Reklama

Miniaturowy owczarek australijski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Miniaturowy owczarek australijski – cena, hodowla, opis rasy

By Mike from Baltimore, USA – How About Now?, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1998036

Miniaturowy owczarek australijski to wszechstronny pies stworzony do pracy. Dzięki połączeniu pasji do pracy oraz inteligencji i zwinności można uczynić z niego sportowca idealnego.

Spis treści - kliknij strzałkę

Miniaturowy owczarek amerykański – pochodzenie i historia rasy

Miniaturowy owczarek australijski jest rasą psów uznaną przez FCI bardzo niedawno, bo zaledwie w 2019 roku. Rasa owczarków australijskich powstała w Stanach Zjednoczonych (Kalifornii). Ukształtowano ją w XIX wieku przez przywożenie z Australii psów pasterskich. Bezpośrednim i najstarszym przodkiem miniaturowych owczarków australijskich i standardowych aussie były owczarki baskijskie, wywodzące się z terenów Hiszpanii, ale do USA zawleczone właśnie z odległej Australii.

Miniaturowy owczarek australijski w Polsce

Miniaturowe owczarki australijskie są praktycznie nieznane w Polsce poza gronem pasjonatów klasycznych owczarków australijskich.

Jak wygląda miniaturowy owczarek australijski

Miniaturowy owczarek australijski jest nieco dłuższy niż wyższy. Pies jest dobrze zbudowany o zrównoważonych proporcjach. Oczy skośne, w kształcie migdała, nie są ani wypukłe, ani zapadnięte. Spojrzenie mini aussie wyraża czujność, ważność i inteligencję. Kolor oczu dowolny, w tym wielobarwne w dowolnym zestawieniu kolorystycznym. Uszy wysoko osadzone, trójkątne, średniej wielkości. Stop zdefiniowany umiarkowanie. Nosy miniaturowych owczarków australijskich są wątrobowe lub czarne w pełni napigmentowane. Wzorzec preferuje naturalny krótki ogon (bobtail). Nogi mini aussie są proste i mocne, a łapy zwarte i owalne. Łapy wieńczą paznokcie w dowolnym kolorze.

Miniaturowy owczarek amerykański – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy miniaturowy owczarek australijski

Pies/suka: 35-45 cm

Miniaturowy owczarek australijski – waga

Pies/suka: 9-14 kg

Szata miniaturowego owczarka australijskiego

Mini aussie ma sierść podwójną z wełnistym podszerstkiem, średniej długości, gęstą, odporną na warunki pogodowe, prostą lub falistą.

Mini aussie może występować w odmianie czarnej, niebieskiej merle, czerwonej (wątrobowy) i czerwonej merle. Dopuszczalne podpalanie od kremowego beżu po ciemną rdzę. Biel nie powinna dominować w umaszczeniu.

Kategoria wielkości mini aussie

Miniaturowy owczarek australijski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje miniaturowy owczarek australijski?

Miniaturowy owczarek australijski żyje od 12 do 14 lat.

Jak wygląda miniaturowy owczarek australijski

By Jugabe3b – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82661271

Miniaturowy owczarek australijski – charakter i usposobienie

Miniaturowy owczarek australijski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być powściągliwy wobec obcych, choć nie może być psem nieśmiałym. Aussie emocje zachowuje dla najbliższych, jest oddanym, lojalnym i kochającym psem rodzinnym. Ze względu na przeznaczenie stróżujące jest czujny i uważny. Wykazuje instynkt opiekuńczy wobec najbliższych. Bardzo dobrze dogaduje się w pracy z końmi i nie wymaga podnoszenia motywacji do pracy nawet w trudnym terenie. Miniaturowy owczarek australijski jest bardzo energiczny i wymaga poświęcania mu czasu, aby właściwie pożytkował swoją energię.

Miniaturowy owczarek australijski – zdrowie

Miniaturowe owczarki australijskie zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem.  Do chorób, na jakie może zapadać mini aussie należy dysplazja bioder, padaczka i wady wzroku (anomalia oczu collie, zaćma). Zaleca się wykonanie badań bioder i wzroku, zanim rozpocznie się przygotowanie do ćwiczeń fizycznych. Bardzo poważnym problemem zdrowotnym u mianaturowych owczarków australijskich jest mutacje genu MDR1, która może doprowadzić do śmierci psa po podaniu niektórych leków. Zatem wskazane jest wykonanie testu genetycznego pod kątem występowania tego genu.

Miniaturowy owczarek amerykański – żywienie

Miniaturowy owczarek australijski powinien być karmiony wysokiej jakości karmą, niezależnie od tego, czy jest produkowana komercyjnie, czy przygotowywana w domu pod nadzorem psiego dietetyka.

