Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Hiszpański pies dowodny – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Hiszpański pies dowodny – cena, charakter, opis rasy

By No machine-readable author provided. Perrodeaguas assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1127822

Hiszpańskie psy dowodne wykorzystywane były do pracy z rybakami, na polowaniach i do zaganiania. Obecnie nadal są to psy użytkowe.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o hiszpańskim psie dowodnym

🌅 Kraj pochodzenia

Hiszpania

🐶 Numer wzorca FCI

336

➡ Waga

14– 22 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

Według wzorca rasy hiszpański pies dowodny jest oddany, posłuszny, wesoły, zrównoważony i czujny, a także zdolny do ciężkiej pracy

Hiszpański pies dowodny – pochodzenie i historia

Pierwsze pisane wzmianki o psach w typie hiszpańskiego psa wodnego pochodzą z XI wieku. Już wtedy psy te były używane przede wszystkim jako psy pasterskie do zaganiania stad kóz i owiec w Andaluzji.

Niektóre teorie, podobnie jak w przypadku portugalskich psów wodnych, zakładają, że psy te zostały przywiezione na tereny obecnej Hiszpanii wraz z kupcami fenickimi. Nie jest wykluczone, że psy te zostały sprowadzone razem z Maurami, którzy dokonali inwazji na tereny Półwyspu Iberyjskiego w XVIII wieku.

W Hiszpanii określa się je mianem tureckiego psa andaluzyjskiego i nie jest wykluczone, że to właśnie wraz z Turkami psy te dotarły do Hiszpanii w XVIII wieku, gdy na Morzu Śródziemnym kwitły kontakty handlowe z tym krajem.

Co ciekawe to właśnie z 1750 roku pochodzi rycina, zawarta w Historii Naturalnej Bufona, w której znajduje się podobizna psa dowodnego w zasadzie identycznego ze współczesnymi hiszpańskimi psami dowodnymi.

Wzrost popularności hiszpańskich psów wodnych

Rasa tych psów zyskała szczególną popularność wraz z rozwojem wystaw psów. Gdy w 1864 roku na wystawie w Manchesterze wygrał pies określany jako pudel hiszpański psy w tym typie zyskały uznanie niemal w całej Hiszpanii.

Początki planowej hodowli

W 1973 roku rozpoczęto programy hodowlane, służące uzyskaniu hiszpańskiego psa wodnego czystej rasy. Już w tym czasie Antonio Garcia Perez oraz Santiago Montesinos rozpoczęli starania u uznanie hiszpańskiego psa wodnego za odrębną rasę. Zwieńczeniem tych prac było zaprezentowanie w 1981 roku na wystawie w San Pedro de Alcantara psów, które zyskały uznanie. W 1985 roku Królewskie Stowarzyszenie Kynologiczne w Hiszpanii uznało wzorzec hiszpańskiego psa wodnego, a w 1999 roku rasę uznało ostatecznie FCI. Jako miejsce powstania rasy uznano Hiszpanię, a wśród przodków wskazano ogólnie psy pasterskie lub myśliwskie.

Hiszpański pies dowodny w Polsce

Pierwsza suczka hiszpańskiego psa wodnego została sprowadzona do Polski w 2004 roku, rok później sprowadzono samca. Obecnie w Polsce istnieje kilka hodowli psów tej rasy.

Jak wygląda hiszpański pies dowodny?

Hiszpański pies dowodny eksterier

By Томасина – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29038706

Hiszpański pies wodny, według wzorca rasy, charakteryzuje się proporcjonalną budową o wydłużonej, prostokątnej sylwetce. Głowa psa jest mocna i elegancko noszona; trufla nosa powinna być tej samej barwy co najciemniejszy odcień sierści. Psy te mają lekko skośnie osadzone oczy; uszy osadzone średnio wysoko, trójkątne i wiszące. Szyja hiszpańskiego psa wodnego jest krótka i dobrze umięśniona; kłąb ledwie widoczny; klatka piersiowa szeroka i głęboka. Ogon psa jest osadzony średnio wysoko.

Hiszpański pies wodny – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie hiszpańskiego psa wodnego

Pies: 44-50 cm

Suka: 40-46 cm

Hiszpański pies dowodny – waga

Pies: 18-22 kg

Suka: 14-18 kg

Szata hiszpańskiego psa dowodnego

Sierść hiszpańskiego psa wodnego jest kędzierzawa i wełnista, niestrzyżona może stać się sznurowata. Dopuszcza się strzyżenie psa na jednakową długość na całym ciele.

Umaszczenie psów tej rasy może być białe, czarne oraz kasztanowe w rozmaitych odcieniach; dwubarwne: biało-czarne, biało-brązowe oraz trójbarwne.

Kategoria wielkości hiszpańskiego psa wodnego

Hiszpański pies wodny to średniej wielkości rasa psów.

Długość życia hiszpański psów wodnych

Hiszpańskie psy wodne żyją średnio 10-14 lat.

Hiszpański pies dowodny – usposobienie i charakter

Według wzorca rasy hiszpański pies dowodny jest oddany, posłuszny, wesoły, zrównoważony i czujny, a także zdolny do ciężkiej pracy. Tradycyjnym przeznaczeniem psów tej rasy był udział w polowaniach na króliki, ptactwo i niekiedy na większe zwierzęta – należy zatem wiedzieć, że psom tej rasy nie brak instynktu myśliwskiego, a pies z brakami w nauce posłuszeństwa może ruszyć za tropem, robiąc problem opiekunowi.

Mimo swojego posłuszeństwa nie są to psy w pełni podległe opiekunowi, potrafią dobrze znosić nieobecność opiekuna. Jest to rasa dosyć szczekliwa, ale tylko w sytuacjach, gdy należy ostrzec opiekuna.

