Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CHOW CHOW - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Chow chow

pixabay.com/images/id-4294092/

Chow chow to pies z charakterem samotnika. Chow chow wykazuje upór i niezależność, które trudno przełamać nawet ulubionym przysmakiem psa.  

Spis treści - kliknij strzałkę

Chow chow - podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Chiny, patronat: Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

205

➡ Waga

20– 30 kg

❤ Długość życia

9 – 12 lat

💢 Charakter

Charakter Chow chow ma specyficzny. To pies o samotniczej naturze, który lubi przebywać w domu i jest w nim niemalże niezauważalny. 

Chow chow - pochodzenie i historia psów

Chow chow to bardzo stara rasa psów, która znana była już w starożytności, ale opisu doczekała się dopiero na początku XIX wieku.

Najprawdopodobniej przodkowie psów chow chow wywodzą się z Mongolii, skąd z plemionami pasterzy przybyły do Chin przeszło 3000 lat temu. Chow chow opisywany był jako pies podobny do lwa, o groźnym wyglądzie i z niebieskim językiem.

Przeznaczenie chow chow

Chow chow, ze względu na swoją inteligencję, siłę i wytrzymałość, wykorzystywany był w przeszłości do:

  • pilnowania stad
  • ciągnięcia wózków z towarem
  • udziału w polowania
  • stróżowania w tybetańskich świątyniach

 

Niestety Chińczycy serwowali z chow chow posiłki. Obyczaj ten zachował się do dziś. O zjadliwości chow chow ma świadczyć jego fioletowy język.

Chiński izolacjonizm, a chow chow

Na skutek izolacjonizmu, który prowadzili Chińczycy chow chow stał się popularny na zachodzie dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Pod koniec XVIII wieku chow chow pokazywany był w Anglii w ogrodach zoologicznych. Dopiero przygarnięcie psa przez królową Wiktorię spopularyzowało rasę na Wyspach.

Pies o wyglądzie lwa doczekał się w 1895 roku swojego brytyjskiego klubu chow chow. W 1905 roku chow chow został wyeksportowany do USA.  To właśnie tam żyje obecnie najwięcej psów czał czał.

Psy rasy chow są również popularne we Włoszech i Holandii.

Uznanie chow chow przez FCI

Chow chow został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 10 grudnia 1957 roku.

Chow chow w Polsce

Polskie chow prezentują światowy poziom między innymi dzięki importowi psów z najlepszych światowych hodowli. Chow to rasa, która jest w Polsce dobrze znana. Jednocześnie nie są to bardzo popularne psy. Chow mają po prostu swoje grono pasjonatów, którzy wiedzą, jak prowadzić psa o tak wymagającym usposobieniu.

Jak wygląda chow chow?

Chow chow, to według wzorca rasy pies zwarty, krótki o dumnym lwim wyglądzie i dostojnej postawie. Chow to pies o płaskiej i szerokiej czaszce. Kufa chow jest średniej długości i szeroka. Nos szeroki i duży, barwą najbardziej pożądaną jest czarna. Czarny nos idealnie pasuje do czarnego wnętrza pyska i warg oraz niebiesko-czarnego języka. Oczy psów są ciemne i owalne oraz średniej wielkości. Uszy psów są małe, grube, noszone sztywno i szeroko rozstawione. Uszy powinny być mocno nachylone do przodu co jest bardzo charakterystyczne dla tej rasy i oddaje jej nachmurzony wyraz pyska. Chow chow ma mocną szyję oraz silny grzbiet. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka; ogon wysoko osadzony i noszony nad grzbietem. Kończyny są proste i mocne, ale zakończone małymi kocimi łapami. W ruchu pies porusza się krótkimi, ale swobodnymi ruchami, nie jest ociężały. Chow chow nie może być przesadnie owłosiony, bo ogranicza to jego swobodę ruchu i powoduje dyskomfort w upale.

Chow chow - charakterystyka

Wysokość w kłębie psa rasy chow chow

Pies:  48-56 cm

Suka:  46-51 cm

Waga chow chow

Suka:  20-30 kg

Pies: 20-30 kg

Szata chow chow

Chow chow krótkowłosy ma krótki, bujny, gęsty i prosty włos o pluszowej strukturze. Włos psa chow jest odstający.

Chow chow długowłosy ma obfity, bujny, gęsty, prosty i odstający włos. Podszerstek jest miękki i wełnisty. Wokół szyi włos wygląda jak grzywa lwa.

Umaszczenie chow chow

Psy tej rasy mogą występować w kilku wariantach umaszczenia:

  • chow chow czarny
  • chow chow rudy
  • chow chow niebieski
  • chow chow płowy
  • chow chow biały
  • chow chow kremowy

 

Szata psa może być cieniowana, ale nie w łaty. W przypadku psów o jasnej maści (białych, cynamonowych, błękitnych i kremowych) nos i dziąsła są jaśniejsze, pasują do maści.

Jak długo żyje chow chow?

Chow chow żyje średnio od 9 do 12 lat.

