Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Mudi – owczarek węgierski – opis rasy

Facebook
Twitter
Mudi – owczarek węgierski – opis rasy

https://www.freepik.com/premium-photo/puppy-mudi-isolated_6734729.htm

Mudi to jedna z trzech ras mniejszych węgierskich psów pasterskich, która w Polsce niestety nie jest jeszcze spopularyzowana. Jaki charakter ma mudi?

Spis treści - kliknij strzałkę

Mudi – pochodzenie i historia

Owczarek węgierski mudi to rasa psów, która została wychodowana na przełomie XVIII i XIX wieku poprzez krzyżówki węgierskich psów pasterskich z niemieckimi owczarkami o stojących uszach.

Mudi jest jednym z trzech małych psów zaganiających, które pochodzą z Węgier. Psy tej rasy zaganiały owce, krowy, wykorzystywane były również do tępienia szkodników i stróżowania.

Owczarki węgierskie a owczarki chorwackie

Mudi swoim wyglądem są bardzo zbliżone do owczarków chorwackich. Według niektórych źródeł mudi może być lokalną odmianą owczarka chorwackiego. Różni się od niego większą liczbą umaszczeń, stojącymi uszami i trochę niższym wzrostem. W praktyce wiele mudi jest wyższych niż dopuszcza wzorzec rasy. Zwłaszcza jeśli są to psy użytkowe, a nie do towarzystwa. 

Współczesna historia mudi

Za ojca rasy psów mudi uważa się Dezső Fényesa, który rozpoczął hodowlę psów w tym typie, będąc pod wpływem „niemieckich puli”. Nazwa rasy Mudi wzięła się od imienia najlepszego psa hodowcy. W 1936 roku Węgrzy uznali rasę, jednak wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój rasy psów.

Odbudową rasy zajął się w latach 60. XX wieku dr Zoltan Balassy. W 1966 roku dokonał zmian we wzorcu rasy, który wcześniej opracował Fényes. Zmiany wprowadziły ograniczenie do czarnego, białego i marmurkowego umaszczenia, które w 2001 roku rozszerzono o inne kolory.

Mudi w Polsce

Owczarek węgierski mudi nie jest w Polsce popularną rasą psów. Pierwsze suczka tej rasy psów została sprowadzona do hodowli Szelhamos w 1998 roku, a pierwszy w niej miot przyszedł na świat w 2002 roku. Kilka miotów, które urodziły się dotąd w Polsce to zbyt mało, by spopularyzować tę rasę wśród miłośników psów.

Jak wygląda owczarek węgierski mudi?

Mudi, zgodnie ze wzorcem rasy, jest psem średniej wielkości. Głowa psa jest w kształcie klina; kufa średnio mocna, a grzbiet nosa prosty; nos wąski i zaokrąglony od przodu. Oczy psa są wąskie i skośne; uszy wysoko osadzone i stojące, w kształcie odwróconej litery V. Szyja mudi jest średniej długości; grzbiet prosty i krótki; klatka piersiowa dosyć szeroka; ogon osadzony wysoko, podczas ruchu noszony szablasto powyżej grzbietu.

Mudi – charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie mudi

Pies: 41-47 cm

Suka: 38-44 cm

Mudi – waga

Pies: 11-13 kg

Suka: 8-11 kg

Szata owczarka węgierskiego mudi

Sierść psa mierzy od 3 do 7 cm długości, jest gęsta i lśniąca. Najdłuższa sierść występują w okolicach łopatek i ramiona oraz na udach, gdzie widać wyraźne portki.

Umaszczenie mudi może być czarne, białe, płowe, popielate, marmurkowe niebieskie.

Ile żyje mudi?

Mudi żyje średnio od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości psów rasy mudi

Mudi to psy średniej wielkości.

Owczarek węgierski mudi – charakter i usposobienie

Jak można przeczytać we wzorcu rasy mudi to pies pełen temperamentu, odważny, czujny i skory do pracy.

