Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kishu – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kishu – cena, hodowla, opis rasy

By CJ Hammond – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38106968

Kishu to jedna z rdzennych japońskich ras psów, która pochodzi od pierwotnych szpiców. Kishu po dziś dzień wykorzystywane są, podczas polowań na dziki.

SPis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie kishu

🌅 Kraj pochodzenia

Japonia

🐶 Numer wzorca FCI

318

➡ Waga

20– 25 kg

❤ Długość życia

11 – 13 lat

💢 Charakter

Wierny, pojętny i bardzo czujny

Kishu – pochodzenie i historia rasy

Kishu to jedna z japońskich ras psów. To pierwotny szpic, którego przodkowie żyli na terenach Japonii już 3 tys. lat temu.

Kishu to średniej wielkości szpic, który został ukształtowany w rejonach Kishu w prefekturze Wakayama i Mie.

Przeznaczenie Kishu

Kishu, jako średniej wielkości szpic wyhodowany został do polowań na dziki, sarny i jelenie w górskim otoczeniu. To właśnie w Wakayamie myśliwi preferowali silne psy, użyteczne podczas polowań. Obecnie kishu nadal wykorzystywane są podczas polowań, ale przede wszystkim na dziki.

Ustalenie wzorca rasy Kishu

Jeszcze przed 1934 rokiem psy kishu występowały w rudym, sezamowym i pręgowanym umaszczeniu. Od roku 1934 roku, kiedy ustalono wzorzec rasy psy te mogą być hodowane jedynie w jednolitym umaszczeniu. Do 1945 roku znaczenia zostały całkowicie wyeliminowane.  Obecnie najczęstszym kolorem umaszczenia tych psów jest biały.

Od 1934 roku kishu zostały uznane za pomnik japońskiej przyrody. Jeszcze do lat 70. XX wieku eksport kishu z Japonii był zabroniony.

W 2016 roku FCI przyjęło swój standard rasy.

Japoński kishu w Polsce

Rasa kishu nie jest specjalnie popularna w Europie. Hodowlą zajmuje się dosłownie kilkudziesięciu pasjonatów. W Polsce pierwszy kishu pojawił się w 2011 roku i został sprowadzony z holenderskiej hodowli. Mimo to hodowla w Polsce nie rozwinęła się.

Jak wygląda kishu?

Kishu to średniej wielkości pies o harmonijnej, mocnej budowie i dobrze rozwiniętych mięśniach. Głowa psa ma szerokie czoło i całkiem stromy stop; kufa psa ma klinowaty kształt i zakończona jest czarnym bądź cielistym nosem. Oczy psa są małe i o trójkątnym kształcie; uszy również są małe i trójkątne. Tułów psa ma niemal identyczną długość, jak wysokość w kłębie. Klatka piersiowa kishu jest głęboka, a ogon osadzony wysoko, zdecydowanie zawinięty lub zagięty, jak sierp nad grzbietem.

Kishu – charakterystyka rasy psa

Wysokość kishu w kłębie

Pies: 52 cm

Suka: 46 cm

Kishu – waga

Pies: ok. 25 kg

Suka: ok. 20 kg

Szata kishu

Kishu to psy o szorstkim i prostym włosie okrywowym oraz gęstym i miękkim podszerstku.
Psy kishu mogą występować w umaszczeniu białym, rudym i sezamowym.

Ile żyje kishu?

Długość życia japońskiego kishu wynosi 11-13 lat.

Kategoria wielkości kishu

Kishu to psy średniej wielkości.

Kishu – charakter i usposobienie

By CJ Hammond – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38106969

Kishu – charakter i usposobienie

Kishu to według wzorca rasy pies o wybitnej wytrzymałości, sprawiający wrażenie szlachetnego, dostojnego i prostodusznego. Japoński kishu to pies wierny, pojętny i bardzo czujny.

Jak na szpica przystało kishu to pies o mocnym temperamencie i silnym instynkcie łowieckim. Psy tej rasy tworzą silną więź zwykle z jednym opiekunem.

To bardzo niezależna rasa psów, które nie będzie ślepo wykonywała wszystkich poleceń opiekuna. Zadania stawiane przed psem muszą mieć sens i być dobrze wynagradzane za ich wykonanie.

Wobec obcych psy tej rasy są zdystansowane. W domu całkiem dobrze znoszą samotność i mimo, że mają gruby podszerstek, to nie powinny mieszkać przez cały rok poza domem.

