Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

JAMNIK DŁUGOWŁOSY – cena, charakter, opis rasy

Jamnik długowłosy – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-5492194/

Spis treści

Cześć! Rozważasz zakup jamnika długowłosego? Doskonale trafiłeś! W tym artykule skupimy się na cechach charakterystycznych tej rasy, zgodnie z oficjalnym wzorcem. Jamnik długowłosy to pies odważny, pełen myśliwskiej pasji, więc warto, abyś dobrze poznał jego charakter i osobowość. To klucz do znalezienia idealnego czworonożnego przyjaciela. Równie istotne jest zdrowie Twojego przyszłego psa, dlatego przedstawimy najczęstsze problemy zdrowotne występujące u tej rasy. Poznasz także historię powstania tej rasy, jej zalety i wyzwania, które mogą się pojawić po zakupie. Przygotowaliśmy również informacje o cenach szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie pomocny i interesujący. Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami o jamnikach w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

148

➡ Waga

3– 9 kg

❤ Długość życia

14 – 16 lat

💢 Charakter

Jamnik długowłosy, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem odważnym, nieagresywnym, o zrównoważonym temperamencie. 

Jak wygląd jamnik długowłosy?

Jamnik długowłosy jest psem niskim, o długim tułowiu i ukształtowanych mięśniach. Jego budowa pozwala mu na szybkie i zwinne poruszanie się na i pod powierzchnią ziemi.

Głowa psa widziana z góry jest wydłużona, z kolei widziana z boku równomiernie zwęża się ku nosowi. Długa kufa rozwiera się aż do wysokości oczu. Dobrze napigmentowane powieki chronią średniej wielkość oczy jamnika długowłosego przed zanieczyszczeniami. Oczy psa mają kształt migdałowaty i są szeroko rozstawione, ich kolor może przyjąć barwy od ciemnoczerwono-brązowego po czarno-brązowe przy każdym umaszczeniu. Na płaskiej czaszce znajdują się wysoko osadzone uszy. Uszy są długie, ruchliwe, a ich zaokrąglone brzegi sięgają kącików warg.

Szyja psa jest dostatecznie długa i muskularna. Linia górna tułowia harmonijnie przechodzi od kłębu do lekko opadającego zadu. Kłąb jest wyraźne zaznaczony. Grzbiet jamnika długowłosego jest silny i dobrze umięśniony. Mocne i szerokie lędźwie kończy dostatecznie długi zad. Ogon psa nie jest osadzony zbyt wysoko, pies nosi go na wysokości linii grzbietu. Całe ciało dźwigają umięśnione, ukątowane nogi, w dobrych proporcjach względem siebie. Jamnik długowłosy stoi pewnie na zwartych łapach o mocnych opuszkach.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies/suka:  17- 25 cm

Waga

Pies/suka: 3 – 9 kg

Szata

Włos jamników długowłosych jest prosty, błyszczący, przylegający do ciała, na szyi i podbrzuszu dłuższy, na uszach zwisający poza dolną krawędź ucha, na kończynach tworzy wyraźne pióro, najdłuższy jest na ogonie, gdzie tworzy pełną chorągiew. Pies tej rasy ma także podszerstek.

Jamnik długowłosy może występować w kilku rodzajach umaszczenia.

  • Jednobarwne rude z czarnymi pazurami i opuszkami (dopuszcza się białą max 3 cm plamkę na piersi)
  • Dwubarwne: dzicze, czekoladowo dzicze, czarne podpalane, czekoladowe podpalane, z rudym podpalaniem nad oczami, po obu stronach kufy, na wargach, na wewnętrznych krawędziach uszu, na przedpiersiu, na wewnętrznych i tylnych krawędziach kończyn, na łapach, przy odbycie i około jednej trzeciej do połowy długości spodniej strony ogona. Nos, pazury i opuszki u psów dziczych i czarnych podpalanych są czarne, u czekoladowo dziczych i czekoladowych podpalanych są czekoladowe. Biała plama do 3 cm średnicy dopuszczalna tylko na piersi.
  • Marmurkowe: kolory j.w., ale podstawowym kolorem jest zawsze kolor ciemny, dziczy czarny lub czekoladowy, wyjątkiem jest maść ruda marmurkowa (ruda z ciemniejszymi plamami). Pożądane są nieregularne szare lub beżowe plamy (duże łaty niepożądane). Nie może przeważać ani ciemny, ani jasny kolor. Nos, pazury i opuszki j. w.
  • Pręgowane na czerwonym tle mają ciemne pręgi. U tej odmiany nos, pazury i opuszki są czarne.
Jamnik długowłosy w biegu

