Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

GLISTA PSIA – zarażenie, objawy, leczenie

Facebook
Twitter
Szczeniak owczarka niemieckiego u weterynarza

Image by serhii_bobyk on Freepik

Czy wiesz, że glista psia, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego psa, a nawet Ciebie? Toksokaroza to choroba pasożytnicza, wywoływana przez nicienie Toxocara canis, jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt i starszych psów, mogąc w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci zwierzęcia​​​​. W naszym artykule, odkrywamy, jak glista psia dostaje się do organizmu psa, jakie są jej objawy, metody leczenia, a także jak skutecznie zapobiegać tej chorobie​​​​. Dowiesz się też o ryzyku zarażenia człowieka i jak poważne mogą być skutki zaniedbania tej choroby​​​​. Zapraszamy do lektury, by dowiedzieć się więcej o tym, jak chronić swojego czworonożnego przyjaciela przed tym zagrożeniem.

Spis treści

Toxocara canis – charakterystyka pasożyta

Glista psia (Toxocara canis) to rodzaj kosmopolitycznego nicienia, który powszechnie występuje w jelitach, szczególnie młodych psów, ale także kotów (Toxocara cati). Występuje u nich powszechnie do 6. miesiąca życia. U dorosłych zwierząt choroba praktycznie nie występuje, jednak dorosłe suki są rezerwuarem choroby dla potomstwa, ponieważ w ich tkankach znajdują się larwy, które uaktywniają się w czasie ciąży i laktacji.

U glisty psiej występuje dymorfizm płciowy, samce różnią się od samic. Glista psia jest biała, długa i przypomina makaron spaghetti. Samiec glisty psiej mierzy od 9 do 13 cm i ma ok. 2 mm średnicy. Samica glisty psiej jest większa i mierzy od 12 do 20 cm długości i 3 mm średnicy.

glista psia
Źródło: Flukeman, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Jak dochodzi do zarażenia glistą psią?

Toxocara canis dostaje się najczęściej do organizmu szczenięcia drogą płodową (inwazja prenatalna) bądź z mlekiem zarażonej matki (inwazja laktalna). Szczenięta mogą zarazić się glistą psią, podobnie jak dorosłe psy poprzez:

  • zjedzenie trawy, na której znajdują się jaja glizdy psiej
  • picie wody ze zbiornika, w którym znajdują się jaja toxocara canis
  • zjedzenie pokarmu z ziemi, zanieczyszczonego jajami glisty psiej

 

Również dorosłe psy mogą zarazić się psią glistą, jednak zwykle przechodzą one chorobę bezobjawowo.

Glistę psią stwierdzono w ostatnich latach u 18,2%-36,3% szczeniąt z prywatnych domów w miastach oraz 58,0%-72,7% szczeniąt w schroniskach, a także u 0,4%-21,5% dorosłych psów z prywatnych domów oraz 3,4%-15,0% psów bezpańskich1.

Cykl rozwojowy psiej glisty

Po zarażeniu psa, jaja wraz z larwami glisty psiej dostają się do układu pokarmowego skąd zaczynają wędrować z krwią po całym organizmie, osiadając w narządach wewnętrznych.

Glista psia, która trafi do rdzenia kręgowego, pnia mózgu, gałek ocznych czy wątroby zwykle otorbia się – przebywa w formie uśpionej w ochronnym kokonie, który chroni ją przed środkami farmakologicznymi.

Jeżeli glista psia trafi w okolice płuc może wywołać zapalenie płuc, a zwrócone przez kaszel psa larwy mogą trafić ponownie do przewodu pokarmowego i jelit, gdzie osiągają postać dojrzałą. Wędrówka taka określana jest mianem ascaris, a okres od zarażenia do osiągnięcia dojrzałości płciowej przez pasożyta wynosi około 28-30 dni.

Kopulujące samice produkują jaja, które wraz z kałem wydalane są przez psa do środowiska zewnętrznego. Jaja glisty psiej stają się inwazyjne w drugiej bądź w trzeciej postaci larwalnej. Rozwój larw ma miejsce gdy temperatura w środowisku osiągnie 25-30oC, a wilgotność nie spadnie poniżej 85%. Inwazyjna forma może jednak przetrwać w niesprzyjających warunkach nawet 1 rok, a w sprzyjających nawet przez 2 lata!

Jaja glisty psiej stają się inwazyjne, gdy temperatura w środowisku osiągnie 25-30oC

Glista psia – objawy

Pies zarażony glistą psią może przechodzić zarażenie nicieniem w sposób bezobjawowy bądź z objawami, wśród których najczęściej występują:

  • biegunka i wymioty
  • kaszel – u młodych szczeniąt larwy migrujące przez płuca mogą wywołać zapalenie płuc
  • saneczkowanie – wydostające się z odbytu jaja powodują świąd
  • wylizywanie okolic odbytu
  • apatia, niepokój u psa
  • utrata apetytu bądź perwersyjny apetyt
  • anemia
  • krzywica

 

Szczenięta, które zarażone są glistami psimi mogą mieć wzdęty brzuch, matową sierść czy nawet wolniej się rozwijać.