Kishu nada się na psa stróżującego. Z uwagi na silny instynkt łowiecki psy te nie nadają się do domów z kotami bądź innymi mniejszymi rasami psów. Względem siebie samce kishu mogą wykazywać skłonność do zachowań dominacyjnych.

Kishu z całą pewnością nie jest psem dla niedoświadczonego opiekuna. Jest to rasa, która potrzebuje aktywnego przewodnika, który zapewni psu odpowiednią ilość ruchu każdego dnia.

Kishu – zdrowie

Kishu to pies o dobrym zdrowiu, który może żyć nawet przez 13 lat. Psy tej rasy, z uwagi na gruby podszerstek, dobrze znoszą niekorzystne warunki pogodowe. Gorzej radzą sobie z bardzo wysokimi temperaturami.

Najczęstsze choroby występujące u kishu

  • Entropium
  • Niedoczynność tarczycy
  • Alergie kontaktowe
  • Dysplazja stawów łokciowych

Kishu – żywienie

Żywienie psa kishu powinno być dostosowane do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych psa.

Pies może być karmiony gotowymi karmami suchymi dla psów, karmami mokrymi dla psów, dietą BARF, a także poprzez samodzielnie gotowane posiłki w oparciu o przepisy psiego dietetyka.

Z uwagi na możliwe pojawienie się alergii pokarmowych warto rozważyć karmienie kishu karmami monobiałkowymi lub hipoalergicznymi.

Pielęgnacja kishu

Pielęgnacja kishu obejmuje pazury, uszy, zęby i sierść. Wyczesywać psa wystarczy raz na siedem dni, a kąpiele ogranicz do jednej na kwartał. Do czynności pielęgnacyjnych warto przyzwyczajać kishu od szczeniaka. W przeciwnym wypadku będzie stanowczo bronił swojej nietykalności. Wymiana okrywy na zimę i lato wymaga codziennego wyczesywania.

Szkolenie kishu

Kishu to niezwykle inteligentne psy, lecz inteligencja idzie w parze z równie wysokim poziomem niezależności. Wychowanie kishu wymaga od opiekuna wczesnej socjalizacji psa. Pozwoli ona uniknąć przyszłych problemów z dominacją, chęcią do bójek z nieznajomymi psami czy ucieczkami.

Kishu to pies bardzo pojętny, ale potrzeba mu odpowiedniej motywacji do współpracy. Psie przedszkole na początek będzie jak najbardziej wskazane. Trening dorosłego psa powinien odbywać się do końca jego życia.

Psy te są wyczulone na zagrożenie, bardzo czujne i nadają się do stróżowania. Nie szczekają bez przyczyny, dzięki czemu ostrzegają, podnosząc głos tylko, gdy jest to konieczne. 

Zalety i wady japońskiego kishu

Zalety kishu

  • Kishu nada się na psa stróżującego
  • Kishu to także doskonały pies myśliwski na dziki
  • Rasa tych psów jest ogólnie bardzo zdrowa

Wady kishu

  • Kishu to psy bardzo niezależne i uparte
  • Kishu może uciekać z uwagi na swój silny instynkt łowiecki
  • Zakup psa kishu w Polsce nie jest możliwy

Ciekawostki o rasie kishu

  • Kishu został japońskim pomnikiem przyrody w 1934 roku.
  • Od nazwy psa kishu swoja nazwę wzięła jedna z cyfrowych walut – kishu inu.
Kishu cena

By CJ Hammond – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38106970

Hodowla kishu

Kupując psa kishu z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta kishu oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Kishu cena

Ponieważ w Polsce psy kishu nie są obecnie sprzedawane, to o cenie można wnioskować na podstawie zagranicznych ogłoszeń, gdzie waha się ona od 2000 do 3000 $.

Imię dla kishu

Ciekawe imię dla psa kishu: Fuji, Kenzo, Rubi

Ciekawe imię dla suczki kishu: Kuma, Nena, Hanta

Dla kogo kishu będzie idealny?

Kishu to pies jednego opiekuna. Będzie to doskonały partner dla doświadczonego opiekuna, z którym pies będzie mógł spędzać czas, np. uprawiając psie sporty.

Klasyfikacja FCI kishu

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 5: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Numer wzorca: 318

 

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/318.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Kishu – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kishu – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kishu to jedna z rdzennych japońskich ras psów, która pochodzi od pierwotnych szpiców. Kishu po dziś dzień wykorzystywane są, podczas polowań na dziki.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x