Reklama
Reklama

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus

Facebook
Twitter
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus

By Parazelsus – https://www.deviantart.com/parazelsus/art/Zwerg-Kugelfisch-Carinotetraodon-travancoricus-437167164, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118391467

Kolcobrzuch to wyjątkowa ryba. Potrafi mrugać, zmieniać kolor i zwiększyć swoje wymiary dwu- lub trzykrotnie, nadymając się jak balonik.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kolcobrzuch karłowaty - pochodzenie

Kolcobrzuchy pochodzą z Azji z rodziny drapieżnych ryb rozdymkowatych. Mają niezwykłą zdolność rozdymania ciała w chwilach zagrożenia lub udawania martwych. Mały kolcobrzuch karłowaty zasiedla słodkowodne, spokojne wody południowo-zachodnich Indii na wybrzeżu malabarskim.

Kolcobrzuch karłowaty – odmiany

Rodzina kolcobrzuchów obejmuje aż 200 gatunków słodko- i słonowodnych ryb. Poza wspomnianym już kolcobrzuchem karłowatym występuje m.in.:

 • kolcobrzuch zielony (wielkość 10 cm)
 • kolcobrzuch nilowy (wielkość 45 cm)
 • kolcobrzuch dwuplamy (wielkość 8 cm)
 • kolcobrzuch brunatny (wielkość 15 cm)
 • kolcobrzuch słodkowodny (wielkość 20 cm)
 • kolcobrzuch syjamski (wielkość około 7 cm)
 • kolcobrzuch olbrzymi (lub kolcobrzuch pierścieniowy, wielkość 75 cm)

Jak wygląda ryba kolcobrzuch karłowaty

Kolcobrzuch karłowaty dorasta zaledwie do 25 mm. Rybki wybarwione są w odcieniach żółto-złotych, a  na tej bazie pojawiają się ciemne plamy. Dorosła samica od samca różni się kształtem ciała, który jest pełniejszy. Natomiast samca kolcobrzucha poznasz po ciemnej prędze biegnącej pod brzuchem i wzorem, który zaczyna się już od linii oka. Oczy kolcobrzucha są duże i wyraźne, rybka potrafi je zamykać i nimi mrugać. Pyszczek kolcobrzucha ma kształt dzioba złożonego z par płytek zębowych, którymi chwyta ofiary i które rosną całe jego życie. Kolcobrzuch porusza się bardzo płynnie, jest przy tym niezwykle zwrotny.

Kolcobrzuch - akwarium

Kolcobrzuch karłowaty może żyć w pojedynkę lub w większej grupie, w której musi być przewaga samic. W okresie tarła walka o samice jest tak zaciekła, że niektóre samce tracą życie. Kolcobrzuch podskubuje płetwy innych rybek, dlatego nie nadaje się do akwarium towarzyszącego.

Kolcobrzuch jako jedynak nie wymaga olbrzymiej przestrzenie. Pojedyncza rybka może z powodzeniem zajmować 12. litrowy zbiornik. Dla grupy kolcobrzuchów im większy zbiornik tym lepszy.

Akwarium dla kolcobrzucha karłowatego musi być dość gęsto obsadzone roślinami pływającymi i drobnolistnymi mchami, które zadbają o rozproszenie światła i zapewnią liczne kryjówki rybkom. Nie należy też przesadzać z ich ilością, kolcobrzuch musi mieć przestrzeń do pływania. Najczęściej zajmuje dolne i środkowe części akwarium. Kryjówkami mogą być także korzenie czy odpowiednio zaaranżowane kamienie.

Kolcobrzuch to ciekawska ryba, aby wspomóc jej aktywność, warto zadbać o interesujące otoczenie do eksploracji.

