Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Gończy węgierski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Gończy węgierski – cena, hodowla, opis rasy

Autorstwa sajat keszites – sajat gep, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14504578

Gończy węgierski to idealny kompan dla myśliwego. Nie jest psem idealnie posłusznym, ale za to bardzo samodzielnym, co jest doskonałą cechą psów myśliwskich.

Spis treści - kliknij strzałkę

Gończy węgierski – pochodzenie i historia rasy

Gończy węgierski to rasa psów, która powstała na potrzeby polowań w trudnych warunkach geograficznych i atmosferycznych. Wytrzymałe psy miały za zadanie wytropić i nagonić grubą zwierzynę – jelenie, dziki czy żubry. Krótkonożne psy węgierskie sprawdzały się w polowaniu na lisy i zające. Czworonogi wyhodowano w średniowiecznych Węgrzech – pochodzą od gończych tatarskich, gończych iliryjskich oraz gończych panońskich. Swobodna wymiana genów doprowadziła do powstania ras lokalnych.

Burzliwe losy rasy gończy węgierski

Popularność rasy miała swój szczyt w okresie intensywnego zainteresowania arystokracji rozrywką, jaką były polowania. XVIII wiek przyniósł zmiany w gospodarce rolnej, lasy zostały zaadaptowane na tereny rolne, a zwierzyna została przetrzebiona. Gończy węgierski do polowań nie był już potrzebny, więc rasa odeszła w zapomnienie. Okresowy wzrost zainteresowania rasą przypadł na początek XX wieku, lecz skończył się w okresie międzywojennym – gończy węgierski niemal wyginął. Rasę odtworzono dzięki odnalezieniu pojedynczych sztuk w górskich rejonach Węgier.

Uznanie rasy gończy węgierski

Gończy węgierski został uznany przez FCI w 1966 roku.

Gończy węgierski w Polsce

W Polsce gończy węgierskiego nie jest znaną rasą. Kupno szczeniąt jest możliwe, ale wyłącznie za granicą.

Jak wygląd pies gończy węgierski

Gończy węgierski występuje w dwóch odmianach wielkości: krótkonożny i wysokonożny. Sylwetka psa jest atletyczna. Głowa długa, sucha bez fałd skóry. Oczy psa są średniej wielkości, barwy ciemnobrązowej. Nos czarny. Głowę gończego węgierskiego wieńczą średniej wielkości oklapnięte uszy. Lekko opadający zad zdobi silny ogon. Nogi i łapy psa są mocne i dobrze umięśnione.

Gończy węgierski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy gończy węgierski

Pies/suka: 55-65 cm / 45-50 cm

Gończy węgierski – waga

Pies/suka: 30-35 kg

Szata gończego węgierskiego

Gończy węgierski ma sierść krótką, zbitą, twardą, gęstą, przylegającą i dwuwarstwową.

Gończy węgierski występuje wyłącznie w maści czarnej podpalanej. Na psyku szyi, brzuchu, dolnej części nóg i koniuszku ogona mogą wystąpić białe znaczenia. Maksymalna ilość bieli to 20% ciała.

Kategoria wielkości rasy gończy węgierski

Gończy węgierski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje gończy węgierski ?

Gończy węgierski żyje między 12 a 15 lat.

Gończy węgierski – usposobienie i charakter

Gończy węgierski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem odważnym, wytrzymałym i zdeterminowanym. W pracy wykazuje się niezwykłą pasją. Zaspokojenie jego potrzeb ruchowych, węchowych i społecznych pomaga mu zachowywać się spokojnie w domu i poskramia jego instynkt łowiecki. To pies bardzo aktywny, ale po wysiłku lubi ułożyć się u boku swojego opiekuna. Pies ten ceni sobie ciepłe pielesze na równi z pracą tropiciela. Uczuciami obdarza tylko najbliższą rodzinę. Gończy węgierski jest bardzo lojalny. Tropiciel nie ma problemu z aklimatyzacją w domu, w którym mieszkają dzieci, ale przy maluchach nie jest zbyt cierpliwy. Obcych traktuje z rezerwą i jeśli będzie musiał, potrafi ich odstraszyć, a rodzinę będzie bronił.

Gończy węgierski – zdrowie

Gończy węgierski to rasa odporna i zdrowa. Rzadkością są u psa poważne choroby. Zimą nie ma problemu z pracą w terenie, jego podszerstek robi się w okresie chłodów dość obfity. Latem gończego węgierskiego trzeba chronić przed bardzo wysoką temperaturą, by uniknąć udaru. Polowania z psem w tym czasie należy dostosować do pogody. Gończy węgierski nie ma problemu z zachowaniem sportowej sylwetki, dzięki wysokiej aktywności.

