Reklama
Reklama

Fiński lapphund – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Fiński lapphund – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-6955147/

Fiński lapphund to pierwotna rasa psów skandynawskich, która służyła od stuleci u boku plemienia Samów. To wszechstronny pies, który może być dobrym towarzyszem rodziny.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o fińskim lapphundzie

🌅 Kraj pochodzenia

Finlandia

🐶 Numer wzorca FCI

189

➡ Waga

16 – 21 kg

❤ Długość życia

12 – 15 lat

💢 Charakter

Bystry, spokojny, przyjacielski

Fiński lapphund – pochodzenie i historia rasy

Lapończycy (Samowie) użytkowali psy w typie fińskiego lapphunda do wypasu półdzikich reniferów oraz do stróżowania przy tymczasowych siedzibach w trakcie wędrówek przez Skandynawię. Rzadziej psy towarzyszyły ludziom podczas polowań na mniejszą zwierzynę, gdyż podstawą przetrwania nomadów były renifery, ich mięso, skóry, zastosowanie w transporcie dobytku i ludzi oraz wyrobie narzędzi z kości i rogów.

Czystość rasy było bardzo łatwo zachować, gdyż odległości dzielące osady utrudniały krzyżowanie się zwierząt, stąd także ich spora różnorodność pod względem wielkości czy umaszczenia. Zmiany dokonały się dopiero w XX wieku, kiedy to Samowie osiedlili się na stałe.

Dwie wojny światowe spustoszyły hodowle lapphunda. Rasę odbudowano w dwóch wariantach nieznacznie różniących się od siebie:

 • lapphundy szwedzkie
 • lapphundy fińskie

 

Wyraźne rozdzielenie dokonało się w 1981 roku, kiedy Stowarzyszenie Pracujących Psów Lapońskich zaczęło dążyć do odbudowy psów w typie pierwotnym.

Zmiany nazwy rasy lapphunda

Wzorzec, jak i nazwa rasy podlegał kilku modyfikacjom i zmianom. Podczas rejestracji psów przez Fiński Związek Kynologiczny rasę nazwano we wzorcu lapońskim psem pasterskim. Jednak w 1967 roku zmieniono nazwę rasy na lapphund. W latach 70. XX wieku nadal zmieniano wzorzec pod kątem cech i typu psa. W 1993 roku po raz trzeci i ostatni zmieniono nazwą rasy na fińskiego lapphunda, która obowiązuje do dziś.

Oficjalne uznanie rasy fiński lapphund

Fiński lapphund został oficjalnie uznany przez Fiński Związek Kynologiczny w 1945 roku i zarejestrowany początkowo pod nazwą lapoński pies pasterski.

Fiński lapphund w Polsce

Fiński lapphund nie jest zbyt popularną rasą w Polsce, na szczeniaka trzeba bardzo długo czekać, gdyż w naszym kraju działa tylko jedna hodowla tych psów. Pierwszy fiński lapphund w Polsce pojawił się w 1993 roku.

Jak wygląd lapphund?

Fiński lapphund na wystawie

By Svenska Mässan from Sweden, modification (background, cropping) Anka Friedrich – Grupp 5 FINSK LAPPHUND, Black Blossom Troll Raffi, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81277267

Fiński lapphund jest psem o mocnej budowie pomimo swojego średniego rozmiaru. Na średniej długości szyi osadzona jest głowa. Głowa psa ma wyraźny stop, jest szeroka z nieznacznie zwężającą się kufą. Na głowie widać szeroko rozstawione i szerokie u podstawy, stojące lub półstojące uszy. Uszy mają kształt trójkąta średniej wielkości i są porośnięte w środku. Wzorzec rasy fińskiego lapphunda dopuszcza także możliwość, aby jedno ucho było stojące a drugie półstojące. Nos może mieć kolor czarny lub brązowy, a jego barwa zależy od maści. Oczy psa są okrągłe, o barwie ciemnego brązu, który pasuje do szaty. Grzbiet fińskiego lapphunda jest prosty i mocny, a umięśnione lędźwie wieńczy masywny zad, który minimalnie opada. Średniej długości zad zakończony jest wysoko osadzonym ogonem, który jest gęsto porośnięty długim włosem. Koniec ogona wywinięty jest w haczyk. Zarówno przednie, jak i tylne kończyny fińskich lapphundów są silne, proste i równoległe, o grubym kośćcu. Łapy owalne z gęstym włosem także między palcami.

Fiński lapphund – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie fińskiego lapphunda

Pies: 49 cm +/- 3 cm

Suka: 44 cm +/- 3 cm

Fiński lapphund – waga

Pies/suka: 16 – 21 kg

Szata fińskiego lapphunda

Fiński lapphund ma długą, prostą, obfitą szatę z miękkim i gęstym podszyciem. Włos okrywowy w dotyku jest szorstki.

Fiński lapphund występuje we wszystkich kolorach, ale podstawowy musi dominować. Inny kolor powinien znajdować się na głowie, szyi, klatce, spodniej części tułowia, nogach i ogonie.

Kategoria wielkości fińskiego lapphunda

Fiński lapphund jest rasą średniej wielkości.

Jak długo żyje fiński lapphund ?

Finński lapphund żyje od 12 do 15 lat.

