Reklama

Cockapoo - cockerdoodle – opis rasy

Facebook
Twitter
Cockapoo - cockerdoodle – opis rasy

Cockapoo to połączenie pudla i cocker spaniela. Pies tej rasy to doskonały towarzysz do domu z dziećmi. Jak każda hybryda ma jednak skłonności do pewnych chorób.

Spis treści - kliknij

Cockapoo – historia rasy

Cockapoo to hybryda, krzyżówka pudla, zwykle pudla miniaturki z cocker spanielem. Psy tej rasy zostały wychodowane celowo w latach 60. XX wieku w USA. Początkowo cockapoo, jak i inne hybrydy hodowane były w celu stworzenia psów, które nie będą tak drogie, jak psy rasowe, ale będą cieszyły się popularnością wśród osób, które nie chciały przygarnąć psa kundelka. Cockapoo wymknęły się jednak spod tego założenia i bardzo szybko zyskały dużą popularność zarówno w USA, jak i Kanadzie. W 2021 roku cockapoo był jedną z najdroższych ras psów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii, kosztując prawie 2500 funtów. Cena wzrosła głównie przez zwiększenie popytu m.in. na rasę cockapoo na skutek lockdownów. Jak się jednak okazało, psy kupowane ochoczo przez Brytyjczyków zaczęły trafiać do schronisk, kiedy ograniczenia zostały poluzowane.

Cockapoo nie została do tej pory uznana przez żadną międzynarodową organizację. Psy cockapoo doczekały się jednak swojego klubu – w 1998 roku w USA założony Amerykański Klub Cockapoo.

Cockapoo nazywany jest również spoodle oraz cockerdoodle.

Cockapoo w Polsce

Psy cockapoo nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce chociaż są już hodowle, z których kupić można tą hybrydę.

Jak wygląda cockapoo?

Cockapoo nie ma określonego wzorca rasy, to psy łączące w sobie cechy pudla i cocker spaniela. Cockapoo to pies, który może występować w każdym typie umaszczenia oraz z włosem prostym, falistym oraz lokowanym. Spoodle może występować również w trzech odmianach wielkości. Psy tej rasy mają mocno, harmonijną budowę ciała; dużą zaokrągloną głowę.

Cockapoo – charakterystyka

Wysokość cockapoo w kłębie

Standardowe cockapoo mierzą w kłębie między 25 a 38 cm.

Cockapoo – waga

Cockapoo występuje w trzech odmianach wagowych

 • Cockapoo standardowy – od 9 do 12 kg
 • Cockapoo miniaturowy – od 6 do 8 kg
 • Cockapoo toy – poniżej 6 kg

Szata cockapoo

Sierść cockapoo, jak u większości hybryd może przyjmować różne rodzaje. Cockapoo może mieć włos prosty, falisty, a nawet lokowany.

Cockapoo mogą występować we wszystkim rodzajach umaszczenia.

Kategoria wielkości: cockapoo to pies małej rasy

Ile żyje cockapoo?

Cockapoo żyje średnio od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Cockapoo – charakter

Cockapoo to psy bardzo rodzinne, ceniące sobie blisko z opiekunem. Psy te są bardzo energiczne, uwielbiają się bawić, przez co uchodzą za rasę doskonało dla rodzin z dziećmi.

Cockapoo dobrze dostosowuje się do otoczenia, to pies, który może mieszkać w większym domu, jak i w mieszkaniu. Te małe pieski ciężko znoszą samotność, dlatego powinny od szczeniaka być przyzwyczajane do zostawania w domu na jakiś czas samemu.

Cockapoo dobrze dogadują się z innymi psami, tolerują również koty. To inteligentna rasa psów, która nie sprawi problemów, podczas szkolenia.

Cockapoo – charakter

Cockapoo – zdrowie

Pies hybryda nie jest gwarancją dobrego zdrowia, zwłaszcza gdy łączy się dwie rasy, który cierpią na podobne obciążenia genetyczne. U cockapoo występować może szereg chorób:

 • Cockapoo mogą cierpieć na alergie skórne
 • Choroby oczu u cockapoo występują często: zaćma, jaskra, postępujący zanik siatkówki
 • Infekcje uszu
 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Problemy z rzepką

Cockapoo – żywienie

Cockapoo może mieć problemy alergiczne, wywołane alergenami pokarmowymi, dlatego najlepiej karmić szczeniaka cockapoo karmą monobiałkową i bezzbożową. Psy tej rasy mają skłonność do tycia, dlatego jedzenie warto podawać wydzielonymi porcjami pod okiem opiekuna.

Cockapoo – pielęgnacja

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj włosa ma cockapoo. Jeżeli mamy do czynienia z cockapoo z kręconym włosem, to pielęgnacja będzie mniej więcej tak wymagająca, jak u pudla. Cockerdoodle z prostym lub falowanym włosem może być czesany raz w tygodniu, chyba, że podczas spaceru zebrał na sierści np. rzepy.

Cockapoo może wymagać wizyt u groomera. Od strony opiekuna bardzo ważne jest wykonywanie cotygodniowych przeglądów uszu, oczu oraz zębów.

Cockapoo – szkolenie

Psy cockapoo to bardzo pojętne zwierzęta. Wizyta w psim przedszkolu oraz wczesna socjalizacja powinny wystarczyć, by zacząć dogadywać z tym małym pieskiem.

Zalety i wady rasy cockapoo

Zalety cockpaoo

 • Psy tej rasy bardzo mocno przywiązują się do opiekuna
 • Cockapoo uwielbiają zabawy
 • Dostosują się do różnych warunków życia – od małego mieszkania po duży dom

 

Wady cockapoo

 • Psy tej rasy źle znoszą samotność
 • Mogą cierpieć na choroby podobne, jak u pudli i cocker spanieli
 • Psy o szacie w typie pudla wymagają bardziej czasochłonnej pielęgnacji

Ciekawostki o rasie cockapoo

 • Nazwa cockapoo pochodzi od połączenia nazw ras cocker spanie i pudle. Inne nazwy tej rasy to spoodle, cockerpoo, cockerdoodle
Cockapoo – cena

Cockapoo – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje cockpaoo? Cockapoo z hodowli kosztuje od 4000 do 6000 zł.

Cockapoo hodowla

Cockapoo nie jest rasą uznaną przez FCI, dlatego kupując tego psa nie otrzymasz metryki ani nie wyrobisz rodowodu. Mimo wszystko obowiązkiem przyszłego opiekuna jest sprawdzenie kondycji matki psa oraz warunków panujących w hodowli.

Imię dla cockapoo

Ciekawe imię dla psa cockapoo: Charlie, Odie, Papi

Ciekawe imię dla suczki cockapoo: Mini, Nutka, Pixie

Dla kogo cockapoo będzie idealny?

Przede wszystkim cockapoo to pies dla rodzin z dziećmi oraz osób, które bywają często w domu, ponieważ rasa ta źle znosi długie rozłąki.

Klasyfkacja FCI rasy cockapoo

Cockapoo nie został uznany przez FCI.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Cockapoo - cockerdoodle – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Cockapoo - cockerdoodle – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Cockapoo to połączenie pudla i cocker spaniela. Pies tej rasy to doskonały towarzysz do domu z dziećmi. Jak każda hybryda ma jednak skłonności do pewnych chorób.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 861

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x