Reklama

Owczarek czeski - Chodský pes – opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarki czeskie zostały odkryte na nowo dopiero pod koniec XIX wieku, gdy zwiększyło się zainteresowanie tradycją i historią Chodów.
Autorstwa Krosandra – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30978677

Owczarek czeski to stara rasa psów, którą udało się odtworzyć stosunkowo niedawno. Pies ten jest bardzo opiekuńczy i łatwy w ułożeniu.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Owczarek czeski – historia rasy

Owczarek czeski (Chodský pes) to bardzo stara rasa psów, która hodowana była na terenach zachodnich Czech już w średniowieczu w XIV wieku, w regionie chodzkim, zamieszkiwanym przez Chodów – wolny lud, strzegący zachodnich granic Czech. Wraz z pojawieniem się na tych terenach owiec psy Chodów zaczęto przysposabiać do roli psów pasterskich.

Owczarki czeskie zostały odkryte na nowo dopiero pod koniec XIX wieku, gdy zwiększyło się zainteresowanie tradycją i historią Chodów. W 1895 roku w Hradku postawiono nawet pomnik, na którym u boku Jana Koziny, przywódcy powstania chodskiego umieszczono owczarka czeskiego. W okresie powstania Chodowie za swój herb przyjęli właśnie głowę psa, co było podstawą do napisania powieści „Psogłowi” autorstwa Aloisa Jiraska.

Już od początku XX wieku podjęto próbę otworzenia rasy. Niewielka liczba psów, z których odtwarzano rasę wpłynęła na obecne problemy zdrowotne psów. W 1989 roku grupa hodowców, pod kierownictwem Jana Findejsa uznała, że udało się odtworzyć rasę.

Obecnie w Czechach żyje kilka tysięcy owczarków czeskich. Powstał też Klub Przyjaciół Chodskiego Psa. FCI uznało rasę dopiero w 2019 roku i wpisało ją do rejestru pod numerem 364.

Chodský pes w Polsce

Pierwszy owczarek czeski o imieniu Falko został sprowadzony do Polski w 2003 roku do hodowli „Z Coyoacan FCI”. W 2007 roku Falko zdał egzamin na psa terapeutycznego. Do wspomnianej hodowli sprowadzono jeszcze trzy psy z Czech, a w 2008 roku urodziły się w niej pierwsze w Polsce czeniaki owczarka czeskiego: 2 psy i 2 suczki.

Jak wygląda owczarek czeski?

Owczarek czeski to pies średniej wielkości o podłużnym kształcie ciała. Jego ciało zbudowane jest harmonijnie. Głowa chodiaka jest proporcjonalna do ciała; kufa psa jest krótsza niż czaszka; nos średniej wielkości, czarny; oczy średniej wielkości, migdałowate, lekko skośne; uszy krótkie, stojące, osadzone wysoko i blisko siebie. Szyja owczarka czeskiego jest długa; grzbiet prosty i mocny; ogon noszony naturalnie, lekko zgięty.

Owczarek czeski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie owczarka czeskiego

Pies: 52-55 cm

Suka: 49-52 cm

Chodský pes – waga

Pies: 19-27 kg

Suka: 17-24 kg

Szata owczarka czeskiego

Chodský pes ma grubą, błyszczącą i gęstą sierść od długości od 5 do 12 cm. Podszerstek jest krótszy i bardziej miękki.

Umaszczenie czeskiego owczarka może być czarne do brązowo czarnego z podpaleniami.

Kategoria wielkości chodiaka

Owczarek czeski to pies średniej wielkości.

Jak długo żyje Chodský pes?

Owczarek czeski żyję średnio 10-13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek czeski – charakter

Owczarek czeski to wesoły pies, pozbawiony skłonności do agresji, a jednocześnie bardzo żywiołowy. Chodský pes doskonale sprawdzi się jako pies rodzinny – jest cierpliwy, wykazuje instynkt opiekuńczy wobec dzieci, lubi zabawy.

