Reklama

Manchester terrier – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Manchester terrier – cena, hodowla, opis rasy

Photo by Chris Curry on Unsplash    

Manchester terrier to pies z historią szczurołapa, a zarazem psa do towarzystwa na wiktoriańskim dworze. Dzisiaj rasa ta jest niestety mało popularna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Manchester terrier – historia rasy

Manchester terrier to rasa psów, której przodkami były najprawdopodobniej whippety. Chociaż nie ma co do tego pewności, a wątpliwości w tym względzie może budzić fakt, że pierwsze wzmianki o manchester terrierach pochodzą z 1500 roku z modlitewników, podczas gdy o whippetach pisać zaczęto w XVII wieku. Bardziej prawdopodobne jest, że manchester terrier powstał ze skrzyżowania nieistniejących już ras black and tan terrier oraz broken haired terrier.

Właściwy kształt manchester terriery uzyskały już w XVI wieku, jednak popularność rasy przyszła znacznie później – w XIX wieku.

Manchester terriery cieszyły się dużym uznaniem w epoce wiktoriańskiej, kiedy pełniły nawet rolę psów do towarzystwa.

Szczyt popularności manchesterów przypadł jednak na połowę XIX wieku, kiedy w Anglii, zmagano się z plagą szczurów, a popularność zaczęły zyskiwać zawody w duszeniu szczurów, w których manchester terriery odnosiły niemałe sukcesy.

W latach 50. XIX wieku hodowca John Humle skrzyżował manchester terriera z whippetem, dzięki czemu manchestery stały się bardziej zwinne i szybkie, dziedzicząc przy okazji łukowaty grzbiet.

Zmiany użytkowe spowodowały, że psy tej rasy zaczęły być wykorzystywane zarówno podczas polowań na króliki, jak i przez kłusowników, dla których zwinnych ciemno umaszczony pies, był nieocenionym pomocnikiem.

Już w 1873 roku Angielski Kennel Club otworzył księgę rodowodową. W tamtym czasie psy rejestrowano pod nazw black and tan terrier. W XIX wieku istniały białe, błękitne i rude manchester terriery, które dodatkowo różniły się od siebie wielkością.

W 1920 roku dokonano podziału na dwie rasy:

 • English toy terrier
 • Manchester terrier

 

Zakaz organizacji walk ze szczurami, zakaz kopiowania uszu, który wprowadzono w Anglii w 1897 roku i wreszcie wybuch dwóch wojen światowych doprowadziły do załamania się istnienia rasy. W 1945 roku żyło dosłownie kilka manchester terierów czystej krwi.

Jeszcze w okresie spadku popularności rasy w 1924 roku przyjęto oficjalną nazwę manchester terrier, a w 1937 roku utworzono brytyjski klub tej rasy psów.

W latach 50. XX wieku rozpoczęto odbudowę rasy, posiłkując się przy tym toy terrieram. Obecnie rasa ta nie jest zbyt popularna w Europie i znajduje się na liście ras psów zagrożonych. W Wielkiej Brytanii notuje się rocznie nie więcej niż 100 narodzin szczeniąt.

Manchester terrier w Polsce

Pierwsze manchester terriery pojawiły się w Polsce w 1992 roku, jednak nie dały one potomstwa. W 1994 roku do hodowli Aluzja sprowadzono wnuczkę dwukrotnej mistrzyni świata – suczkę Fanatic`s Suprprise, które wydała potomstwo w 1996 roku.  

Jak wygląda manchester terrier

Manchester terrier to zwarty, elegancji i silny pies o odpowiedniej masie. Głowa psa jest płaska, wąska i klinowata; kufa zwężająca się ku nosowi; nos intensywnie czarny. Oczy manchester terriera są małe, ciemne o migdałowatym kształcie. Uszy w kształcie litery „V”, opadają, dotykając czoła. Szyja jest długa; tułów krótki; ogon zwęża się ku końcowi, nie powinien być noszony ponad linią grzbietu.

Jak wygląda manchester terrier

By Svenska Mässan from Sweden – MANCHESTERTERRIER, DK UCH NO JV-14 NO UCH NORD JV-14 X-Pected Dine Mites, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878904

Manchester terrier – charakterystyka rasy

Wysokość manchester terriera w kłębie

Pies: 41 cm

Suka: 38 cm

Manchester terrier – waga

Pies i suka: 8-10 kg

Szata manchester terriera

Sierść manchester terriera ściśle przylega do ciała, jest gładka, krótka i błyszcząca.

Umaszczenie manchester terriera powinno być głęboko czarne z mahoniowym podpalaniem na kufie, żuchwie i podgardlu, powyżej oczu w postaci małych plamek, na kończynach przednich poniżej nadgarstków, na wewnętrznej stronie kończyn tylnych, na spodzie ogona i okolicach odbytu. Dodatkowo dwie podpalane plamki znajdują się na froncie klatki piersiowej po obu stronach.

Kategoria wielkości manchester terriera

Manchester terrier to pies rasy małej.

Ile żyje manchester terrier?

Długość życia manchester terriera wynosi średnio 15 lat.

Manchester terrier – charakter

Manchester terrier, to zgodnie ze wzorcem rasy, czujny, wesoły pies, z pasją łowiecką, a zarazem zrównoważony i oddany właścicielowi.

