Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Chin japoński – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Chin japoński – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-3663654/

Chin japoński to pies podobny do pekińczyka. Inny jest jednak jego charakter i usposobienie. To pies bardziej spokojny i jeszcze mniej szczekliwy. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Chin japoński – pochodzenie i historia

W sprawie pochodzenia chinów japońskich istnieją dwie hipotezy. Pierwsza zakłada, że psy w tym typie hodowane były w Chinach już w 57 r. p.n.e. skąd wraz z buddyjskimi mnichami dotarły do Japonii w 520 roku. Według drugiej chin japoński to w rzeczywistości koreańska rasa psów, hodowana na dworze dynastii Silla. Psy tej rasy miały zostać podarowane japońskiemu cesarzowi w 732 roku, gdzie przez ponad tysiąc lat traktowane były jako skarb narodowy. Tylko cesarz mógł podarować psa szlachetnie urodzony, a Ci otrzymywali wraz z chinem wytyczne dotyczące hodowli i utrzymania psów.

Chin japoński i jego międzynarodowa popularność

Prawdopodobnie pierwsze chiny japońskie dotarły do Europy wraz z portugalskimi żeglarzami, którzy w XVI wieku handlowali z Japonią. Już na początku XVII wieku w 1613 roku chin japoński został sprowadzony do Anglii przez kapitana Searlesa. Na przełomie XVII i XVIII wieku, za czasów szoguna Tsunayoshi Tokugawy psy te wyniesiono do rangi psów salonowych w pałacu Edo. W 1853 roku amerykański wojskowy Matthew Perry importował kilka psów do USA, z których dwa zostały przez niego podarowane królowej Wiktorii oraz prezydentowi USA. W 1868 roku chin japoński stał się popularny wśród dam z wyższych sfer i tak rozpoczęła się jego, obecna aż po dziś dzień, popularność jako psa do towarzystwa. W 1880 roku para psów, suczka Itti i pies Kuma, trafiła w podarunku od cesarza Japonii dla niemieckiej cesarzowej Augusty.

Chin japoński jako oficjalnie uznana rasa

Według kynologów chin japoński – pies przypominający pekińczyka mógł zostać wyhodowany dzięki krzyżowaniu z psami w typie mopsa i maltańczykami.

Chin japoński został po raz pierwszy zaprezentowany na wystawie psów rasowych w Birmingham w 1873 roku. W 1880 roku psy tej rasy uznane zostały przez American Kennel Club, nadając psom nazwę spaniel japoński, by po 100 latach zmienić nazwę na chin japoński. FCI uznało rasę w 1957 roku.

Chin japoński w Polsce

Pierwszy chin japoński został sprowadzony do Polskie przez Zofię Załęską w 1977 roku. Rasa jest w Polsce prawdziwą rzadkością.

Jak wygląda chin japoński?

Według wzorca rasy chin japoński to mały pies o szerokim pysku, obfitej szacie, pełen wdzięku i elegancji. Głowa psa jest szeroka i zaokrąglona; kufa i nos bardzo krótkie; oczy duże, szeroko rozstawione i okrągłe, a uszy długie, trójkątne, wiszące i pokryte długim włosem. Tułów psa jest krótki i prosty. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka i głęboka. Ogon china japońskiego pokryty jest długim i obfitym włosem i jest noszony nad grzbietem.

Chin japoński – charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie china japońskiego

Pies: ok. 25 cm

Suka: nico mniejsza niż samiec

Chin japoński – waga

Pies i suka: 1,8 – 3,4 kg

Szata china japońskiego

Chin japoński powinien mieć długą, jedwabistą i prostą sierść, a całe ciało, z wyjątkiem głowy, powinno być pokryte obfitym owłosieniem. Uszy, szyja, uda i ogon z piórami.

Umaszczenie china japońskiego może być białe z czarnymi lub czerwonymi łatami.

Chin japoński – charakterystyka rasy psów

pixabay.com/images/id-3663651/

Ile żyje chin japoński?

Chin japoński żyje średnio od 12 do 16 lat.

Kategoria wielkości china japońskiego

Chin japoński to pies rasy miniaturowej.

China japoński – charakter i usposobienie

Według wzorca rasy chin japoński to mądry, łagodny i czarując pies do towarzystwa.

Jak na przedstawiciela psów ras miniaturowych chin japoński to bardzo dostojny i spokojny pies, który nie narzuca się opiekunom. Mimo to psy tej rasy lubią zabawy i mocno przywiązują się do swojego ludzkiego stada.

Chin japoński to pies dosyć nieśmiały, może wykazywać nieufność wobec obcych, z tego względu pies powinien być socjalizowany już w hodowli.

Chin nie jest psem niezależnym i źle znosi samotność. Jest to pies łatwy w ułożeniu, doskonale nada się na pierwszego psa w domu. Nie ma skłonności do ucieczek, czy niszczenia domowych przedmiotów.

Chin japoński nada się do życia nawet w bardzo małym mieszkaniu. Jest łatwy w transporcie, nie potrzebuje również bardzo dużo ruchu – jednak urozmaiceń spacerów nie powinno mu zabraknąć.

