Reklama
Reklama

Harrier – pies – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Harrier – pies – cena, hodowla, opis rasy

Image by wirestock on Freepik

Harrier to pies myśliwski, który podlega próbom pracy. Pies tej rasy powinien pracować u boku myśliwego, przy którym w pełni będzie mógł realizować swoje potrzeby.

Spis treści - kliknij strzałkę

Harrier – pochodzenie i historia rasy

Według źródeł harrier został sprowadzony do Anglii przez Normanów, którzy najechali Anglię w 1066 roku. Rasa harrier powstała najprawdopodobniej w wyniku skrzyżowania psów myśliwskich: greyhounda, foxhounda i foksteriera. Przez stulecia był wykorzystywany jako posokowiec, do polowania w sforze na mniejszą zwierzynę, jak zające i lisy. Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat harriera pojawiły się w średniowieczu w 1260 roku. Przez Amerykański Kennel Klub rasa została uznana w 1885 roku, a więc jest jedną z najstarszych zatwierdzonych ras.

Harrier w Polsce

Harrier to rasa psów, która w Polsce jest rzadko spotykana.

Jak wygląd harrier

Harrier ma mocną i dobrze umięśnioną sylwetkę. Głowa ze słabo zaznaczonym stopem, a na niej czarny nos i szeroko otwarte ciemne oczy (brązowe, orzechowe lub bursztynowe). Uszy harriera  zwisają po bokach czaszki, są dość wysoko osadzone. Grzbiet psa jest krótki i umięśniony. Klatka piersiowa pojemna. Łopatki i uda muskularne, zakończone zwartymi łapami o silnych poduszkach. Ogon średniej długości.

Harrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy harrier

Pies/suka: 45-50 cm

Harrier – waga

Pies/suka: około 20 kg

Szata harriera

Harrier ma sierść krótką, prostą, gęstą i przylegającą. Szorstką w dotyku, ale delikatniejszą na uszach.

Harrier występuje w maści tricolor.

Jak długo żyje harrier ?

Harrier żyje od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości harriera

Harrier jest psem średniej wielkości.

Harrier – usposobienie i charakter

Harrier, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być zwinny i pełen wigoru. Wyraz oczu psa jest inteligentny, żywy i szczery, co ma przełożenie na usposobienie psa. Wobec rodziny jest przyjazny i łagodny. Harrier uwielbia zabawy z dziećmi i ma do tego ułańską fantazję i niespożytą energię. Nie należy do psów spokojnych w domu, jeśli nie zapewni się mu odpowiedniej dawki stymulacji fizycznej. Harrier powinien mieszkać z przynajmniej jednym psim towarzyszem, by się nie nudzić. Samotny będzie popadał we frustrację i szybko stanie się nieszczęśliwy. Uwaga! Harreiry lubią kopać w ziemi, dlatego ogrodzenie powinno być solidnie zabezpieczone przed ucieczką psa za podjętym tropem. Harrier nie nadaje się na stróża, gdyż bardzo żywiołowo reaguje na każdego gościa.

Harrier uwielbia zabawy z dziećmi i ma do tego ułańską fantazję i niespożytą energię.

Evelyn Simak / Fair on the Yare – Dunstan Hall Harrier Hounds (detail)

Harrier – zdrowie

Harriery mogą marznąć, ale ich potrzeba aktywności często wygrywa ze złą pogodą, dlatego zimą aktywność harrierów nie powinna być długa. Lepiej wychodzić z psami często, ale na krócej. Latem intensywny wysiłek należy harrierom organizować wcześnie rano i późnym wieczorem. Psy pozostające w lecie na dworze należy zabezpieczyć pod kątem zacienionego miejsca i czystego wodopoju. Harrier z natury to rasa zdrowa i odporna.

Harrier – żywienie

Harrier nie jest psem wybrednym. Zadowoli go dobrej jakości karmą o odpowiedniej kaloryczności w porcji. Harriera karmi się minimum 2 razy dziennie, nigdy przed pracą ani bezpośrednio po niej. Psy powinny zawsze mieć stały, niczym nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody. Rasa ta nie ma skłonności do tycia, dzięki wysokiej aktywności psy zachowują dobrą sylwetkę.

Harrier – pielęgnacji

Harriery nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich krótka sierść nie łapie zbytnio brudu, ani się nie kołtuni. Psa warto przeczesywać raz w tygodniu gumową szczotką i przy okazji czyścic uszy, zęby i kontrolować stan oczu oraz przyrost pazurów. Aktywny pies raczej nie ma problemu z ich prawidłowym ścieraniem.

Harrier – szkolenie

Pies podlega próbom pracy, które mają na celu podnoszenie jakości i sprawdzanie umiejętności psów myśliwskich. Próbom pracy podlegają wyłącznie psy zarejestrowane w ZKwP lub zrzeszone w ramach FCI.

Z natury harrier bywa uparty, ale nie jest to kwestia przekory, lecz braku sensu wykonywanych poleceń. Konsekwencja i pozytywne wzmocnienia to jedyna droga do współpracy z tym psem. To inteligentny pies, szybko się uczy tego, czego wymaga się od niego na polowaniach. Jeśli harrier ma żyć w mieście, musi być stymulowany zajęciami węchowymi i mieć dostęp do otwartej przestrzeni, gdzie się swobodnie wybiega. Ze współbraćmi dogaduje się bardzo dobrze, a socjalizacja przebiega bezproblemowo.

Zalety i wady rasy harrier

Zalety harriera

  • harrier to pies energiczny, towarzyski, uwielbiający zabawę z dziećmi
  • harrier jest łatwy w pielęgnacji
  • To pies oddany rodzinie i wesoły pieszczoch

Wady harriera

  • harrier ma silnie wykształcony instynkt łowiecki, jest zdeterminowany i bez wahania ruszy za tropem
  • harriery to psy mocno wokalizujące

Ciekawostki o rasie harrier

  • Nazwa rasy wywodzi się od słowa „hare”, czyli zając.
Harrier hodowla

Autorstwa Smcmilla (edited by Pharaoh Hound) – Photo taken by Smcmilla.Harrier (dog).jpg (Originally uploaded to en.wikipedia.org on October 23, 2005.), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1763682

Harrier hodowla

Harrier nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki harriera powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca harriera musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby harrier mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Harrier cena

Brak danych.

Imię dla harriera

Ciekawe imię dla samca rasy harrier: Harry, Charlie, Kapsel

Ciekawe imię dla suki rasy harrier: Mira, Bonie, Joko

Dla kogo harrier będzie idealny?

Harrier nadaje się na pierwszego psa dla myśliwego, którego celem jest stworzenie zgranego stada pracującego. Życie w mieście nie jest dla niego. Harrier potrzebuje przestrzeni i psiego towarzystwa.

Klasyfikacja FCI rasy harrier

Summary
Harrier – pies – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Harrier – pies – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Harrier to pies myśliwski, który podlega próbom pracy. Pies tej rasy powinien pracować u boku myśliwego, przy którym w pełni będzie mógł realizować swoje potrzeby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 535

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x