By Dan Bennett – Flickr: star wars land speeder, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17200959

Charakter i usposobienie

Jamnik długowłosy, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem odważnym, nieagresywnym, o zrównoważonym temperamencie. Poza tym to pies wytrwały, pełen pasji w pracy myśliwskiej. Jamniki długowłose doskonale sprawdzają się zarówno w pracy na, jak i pod ziemią, ale i w wodzie, ponieważ mają doskonały węch, są szybkie i zwinne.

Ten wszechstronny pies myśliwski jest bystry, szybko się uczy i robi to chętnie, nawet jak na sporą dozę niezależności, jaką w sobie ma. Pies tej rasy uwielbia ruch i zabawy na świeżym powietrzu. Jest przyjacielem wszystkich, jeśli tylko jest właściwie zsocjalizowany i przedstawiany innym zwierzętom. Uczuciem darzy wszystkich domowników, ostrożność zalecana jest względem bardzo małych dzieci. Ich brak delikatności może być kością niezgody w relacji z wrażliwym jamnikiem.

Sprawdź karmę dla swojego psa

Reklama

Sucha karma dla psa BioFeed EUPHORIA Gluten Free z Wołowiną

Czy jamnik długowłosy to zdrowa rasa?

Jamnik długowłosy to pies cieszący się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Nieprzychylna pogoda nie jest dla niego żadnym problemem, dobrze radzi sobie z zarówno latem, jak i zimą. Nie wymaga zakupu ubranek, poza najmniejszą odmianą króliczą, która może szybciej się wychładzać. Latem należy zadbać, aby jamnik swobodnie biegający po ogrodzie miał dostęp do czystej wody oraz miał możliwość chronienia się w zacienionym miejscu. Zimą dbaj o aktywne spacery, które sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała jamnika.

Typowe choroby tej rasy

  • Dyskopatia
  • Nadwaga
  • Postępujący zanik siatkówki oka
  • Katarakta

Jak karmić jamnika długowłosego?

Jamniki długowłose są bardzo łakome, dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do jedzenia, ani też być dokarmiane między posiłkami. Nadmiarowe kilogramy są bardzo dużym ciężarem dla nóg i wydłużonego kręgosłupa. Wystrzegaj się podawania karm zbożowych z dużą ilością tłuszczu. Jamnik długowłosy może jeść karmy suche i mokre oraz suplementowaną dietę domową.

Podczas wyboru karmy gotowej warto zwrócić uwagę na obecność składników wpływających na stan okrywy włosowej oraz stawów (chondroityna, glukozamina, biotynę, cynk, kwasy mega 3 i 6).

Karma dla jamnika powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak pielęgnować jamnika długowłosego?

Zabiegi pielęgnacyjne jamników długowłosych nie są szczególnie uciążliwe, ani nie wymagają zbyt wiele czasu. Standardem jest wyczesywanie jamnika długowłosego 2-3 razy w tygodniu ze szczególnym uwzględnieniem obszarów za uszami i przednimi łapami, gdzie włos może się plątać. Do tego rodzaju szaty najlepiej sprawdzi się szczotka włosiano-nylonowa, a do rozczesywania frędzli grzebień lub szczotka druciana o gładko zakończonych szpilkach. Włos spomiędzy palców trzeba wycinać, gdyż gromadzi się na nim brud i bryłki śniegu, co kaleczy skórę i utrudnia chodzenie w czasie zimy.