Glista psia – diagnoza

Diagnoza glisty psie odbywa się poprzez badanie kału na obecność jaj pasożytów. W przypadku, gdy w domu żyje więcej zwierząt zaleca się odrobaczenie jednoczesne całego stada.

Czy glista psia jest groźna dla zwierzęcia?

W przypadku dorosłych psów o silnym układzie odpornościowym zarażenie może przejść w sposób bezobjawowy. W przypadku szczeniąt i starszych psów, u których układ immunologiczny jest osłabiony glista psia może osłabić organizm i w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci psa.

Glista psia – leczenie

Leczenie Toxocara canis ustalane jest zawsze przez lekarza weterynarii. W praktyce obok leczenia przyczynowego lekarz może zalecić leczenie objawowe: przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne.

Kuracje odrobaczające mają na celu zabić pasożyty. U szczeniąt tego typu środki można podawać już od ukończenia 2. tygodnia życia. Leczenie należy powtarzać regularnie aż do zakończenia karmienia mlekiem matki, która może być rezerwuarem pasożyta.

U psów dorosłych stosuje się działania profilaktyczne.

Glista psia – profilaktyka

Profilaktykę przeciw pasożytom wewnętrznym zapewnia regularne odrobaczanie psów. Odrobaczanie pozwala pozbyć się robaków z organizmu psa oraz minimalizuje ryzyko transmisji glisty psiej na człowieka oraz inne zwierzęta.

Częstotliwość odrobaczania psa zależy od wielu czynników, o których więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Glista psia u człowieka

Do zarażenia człowieka glistą psią dochodzi drogą pokarmową poprzez wprowadzenie do organizmu inwazyjnych jaj glisty psiej. Toxocarą zarażają się głównie dzieci, które bawiąc się w piaskowniach, parkach i na trawnikach wkładają do budzi ręce, na których przenoszą pasożyta.

Glista ludzka żyje w organizmie człowieka na poziomie larwalnym. Jeżeli larwy glisty psiej trafią do wątroby, to u zarażonego występuje toksokaroza trzewna. Jeżeli larwy dotrą do oka, co zdarza się rzadziej, to u zarażonego występuje toksokaroza oczna. Niestety larwy mogą również dotrzeć do mózgu, wywołując neurotoksokarozę.

Niekiedy toksokaroza przebiega u człowieka bezobjawowo, a jedynym wskazaniem, że doszło do zarażenia może być podniesiony poziom eozynofilów we krwi obwodowej i obecność przeciwciał przeciw pasożytowi w surowicy.

Objawy toksokarozy u człowieka

Celem wędrówki larwy glisty psiej w ciele człowieka są takie narządy, jak płuca, serce, wątroba, gałki oczne, mózg – larwy mogą dotrzeć do każdego narządu.

Wśród niektórych objawów wskazać należy gorączkę, powiększoną wątrobę lub śledzionę, charakterystycznym objawem je wzrost krwinek białych we krwi.

W cięższej postaci choroby u zarażonego może dojść do nacieków w płucach, zajęcia mózgu z takimi objawami, jak drgawki, zaburzenia zachowania etc., zaburzenia widzenia, aż do utraty wzroku.

Nieleczona choroba w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu człowieka.

Glista psia u człowieka leczenie

Forma jelitowa glisty występuje tylko u zwierząt. U ludzi występują forma narządowa, która nie jest podatna na kuracje przeciw pasożytom jelitowym. Z tego względu leczenie glisty psiej u człowieka musi zawsze odbywać się przy udziale lekarza specjalisty.

Źródła

1 Toksokaroza, niebezpieczna choroba odzwierzęca, http://www.ipar.pan.pl/files/ulotka%20Toksokaroza.pdf [Internet: 07.01.2021].

Toksokaroza – jak zaraża się człowiek, https://www.esccap.pl/toksokaroza/ [Internet: 07.01.2021].

Glisty psów i kotów (Toxocara canis, T. cati), https://www.esccap.pl/glisty-psow-kotow-toxocara-canis-t-cati/ [Internet: 07.01.2021].

Glista psia (toksokaroza)  – jakie ma objawy, czy jest zaraźliwa, https://www.medme.pl/artykuly/toksokaroza-masz-psa-mozesz-miec-i-psie-glisty,64799.html [Internet: 07.01.2021].

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
GLISTA PSIA – zarażenie, objawy, leczenie | Zoonews.pl
Article Name
GLISTA PSIA – zarażenie, objawy, leczenie | Zoonews.pl
Description
Glista psia to rodzaj nicienia, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci szczenięcia lub starszego psa. Toxocara canis przenosi się na ludzi!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x