Finski lapphund – usposobienie i charakter

Fiński lapphund

pixabay.com/images/id-6376787/

Fiński lapphund, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem przyjaznym, spokojnym i bystrym. Jego oczy odzwierciedlają jego przyjacielską naturę oraz łagodność. Wobec swojej rodziny jest bardzo oddany i dziś najczęściej spotykany jest jako zwierzę towarzyszące. Z łatwością znajduje wspólny język z innymi zwierzętami domowymi. Lubi zabawy, jest zwinny i szybki. Jako że fiński lapphund jest psem pasterskim z pasją i oddaniem zagania zwierzęta gospodarskie, a gdy trzeba, wykazuje się odwagą i determinacją. Psy te z powodzeniem mogą pełnić funkcję stróża, nie oddalają się z miejsca swojej pracy, są czujne i skupione. Fiński lapphund ma jednak dwojaką naturę, z jednej strony jest psem sklasyfikowanym jako szpic, czyli psem o upartym charakterze, samodzielnym w pracy, jednocześnie wykazuje chęć do współpracy z człowiekiem jako pies zbliżony bardziej zachowaniem do owczarków. 

Fiński lapphund – zdrowie

Fińskie lapphundy to psy pierwotne, a więc zdrowe i odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Lubią przebywać na dworze, niestraszne im zimno i śnieg, w końcu służyły Lapończykom do wypasania reniferów. Latem należy zadbać o komfortowe spędzanie czasu, a więc jeśli uprawiają sport, to lepiej zaplanować intensywny wysiłek wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Zacienione miejsce i stały dostęp do czystej wody jest warunkiem niezbędnym do utrzymania komfortu fińskiego lapphunda w ciepłe dni.

Najczęściej pojawiające się choroby lapphundów

 • Dysplazja biodrowa
 • Postępujący zanik siatkówki
 • Zaćma

Fiński lapphund – żywienie

Fińskie lapphundy nie są wybredne i chętnie pożywiają się każdym rodzajem pokarmu. Ważne jest tylko, aby psy pracujące miały dostosowaną kaloryczność dziennej porcji do wydatku energetycznego, jaki pożytkują w pracy. Fiński lapphund zje zarówno karmę suchą, mokra, jak i suplementowane domowe posiłki.

Fiński lapphund – pielęgnacja

Pielęgnacja fińskiego lapphunda nie jest trudna mimo długiej okrywy. Włos poza okresem linienia należy przeczesywać przynajmniej raz w tygodniu, a na wiosnę i jesień zintensyfikować wysiłki i czesać psa codziennie. Im szybciej fiński lapphund pozbędzie się wypadających włosów, tym lepsze jego samopoczucie i mniej migrującego podszerstka w domu.

Standardem pielęgnacyjnym jest kontrola i cotygodniowe czyszczenie uszu, oczu i zębów. Fiński lapphund nie ma problemu z nieprawidłowym przyrostem pazurów, gdyż ściera je podczas aktywności, lecz zawsze warto monitorować ich stan. Jeśli pies mieszka w mieście, zimą trzeba monitorować stan opuszków i skóry między palcami. Sól może je uszkodzić, a czepiający się śnieg włosów między palcami podrażniać skórę. Zaleca się stosowanie maści nawilżających i ochronnych do łap.

Fiński lapphund – szkolenie

Fiński lapphund wymaga starannej socjalizacji i wprowadzania zasad natychmiast po etapie aklimatyzacji w nowym domu. Psy te, choć zazwyczaj chętnie podejmują współpracę z opiekunem, nie będą mu bezwzględnie posłuszne. Rasa ta od wieków służyła za psy pasterskie i stróżujące, a więc wymagano od nich samodzielności w podejmowaniu decyzji w przypadku scalania stad reniferów i jednoczesnego posłuszeństwa przy wędrówkach i w czasie polowania. Zawsze jednak opiekun fińskiego lapphunda powinien kierować się dobrem psa, stosować metody pozytywnego wzmocnienia w szkoleniu, a w wychowaniu być konsekwentny, ale i łagodny.

Zalety i wady rasy fiński lapphund

Zalety fińskiego lapphunda

 • fiński lapphund to pies łagodny i spokojny
 • rasa suomenlapinkoira jest przyjacielskim psem rodzinnym
 • fiński lapphund może uprawiać psie sporty – obedience, agility

Wady fińskiego lapphunda

 • fiński lapphund silnie linieje
 • fiński lapphund bywa uparty i wymaga starannej socjalizacji
 • rasa suomenlapinkoira ma nierówne usposobienie pod kątem pracy z człowiekiem
 • fiński lapphund jest szczekliwy, gdy ostrzega przed zagrożeniem

Ciekawostki o rasie fiński lapphund

 • Suomenlapinkoira to inna nazwa fińskiego lapphunda, która oznacza fińskiego psa lapońskiego. Słowo to wywodzi się od nazwy mieszkańców Laponii, czyli Samów. Samowie to potomkowie pierwotnych mieszkańców Skandynawii. Lud ten historycznie nazwany jest Lapończykami.

Fiński lapphund hodowla

Fiński lapphund cena

By Htm – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31911951

Fiński lapphund nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki lapphunda powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca fińskich lapphundów musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby fiński lapphund mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Fiński lapphund cena

Cena fińskiego lapphunda uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Średni koszt zakupu psa waha się między 5 a 6 tysiące złotych.

Imię dla fińskiego lapphunda

Ciekawe imię dla samca rasy fiński lapphund: Fin, Lego, Albus

Ciekawe imię dla suki rasy fiński lapphund: Lapi, Szaba, Bandi

Dla kogo fiński lapphund będzie idealny?

Fiński lapphund nadaje się na towarzysza rodzin z dziećmi, poszukujących przyjaznego i średnio aktywnego kompana.

Klasyfikacja FCI rasy fiński lapphund

Grupa V: Szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 3.4: Nordyckie psy stróżujące i pasterskie

Nr wzorca: 189

Summary
Fiński lapphund – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Fiński lapphund – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Fiński lapphund to pierwotna rasa psów skandynawskich, która służyła od stuleci u boku plemienia Samów. To wszechstronny pies, który może być dobrym towarzyszem rodziny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 891

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x