlachetnym wyglądzie i charakterze, ale także pełen życia i energii towarzysz idealny dla rodziny. Z tego artykułu poznasz historię, charakterystykę, a także dowiesz się, co sprawia, że ten czeski skarb jest tak wyjątkowy. Od pomnika w Hradku, przez jego niezwykłe zdolności pasterskie, aż po jego obecność w Polsce – poznajmy razem owczarka czeskiego, psa o niezwykłym usposobieniu i urodzie.

Spis treści

Podstawowe informacje o owczarku czeskim

🌅 Kraj pochodzenia

Republika Czeska

🐶 Numer wzorca FCI

364

➡ Waga

17-27 kg

❤ Długość życia

10 – 13 lat

💢 Charakter

Owczarek czeski to wesoły pies, pozbawiony skłonności do agresji, a jednocześnie bardzo żywiołowy.

Pochodzenie i historia

Owczarek czeski (Chodský pes) to bardzo stara rasa psów, która hodowana była na terenach zachodnich Czech już w średniowieczu w XIV wieku, w regionie chodzkim, zamieszkiwanym przez Chodów – wolny lud, strzegący zachodnich granic Czech. Wraz z pojawieniem się na tych terenach owiec psy Chodów zaczęto przysposabiać do roli psów pasterskich.

Odtworzenie rasy

Owczarki czeskie zostały odkryte na nowo dopiero pod koniec XIX wieku, gdy zwiększyło się zainteresowanie tradycją i historią Chodów. W 1895 roku w Hradku postawiono nawet pomnik, na którym u boku Jana Koziny, przywódcy powstania chodskiego umieszczono owczarka czeskiego. W okresie powstania Chodowie za swój herb przyjęli właśnie głowę psa, co było podstawą do napisania powieści „Psogłowi” autorstwa Aloisa Jiraska.

Już od początku XX wieku podjęto próbę otworzenia rasy. Niewielka liczba psów, z których odtwarzano rasę wpłynęła na obecne problemy zdrowotne psów. W 1989 roku grupa hodowców, pod kierownictwem Jana Findejsa uznała, że udało się odtworzyć rasę.

Uznanie rasy i powstanie Klubu owczarka czeskiego

Obecnie w Czechach żyje kilka tysięcy owczarków czeskich. Powstał też Klub Przyjaciół Chodskiego Psa. FCI uznało rasę dopiero 20 lutego 2019 roku i wpisało ją do rejestru pod numerem 364.

Chodský pes w Polsce

Pierwszy owczarek czeski o imieniu Falko został sprowadzony do Polski w 2003 roku do hodowli „Z Coyoacan FCI”. W 2007 roku Falko zdał egzamin na psa terapeutycznego. Do wspomnianej hodowli sprowadzono jeszcze trzy psy z Czech, a w 2008 roku urodziły się w niej pierwsze w Polsce szczeniaki owczarka czeskiego: 2 psy i 2 suczki.

Jak wygląda owczarek czeski?

Owczarek czeski to pies średniej wielkości o ciele będącym wydłużonym prostokątem. Szlachetna głowa psa osadzona jest na eleganckiej szyi pokrytej gęsta i długą sierścią. Stop psa jest zaznaczony, ale nie rzuca się w oczy podobnie jak łuki brwiowe i guz potyliczny. Klinowatą kufę psa wieńczy średniej wielkości, zawsze czarny nos. Czarne są także opuszki i pazury psa, a skóra ma ciemny pigment. Średniej wielkości oczy owczarka wybarwione są na brązowo i mają kształt ukośnie położonego migdała. Wysoko osadzone uszy chodiaka są krótkie, stojące, mają szeroką podstawę i są położone blisko siebie. Trójkątne uszy psa mogą być szpiczasto lub okrągło zakończone i zawsze porasta je długi włos. Mocny i prosty grzbiet psa lekko opada od kłębu. Sam kłąb psa jest wyraźny i lekko wystaje ponad linie grzbietu. Łagodnie opadający zad owczarka czeskiego przechodzi w nasadę ogona. Ogon psa noszony naturalnie, lekko wygięty. Ciało dźwigają dobrze umięśnione kończyny o zwartej łapie i mocnych palcach.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 52-55 cm

Suka: 49-52 cm

Waga

Pies: 19-27 kg

Suka: 17-24 kg

Szata owczarka czeskiego

Chodský pes ma błyszczącą, prostą lub lekko falistą i gęstą sierść od długości od 5 do 12 cm. Podszerstek jest obfity, krótszy i bardziej miękki od okrywy.

