Reklama

Cocker spaniel amerykański – charakter, cena, opis rasy

Facebook
Twitter
Cocker spaniel amerykański – pochodzenie i historia

pixabay.com/images/id-506860/

Cocker spaniel amerykański to kuzyn spaniela angielskiego o podobnym charakterze jednak różnicach w wyglądzie zewnętrznym.

Spis treści - kliknij strzałkę

Cocker spaniel amerykański – pochodzenie i historia

Historia spanieli sięga VII-VIII wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki na temat psów pracujących z sokolnikami i z użyciem sieci, podczas polowań. W 948 roku spaniele wymieniono w zbiorze praw dotyczących polowań, ustanowionym przez księcia Walii Hywela Dda.

Spaniel podbija Europę

Spaniele z Półwyspu Iberyjskiego trafiły do wielu krajów Europy. Szczególną popularność zyskały jednak w Anglii, gdzie w 1885 roku założono angielski Spaniel Club, który doprowadził do wyodrębnienia odmian nazywanych od miejscowości pochodzenia: Sussex Spaniel i Clumber Spaniel.
W 1879 roku na świat przyszły pierwsze cocker spaniele angielskie, które bardzo szybko trafiły z angielskimi emigrantami do USA.

Cocker spaniel w USA

Już w 1881 roku powstał amerykański Klub Cocker Spaniela, który początkowo korzystał z angielskiego wzorca rasy. Pierwszy amerykański wzorzec cocker spaniela amerykańskiego powstał w 1943 roku. Trzy lata po tym, jak brytyjski Kennel Club uznał, że zmiany dokonane w obrębie rasy przez Amerykanów są na tyle znaczące, że należy oddzielić angielskiego i amerykańskiego cocker spaniela. W 1946 roku American Kennel Club również uznał istnienie dwóch oddzielnych ras psów. W 1951 roku zatwierdzono oficjalnie wzorzec rasy spaniela amerykańskiego, uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Amerykański cocker spaniel w Polsce

Do Polski pierwsze cocker spaniele amerykańskie sprowadzone zostały przez Barbarę Szczepkowską w 1977 roku do hodowli Od Kawy. Obecnie, prawdopodobnie z uwagi na wymagającą pielęgnację psy te nie cieszą się zbyt dużą popularnością w polskich domach. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich hodowli.

Jak wygląda amerykański cocker spaniel?

Cocker spaniel amerykański należy do najmniejszych psów myśliwskich. Zgodnie ze wzorcem spaniel amerykański powinien być krępy i zwarty oraz o szlachetnej głowie. Czaszka psa powinna być zaokrąglona, a stop wyraźny. Kufa amerykańskiego spaniela powinna być szeroka i głęboka, nos dostatecznie duży. Oczy psa o lekko migdałowatym kształcie; uszy płatkowate, długie, dobrze owłosione osadzone najwyżej do linii oka. Grzbiet powinien być mocny; klatka piersiowa głęboka; ogon osadzony na przedłużeniu linii grzbietu.

Cocker spaniel amerykański – charakterystyka psów

Wysokość cocker spaniela amerykańskiego w kłębie

Pies: 38 cm

Suka: 35,5 cm

Spaniel amerykański – waga

Pies i suka: 7-14 kg

Szata cocker spaniela amerykańskiego

Sierść spaniela amerykańskiego powinna być krótka na głowie, a średniej długości na tułowiu. Uszy, klatka piersiowa, brzuch oraz nogi powinny być porośnięte długim włosem. Pies ma podszerstek. Sierść powinna być jedwabista, prosta lub lekko falista.

Umaszczenie cocker spaniela amerykańskiego może być czarne, czarne z podpalaniem; jednolite, ale inne niż czarne od jasnokremowego po czekoladowe. Spaniel amerykański łaciaty również jest dopuszczalny. Jednym z kolorów powinna być biel.

Ile żyje cocker spaniel amerykański?

Długość życia cocker spaniela amerykańskiego waha się od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości spaniela amerykańskiego

Cocker spaniel amerykański to pies z pogranicza ras mały i średniej wielkości.