Kategoria wielkości chow chow

Psy tej rasy należą do kategorii psów dużych, w jej dolnej granicy.

Chow chow - usposobienie i charakter

Charakter Chow chow ma specyficzny. To pies o samotniczej naturze, który lubi przebywać w domu i jest w nim niemalże niezauważalny. Niestety działa to w dwie strony, czał czał może wykazywać obojętność wobec członków rodzinny. Nie oznacza to jednak, że nie jest psem wiernym rodzinie. Wobec swojego opiekuna jest bardzo lojalny i będzie dbał o jego bezpieczeństwo.

Chow chow szczeka tylko po to, by podnieść alarm, ostrzegając rodzinę o zagrożeniu na jego terenie. Jest zatem idealnym stróżem. Toleruje dzieci i inne zwierzęta, lecz nie wykazuje chęci uczestnictwa we wspólnych zabawach i te relacje pozostają dość oziębłe. Niekiedy można odnieść wrażenie, że nie potrzebuje nikogo i niczego poza spokojem. W pewnym sensie tak jest. Poza umiarkowaną aktywnością poza domem, posiłkami o stałej porze i uszanowanie jego niezależności pies nie oczekuje niczego więcej.

Chow chow nie powinien żyć w odosobnieniu od rodziny, przez to może zdziczeć i stać się agresywny. Serdeczny kontakt z człowiekiem jest mu niezbędny do prawidłowego rozwoju.

Pies chow chow nadaje się do życia zarówno w mieszkaniu, większym domu, jak i gospodarstwie. Przy czym w każdym z tych miejsc powinien mieszkać w domy z rodziną.

Chow chow - żywienie

Chow chow nie jest psem aktywnym, dlatego karma musi być dostosowana do tej aktywności, uwzględniając również stan zdrowia i wiek psa.

Chow chow nie jest łakomy, ale lubi jeść. Bardzo istotne, w przypadku tej rasy psów, jest przestrzeganie dziennej dawki kalorycznej karmy. Psy te często cierpią na nadwagę, co z kolei wiąże się z obciążeniem stawów.

Chow chow nie należą do olbrzymów, ale przez gęstą sierść możesz stracić kontrolę nad ich rzeczywistym rozmiarem. Dieta chow chow powinna opierać się na wysokiej jakości mokrej lub suchej karmie. Właściwie zbilansowane posiłki domowe czy BARF również będą odpowiednie. W przypadku alergii polecane jest żywienie karmą monobiałkową. Posiłki powinny być serwowane kilka razy w ciągu dnia.

Zdrowie rasy chow chow

Chow chow nie jest najzdrowszą rasa psów. Bardzo często z powodu gęstej i przesadnie długiej sierści oraz zaniedbań pielęgnacyjnych i żywieniowych chow chow cierpi na liczne choroby dermatologiczne. Poza chorobami skórnymi ujawniają się także poważne dolegliwości ze strony układu ruchu i na tym niestety nie koniec. Chow chow może mieć tendencję do podwinięcia powiek (entropium), powodujących stany zapalne i wzmożonego łzawienia. Pies jest odporny na wilgoć i chłody jednak wysokie temperatury mu nie służą. Latem należy się wystrzegać męczących spacerów w pełnym słońcu, by uniknąć przegrzania i groźnego dla psów udaru cieplnego.

Najczęściej występujące choroby u chow chow

  • alergia
  • pęcherzyca
  • piodermia
  • łysienie
  • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego
  • zwyrodnienia stawów
  • zerwanie więzadeł
  • zwichnięcia rzepki
  • entropium
Pielęgnacja chow chow

pixabay.com/images/id-5213095/

Pielęgnacja chow chow

Chow chow powinien być przyzwyczajany do pielęgnacji od szczeniaka. Jest to pies, który nie przepada za pielęgnacją, a będzie ona konieczna ze względu na bujną sierść.

Chow chow długowłosy powinien być wyczesywany regularnie co tydzień. W okresie intensywnego gubienia włosa powinno się to odbywać codziennie. W ten sposób unikniesz kołtunienia szaty zaparzania skóry.

Dbanie o lwią grzywę chow chow jest wymagającym zajęciem i zaleca się stosowanie kosmetyków antystatycznych. Nigdy nie czesz psa na sucho, gdyż możesz zniszczyć włos. Szampony i odżywki powinny mieć właściwości zmiękczające, by zachować imponującą objętość sierści chow chowa.

Jeśli kąpiel nie jest konieczna zastosuj suchy szampon, gdyż niedosuszenie może skutkować przeziębieniem, zwłaszcza w chłodniejsze pory roku.

Dbałość o skórę chow chowa jest koniecznością – psy te mają tendencję do chorób skórnych. Standardem powinna być kontrola oczu, uszu, zębów i pazurów.

Szkolenie rasy chow chow

Nauka posłuszeństwa chow chow jest trudna. Pies wykazuje upór i niezależność, na którymi trudno zapanować.

Pies ten wymaga doświadczonego opiekuna, który odpowiednimi technikami szkoleniowymi będzie w stanie przełamać obojętność psa na trening.