Umaszczenie czeskiego owczarka może być czarne po czarne z rdzawym nalotem i wyraźnym podpalaniem. Podpalanie sierści im jest czystsze tym lepiej. Podpalanie znajduje się na wewnętrznej stronie uszu, krawędziach uszu, na polikach, bokach kufy, na szyi, na przedpiersiu, na wewnętrznej i tylnej krawędzi ud, na stopach i śródstopiach, na przednich nogach, na spodzie ogona i wokół odbytu.

Usposobienie i charakter

Owczarek czeski to wesoły pies, pozbawiony skłonności do agresji, a jednocześnie bardzo żywiołowy. Chodský pes doskonale sprawdzi się jako pies rodzinny – jest cierpliwy, wykazuje instynkt opiekuńczy wobec dzieci, lubi zabawy. Żywe usposobienie chodiaka nie przeszkadza mu być psem wyjątkowo opanowanym.

Owczarek czeski jest wszechstronnym psem pracującym. To rasa, która poza swoimi pasterskimi instynktem do opieki nad stadem nada się również jako pies stróżujący. W stosunku do obcych pies jest nieufny, a w sytuacji zagrożenia rodziny wykaże się odwagą godną obrońcy. To zrównoważony i niezmordowany pies, który niegdyś pilnował, bronił i przeganiał bydło hodowlane. W ruchu owczarek czeski jest lekki, swobodny, a jego krok jest przestrzenny. Jako pies pasterski jest szybki w reakcjach, aktywny, nadzwyczaj czujny, ale nigdy niewykazujący się porywczością. Agresja i nadmierny lęk jest u chodiaka niedopuszczalny i dyskwalifikuje go z pracy, do której został stworzony.

Wobec innych zwierząt owczarek czeski nie wykazuje agresji, jest zupełnie pozbawiony instynktu łowieckiego. Kłopotliwa bywa jednak jego nadopiekuńczość wobec opiekuna, a także członków stada. Nie oznacza to, że nie da się go odpowiednio ukształtować. Owczarek czeski jest psem posłusznym, łatwym w ułożeniu, a podczas nauki jest uczniem skupionym i karnym. Pies nie ma też wygórowanych wymagać, jest skromy i ma proste potrzeby, a przy tym jest psem sympatycznym, przez co idealnie nadaje się na psa rodzinnego i pierwszego czworonoga w domu.

Zdrowie

Ze względu na wąską pulę genetyczną u psów tej rasy pojawiają się problemy z płodnością oraz z budową i umaszczeniem. Inne skłonności do chorób nie zostały jeszcze opisane. Szata owczarkowi czeskiemu daje doskonałą ochronę przy każdej pogodzie, lecz najważniejsze, by nie wystawiać zwierzęcia na skrajne warunki pogodowe.

Typowe choroby owczarków czeskich

  • dysplazja stawów biodrowych
  • problemy z płodnością

Czym karmić owczarka czeskiego?

Chodiak może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów, karmą mokrą, a także odpowiednio przygotowaną i suplementowaną dietą BARF. Doskonały węch owczarka czeskiego można wykorzystywać podczas zabaw i szkolenia, ale także podając psu posiłek podczas spaceru.

Pielęgnacja owczarka czeskiego

Pielęgnacja owczarka czeskiego nie jest trudna. Wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu, w a okresie linienia robić to raz dziennie. Dodatkowo raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczy, uszu i skontrolować przyrost pazurów. Zęby trzeba szczotkować owczarkowi czeskiemu codziennie po ostatnim posiłku. W okresie linienie pies gubi okrywę dosyć mocno, co może być problematyczne, ale codziennym wyczesywaniem opiekun wspomoże szybszą wymianę martwego włosa.