Silne przywiązanie i wierność manchester terierów powodują, że są to doskonałe psy do towarzystwa. Rasa ta jest bardzo aktywna, lubi zabawy, dodatkowo psy szybko przyswajają komendy i nowe pojęcia.

Trzeba jednak pamiętać, że manchester terrier to pies o silnym instynkcie myśliwskim, przejawia niezależność i puszczony wolno na spacerze może pójść za tropem.

Psy tej rasy dobrze znoszą kilkugodzinną rozłąkę z opiekunem, nie są przy tym zbyt szczekliwe. Doskonale dostosuje się do każdych warunków, może mieszkać nawet w małym mieszkaniu. Ze względu na silny instynkt łowiecki nie jest to pies, który z łatwością może być łączony pod jednym dachem z innymi zwierzętami, no chyba, że od szczeniaka.

Manchester terrier nada się jako pierwszy pies do domu z dziećmi, a także dla osób starszych lubiących aktywność.

Manchester terrier – zdrowie

Manchester terrier to pies o dobrym zdrowiu, który dożyje nawet 15 lat. Ze względu na skąpą szatę należy jednak chronić psa przed upałami oraz ubierać w czasie zimowych spacerów.

Częste choroby manchester terrierów to:

 • Choroba von Willebranda
 • Jaskra
 • Padaczka
 • Martwica głowy i szyjki kości udowej

Manchester terrier – żywienie

Manchester terrier to pies, który nie wymaga specjalnej troski o żywienie. Raczej żaden z dedykowanych pokarmów dla psów nie powinien mu zaszkodzi, dlatego psa można karmić zarówno suchą karmą dla psów, mokrą karmą dla psów, dietą BARF, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami domowymi – pod warunkiem, że są komponowane specjalnie dla psa i zgodnie z wytycznymi dietetyka.

Manchester terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja manchester terriera nie jest trudna. Pies tej rasy nie ma grubego podszerstka, dlatego nie będzie problemu w okresie linienia. By zachować wysoką jakość okrywy włosowe warto przeczesać psa raz w tygodniu i przetrzeć sierść psa.

Częste kąpiele nie są wskazane, by nie zmywać ze skóry manchester terriera jego naturalnego sebum. Psa warto wykąpać wtedy, gdy będzie już mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu należy wykonać obowiązkowy przegląd oczy, uszu, zębów i łap. Zęby warto myć każdego dnia, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej, która w przyszłości może spowodować kamień nazębny u psa.

Manchester terrier – szkolenie

Manchester terrier to pies o silnym temperamencie, odważny i energiczny, dlatego jego szkolenie powinno zacząć się już na etapie wczesnej socjalizacji w hodowli. Nowy opiekun powinien przejąć inicjatywę i zapisać szczeniaka manchester terriera do psiego przedszkola.

Trening terriera może być łączony z uprawianiem psich sportów, a system nagród tylko pomoże w okiełznaniu temperamentu psa.  

Zalety i wady manchester terriera

Zalety manchester terriera

 • Manchester terrier silnie przywiązuje się do swojego opiekuna
 • Psy tej rasy są łatwe w pielęgnacji
 • Manchester terriery to bardzo zdrowa rasa psów
 • Z manchester terrierm możesz uprawiać psie sporty

 

Wady manchester terriera

 • Manchester terrier ma silny instynkt łowiecki, co może sprzyjać ucieczkom podczas spacerów
 • Pies tej rasy może dominować, podczas zabaw z innymi psami

Ciekawostki o manchester terrierach

 • Manchester terriery pracujące w australijskich służbach zajmują się wykrywanie ropuch aga, które mogłyby zostać wwiezione w bagażu na występ Groote Eylandt.
 • Rasa manchester terrier została odbudowana dzięki bliźniaczej rasie English toy terrier.
Kupując manchester terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki.

pixabay.com/images/id-3795349/

Manchester terrier hodowla

Kupując manchester terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Ile kosztuje manchester terrier

Cena manchester terriera z hodowli to ok 5000-6000 zł. W Polsce hodowli Manchesterów jest dosłownie kilka.

Imię dla manchester terriera

Ciekawe imię dla psa manchester terriera: Atom, Faster, Lucky

Ciekawe imię dla suczki manchester terriera: Laila, Diuna, Gini

Dla kogo manchester terrier będzie idealny?

Manchester terrier to pies, który doskonale nada się do domu z dziećmi, w którym rodzina lubi spędzać czas w sposób aktywny. Manchester to rasa, która potrzebuje ruchu, doskonale nada się na psiego sportowca. Pies z nadmiarem energii, która nie będzie właściwie ukierunkowana może zacząć być uciążliwy dla domowników.

Klasyfikacja FCI rasy manchester terrier

Grupa III: Teriery

Sekcja 1: Teriery duże i średnie

Numer wzorca: 71

 

Redakcja

Poznaj kolejne rasy psów

Summary
Manchester terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Manchester terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Manchester terrier to pies z historią szczurołapa, a zarazem psa do towarzystwa na wiktoriańskim dworze. Dzisiaj rasa ta jest niestety mało popularna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 465

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x