Regularnie należy sprawdzać ścieranie pazurów i czyścić podatne na infekcje, oklapnięte uszy. Zęby powinno się szczotkować codziennie, gdyż płytka nazębna zaczyna się formować od 6 do 12 godzin po posiłku. Większą uwagę należy poświęcić jamnikom długowłosym przygotowywanym do wystaw psów rasowych.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Jamnik długowłosy jest psem mądrym, szybko uczy się nowych poleceń i nie ma problemów z posłuszeństwem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pierwotne przeznaczenie tych psów, zdarza się bowiem, że pies puści się za tropem, co może skończyć się zaginięciem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Dlatego też szkolenie z posłuszeństwa warto zacząć jak najwcześniej i kontynuować w psim przedszkolu.

Jamnik od swojego opiekuna wymaga poświęcenia mu czasu na wspólne aktywności. Konsekwencja i stanowcze egzekwowanie zasad to podstawa w wychowaniu jamnika.

Zalety i wady jamnika długowłosego

Zalety

  • Jest spokojniejszy niż odmiana szorstkowłosa i krótkowłosa.
  • Chętniej wykonuje polecenia, jest bardziej podatny na szkolenie niż inne odmiany.
  • Spostrzegawczy i czujny, może być dobrym stróżem.
  • Bardzo przyjacielski pies.

Wady

  • Potrzebuje sporej dawki ruchu – nie jest to rasa dla domatorów.
  • Łakomczuch i bywa hałaśliwy.
  • Niezależna i samodzielna natura – wymaga konsekwentnego wychowania.
  • Nie nadaje się do domu z maleńkimi dziećmi, źle znosi gwałtowne traktowanie.

Ciekawostki o jamnikach długowłosych

  • Dackel lub Teckel to dawna, oryginalna nazwa rasy jamnik.
  • Wszystkie odmiany jamników podlegają próbom pracy z zakresu norowania, tropienia i szukania po śladzie. Dyplom trzeciego stopnia z konkursów jest dodatkowym warunkiem uzyskania tytułu międzynarodowego championa piękności.
  • W przypadku szczeniąt jamników długowłosych urodzonych po krótkowłosych rodzicach długość włosa ustalana jest ostatecznie po 9. miesiącach życia. Kategoria wielkości jamników ustalana jest natomiast po 15. miesiącach życia na podstawie obwodu klatki piersiowej (jamnik miniaturowy max. 35 cm, a jamnik króliczy max. 30 cm). Klasyfikacji dokonuje się na przeglądzie hodowlanym, zawsze po osiągnięciu wymaganego wieku.

Sprawdź karmę dla swojego psa

Reklama

Sucha karma dla psa BioFeed EUPHORIA Gluten Free z Wołowiną

Historia rasy

Jamniki znane były już w średniowieczu, psy te były wykorzystywane do polowania na i pod ziemią – pies norujący, goniący i tropiący. Wspólnym przodkiem wszystkich psów myśliwskich, w tym także jamników, jest Canis familiaris intermedius (Woldrich 1878). Natomiast najstarszym znanym Klubem Jamnika jest Deutsche Teckelklub e.V. działający od 1888 r.

Jednymi z najstarszych współczesnych śladów prowadzących do przodków jamników są starogermańskie prawa rodowe z V-IX wieku, w których opisano grzywnę, jaka należy się właścicielowi psa, który poluje pod ziemią, od osoby, która zabiłaby psa.

We Francji o bassetach, czyli jamnikach, mowa w księdze La Venerie, napisanej w 1561 roku i dedykowanej królowi Karolowi IX. W księdze tej znajdują się zapiski o jamnika o krzywych łapach i krótkiej sierści oraz o jamnikach o prostych łapach i długiej sierści.

Pierwsze ikonograficzne utrwalenie jamnika pochodzi z XIII wieku i widnieje na nim pies, wyganiający lisa z nory.

Pierwsze wzmianki o jamniku obecnego pokroju pochodzą od Friedricha L. Walthera, który omawiał te psy w swoim dziele z 1817 roku. Niemcy pod tym względem byli bardzo drobiazgowi. Dla przykładu prof. Leopold Fitzinger, w książce wydanej w 1876 roku, Der hund und seine rassen, opisuje aż 12 odmian jamnika.

