Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Leśnicy ostrzegają przed kleszczami w zimie

kleszcz na ręce

Fot. R. Brytan

Spis treści

W Polsce występuje 25 gatunków kleszczy z czego ponad 12 gatunków kleszczy z rodziny ixodidae występuje u psów i kotów. W Polsce najczęściej występującymi gatunkami tych pajęczaków u zwierząt jest kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy

Jak wygląda kleszcz? 

W zależności od stadia rozwoju i płci wygląd kleszcza jest inny. Czerwone kleszcze to samice, posiadają one czerwony grzbiet i brązową tarczkę. Niebezpieczna dla psa jest samica kleszczanimfa kleszcza oraz larwy kleszcza – to właśnie one żywią się krwią kręgowców.

W zależności od stadia rozwoju i płci wygląd kleszcza jest inny.

Źródło: G. Karbowiak, Aktualny stan rozmieszczenia kleszczy właściwych w Polsce

 

Czy kleszcze atakują zimą? 

W Polskim klimacie sezon na występowanie kleszczy zaczyna być permanentny. Wystarczy, by temperatura w nocy nie spadła poniżej 0°C, a w ciągu dnia utrzymywała się powyżej 7°C, a kleszcze stają się aktywne. Wciąż jeszcze występują jednak okresy wyjątkowego nasilenia aktywności tych pajęczaków. Inwazje kleszczy mają swoje dwa szczyty występowania, tj.:

  • Marzec-czerwiec
  • Sierpień-październik

 

Warto też pamiętać, że kleszcze w ciągu dnia są najbardziej aktywne od rana do południa i między godziną 16:00 aż do zmierzchu, chociaż zdolne są do atakowania w ciągu całej dobry.

Jak pokazuje przykład z Nadleśnictwa Celestynów wystarczy chwilowy wzrost temperatury, by kleszcze zaczęły być aktywne. 

Choroby odkleszczowe u psów

Samo ugryzienie kleszcza nie musi oznaczać od razu, że pies zostanie zarażony. Niektóre kleszcze nie są nosicielami patogenów. Inne, mimo ugryzienia, nie muszą wprowadzić do organizmu psa szkodliwych bakterii, wirusów lub pierwotniaków. Mimo wszystko kleszcze mogą być wektorami wielu chorób, a patogeny uwolnione przez kleszcza do psa prowadzić do wielu ciężkich powikłań zdrowotnych. Do typowych chorób wywoływanych przez kleszcze należą:

  • Borelioza u psa – jest chorobą wieloukładową, którą wywołują gram-ujemne urzęsione krętki Borrelia burgdorferi. Kleszcze, jako wektory, ulegają trwałemu zakażeniu i tylko one posiadają zdolność do przenoszenia boreliozy, poprzez ukąszenie psa. Poza samicami kleszcza chorobę przenieść mogą również larwy kleszcza i nimfy kleszcza1.
  • Babeszjoza u psa – inaczej nazywana piroplazmozą, to choroba systemowa o różnym przebiegu. Babeszjoza spowodowana jest pierwotniakami pasożytującymi wewnątrz erytrocytów, które przenoszone są przez kleszcze2.
  • Erlichioza u psa – to wielonarządowa choroba zakaźna, powodowana przez drobnoustroje z rodzaju Ehrlichia. Do zakażenia u psów dochodzi poprzez koleszcze Ixodes spp. oraz Rhipicephalus sanguineus. Okres inkubacji erlichiozy u psów wynosi od 4 do 11 dni3.
  • Anaplazmoza u psa – to choroba zwierząt domowych, dzikich, a także i ludzi, która może występować w dwóch formach. Pierwszy z patogenów wywołuje tzw. anaplazmozę granulocytarną, w której drobnoustroje atakują głównie granulocyty, czyli białe krwinki. W drugim przypadku mamy do czynienia z anaplazmozą trombocytarną, gdzie istnieje powinowactwo bakterii do płytek krwi. Do zakażenia anaplazmozą u psa dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza z rodzaju Ixodes spp, który jest głównym wektorem choroby4.
  • Odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych u psa – jest chorobą wirusową. Po zakażeniu psa choroba przybiera postać podobną do wścieklizny, jest bardzo gwałtowna, u psów może pojawić się gorączka, zmęczenie, bóle głowy, utrata apetytu, świąd w okolicach ukłucia kleszcza, drgawki, zaburzenia równowagi oraz porażenie kończyn. Objawy ustępują zazwyczaj samoistnie po kilku tygodniach5.

Źródła 

1 M. Małachowska, Borelioza u psa – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie, https://zoonews.pl/borelioza-u-psa-przyczyny-objawy-rozpoznanie-i-leczenie/ [Internet: 31.12.2021].

2 M. Małachowska, Babeszjoza u psa – objawy, leczenie, zapobieganie, https://zoonews.pl/babeszjoza-u-psa-objawy-leczenie-zapobieganie/ [Internet: 31.12.2021].

3 Ł. Adaszek, S. Winiarczyk, Erlichioza u psów, „Życie weterynaryjne” 2007, numer 82, s. 991-993.

4 M. Małachowska, Anaplazmoza u psa – szybki test, objawy, leczenie, https://zoonews.pl/anaplazmoza-u-psa-szybki-test-objawy-leczenie/ [Internet: 31.12.2021].

5 Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/pies/odkleszczowe-zapalenie-opon-mozgowych/ [Internet: 31.12.2021].

Summary
Leśnicy ostrzegają przed kleszczami w zimie | Zoonews.pl
Article Name
Leśnicy ostrzegają przed kleszczami w zimie | Zoonews.pl
Description
Wystarczyło kilka dni ciepła w lutym, by kleszcze zaczęły żerować. Dlaczego ich obecność jest niebezpieczna?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x