Dieta mini aussie powinna być dostosowana do wieku psa i kondycji zdrowotnej. Niektóre miniaturowe owczarki australijskie mają skłonność do nadwagi, dlatego nie wolno ich przekarmiać. Przysmaki mogą być ważną pomocą w treningu, ale ich nadmiar może powodować otyłość. Skontaktuj się z weterynarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wagą i kondycją fizyczną owczarka australijskiego.

Miniaturowy owczarek australijski – pielęgnacja

Podwójna sierść miniaturowych owczarków australijskich wymaga regularnej pielęgnacji. Włos wymaga szczotkowania minimum raz w tygodniu, alby uchronić go przed splątaniem i kołtunami. Wypadanie włosa intensyfikuje się w okresie linienia, które występuje dwa razy do roku. Cotygodniowe szczotkowanie pomoże usunąć brud i luźną sierść, aby pies mógł prezentować się jak najlepiej. Jak w przypadku każdej rasy psów także miniaturowy owczarek australijski wymaga mycia zębów. Kontroli powinny podlegać także oczy, uszy i pazury. Kąpiel dla miniaturowego owczarka amerykańskiego zaleca się wyłącznie, gdy pies jest mocno zabrudzony.

Miniaturowy owczarek australijski – szkolenie

Miniaturowe owczarki australijskie są aktywne i wysportowane, ale nie wymagają bardzo dużej ilości ruchu. Psy tej rasy potrafią przystosować się do stylu życia rodziny, jednak nie są typowymi kanapowcami. Dobrze radzą sobie jako psy miejskie, o ile właściciele zapewniają im wystarczającą ilość ruchu. Lubią wycieczki u boku opiekuna, który zajmie zarówno ich umysł, jak i ciało. Cieszą się i przodują w wielu psich sportach, w tym w posłuszeństwie, zwinności i śledzeniu. Miniaturowy owczarek australijski z łatwością wykonuje powierzone mu zadania. Pracę wykonuje z entuzjazmem i wielkim zapałem. Miniaturowy owczarek amerykański swoje zachowanie i pobudzenie dostosowuje do wykonywanej pracy. Swój największy potencjał pies osiągnie, gdy zadba się o właściwą wczesną socjalizację i szkolenie z podstawowych zasad posłuszeństwa.

Zalety i wady rasy miniaturowego owczarka australijskiego

Zalety mini aussie

  • miniaturowy owczarek australijski szybko się uczy, jest bystry i inteligentny
  • mini aussie jest oddany rodzinie i mocno się z nią związuje
  • miniaturowy owczarek australijski może uprawić psie sporty, jest zwinny, sprężysty i szybki
  • rasa miniaturowego owczarka amerykańskiego jest odporna i zdrowa
  • miniaturowy owczarek australijski jest podatny na szkolenie, zorientowany na człowieka
  • miniaturowy owczarek amerykańskie jest łatwy w pielęgnacji

Wady mini aussie

  • mini aussie nie nadaje się jako towarzysz osób starszych i zapracowanych
  • miniaturowy owczarek australijski linieje intensywnie
  • miniaturowy owczarek amerykański pozbawiony ruchu może zacząć niszczyć otoczenie
Miniaturowy owczarek australijski cena

By Lextergrace – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45894314

Miniaturowy owczarek australijski hodowla

Miniaturowy owczarek australijski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki miniaturowego owczarka australijskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca mini aussie musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać opiekun, aby miniaturowy owczarek australijski mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Miniaturowy owczarek australijski cena

Miniaturowy owczarek australijski kosztuje od 4 do 7 tysięcy złotych.

Imię dla miniaturowego owczarka australijskiego

Ciekawe imię dla samca mini aussie: Pako, Huck, Cztery

Ciekawe imię dla suczki mini aussie: Mała-Mi, Rumba, Fenti

Dla kogo miniaturowy owczarek australijski będzie idealny?

Miniaturowy owczarek australijski ceni sobie czas spędzany na świeżym powietrzu, więc nada się dla osób, które nie stronią od aktywności w każdą pogodę. Mini aussie doceni dom z ogrodem na wsi, ale i na przedmieściach. Aktywna rodzina z dziećmi będzie domem idealnym, by zaspokoić fizyczne i emocjonalne potrzeby psa.

Klasyfikacja FCI rasy mini owczarek australijski

Grupa I: owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Nr wzorca: 367

 

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Miniaturowy owczarek australijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Miniaturowy owczarek australijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Miniaturowy owczarek australijski to wszechstronny pies stworzony do pracy. Dzięki połączeniu pasji do pracy oraz inteligencji i zwinności można uczynić z niego sportowca idealnego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 168

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x