Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Marchewka dla psa – czy pies może jeść marchewkę?

Facebook
Twitter
czy pies może jeść marchewkę

Wykorzystane grafiki: pixabay.com/images/id-4267312/  pixabay.com/images/id-2485051/

Marchew jest bogata w beta-karoten, czyli prowitaminę A. Poza tym marchew dla psa jest źródłem witaminy C, B3, K, E oraz minerałów takich jak magnez, fosfor, potas, sód czy wapń.

Spis treści - kliknij strzałkę

Marchew dla psa – właściwości zdrowotne

Beta-karoten jest przeciwutleniaczem, a więc ma właściwości chroniące przed nowotworami, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku oraz wzmacnia odporność. Marchew dla psa jest też korzystna z punktu widzenia kalorii, gdyż jest niskokaloryczna. W 100 g marchwi jest zaledwie 41 kcal, 0,24 g tłuszczu i 9,5 g węglowodanów. Dodatkowo pektyny zawarte w marchewce obniżają poziom cholesterolu i poprawiają krzepliwość krwi.

Świeża marchew lub sok z niej jest polecana na zatwardzenie u szczeniaka. Z kolei marchewka dla psa w podeszłym wieku usprawni perystaltykę jelit i dzięki przeciwutleniaczom spowolni procesy starzenia.

Marchew poprawia trawienie i zwalcza zaburzenia ze strony układu trawiennego. Surowa marchewka dla psa cukrzyka jest bardzo korzystna, gdyż ma niski indeks glikemiczny. Gotowana marchewka dla psa cukrzyka ma trzykrotnie większy IG dlatego, jeśli marchew dla cukrzyka to tylko surowa. Minerały i witaminy marchewki polecane są także ze względu na ich wpływ na łagodzenie stanów zapalnych skóry, ale też suchość oczu.

Marchewka dla psa – czy pies może ją jeść?

Tak, pies może jeść marchewkę, ale powinna być ona odpowiednio przygotowana przed podaniem. Marchewka dla psa powinna być oczyszczona, umyta lub jeszcze dodatkowo obrana. Najlepiej by marchew dla psa pochodziła ze sprawdzonych źródeł, a więc była pozbawiona toksyn. Pamiętać należy, aby nie przesadzać z ilością warzywa, przez wzgląd na ilość węglowodanów oraz fakt, że może szkodzić psom z wrażliwym układem trawiennym.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Marchewka dla szczeniaka

Marchewkę dla szczeniąt najlepiej ugotować, przed poczęstowaniem ostudzić i pokroić. Z kolei surowa marchewka dla psa jest naturalną alternatywą dla gryzaków w czasie ząbkowania, a dodatkowo schłodzona ulży dziąsłom. Chłodna marchew dla psa jest też świetną przekąską w czasie upałów. Poleca się ją w tej formie dla psów w każdym wieku.

Marchewka dla psa seniora

Psi senior również może jeść marchewkę. Jeśli pies nie ma problemów z gryzieniem, to można mu ją podawać na surowo lub startą jako dodatek do posiłku. Psiego seniora nie mającego zębów bądź zmagającego się z problemami trawiennymi lepiej częstować warzywem ugotowanym w formie puree. Tak podana marchew dla psa jest lżejsza i bardziej aromatyczna.

Gotowana czy surowa marchew dla psa?

Marchewka dla psa może być podawana zarówno surowa, jak i gotowana. Warto ją serwować psu w towarzystwie tłuszczów, dzięki którym witaminy A, E i K zostaną przyswojone w organizmie.

Surowa marchew dla psa jest polecana szczególnie przy zaparciach. Natomiast gotowana marchewka dla psa sprawdza się przy biegunce. Gotowana marchew jest też delikatniejsza dla układu pokarmowego, dlatego psy starsze i szczenięta powinny mieć ją podawaną w takiej właśnie formie.

Pytania czytelników

Czy surowa marchew jest zdrowa dla psa?

Jedzenie surowej marchewki przez psa jest korzystne i zdrowe, jeśli tylko czworonóg nie ma wrażliwego układu pokarmowego. Taka jej forma polecana jest dla psów cukrzyków i czworonogów zmagających się z zaparciem.

Jak często pies może jeść marchewkę?

Marchewka dla psa może być dobrą przekąską, ale nie powinna pojawiać się codziennie w dużych ilościach. Witaminę A pochodzącą z marchewki można przedawkować. Przedawkowanie może skończyć się powiększeniem wątroby, wzmożoną pobudliwością, chorobami skóry i spowodować problemy ze strony narządu wzroku.

Jak podawać psu marchewkę?

Marchewkę dla psa można podawać zarówno surową, gotowaną, startą, pokrojoną, rozgniecioną na pastę, jak i y wyciśniętą jako sok. Gotowana marchew pokrojona w kostkę traci więcej dobroczynnych składników, dlatego warto gotować ją w całości. Zwiększasz w ten sposób jej właściwości przeciwnowotworowe. Małym i łapczywym psom warto to pomarańczowe warzywo pokroić przed podaniem na kęsy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zadławienia.

Czy pies może jeść dużo marchewki?

Pies nie powinien jeść marchewki bez limitu, w przypadku psów mających problemy z trzustką czy nadwagą trzeba zwrócić uwagę na sposób podania i ilość. Duża ilość marchwi obciąża organy, a przez węglowodany jest niekorzystana dla psów z nadwagą. Warzywo nie powinno być podstawą diety psa, a jedynie smacznym dodatkiem do zbilansowanej karmy.

 

Redakcja

Poznaj inne porady o żywieniu psów

Summary
Marchewka dla psa – czy pies może jeść marchewkę? | Zoonews.pl
Article Name
Marchewka dla psa – czy pies może jeść marchewkę? | Zoonews.pl
Description
Marchew jest bogata w beta-karoten, czyli prowitaminę A. Poza tym marchew dla psa jest źródłem witaminy C, B3, K, E oraz minerałów takich jak magnez, fosfor, potas, sód czy wapń.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x