Reklama

Labradoodle – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Labradoodle – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-2330320/

Labradoodle to rasa hybrydowa – miks labradora retrievera i pudla królewskiego. Standard rasy opracowany został przez amerykański Continental Kennel Club, który jako jedyny uznał rasę.

Spis treści - kliknij

Labradoodle – historia rasy

Labradoodle powstał na potrzeby osoby niewidomej mieszkającej na Hawajach. Twórcą tej rasy psów był pracownik Australijskiego Stowarzyszenia Psów Pracujących Wally Conor, który podjął się zadania stworzenia rasy odpowiadającej na potrzeby ludzi niepełnosprawnych i osób zmagających się z alergią na sierść. Nowa rasa powstała w 1988 roku, a w pierwszym miocie przyszło na świat troje szczeniąt nazwanych na cześć swoich rodziców labradora i pudla-labradoodle.

Labradoodle w Polsce

Rasa labradoodle nie jest bardzo rozpowszechnione, ale tendencja ta się zmienia. Pierwsza hodowla psów labradoodle pojawiła się w Polsce w 2009 roku.

Jak wygląda labradoodle?

Australijski labradoodle jest dobrze zbudowany, ma sylwetkę sportowca. Oczy ma duże i okrągłe. Nos labradoodle zbliżony jest kształtem do kwadratu. Uszy opadają po bokach głowy. Sierść jest jednolita, kręcona, falowana lub prosta.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Labradoodle – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy labeadoodle

Pies/suka: miniatura 30-40 cm, średni 40-50 cm, standard 51-66

Labradoodle – waga

Pies/suka: miniatura 6-12 kg, średni 12-23 kg, standard 24-45 kg

Szata labradoodle

Labradoodle ma sierść w typie runa lub wełny. Wełna to sierść typowa dla pudla, runo przypomina szatę owiec. Labradoodle z włosem będzie linieć. Sierść labradoodle może być długa lub krótka.

Labradoodle występuje w jednolitej kolorystyce. Maść labradoodle występuje w odmianie od jasnej biszkoptowej po czarną.

Kategoria wielkości labradoodle

Labradoodle to pies zazwyczaj dużej lub średniej wielkości. Wielkość psa zależy od ilości genów danej rasy w kolejnych pokoleniach. Rasa labradoodle ma jednak trzy kategorie wielkości: miniaturka, pies średni i standard czyli największy przedstawiciel rasy.

Ile żyje labradoodle?

Labradoodle żyje około 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Labradoodle – charakter

Krzyżówka dwóch wspaniałych ras dała równie wspaniałe rezultaty, zwłaszcza jeśli chodzi o inteligencję i potencjał rasy labradoodle. Jednak wszystko zależy od zakupu psa ze sprawdzonej hodowli oraz właściwie prowadzonej socjalizacji i wychowania psa. Labradoodle jest bardzo społecznym zwierzęciem, dlatego chętnie podejmuje pracę z człowiekiem. Opiekun powinien zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, psychicznej i zapewnić regularne kontakty społeczne z innymi psami, by labradoodle wyrósł na psa zrównoważonego pod względem charakteru. Labradoodle jest rasą przyjazną i może dzielić dom z innymi zwierzętami, ale nie poleca się jej jako kompana mniejszych gryzoni. Instynkt myśliwski odziedziczony po rasach wyjściowych może sprawić, że labradoodle potraktuje je jak potencjalną ofiarę. Wobec dzieci są delikatne, lecz nigdy nie powinny zostawać z psem same, a na rodzicu spoczywa obowiązek zadbać o właściwe relacje pies-dziecko.

Labradoodle – zdrowie

Labradoodle dzięki dbałości hodowców o dobór osobników do rozrodu sprawia, że psy te są odporne i zdrowe. Nie oznacza to, że labradoodle w ogóle nie choruje. Zapadalność na choroby przypisane rasie jest niska, ale występuje. Choroby, jakie mogą wystąpić u labradoodle to dysplazja  stawów, choroby tarczycy, postępujący zanik siatkówki czy występujące u nich wady zgryzu powodujące choroby przyzębia. Po labradorach retriverach labradoodle mogą dziedziczyć skłonność do nadwagi.