Cocker spaniel amerykański – charakter i usposobienie

Według wzorca rasy cocker spaniel amerykański to pies opanowany i bez śladu lękliwości. Psy tej rasy charakteryzują się łagodnym i przyjacielskim usposobieniem. Jak przystało na psy myśliwskie spaniele amerykańskie są bardzo inteligentne i nie przyszły opiekun nie powinien mieć problemu z ułożeniem psa.

Cocker spaniel amerykański to pies ruchliwy, bardzo radosny i ciekawski, dodatkowo uwielbia zabawy ze swoim opiekunem. Odpowiednio wydatkowana energia spowoduje, że pies będzie w domu spokojny i mało absorbujący.

Mimo uroczego wyglądu cocker spaniel to jednak pies myśliwski, który jest niezwykle wytrzymały, a momentami nawet uparty. Mimo sporadycznych problemów wychowawczych opiekun powinien wykazywać się spokojem i profesjonalizmem. Cocker spaniele amerykańskie mają delikatną psychikę i ostre traktowanie może doprowadzić psy do lękliwości.

Mimo myśliwskiego przeznaczenia cocker spaniel amerykański nie jest psem niezależnym. Potrzebuje ciągłej bliskości swojej rodziny. Nie jest to rasa, która będzie dobrze znosiła wielogodzinne rozłąki. Takie sytuacje mogą doprowadzić do niszczenia przedmiotów domowych przez psa.

Cocker spaniel amerykański to doskonały wybór na pierwszego psa do domu z dziećmi. Pies ten dogada się również z innymi psami i kotami, jeżeli będzie z nimi socjalizowany od szczeniaka. Spaniel amerykański nada się również do towarzystwa dla osób starszych, gdyż nie wymaga on bardzo intensywnych spacerów.

Cocker spaniel amerykański – zdrowie

Cocker spaniel amerykański, podobnie, jak jego angielski kuzyn, to psy o dobry zdrowiu. Psy te dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe, nie mają problemu, by pracować w dżdżysty dzień u boku myśliwego. Trzeba pamiętać, że cocker spaniel to pies, który lubi podjadać, co może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości.

Najczęściej pojawiające się choroby u cocker spanieli amerykańskich

 • katarakta
 • postępujący zanik siatkówki (PRA)
 • podwinięcie powieki
 • dziedziczna nefropatia (FN)
 • alergie pokarmowe i kontaktowe

 

Rzadziej może pojawić się dysplazja stawów biodrowych. Praca w zaroślach może doprowadzić do zapalenia spojówek.

Dobre praktyki w ochronie zdrowia cocker spaniela

Dobry hodowca wraz ze szczeniakami dostarczy potwierdzenie badań genetycznych na nosicielstwo PRA oraz FN.

Kąpiele cocker spaniela amerykańskiego nie powinny się odbywać częściej niż raz na 3 miesiące.

pixabay.com/images/id-6467000/

Cocker spaniel amerykański – żywienie

Żywienie cocker spaniela amerykańskiego nie powinno nastręczać trudności. Jeżeli spaniel pracuje jako pies myśliwski, to warto podawać mu karmę dla psów pracujących o podwyższonej kaloryczności i zwiększonej przyswajalności. Generalna zasada przy żywieniu psów jest taka, że karma powinna być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz występujących chorób.

Dorosły cocker spaniel amerykański powinien być karmiony dwa razy dziennie, zachowując dwie godziny postu przed i po wysiłku. Spaniel amerykański może jeść komercyjną suchą karmę dla psów, karmę mokrą, dietę BARF oraz pożywienie gotowane samodzielnie przez opiekuna. W dwóch ostatnich przypadkach warto zasięgnąć pomocy u psiego dietetyka.

Cocker spaniele amerykańskie to żywiołowe psy zarówno podczas zabaw, jak i konsumpcji. Szybko pochłonięty posiłek może na długo nie zabawić w żołądku psa, dlatego zaleca się stosowanie nakładek spowalniających jedzenie i odpoczynek po jedzeniu.