Hiszpański pies wodny, z uwagi na podatność na naukę, może być pierwszym psem niemal w każdym domu, gdzie człowiek jest aktywny sportowo.

Psy tej rasy dobrze dogadają się z innymi rasami psów, nie powinno być też problemu z zapoznaniem ich z kotami.

Hiszpański pies dowodny – usposobienie i charakter

pixabay.com/images/id-607069/

Hiszpański pies dowodny – zdrowie

Hiszpańskie psy wodne to ogólnie zdrowa rasa psów, której przedstawiciele mogą żyć nawet do 14 lat. Psy te mają gęstą sierść, która zapewnia im dobrą izolację przed zimnem. Mimo to latem pies powinien być oszczędzany od wysiłku w najgorętszych porach dnia.

Niektóre z osobników mogą urodzić się z naturalnie skróconym ogonem.

Hiszpański pies dowodny – żywienie

Dieta hiszpańskiego psa dowodnego powinna być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych chorób.

Psy tej rasy nie są łakome, nie powinny również sprawiać problemów z wybrzydzaniem. Psa należy karmić pełnoporcjową karmą. Jeżeli pies jest pracujący to powinna to być karma dla psów aktywnych, o zwiększonej zawartości kalorii w porcji.

Psa możesz karmić komercyjną suchą karmą dla psów, karmą mokrą dla psów, suplementowaną dietą BARF bądź samodzielnie przygotowywaną dietą domową – również suplementowaną. W dwóch ostatnich modelach żywieniowych najlepiej skonsultować przepisy z psim dietetykiem jeżeli nie masz doświadczenia w bilansowaniu posiłków dla psa.

Hiszpański pies dowodny – pielęgnacja

Pielęgnacja hiszpańskich psów wodnych nie jest trudna. Gęsta, tłusta i wodoodporna sierść tych psów nie wymaga wyczesywania, ani zbyt częstych kąpieli. Długość włosa psa wystawowego powinna mieć do 12 cm, jednak nie mniej niż 3 cm po strzyżeniu.

Jak w przypadku każdej innej rasy psów raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i łap oraz gruczołów okołoodbytowych. Pies powinien mieć również czyszczone zęby – najlepiej raz dziennie. 

Hiszpański pies dowodny – szkolenie

Hiszpański pies wodny dzięki dużej inteligencji chłonie wiedzę bardzo szybko, co sprawia, że potrafi przystosować się do najrozmaitszych warunków i radzić sobie w wielu sytuacjach. By tak się jednak stało pies musi być właściwie prowadzony od szczenięcia.

Już na etapie wczesnego życia w hodowli szczeniak hiszpańskiego psa wodnego powinien przechodzić proces socjalizacji. W nowym domu, po serii obowiązkowych szczepień, pies powinien trafić do psiego przedszkola, gdzie pozna podstawowe zasady posłuszeństwa.

Jest to rasa, która potrzebuje dużo ruchu, dlatego dorosłe psy mogą być przyuczane do zawodów w psich sportach np. agility. Poza tym hiszpańskie psy wodne mogą pracować jako psy pasterskie, myśliwskie, ratunkowe do pracy w wodzie i na lądzie.

Zalety i wady hiszpańskiego psa wodnego

Zalety hiszpańskiego psa dowodnego

  • Psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem
  • Hiszpański pies wodny bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna
  • Jest to bardzo inteligentna rasa, która szybko się uczy

Wady hiszpańskiego psa wodnego

  • Psy tej rasy wymagają od opiekuna sporej ilości ruchu
  • W Polsce wciąż jest to rasa trudno dostępna

Ciekawostki o hiszpańskich psa wodnych

  • W zależności od przeznaczenia psy do pracy w wodzie miały zwykle jasne umaszczenia, z kolei psy rolników były czarne i brązowe.
hodowla hiszpańskiego psa wodnego

By No machine-readable author provided. Perrodeaguas assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1173820

Hiszpański pies wodny hodowla

Kupując hiszpańskiego psa wodnego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Hiszpański pies dowodny cena

Cena hiszpańskiego psa dowodnego z hodowli wacha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla hiszpańskiego psa wodnego

Ciekawe imię dla samca hiszpańskiego psa wodnego: Diego, Paco, Pedro

Ciekawe imię dla suczki hiszpańskiego psa wodnego: Alma, Blanca, Gamba

Dla kogo hiszpański pies dowodny będzie idealny?

Hiszpański pies wodny potrzebuje opiekuna, który nie będzie szczędził psu czasu na zabawy i aktywności polegające na bieganiu. Psy te lubią pływać, nurkować oraz aportować. Nadają się zarówno dla aktywnych singli, dla rodzin z dziećmi, jak i do pracy w służbach ratunkowych.

Klasyfikacja FCI hiszpańskich psów dowodnych

Grupa VIII: aportery, płochacze, psy wodne

Sekcja 3: psy wodne

Numer wzorca: 336

Redakcja:

Bibliografia:

hiszpanskipieswodny.pl/o-rasie/

zkwp.pl/wzorce/336.pdf

Polecana literatura:

A. Moore, G. Hoppendale, Spanish Water Dog. Spanish Water Dog Complete Owners Manual. Spanish Water Dog Book for Care, Costs, Feeding, Grooming, Health and Training, Wyd. Lighting Source Inc. 2016.

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Hiszpański pies dowodny – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Hiszpański pies dowodny – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Hiszpańskie psy dowodne wykorzystywane były do pracy z rybakami, na polowaniach i do zaganiania. Obecnie nadal są to psy użytkowe.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x