Kolcobrzuch - wymagania

 • Ph wody: kolcobrzuch najlepiej czuje się w wodzie o pH neutralnym, między 7 a 8
 • Temperatura wody dla kolcobrzucha: 22-28 st. C.
 • Twardość wody: kolcobrzuch wykazuje dużą tolerancję, woda między 5 a 25 dH, czyli od miękkiej do twardej
 • Jakość wody: kolcobrzuch jest wrażliwy na jej pogorszenie, zalecana jest częsta podmiana
 • Nurt wody dla kolcobrzucha: niezbyt silny, filtr gąbkowy
 • Światło: widoczność i śmiałość kolcobrzucha poprawi się przy świetle rozproszonym
Kolcobrzuch - akwarium

By Tylwyth Eldar – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=111924432

Kolcobrzuch karłowaty - żywienie

Kolcobrzuch karłowaty nie przepada za pokarmem płatkowym. Najchętniej zjada skorupiaki żywe lub mrożone, w całości lub rozdrobnione. W diecie kolcobrzucha nie może zabraknąć małych ślimaków, krewetek, kawałków raków i krabów wraz ze skorupką. Dzięki ich twardym pancerzom kolcobrzuch karłowaty może ścierać stale rosnące zęby. Uwaga! Zarówno dorosłe, jak i narybek kolcobrzucha w różnym wieku mają tendencję do kanibalizmu i osobniki trzeba separować, uwzględniając ich wiek. Narybek kolcobrzucha należy karmić pokarmem pyłowym, a gdy rybki podrosną, włączyć jako pokarm artemię.

Kolcobrzuch karłowaty z jakimi rybami może żyć?

Kolcobrzuch karłowaty powinien żyć w akwarium jednogatunkowym, ale musi być ono na tyle duże, by kontakty między współbraćmi nie były zbyt częsty. Kolcobrzuch nie jest rybką ławicową i ma ambiwalentny stosunek do własnego gatunku. Żyjąc z szybszymi rybami drapieżnymi nie przeżyje zbyt długo. Kolcobrzuch nie będzie miał szans w walce o pożywienie lub sam się nim stanie.

Kolcobrzuch karłowaty dość dobrze zaaklimatyzuje się z mniejszymi rybkami sumokształtnymi, np. otocinklusem przyujściowym. Jeśli planowane jest wprowadzenie dobroczynnych ślimaków świderków, to niestety one także mogą skończyć jako posiłek dla kolcobrzucha. Doświadczeni hodowcy pomyślnie urozmaicili akwarium z kolcobrzuchami za pomocą wytrzymałych ryb, takich jak srebrzyca, argus czy strzelczyk indyjski.

Kolcobrzuch karłowaty cena

Kolcobrzuch karłowaty kosztuje od 10 do 20 zł za osobnika.

 

Kolcobrzuch dwuplamy to koszt 20 zł za sztukę.

Kolcobrzuch zielony kosztuje do 20 zł za sztukę.

Kolcobrzuch syjamski kosztuje 12 zł za jedną rybkę.

Kolcobrzuch nilowy jest najdroższy i jego cena oscyluje między 100 a 150 zł.

Ile żyje kolcobrzuch karłowaty?

Długość życia kolcobrzucha karłowatego wynosi od 2 do 3 lat. 

Kolcobrzuch karłowaty rozmnażanie

Aby skutecznie rozmnożyć kolcobrzucha, trzeba zadbać o bezpieczeństwo samic i samców. Tarło jest dla kolcobrzuchów karłowatych bardzo nerwowym okresem. Zbyt mała liczba samic może doprowadzić do ich zamęczenia przez samce, które gonią i podgryzają potencjalne partnerki. Poza tym walka toczy się między samcami, które stają się bardziej agresywne względem siebie.

Akwarium przeznaczone do rozrodu musi być przynajmniej 20-30 litrowe. Roślinność polecana w akwarium tarliskowym to niskie mych drobnolistne, w których gąszczu dojdzie do złożenia i zapłodnienia jaj. Temperaturę wody w zbiorniku trzeba utrzymywać na poziomie 27 st. C. Dobrze odżywione kolcobrzuchy skutecznie się rozmnożą. Ikra jest bardzo drobna i bezbarwna. Samica kolcobrzucha karłowatego składa do 10 jaj, z których po 5. dniach wykluwają się młode. Już po tygodniu od wylęgu młode zaczynają żerować. Ikrę kolcobrzucha koniecznie trzeba wyłowić z akwarium do osobnego zbiornika lub odłowić dorosłe osobniki, by nie doszło do zjedzenia młodych rybek.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki rybek akwariowych

Summary
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus | Zoonews.pl
Article Name
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus | Zoonews.pl
Description
Kolcobrzuch to wyjątkowa ryba. Potrafi mrugać, zmieniać kolor i zwiększyć swoje wymiary dwu- lub trzykrotnie, nadymając się jak balonik.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 334

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x