Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CZY PIES MOŻE JEŚĆ POMIDORY?

Pies z pomidorem w pysku w kuchni

Spis treści

Pomidory to soczyste i pełne smaku warzywa, które często goszczą na talerzach opiekunów zwierząt, ale czy są bezpieczne dla psów? Czy pomidory mogą być częścią zdrowej diety psa, czy raczej stanowią dla nich zagrożenie? Artykuł ma na celu zgłębienie tego tematu i danie jasnej odpowiedzi na pytanie, czy pies może jeść pomidory? Przyjrzymy się jakie składniki odżywcze zawiera warzywo, czy ich potencjał wpływa także korzystnie na psy oraz czy pomidory dla psa mogą być niebezpieczne. Zapraszamy do lektury, a by odkryć odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Bezpieczeństwo i zdrowie psa a pomidory

Czy pies może jeść zielone pomidory? Zielony pomidor oznacza tu pomidora niedojrzałego, a nie odmianę, która nawet, gdy jest dojrzała, pozostaje zielona. Niedojrzałe pomidory mogą stanowić poważne zagrożenie dla psa. Zielony pomidor zawiera tomatynę. Tomatyna to substancja, która wykazuje działanie toksyczne, a jej spożycie nawet w niewielkiej ilości niedojrzałych pomidorów wywołuje objawy zatrucia tj. wymioty, biegunkę, ból brzucha, kolki, senność, dezorientację oraz osłabienie. Śmiertelna dawka tomatyny dla psa to zaledwie 1 g/ kg masy ciała. Substancja ta zawarta w zielonych pomidorach hamuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uszkadza błony komórkowe, a więc wiele procesów fizjologicznych zostaje zaburzonych, min. dochodzi do skurczy mięśni, ale rozkurcz nie następuje. Najwięcej tomatyny zawarta jest w kwiatach, bardzo młodych owocach pomidora, liściach, wierzchołkach pędów, łodygach i niedojrzałych, lecz wyrośniętych owocach.

Dojrzałe vs niedojrzałe pomidory

Pomidory wraz ze wzrostem rośliny i dojrzewaniem owocu gwałtownie zmniejsza się ilość zawartej w nich tomatyny. Dojrzałe pomidory dla psa są bezpiecznie, gdyż stężenie tomatyny spada w nich nawet 100-krotnie. Niedojrzały pomidor zawiera 500mg/kg tomatyny zaś w dojrzałym pomidorze jest jej zaledwie 5mg/kg. Stężenie substancji w pomidorze zależy od odmiany i wieku pędu. Warto dodać, że pomidory szklarniowe dłużej dojrzewają niż te gruntowe, a więc dłużej utrzymują poziom toksyny.

Korzyści zdrowotne pomidorów dla psów

Najważniejszym składnikiem prozdrowotnym zawartym w pomidorach dla psa jest likopen. Likopen jest silnym antyutleniaczem, blokuje wpływ wolnych rodników na organizm, a więc opóźnia procesy starzenia. Pomidor zawiera sporą dawkę witaminy C, która korzystnie działa na podnoszenie odporności. Pomidory działają wspomagająco na układ krwionośny, utrzymując odpowiednie ciśnienie krwi, a dzięki witaminom i minerałom jak A, B, K, miedz, magnez, żelazo i potas uzupełnia ich niedobory we krwi. Warzywo to zawiera także dużą ilość błonnika, korzystnie oddziałując na układ trawienny.

Jak podawać pomidory psom?

Czy pies może jeść pomidory? Tak może, ale muszą to być owoce w pełni dojrzałe, pochodzące ze sprawdzonych źródeł a przed podaniem umyte.

Jak bezpiecznie podawać pomidory psom? Pomidor nie powinien kiełkować, a dzieje się tak, gdy pomidor przeleżał dłużej w chłodnym miejscu. Kiełki też zawierają tomatynę, poza tym smak takiego pomidora jest nieprzyjemny i nie należy go podawać psu. Pomidory dla psa powinny być w pełni dojrzałe, świeże, pochodzić z bezpiecznych upraw i najlepiej oferowane w formie przekąski w sezonie pomidorowym, aby uniknąć skiełkowania. Skoro dojrzały pomidor jest bezpieczny to czy sosem pomidorowym także możemy poczęstować psa? Niestety nie, jeśli jest to produkt przeznaczony dla ludzi, nie powinien lądować w psiej misce. Najczęściej sosy i passaty pomidorowe są przyprawiane czosnkiem, ostrą papryką, solą itp. i z tego powodu przetwory te nie powinny być częścią psiej diety, gdyż wymienione dodatki są dla psa trujące.  

Alternatywy dla pomidorów w diecie psa

Pomidory w diecie psa mogą się pojawiać zarówno w postaci świeżej pokrojonej, jak i w formie musu owocowo-warzywnego często spotykanych w dietach BARF. Wszystkie warzywa bezpieczne dla psa nie powinny jednak przekraczać 10% dziennej dawki całego podawanego pokarmu. Warzywa nie mogą stanowić głównego posiłku, a jedynie smaczny, zdrowy i bezpieczny dodatek do pokarmu mięsnego. Bezpieczne warzywa dla psów to:

  • Marchew
  • Buraki
  • Dynia
  • Pietruszka
  • Seler
  • Słodka papryka

Przeczytaj inne artykuły o diecie psa

Summary
CZY PIES MOŻE JEŚĆ POMIDORY? Sprawdź przed podaniem
Article Name
CZY PIES MOŻE JEŚĆ POMIDORY? Sprawdź przed podaniem
Description
Czy twój pies może się cieszyć smakiem pomidorów tak jak ty? Dowiedz się wszystkiego o pomidorach w psiej diecie – bezpieczeństwo, korzyści i więcej!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x