Labradoodle – żywienie

Labradoodle zadowoli się każdym rodzajem karmy. Pies raczej będzie miał tendencję do obżarstwa niż kręcenia nosem przy posiłku, dlatego bardzo ważne jest podawanie psu zbilansowanej pod kątem potrzeb, wysokiej jakości karmy pozbawionej cukru i zbóż. Opiekun korzystający z przysmaków podczas szkolenia powinien je wliczyć do dziennej dawki kalorycznej posiłków labradodle, gdyż nadwyżka ta szybko ujawni się w masie psa i odbije się na jego zdrowiu.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Labradoodle - pielęgnacja

Sierść labradoodla jest zróżnicowana pod względem struktury, dlatego będzie ona wymagała dostosowania pielęgnacji do rodzaju szaty. Szatę typową dla pudla trzeba wyczesywać co drugi dzień, jeśli nie zdecydujemy się na krótsze strzyżenie. Burd jest bardzo prosty do usunięcia z runa labradoodlea, wystarczy poczekać do całkowitego wyschnięcia i wyczesać. Decyzja o kąpieli nie powinna zapadać częściej niż raz na kwartał, a jeśli labradoodle jej nie wymaga, to zdecydowanie wystarczy wyczesywanie. Szata dłuższa również wymaga regularnego czesania, by zapobiec kołtunieniu się sierści i zaparzaniu skóry pod kołtunami. Standardem zabiegów pielęgnacyjnych każdego psa jest kontrola wzrostu pazurów i ich przycinanie, czyszczenie uszu, zębów i kontrolowanie stanu oczu.

Labradoodle – szkolenie

Szkolenia labradoodle warto rozpocząć od psiego przedszkola, które ułatwi nam pracę nad posłuszeństwem. Opiekun powinien w sposób konsekwentny przestrzegać zasad wdrożonych podczas nauki, by pies nie stał się uparty i samowolny, ujawniając cechy odziedziczone po pudlach. W szkoleniu labradoodle stawiaj na wzmocnienia pozytywne, z naciskiem na ulubioną zabawę psa i pieszczoty niż przysmaki. Jako że labradoodle jest krzyżówką ras myśliwskich, lubiących aktywność to poleca się zapewnienie psu dłuższych pieszych wycieczek nad wodę. Labradoodle zapewne doceni możliwość regularnego pływania.

Zalety i wady rasy labradoodle

Zalety labradoodla

 • labradoodle to bardzo przyjazna rasa
 • rasa ta jest typowo rodzinnym psem
 • ladbradoodle nie linieje
 • psy te są łatwe w szkoleniu, chętnie współpracują z człowiekiem
 • labradoodle jest żywiołowy, lubi się bawić
 • to pies o zrównoważonym charakterze

 

Wady labradoodla

 • cena zakupu labradoodle
 • wymaga sporej dawki ruchu

Ciekawostki o rasie labradoodle

 • Australijskie labradoodle można rozmnażać tylko w obrębie rasy, wymóg ten wszedł w życie w 2004 roku. Nie wprowadza się już labradorów i pudli do linii hodowlanych. W Europie niestety nie jest to regułą.
 • Australijskie labradoodle są sterylizowane, zanim trafią do nowych domów. Celem takiego działania ma być ograniczenie niefachowych hodowli psów oraz dopuszczania do rozrodu psów obciążonych chorobami.
 • Standard rasy labradoodle opracowany został przez amerykański Continental Kennel Club, który jako jedyny uznał rasę.
Ile kosztuje labradoodle?

pixabay.com/images/id-2441859/

Labradoodle hodowla

Kupując labradoodle z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. W ogłoszeniach dotyczących sprzedaży szczeniąt labradoodla można spodziewać się informacji dotyczącej gwarancji na zdrowie psa. Jako kupujący koniecznie sprawdź, czy hodowca ma certyfikat ASD i logo fundacji ALFA EUROPE, dzięki temu zdobędziesz pewność, że europejski labradoodle urodził się w wyniku wielopokoleniowego kojarzenia australijskich labradoodle.

Ile kosztuje labradoodle?

Koszt zakupu psa ze sprawdzonej hodowli jest wysoki. Za szczeniaka labradoodle trzeba zapłacić od 6 do 10 tys. zł. Cena związana jest z dbałością hodowców o zdrowiem rasy i jeśli nabywamy oryginalnego australijskiego labradoodle to mamy pewność, że pies nie będzie gubił sierści.

Imię dla psa rasy labradoodle

Ciekawe imię dla psa labradoodle: Riki, Bigos, Lu

Ciekawe imię dla suczki labradoodle: Beki, Cola, Figa

Dla kogo labradoodle będzie idealny?

Labradoodle to pies bardzo polecany dla aktywnych rodzin z dziećmi, lubiących spędzać czas na łonie natury. To pies nadający się dla alergików, którzy chcieliby posiadać czworonożnego przyjaciela, a ich tolerancja na sierść jest niska. Hybryda świetnie sprawdzi się również jako asystent osoby niepełnosprawnej.

Klasyfikacja FCI rasy labradoodle

Rasa labradoodle nie jest uznawana przez FCI.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Labradoodle – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Labradoodle – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Labradoodle to rasa hybrydowa – miks labradora retrievera i pudla królewskiego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1208

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x