Ten pies pasterski doskonale nada się na psa towarzyszącego. Potrafi dostosować się do warunków otoczenia, w jakich przyjdzie mu żyć. Pies będzie spokojny w domu jeśli zapewni się mu odpowiednią dawkę ruchu, podczas spacerów. Mudi mogą uprawiać psie sporty.

Mudi to pies inteligentny, samodzielny, nauka przychodzi mu z łatwością. Jest to jednak pies nieufny wobec obcych. Źle znosi samotność, jest dosyć szczekliwy. Dzięki instynktowi łowcy nada się również na psa do stróżowania.

Mudi to pies, który dogada się z innymi zwierzętami pod jednym dachem. To świetny towarzysz dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas, a także dla rodzin z dziećmi, wobec których pies jest bardzo cierpliwy.

Owczarek węgierski mudi – zdrowie

Mudi to bardzo zdrowa rasa psów, co do której nie ma doniesień o ciężkich genetycznych chorobach, na które te psy byłyby narażone. Mudi ma szatę, która nie tylko pozawala mu znosić trudy niższych temperatur, ale również dobrze radzić sobie latem.

Jedynym większym problemem tej rasy psów może być dysplazja stawów biodrowych, którą można jednak wykryć za pomocą badania RTG.

Mudi – żywienie

Mudi to psy, które nie powinny sprawić problemów dietetycznych swoim opiekunom. To zdrowa rasa, która może być karmiona większością komercyjnych pełnoporcjowych suchych karma dla psów oraz karm mokrych.

Jeżeli potrafisz, to możesz karmić swojego psa dietą BARF bądź samodzielnie przygotowywanymi karmami w oparciu i przepisy psiego dietetyka.

Pielęgnacja mudi

Pamiętaj, by raz w tygodniu wyszczotkować sierść owczarka węgierskiego mudi. Jeżeli pies nie jest zabrudzony, to nie kąp go na zapas. W ten sposób zmyjesz z psa sebum – naturalną warstwę ochronną skóry.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i łap. Żeby warto szczotkować raz dziennie, by zminimalizować tworzenie się płytki nazębnej.

Szkolenie mudi

Mudi to inteligentna rasa psów, jak przystało na psy pasterskie. Owczarek węgierski szybko się uczy, chętnie współpracuje i nie powinien sprawiać problemów wychowawczych nawet początkującym opiekunom. Wobec tego mudi nada się jako pierwszy pies do domu.

Mimo tych pozytywnych aspektów socjalizacja i szkolenie psa nie powinny zostać zaniedbane. Warto szkolić psa również podczas treningu psich sportów.

Zalety i wady owczarków węgierskich mudi

Zalety mudi

  • Mudi to pies, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
  • Psy tej rasy doskonale nadadzą się do uprawiania psich sportów
  • Mudi to zdrowa rasa

Wady mudi

  • W Polsce jest bardzo mało hodowli mudi
  • Mudi są dosyć szczekliwe
  • Psy tej rasy nie nadadzą się dla domatorów

Ciekawostki o mudi

  • W przeszłości mudi wykorzystywane były również do pracy na polowaniach.
  • Niektóre mudi rodzą się z naturalnie skróconym ogonem, co jest wynikiem mutacji genetycznej.

Mudi hodowla

Kupując owczarka węgierskiego mudi z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta mudi oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę mudi ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Mudi cena

Cena mudi z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł.

Imię dla mudi

Ciekawe imię dla psa mudi: Codi, Drops, Fido

Ciekawe imię dla suczki mudi: Czika, Joko, Lotka

Dla kogo mudi będzie idealny?

Mudi to pies, który nada się na pierwszego pupila w domu z dziećmi. Mimo to mudi będzie się spełniał najlepiej u boku aktywnej osoby, która chętnie będzie uprawiała z mudi psie sporty.

Klasyfikacja FCI rasy Mudi

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 238

 

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Mudi – owczarek węgierski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Mudi – owczarek węgierski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Mudi to jedna z trzech ras mniejszych węgierskich psów pasterskich, która w Polsce niestety nie jest jeszcze spopularyzowana. Jaki charakter ma mudi?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x