Reklama
Reklama

Makaron dla psa – Czy makaron jest zdrowy dla psa?

Facebook
Twitter
Makaron dla psa

Źródła: pixabay.com/images/id-2931846/ pixabay.com/images/id-1194090/

Makaron dla psa może być składnikiem diety przygotowywanej samodzielnie. Kluczowe jest prawidłowe jej zbilansowanie. Ile makaronu może jeść pies?

Spis treści - kliknij strzałkę

Makaron dla psy – czy jest konieczny w jego diecie?

Makaron dla psa to nic innego jak węglowodany, które nie są niezbędne w diecie mięsożerców. Jeżeli dieta psa zawiera odpowiednio wysoką zawartość tłuszczy i białek, które stymulują organizm do produkcji glukozy, to węglowodany nie są wręcz potrzebne.

Z drugiej strony wiele gotowych karm dla psów zawiera przynajmniej umiarkowaną zawartość węglowodanów. Zwykle im tańsza karma i niższej jakości, tym węglowodanów więcej. Węglowodany dostarczane są zwykle w karmie w postaci skrobi, zawartej np. w ziarnach zbóż, bulwach ziemniaków czy kolbach kukurydzy.

Surowa skrobia nie jest jednak trawiona przez psy zbyt dobrze, dlatego w karmach komercyjnych, w procesie obróbki termicznej, zwiększa się jej strawność.

Makaron w diecie psa, podobnie jak ryż pełni rolę wypełniacza, który powoduje, że posiłek psa jest syty. Nie można jednak doprowadzić do sytuacji, w której makaron będzie stanowił główny składnik diety psa.

Makaron w diecie psa – czy może być przydatny?

Z drugiej strony w diecie każdego psa potrzebny jest błonnik. Włókno pokarmowe powinno stanowić od 3 do 7% suchej masy karmy, a jego obecność wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Źródłem błonnika może być np. ciemny makaron dla psa.

Makaron dla psa – jaki będzie najlepszy?

Decydując się na wybór makaronu, jako wypełniacza w diecie psa pamiętaj o tym, że jasny makaron ma dosyć wysoki indeks glikemiczny (70), który rośnie wraz z długością gotowania. Jasny makaron najbezpieczniej podawać al dente, gdyż wtedy indeks glikemiczny jest niższy.

Lepszym wyborem będzie pełnoziarnisty makaron dla psa. Ma on zwykle zdecydowanie niższy indeks glikemiczny np. pełnoziarnisty makaron DURUM ma IG 34, makaron jest trawiony dłużej, dzięki czemu pies nie staje się szybko głodny.

Decydują się na wybór makaronu dla psa warto wziąć pod uwagę zawartość błonnika. Makaron razowy posiada go zwykle więcej, co korzystnie wpłynie na poprawę pracy przewodu pokarmowego.

Makaron dla psa – czy trzeba go gotować?

Mimo, że makaron powstał w procesie obróbki termicznej, to psu należy go podawać w formie ugotowanej – najlepiej al dente. Surowy makaron może podrażnić przewód pokarmowy i doprowadzić do wymiotów oraz biegunki.

Ile makaronu dla psa należy dodawać w pokarmie?

Zdrowy dorosły pies, który karmiony jest dietą przygotowywaną samodzielnie może otrzymywać mięso, warzywa i makaron w proporcjach 1/3 dla każdego ze składników.

Szczególne wymagania psów mogą wymagać modyfikacji tych proporcji. Np. psy pracujące, które wydatkują więcej energii mogą otrzymywać posiłki, gdzie ½ wsadu stanowić będzie mięso, a warzywa i makaron po ¼.

Szczegółowy skład diety psa powinien być opracowany z psim dietetykiem, ponieważ wymaga określenie dziennego zapotrzebowania psa na kalorie, uwzględniając specyficzne potrzeby żywieniowe psa – mogą one wynikać m.in. z:

 • Wieku psa
 • Faktu, że pies jest pracujący
 • Chorób psa

Choroby a makaron w diecie psa

Psy cierpiące na określone choroby zdecydowanie nie powinny otrzymywać w diecie makaronu. Dotyczy to psów, które cierpią np. na:

 • Otyłość
 • Cukrzycę
 • Alergię na zboża
 • Choroby serca

Gotowe karmy z makaronem dla psa

W sklepach zoologiczny dostępne są gotowe makarony dla szczeniąt i psów dorosłych. Są to makarony do gotowania oraz instant, które wystarczy zalać wrzącą wodą.

Makarony dla psów sprzedawane są również w formie zbilansowanych posiłków, uzupełnionych o:

 • Tłuszcz wieprzowy, wołowy lub drobiowy
 • Suszone mięso
 • Warzywa
 • Drożdże
 • Zioła

Makaron dla psa – negatywne skutki

Nadmiar makaronu w diecie psa może prowadzić do:

 • Otyłości psa
 • Zwiększonego pragnienia oraz częstszego oddawania moczu
 • Ogólnej ociężałości psa i widocznego zmęczenia

Makaron dla psa – ciekawostki

W terapii behawioralnej psów posiłki węglowodanowe podaje się po posiłkach białkowych, co powoduje podniesienie poziomu serotoniny w organizmie psa i prowadzi do zredukowania stresu.

Redakcja

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Makaron dla psa – Czy makaron jest zdrowy dla psa? | Zoonews.pl
Article Name
Makaron dla psa – Czy makaron jest zdrowy dla psa? | Zoonews.pl
Description
Makaron dla psa może być składnikiem diety przygotowywanej samodzielnie. Kluczowe jest prawidłowe jej zbilansowanie. Ile makaronu może jeść pies?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 268

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x