Choroby, które mogą się pojawić: dysplazja stawów biodrowych (sporadycznie).

Gończy węgierski – żywienie

Dieta gończego węgierskiego powinna być oparta na wysokiej jakości białku zwierzęcym. Pies pracujący powinien mieć zwiększony poziom kaloryczności. Gończy węgierski może być karmiony dietą BARF. Pies ten może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów, jak i mokrą karmą.

Gończy węgierski – pielęgnacji

Pielęgnacja gończego węgierskiego jest bardzo prosta. Psa wystarczy czesać gumową rękawicą raz w tygodniu. W okresie linienia należy robić to częściej, ale utrata włosa nie jest zbyt obfita. Standardem pielęgnacyjnym u każdego psa, także gończego węgierskiego, jest czyszczenie zębów, oklapniętych uszu podatnych na infekcje oraz kontrola stanu oczu i pazurów. Ciało gończego węgierskiego warto oglądać bliżej po każdym powrocie z polowania.

Gończy węgierski – szkolenie

Gończy węgierski nie jest psem łatwym w ułożeniu. Wychowanie i socjalizację należy prowadzić natychmiast, gdy pies trafi do docelowego domu. Praca z nim musi być systematyczna i konsekwentna, lecz na pełne posłuszeństwo nie można liczyć. Pies jest inteligentny, szybko przyswaja wiedzę, ale nie lubi powtarzania tych samych ćwiczeń. Gończy węgierski szybko się nudzi i jeśli jego potrzeby nie są zrealizowane, szybko znajdzie sobie zajęcia samodzielnie lub wyruszy w teren bez wiedzy opiekuna. Gończy węgierski lubi stawiać na swoim, jest uparty. Doskonale współpracuje w parze, łapie trop zarówno górnym, jak i dolnym wiatrem. Aktywność z opiekunem sprawia psu największą radość.

Zalety i wady rasy gończy węgierski

Zalety psa gończego węgierskiego

  • Gończy węgierski jest wytrzymały, może uprawiać canicross, bikejoring i koniecznie tropienie
  • Gończy węgierski jest łatwy w pielęgnacji
  • Rasa ta jest zdrowa i odporna
  • Gończy węgierski jest psem zrównoważonym, na co dzień zachowuje się spokojnie

Wady gończego węgierskiego

  • Gończy węgierski nie nadaje się dla osób nieaktywnych i niecierpliwych
  • Gończy węgierski to pies wymagający pod względem aktywności i wychowania
  • Rasa ta bywa uparta i wykazuje się spora dozą niezależności
  • Gończy węgierski nie nadaje się na pierwszego psa

Ciekawostki o rasie gończy węgierski

  • Węgierska nazwa rasy „erdelyi kopo” oznacza gończego transylwańskiego. Kopo w dosłownym tłumaczeniu oznacza chwytanie, łapanie. Erdely to dawna nazwa Transylwanii/Siedmiogrodu, za czasów, kiedy kraina ta należały do Węgier.
  • Gończy węgierski długo dojrzewa – do 3. roku życia.

Gończy węgierski hodowla

Gończy węgierski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki gończego węgierskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca rasy gończy węgierski musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby gończy węgierski mógł rozwijać się prawidłowo.

Gończy węgierski cena

Cena psa rasy gończy węgierski uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Średni koszt zakupu psa waha się między 2,5 a 4 tysiące złotych.

Imię dla gończego węgierskiego

Ciekawe imię dla samca rasy gończy węgierski: Węgiel, Gomez, Tapi

Ciekawe imię dla suki rasy gończy węgierski: Blaki, Alma, Liza

Dla kogo gończy węgierski będzie idealny?

Gończy węgierski polecany jest dla osób aktywnych, które dotrzymają kroku temu psu. Jeśli pies nie pracuje, musi mieć możliwość wybiegania się i zrealizowania potrzeb węchowych. Gończy węgierski z pewnością doceni dom z ogrodem. Najlepszym opiekunem dla gończego jest myśliwy, z którym będzie mógł pracować.

Klasyfikacja FCI rasy gończy węgierski

Grupa VI: Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja 1.2: psy gończe średniej wielkości

Nr wzorca: 241

 

Redakcja

Bibliografia

https://www.zkwp.pl/wzorce/241.pdf

 

Poznaj inne rasy psów

Summary
Gończy węgierski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Gończy węgierski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Gończy węgierski to idealny kompan dla myśliwego. Nie jest psem idealnie posłusznym, ale za to bardzo samodzielnym, co jest doskonałą cechą psów myśliwskich.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x