Wszelkie działania mające ułatwić wspólne funkcjonowanie należy wdrażać od szczenięcia: socjalizację z innymi zwierzętami, zasady posłuszeństwa, uspołecznienie i przyzwyczajanie do zabiegów pielęgnacyjnych.

Pies chow chow nigdy nie stanie się bezwzględnie posłuszny i trzeba to po prostu uszanować.

Zalety i wady rasy chow chow

Zalety chow chow

  • chau chau nadaje się na stróża
  • chow chow preferuje spokojny tryb życia
  • czał czał polecany jest dla osób mało aktywnych, domatorów
  • pies tej rasy bardzo dobrze znosi samotność (lubi być sam w domu)

Wady chow chow

  • chow to pies tylko dla doświadczonych
  • chow chow nie nadaje się na pierwszego psa
  • to bardzo powściągliwy w okazywaniu uczuć pies
  • chow chow jest niezależny
  • rasa tych psów jest trudna do ułożenia
  • pielęgnacja psów jest wymagająca

Ciekawostki o rasie chow chow

  • Chow chow i shar pei to jedyne dwie rasy psów o charakterystycznym, jednolitym czarno-niebieskim języku.
  • Posiadaczem chow chow był m.in innymi Zygmunt Freud, który zabierał swojego psa na sesje z pacjentami.
  • W przeszłości wierzono, że chow chow jest w stanie odstraszyć swoim szczekaniem złe moce, dlatego pies pilnował wejść do tybetańskich świątyń.
  • W Chinach panuje obecnie trend na panda chow chow – psy o farbowanej w salonach grommerskich sierści na czarno-biało – (naganny pomysł).
Wychowanie chow chow

pixabay.com/images/id-1804690/

Chow chow hodowla

Kupując chow chow z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Chow chow cena

Cena chow chow z hodowli to ok. 3500 zł.

Imię dla chow chow

Ciekawe imię dla psa chow chow: Simba, Aro, Hulk

Ciekawe imię dla suczki chow chow: Luna, Mara, Nena

Dla kogo chow chow będzie idealną rasą psów?

Chow chow to pies dla znawcy tej rasy. Opiekun powinien być doświadczony w układaniu psów. Pochodzący z Mongolii pies szanuje swojego opiekuna pod warunkiem, że ten uszanuje autonomię psa. To bardzo ciekawa rasa psów o specyficznym charakterze, który trzeba zaakceptować.

Klasyfikacja FCI

Grupa V: Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 5: Szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Numer wzorca: 205

Pytania czytelników

Ile kosztuje chow chow?

Chow chow kosztuje średnio między 2000 a 4000 zł.

Czy chow chow jest groźny?

Chow chow jest raczej nieufny wobec obcych. Jednak jeśli ktoś nieproszony wejdzie na jego terytorium, to może być groźny. To pies, który w przeszłości służył do stróżowania.

Jaki język ma chow chow?

Chow chow to pies z niebieskim językiem.

Czy chow chow choruje?

Niestety tak. Czał czał jest bardzo podatną na choroby rasą psów. O większości z nich przeczytasz w naszym poradniku.

Jak często kąpać psa chow chow?

Jeżeli pies nie jest zabrudzony, to w ogóle nie trzeba go kąpać. Psy, które nie biorą udziału w wystawach mogą być kąpane – jednak nie częściej niż 2-3 razy w ciągu roku. Im rzadziej tym lepiej.

Czy chow chow jest dobry dla dzieci?

Chow chow to rasa, która nie nawiąże emocjonalnych relacji z dziećmi. Mimo swojego wyglądu nie jest to pies przytulanka. Oczywiście chow chow będzie chronił swoją rodzinę. Ale jego emocjonalne zaangażowanie jest mocno ograniczone.

Czy chow chow gubi sierść?

Tak, czał czał gubi sierść przez cały rok. Przy czym intensywne linienie występuje na wiosnę i jesienią.

Czy chow nadaje się do bloku?

Chow chow nadaje się do mieszkania w bloku, ale nie poleca się go do boków bez windy. Pies ten ma skłonność do dysplazji, co może utrudniać późniejszą opiekę nad psem. Wszelkie przeszkody typu schody są dla nich niepożądanym wysiłkiem w chorobie.

Czy chow chow się leni?

Nie. Chow chow nie jest leniem. Jego temperament jest dość powściągliwy, ale nie można powiedzieć, że nalży do psów leniwych. Lubi aktywność i dobrze znosi złą aurę, która nie przeszkadza mu w spacerach czy zabawie. Pamiętać należy ze aktywność to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego chow chowa, ale nie należy z nią przesadzać w zbyt młodym wieku czy w bardzo gorące dni.

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/205.pdf

fci.be/en/nomenclature/CHOW-CHOW-205.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
CHOW CHOW - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
CHOW CHOW - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chow chow to pies z charakterem samotnika. Chow chow wykazuje upór i niezależność, które trudno przełamać nawet ulubionym przysmakiem psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x