Owczarek czeski – szkolenie

Owczarek czeski to pies uległy wobec przewodnika i łatwy do ułożenia. Szczenięta należy zacząć socjalizować już od 4 tygodnia życia, starsze psy po drugim zestawie szczepień mogą zostać zapisane do psiego przedszkola. Chociaż w przypadku tak posłusznego psa, jak owczarek czeski opiekun powinien poradzi sobie samodzielnie.

Chodský pes szybko zrozumie, czego oczekuje od niego opiekun i również szybko wykona komendę. Wykonywanie treningów posłuszeństwa jest dla psów tej rasy dobrą zabawą. Ze względu na swój doskonały węch owczarek czeski może brać udział w zawodach węchowych – nosework.

Zalety i wady owczarka czeskiego

Zalety

  • Chodiak to bardzo zrównoważony pies.
  • Owczarek czeski jest bardzo posłuszny – nadaje się na pierwszego psa.
  • Chodský pes doskonale dogada się z innymi zwierzętami pod jednym dachem.
  • Pies tej rasy nie jest trudny w pielęgnacji.

Wady

  • Owczarek czeski potrzebuje stałej aktywności fizycznej i psychicznej.
  • Chodiak mocno linieje.
  • Psy tej rasy mają skłonność do nadopiekuńczości.

Ciekawostki o owczarka czeskich

  • Ze względu na doskonały węch Chodský pes nadaje się doskonale na psa ratownika górskiego.
Cena owczarka czeskiego z hodowli wynosi ok. 2000 zł.
By Creator:Michaela Cerovská – Own work, CC SA 1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30339494

Owczarek czeski hodowla

Kupując owczarka czeskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta chodiaka oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek czeski cena

Cena owczarka czeskiego z hodowli wynosi ok. 2000 zł.

Imię dla owczarka czeskiego

Imię dla psa

  1. Max – proste i klasyczne imię, pasuje do silnego i odważnego psa.
  2. Thor – nawiązując do nordyckiego boga burzy, idealne dla psa o silnej osobowości.
  3. Rocky – idealne dla psa o niezachwianej determinacji i siły.
  4. Shadow – pasuje do psa o zrównoważonym charakterze, który jest wiernym towarzyszem.
  5. Leo – odnoszące się do lwa, symbolizujące odwagę i siłę.

Imię dla suczki

  1. Luna – delikatne i piękne imię, pasujące do eleganckiej suki.
  2. Bella – oznaczające „piękna”, idealne dla urodziwej suki.
  3. Athena – imię bogini mądrości, pasujące do inteligentnej suki.
  4. Zara – egzotyczne i silne imię, idealne dla psa o wyrazistym charakterze.
  5. Ruby – sugerujące cenne i wyjątkowe cechy, pasujące do kochanej suki.

Dla kogo owczarek czeski będzie idealny?

Owczarek czeski to pies, który powinien mieć do dyspozycji większe przestrzeni np. żyjąc na wsi, albo w domu z dużym ogrodem. W mieście w średniej wielkości mieszkaniu pies też da sobie radę, pod warunkiem, że będzie miał możliwość realizować swoją aktywność każdego dnia na otwartej przestrzeni. Chodiak to pies bardzo łagodny, podporządkowujący się swojemu przewodnikowi, dlatego nada się dla rodzin z dziećmi, nawet jako pierwszy pies w domu.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek czeski

Grupa I: owczarki i psy do bydła

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 364

Redakcja

Źródła

www.zkwp.pl/wzorce/364.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/BOHEMIAN-SHEPHERD-DOG-364.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK CZESKI | Chodský pes | opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK CZESKI | Chodský pes | opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek czeski to stara rasa psów, którą udało się odtworzyć stosunkowo niedawno. Pies ten jest bardzo opiekuńczy i łatwy w ułożeniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x