Jednocześnie jest to rasa psów, która poza swoimi pasterskimi skłonnościami do opieki nad stadem nada się również jako pies stróżujący. W stosunku do obcych pies jest nieufny, a w sytuacji zagrożenia rodziny może zareagować w sposób ostry i stanowczy.

Wobec innych zwierząt owczarek czeski nie wykazuje agresji, jest zupełnie pozbawiony instynktu łowieckiego. Kłopotliwa bywa jednak jego nadopiekuńczość wobec opiekuna, a także członków stada.

Owczarek czeski nadaje się do domu z dziećmi, również jako pierwszy pies.

Owczarek czeski – zdrowie

Ze względu na wąską pulę genetyczną u psów tej rasy pojawiają się problemy z płodnością oraz z budową i umaszczeniem. Inne skłonności do chorób nie zostały jeszcze opisane.

Owczarek czeski – żywienie

Chodiak może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów, karmą mokrą, a także odpowiednio przygotowaną i suplementowaną dietą BARF.

Owczarek czeski – pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka czeskiego nie jest trudna. Wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu, w a okresie linienia robić to raz dziennie. Dodatkowo raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczy, uszu, zębów i łap. W okresie linienie pies gubi okrywę dosyć mocno, co może być problematyczne.

Owczarek czeski – szkolenie

Owczarek czeski to pies uległy wobec przewodnika i łatwy do ułożenia. Szczenięta należy zacząć socjalizować już od 4 tygodnia życia, starsze psy po drugim zestawie szczepień mogą zostać zapisane do psiego przedszkola. Chociaż w przypadku tak posłusznego psa, jak owczarek czeski opiekun powinien poradzi sobie samodzielnie.

Chodský pes szybko zrozumie, czego oczekuje od niego opiekun i również szybko wykona komendę. Wykonywanie treningów posłuszeństwa jest dla psów tej rasy dobrą zabawą. Ze względu na swój doskonały węch owczarek czeski może brać udział w zawodach węchowych – nosework.

Zalety i wady chodiaka

Zalety owczarka czeskiego

  • Chodiak to bardzo zrównoważony pies
  • Owczarek czeski jest bardzo posłuszny – nadaje się na pierwszego psa
  • Chodský pes doskonale dogada się z innymi zwierzętami pod jednym dachem
  • Pies tej rasy nie jest trudny w pielęgnacji

 

Wady owczarka czeskiego

  • Owczarek czeski jest psem, który potrzebuje stałej aktywności fizycznej, jak i psychicznej
  • Chodiak mocno linieje
  • Psy tej rasy mają skłonność do nadopiekuńczości

Ciekawostki o owczarka czeskich

  • Ze względu na doskonały węch Chodský pes nadaje się doskonale na psa ratownika górskiego.
Cena owczarka czeskiego z hodowli wynosi ok. 2000 zł.
By Creator:Michaela Cerovská – Own work, CC SA 1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30339494

Owczarek czeski hodowla

Kupując owczarka czeskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta chodiaka oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek czeski cena

Cena owczarka czeskiego z hodowli wynosi ok. 2000 zł.

Imię dla owczarka czeskiego

Ciekawe imię dla psa owczarka czeskiego: Nero, Emet, Jirek

Ciekawe imię dla suczki owczarka czeskiego: Gabi, Astra, Kora

Dla kogo owczarek czeski będzie idealny?

Owczarek czeski to pies, który powinien mieć do dyspozycji większe przestrzeni np. żyjąc na wsi, albo w domu z dużym ogrodem. W mieście w średniej wielkości mieszkaniu pies też da sobie radę, pod warunkiem, że będzie miał możliwość realizować swoją aktywność każdego dnia na otwartej przestrzeni. Chodiak to pies bardzo łagodny, podporządkowujący się swojemu przewodnikowi, dlatego nada się dla rodzin z dziećmi, nawet jako pierwszy pies w domu.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek czeski

Grupa I: owczarki i psy do bydła

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 364

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek czeski - Chodský pes – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek czeski - Chodský pes – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek czeski to stara rasa psów, którą udało się odtworzyć stosunkowo niedawno. Pies ten jest bardzo opiekuńczy i łatwy w ułożeniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1717

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x