Pierwszy wzorzec rasy

Pierwsza wystawa w Hamburgu w 1863 roku dała początek uniformizacji rasy. W 1879 roku na ogólnokrajowym zjeździe kynologów niemieckich ustanowiono pierwszy wzorzec rasy. W 1880 roku w Niemczech otworzono pierwszą księgę rodowodową dla jamników, do której zgłoszono 334 jamniki z 54. hodowli. Psy urodzone na początku XX wieku były już w pełni ustabilizowane na podstawie wzorca i dzisiaj również mogłyby występować na wystawach i konkursach użyteczności. Ostatnia duża zmiana we wzorcu rasy miała miejsce w 1964 roku w Thuin.

 

W 1967 roku FCI uznał, że istnieją trzy rasy jamnika:

  1. Jamnik długowłosy
  2. Jamnik szorstkowłosy
  3. Jamnik krótkowłosy

 

Każda z tych trzech ras ma swoje trzy odmiany wielkości:

  1. Jamnik standardowy
  2. Jamnik miniaturowy
  3. Jamnik króliczy

 

Pierwsze hodowle jamników zakładano w Polsce już w dwudziestoleciu międzywojennym. W 1929 roku na Powszechnej Wystawie w Poznaniu pokazano 3 jamniki. W 1932 roku na wystawie we Lwowie pokazano już 12 jamników, a rok później 21. Niestety po II wojnie światowej nie odnaleziono żadnego jamnika z udokumentowanym pochodzeniem. W latach 50. i 60. XX wieku zaczęły kształtować się pierwsze czołowe hodowle psów tej rasy w Polsce m.in. „Podkowa” z Podkowy Leśnej oraz „z Bursaków” z Gdańska. Początek jamnikom długowłosym po II wojnie światowej dały hodowle jamników krótkowłosych.

 

Jamnik długowłosy cena

By Svenska Mässan from Sweden – Grupp 4 TAX, LÅNGHÅRIG NORMALSTOR, EUW-15 NORD UCH SE V-15 US CH Hunderbar Purple Haze, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878845

Hodowla

Kupując jamnika długowłosego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje jamnik długowłosy?

Cena jamnika długowłosego waha się od 2500 do 5000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla jamnika długowłosego?

Imię dla psa

  • Długi, Max, Nelson

Imię dla suczki

  • Suzi, Diuna, Kappa

Dla kogo jamnik długowłosy będzie idealny?

Jamnik długowłosy doskonale odnajdzie się u boku aktywnych opiekunów i osób chcących poświęcić czas na doskonalenie umiejętności tych wszechstronnych psów. Wspaniale, gdyby miał u swego boku drugiego jamnika i dostęp do ogrodu. Dom parterowy lub mieszkanie z windą będzie dla zdrowia jamników najlepszą profilaktyką chorób związanych ze stawami.

FAQ na temat jamników długowłosych

Czy jamnik długowłosy gubi sierść?

Tak, Jamniki długowłose, jak inne rasy psów z podszerstkiem, gubią włos sezonowo (suczki także w czasie cieczki).

Jak długo żyje jamnik długowłosy?

Jamnik długowłosy może dożyć nawet 16 lat.

Czy jamnik długowłosy ma włosy?

Tak, jamnik długowłosy ma włos. Jest on prosty, błyszczący z podszerstkiem, przylegający do ciała, na szyi i podbrzuszu dłuższy, na uszach zwisający poza dolną krawędź ucha, na kończynach tworzy wyraźne pióro, najdłuższy jest na ogonie, gdzie tworzy pełną chorągiew.

Jak często kąpać jamnika długowłosego?

Kąpiele jamnika długowłosego polecane są w przypadku kiedy pies wyraźnie się pobrudzi lub bezpośrednio przed wystawą. Dla jamnika długowłosego stosuje się szampony i odżywki pasujące do struktury włosa.

Źródła

A. Gough, A. Tomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, Sima WLW, Warszawa 2006.

K. Ściesiński, Jamniki, Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 2021

zkwp.pl/wzorce/148.pdf

fci.be/en/nomenclature/DACHSHUND-148.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
JAMNIK DŁUGOWŁOSY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
JAMNIK DŁUGOWŁOSY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Jamnik długowłosy to wszechstronny pies myśliwski i towarzyszący, który występuje w trzech odmianach wielkości. Psy te są odważne i mają zrównoważony charakter.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x