Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak dobrać szelki dla psa prawidłowo

Facebook
Twitter
Rodzaje szelek dla psa zapinanych na linii kręgosłupa

Zdjęcie Jaycee Xie on Unsplash

Szelki służyły pierwotnie dla psów pracujących. Dzisiaj stosowane są powszechnie przez właścicieli, którzy troszczą się o zdrowe kręgosłupy swoich psów. Czy szelki sprawdzą się dla każdego psa?

Spis treści

Dla jakiego psa szelki?

Niestety nie każdy pies powinien nosić szelki do codziennej aktywności. Każde dostępne szelki dla psa zapinane na grzbiecie przenoszą całą siłę na opiekuna. Siłę naszego psa poczujemy w naszych nadgarstkach, łokciach i barkach. Nie oznacza to, że musimy je całkowicie dyskryminować. Skoro pies ma pokłady energii warto ją wykorzystać, podczas wspólnego uprawiania sportu (biegi, jazda na rowerze czy tropienie). Szelki dla psa podczas intensywnej aktywność odciążą krtań i tchawicę, ułatwiając psu oddychanie oraz równomiernie rozłożą siłę psa na ciele, nie skupiając się wyłącznie na odcinku szyjnym. Szelki dla psa będą też odpowiednie dla piesków o krótkich szyjach, gdzie nawet dobrze dobrana i ulokowana obroża i tak będzie uciskać krtań. Na zwykłym spacerze dla takiego psa dobre będą szelki typu easy walk. Są to szelki zapinane z przodu tzn. na przedpiersiu psa. Dzięki temu zabiegowi, podczas silnego pociągnięcia pies zostanie obrócony w kierunku opiekuna, przenosząc sporą część siły na obrót właśnie, a nie na nagłe pociągnięcie nas do przodu. Pasy szelek typu easy walk składają się z obręczy opasającej grzbiet i klatkę piersiową psa, a drugi z pasów usytuowany jest na przedpiersiu i łączy się z główną obręczą pod kątem prostym. Szeli dla psa z zapięciem z przodu zupełnie nie nadają się dla małych psów i ras miniaturowych, gdzie smycz może zwyczajnie plątać się im pod nogami.

Szelki dla psa – modele zapinane na linii kręgosłupa

Modele szelek dla psa zapinanych na kręgosłupie:

  • szelki dla psa typu sled (szelki zaprzęgowe, gdzie zapięcie znajduje się nisko na kręgosłupie psa, stosowane do psich zaprzęgów, treningów wysiłkowych, dogtrekingu, canicross, bikejoring, skijoring, pulka itd.)
  • szelki dla psa typu guard (model uniwersalnych psich szelek, zdecydowanie utrudniających wyswobodzenie, przez opiekunów bardzo często poszukiwane jako szelki antyucieczkowe)
  • szelki norweskie dla psa (model psich szelek przeznaczonych do rekreacji, nie przeznaczony dla psów uprawiających sporty, to szelki dla psów o spokojnym usposobieniu, nie nadają się na długie wędrówki)
  • szelki step in (model szelek, których wszystkie pasy są regulowane, polecane dla młodych, wciąż rosnących psów, opisywane jako szelki dla szczeniąt)
  • szelki dla psa bezuciskowe (szelki te posiadają materiałowy puszorek dla psa, który nie krępuje jego ruchów, to szelki „oddychające”)

Jak dopasować szelki dla psa?

Szelki dla psa, podobnie jak obroża powinny przylegać i poruszać się razem ze zwierzęciem. Pod prawidłowo dobrane szelki dla psa musimy mieć możliwość włożenia dwóch palców w przypadku dużych i średnich psów, a u małych i miniaturowych powinien zmieścić się tylko jeden palec. Szelki dla psa, które są zbyt luźne mogą obcierać delikatną skórę lub być przyczyną nieplanowanej, samodzielnej wycieczki. Idealne dopasowanie psich szelek wymaga pobrania kilku miar z psa:

  • obwód klatki piersiowej
  • obwód szyi
  • odległość od obwodu klatki do obwodu szyi
  • odległość od linii obwodu klatki w najszerszym miejscu przedpiersia

 

Jeśli pobranie miary z psa jest utrudnione lub gdy nie mamy pewności co do naszych pomiarów, to warto udać się z psem do sklepu i przetestować różne modele szelek dla psa bezpośrednio na zwierzęciu. 

Jakie powinny być szelki dla dużych psów?

Przede wszystkim szelki dla dużych psów powinny mieć odpowiednią szerokość. Pasy szelek dla dużych ras psów muszą mieć szerokość od 3 do 4 cm. Szelki dla owczarka niemieckiego czy szelki dla labradora muszą być wykonane z trwałych materiałów odpornych na gryzienie, a ich elementy rymarskie powinny być mocne, najlepiej metalowe, odpowiednio duże (karabińczyk, oczka łączące poszczególne pasy, regulatory, klamry) i dopasowane do gabarytów psa. Przy doborze szelek dla dużego psa kieruj się wygodą i bezpieczeństwem psa oraz łatwością zakładania i zapinania szelek.

Jakie powinny być szelki dla małych psów?

Szelki dla małych psów muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Wymogi stawiane szelkom dla małych ras psów to szczególnie trwały materiał, z którego są wykonane, ale jednocześnie lekki, niewymagający od psa wysiłku dźwigania zbędnego ciężaru. Szelki dla maltańczyka czy szelki dla shih tzu powinny mieć pasy szerokie na 1,5 cm. Szelki dla malutkiego pieska jakim jest chihuahua czy york miniaturka powinny być jeszcze węższe i mieć 1 cm szerokości. Pod szelkami dla małego pieska powinniśmy zmieścić tylko jeden palec. Duży luz w szelkach dla psa może powodować plątanie włosów lub wyswobodzenie małego pieska.

Jak założyć szelki psu?

Zakładanie szelek psu bywa kłopotliwe, zwłaszcza dla początkujących opiekunów lub w przypadku psów energicznych czy podekscytowanych spacerem. Sposób zakładanie szelek dla psa zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Jedne modele zapinamy na grzbiecie psa, co wymaga włożenia przednich łap przez obręcze, inne wymagają zakładania przez głowę, a jeszcze inne modele psich szelek zakłada się przez głowę, a zapina z boku psa. W teorii zakładanie szelek psu jest banalnie proste, jednak praktyka mówi nam co innego.

Jak założyć szelki psu by było to proste i przyjemne dla obu stron? Tylko praktyka może uczynić ciebie i psa mistrzami „szelkowej ekwilibrystyki”. Zakładanie szelek psu powinno odbywać się spokojnie, nie denerwuj się, jeśli nie udaje się to od razu. Pies wyczuwa twój stres, który niestety przekłada się na jego samopoczucie. W takiej atmosferze zakładanie szelek będzie kojarzyło się psu wyłącznie z czymś nieprzyjemnym. Połączenie treningu komend np. siad i czekaj może być pomocne przy zakładaniu szelek psu. Nie zapomnij natychmiast nagrodzić psa za posłuszeństwo ulubionym przysmakiem lub słowną pochwałą, bądź dumny z każdego postępu psa, a za jakiś czas założenie szelek nie będzie już tak skomplikowane, jak na początku waszej wspólnej drogi.

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o psach

Summary
Jak dobrać szelki dla psa prawidłowo | Zoonews.pl
Article Name
Jak dobrać szelki dla psa prawidłowo | Zoonews.pl
Description
Szelki służyły pierwotnie dla psów pracujących. Dzisiaj stosowane są powszechnie przez właścicieli, którzy troszczą się o zdrowe kręgosłupy swoich psów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x