Cocker spaniel amerykański – pielęgnacja

Amerykański cocker spaniel linieje przez cały rok, jednak bardzo intensywnie gubi sierść na wiosnę i jesienią. W tym czasie należy wyczesywać spaniela każdego dnia, by pomóc mu pozbyć się zbędnej sierści. Do czesania należy przyzwyczajać psa już od szczeniaka. Szczególnie dokładnie należy wyczesywać pachwiny i pachy, gdzie sierść może się mocniej kołtunić.

Jeżeli chcesz mieć spaniela zgodnego ze wzorcem rasy, to czeka Cię strzyżenie psa. Głowa powinna być ostrzyżona na krótko, z kolei uszy na krótko, ale do połowy. Przystrzyżenia wymaga również szyja, oraz ogon i kończyny. Jest to dosyć czasochłonna czynność, którą można zlecić groomerowi.

Kąpiele cocker spaniela amerykańskiego nie powinny się odbywać częściej niż raz na 3 miesiące. Pies powinien być kąpany szamponem dla psów długowłosych z użyciem odżywki, którą należy dokładnie spłukać.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, łap i zębów spaniela.

Szkolenie cocker spaniela amerykańskiego

Cocker spaniel amerykański to bardzo inteligentny i pojętny pies, który szybko zrozumie polecenia opiekuna. Jest to rasa, która nadaje się dla osób mniej doświadczonych. Mimo to nie należy bagatelizować charakteru spaniela amerykańskiego. Jest to pies o instynkcie myśliwskim, który może pokazać pazurki.

Optymalne byłoby zapisanie szczekania spaniela amerykańskiego do psiego przedszkola. Kolejne etapy pracy z psem można już wykonywać samodzielnie. Warto poświęcić pracy z psem kilkadziesiąt minut dziennie. Może to tylko polepszyć relacje z opiekunem.

Zalety i wady cocker spaniela amerykańskiego

Zalety spaniela amerykańskiego

 • Cocker spaniel amerykański bardzo mocno przywiązuje się do rodziny
 • Psy tej rasy są bardzo inteligentne
 • Spaniel amerykański dogada się w domu z innymi zwierzętami
 • Spaniel będzie dobrym towarzyszem dla starszych dzieci

Wady spaniel amerykańskiego

 • Wystawowy spaniel amerykański wymaga pracochłonnej pielęgnacji
 • Psy tej rasy mogą miewać zapalenia uszu
 • Cocker spaniel nie lubi zostawać sam na wiele godzin

Ciekawostki o cocker spanielach amerykańskich

 • Cocker spaniel amerykański różni się istotnie od swojego angielskiego kuzyna – jest psem mniejszych, ma krótszą kufę, większe oczy i mocniej zaznaczony stop.

Cocker spaniel amerykański hodowla

Kupując spaniela amerykańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę spanieli ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Cena cocker spaniela amerykańskiego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

pixabay.com/images/id-755781/

Cocker spaniel amerykański cena

Cena cocker spaniela amerykańskiego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla spaniela amerykańskiego

Ciekawe imię dla psa spaniela: Fado, Banan, Rambo
Ciekawe imię dla suczki spaniela: Bella, Essi, Holly

Dla kogo cocker spaniel amerykański będzie idealny?

Cocker spaniel amerykański to rodzinny pies z genami psa myśliwskiego na ptactwo. Spaniel amerykański może być dobrym kandydatem do uprawiania psich sportów. Będzie to dobry wybór na pierwszego psa do domu z dziećmi i na długie spacery dla osób, które lubią aktywność na świeżym powietrzu.

Klasyfikacja FCI cocker spaniela amerykańskiego

Grupa VIII: aportery, płochacze, psy wodne

Sekcja 2: aportery

Numer wzorca: 167

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Cocker spaniel amerykański – charakter, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Cocker spaniel amerykański – charakter, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Cocker spaniel amerykański to kuzyn spaniela angielskiego o podobnym charakterze jednak różnicach w wyglądzie zewnętrznym.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 206

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x