Spokojne usposobienie psa powoduje, że nadaje się on do domu z dziećmi, dla osób starszych oraz jako towarzysz w domu, gdzie są już inne psy lub koty.

Chin japoński – zdrowie

Chin japoński to długowieczny pies, który może być jednak podatny na pewne choroby genetyczne. Trzeba też pamiętać, że jest to dosyć delikatna rasa psów, która źle znosi zarówno upały, jak i mroźne dni.

Typowe choroby rasy chin japoński

Chin japoński może cierpieć na takie choroby jak:

  • Zwichnięcia rzepki
  • Zaćma
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Zespół suchego oka
  • Dwurzędowość rzęs
  • Choroby układu sercowo naczyniowego
  • Nadwrażliwość na środki anestezyjne
  • Zespół oddechowy ras brachycefalicznych
  • Gangliozydoza
  • Kamień nazębny

Chin japoński – żywienie

Chin japoński to rasa o skłonności do tycia. Z tego względu należy dokładnie wyliczyć dzienne zapotrzebowanie psa na kalorie i utrzymać ich właściwy poziom w diecie.

Psy tej rasy, ze względu na swoje niewielkie gabaryty, mogą być karmione cały czas gotową mokrą karmą dla psów. Jeżeli pies ma ochotę, to może być również karmiony suchą karmą bądź dietą łączoną.

Jeżeli potrafisz możesz podawać psu zbilansowaną dietę BARF bądź samodzielnie gotowane posiłki z przepisu psiego dietetyka.

Karma dla psa powinna być dostosowana do wieku psa, aktywności oraz ewentualnych chorób.

Chin japoński – pielęgnacja

Chin japoński to pies, który nie sprawi opiekunowi problemów, podczas pielęgnacji. Długi włos wypada delikatnie przez cały rok, a niewielka ilość podszerstka nie powinna stanowić żadnego problemu, podczas linienia.

Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Kąpiele tej rasy nie powinny odbywać się zbyt często. Sierść psa ma właściwości samoczyszczące, dlatego kąpiele powinny odbywać się tylko wtedy, gdy pies jest bardzo mocno zabrudzony, np. po jesiennym spacerze po lesie.

Do kąpieli należy stosować szampony dla psów długowłosych oraz odżywki, ułatwiające rozczesywanie włosa.

Przebarwienia spod oczu należy czyścić systematycznie za pomocą dedykowanych preparatów.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i łap. Zęby psa warto szczotkować każdego dnia.

Chin japoński – szkolenie

Chin japoński to bardzo delikatny pies, na którego nie wolno podnosić głosu. Tylko łagodne podejście i pozytywne metody szkoleniowe mogą pomóc osiągnąć sukces w układaniu psa.

Szkolenie należy zacząć od psiego przedszkola tuż po odebraniu psa od hodowcy. Do psiego przedszkola pies może zostać zapisany już po drugiej serii obowiązkowych szczepień.

Chin japoński to bardzo pojętny uczeń, który nie powinien sprawiać problemów nawet początkującym opiekunom psów.

Zalety i wady china japońskiego

Zalety china japońskiego

  • Chin japoński ty typowy pies do towarzystwa, który mocno się przywiązuje
  • Psy tej rasy nie wymagają zbyt długich spacerów
  • Chin japoński będzie tolerował inne zwierzęta
  • Jest to rasa bardzo spokojna i mało szczekliwa
  • Chin japoński nada się nawet do bardzo małego mieszkania

Wady china japońskiego

  • Chin japoński może mieć różne problemy zdrowotne z oczami
  • Pies tej rasy jest wrażliwy na wysoką i niską temperaturę

Ciekawostki o rasie chin japoński

  • Chin japoński to najmniejsza japońska rasa psów.
  • Słowo chin może pochodzić od chińskiego słowa tsien, które oznacza psa.
Chin japoński cena

pixabay.com/images/id-3667534/

Chin japoński hodowla

Kupując china japońskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Chin japoński cena

Chin japoński z hodowli kosztuje średnio od 2000 do 3500 zł.

Imię dla china japońskiego

Ciekawe imię dla psa china japońskiego: Kenzo, Yuki, Umi

Ciekawe imię dla suczki china japońskiego: Hebi, Iwa, Rubi

Dla kogo chin japoński będzie idealny?

Chin japoński to pies do towarzystwa, który odnajdzie się zarówno w domu z dziećmi, jak i u boku starszej spokojnej osoby. Psy tej rasy są bardzo inteligentne, podatne na naukę posłuszeństwa, z czym poradzi sobie nawet początkujący opiekun.

Klasyfikacja FCI rasy chin japoński

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 8: chiny japońskie i pekińczyki

Numer wzorca: 206

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Chin japoński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Chin japoński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chin japoński to pies podobny do pekińczyka. Inny jest jednak jego charakter i usposobienie. To pies bardziej spokojny i jeszcze mniej szczekliwy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x