Reklama

Chesapeake bay retriever – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Chesapeake bay retriever swoją nazwę dziedziczy od zatoki Chesapeake, położonej w rejonie wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie upowszechniły się wśród myśliwych polujących na ptactwo wodne.

Will Thomas, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Chesapeake bay retriever to pies stworzony do pracy, niezmordowany, odporny, a przy tym cierpliwy, bystry i kochający człowieka. Pies, którego żywiołem jest woda.

Spis treści - kliknij strzałkę

Chesapeake bay retriever – historia rasy

Chesapeake bay retriever swoją nazwę dziedziczy od zatoki Chesapeake, położonej w rejonie wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie upowszechniły się wśród myśliwych polujących na ptactwo wodne. Chesapeake bay retrievery mają w sobie domieszkę krwi coonhoundów, irlandzkiego spaniela dowodnego, curly-coated retrievera i oczywiście labradora. Celową hodowlę chassie datuje się od początku XVIII wieku. Rasa ta została oficjalnie uznana w 1878 roku przez Amerykański Kennel Club i była pierwszą z grona retrieverów wyodrębnioną jako samodzielna.

Chesapeake bay retriever w Polsce

Chesapeake bay retriever nigdy nie był psem popularnym, czy to w swej ojczyźnie czy w Polsce. Do dziś rasa ta jest rzadko spotykana.

Jak wygląda chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever ma głowę okrągłą z umiarkowanie zaznaczonym stopem. Uszy wysoko osadzone, opadające na policzki, małe. Oczy w kolorze od żółtego, bursztynowego, aż po brązowe o bystrym spojrzeniu. Ciało muskularne, zwarte, silne o sylwetce osadzonej w prostokącie. Ogon średniej długość nie może zawijać się nad grzbietem.

Chesapeake bay retriever – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy chesapeake bay retriever

Pies: 58-66 cm

Suka: 53-61 cm

Chesapeake bay retriever – waga

Pies: 30-36 kg

Suka: 25-32 kg

Szata chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever ma sierść wodoodporną, twardą, szorstką, tłustą, krótką z gęstym wełnianym podszerstkiem. Na barkach, klatce i z przodu łap włos ma tendencję do skrętu.

Chesapeake bay retriever może występować we wszystkich odmianach brązu, aż po kolor wyschniętej trawy. Dopuszcza się białe znaczenia na piersi, łapach, palcach, brzuchu i tylnej stronie łap.

Kategoria wielkości chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje chesapeake bay retriever?

Chesapeake bay retriever żyje od 12 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Chesapeake bay retriever – charakter

Chesapeake bay retriever, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być przyjaznym i łagodnym psem, który  jednak ma duże pokłady energii do pracy i zabawy. Rasa ta jest bardzo energiczna, uwielbia aportować, pływać i może sprawdzić się w licznych psich sportach. Chesapeake bay retriever jest inteligentny, szybko rozumie czego się od niego oczekuje, choć zdarza się, że w zanadrzu ma plan na własne wykonanie zadania. Jako że pies należy do grona retrieverów, z natury jest przyjacielsko nastawiony do otoczenia, ale nie jest tak wylewny do obcych, jak wobec najbliższych. Lubi towarzystwo dzieci, innych zwierząt, w kontakcie jest radosny, opiekuńczy i życzliwy. Chesapeake bay retriever ma w sobie nieco instynktu obronnego, jest czujny, jednak na psa typowo obronnego się nie nadaje. Chessi to przede wszystkim pies pracujący, który musi czuć się potrzebny. Uprawianie psich sportów powinno być stałym elementem życia psa. Polecane jest canicross, agility czy tropienie, jeśli pies nie pracuje przy myśliwym. W przestrzeni domowej chessie dogada się zarówno z psem, jak i z kotem.

Chesapeake bay retriever, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być przyjaznym i łagodnym psem, który jednak ma duże pokłady energii do pracy i zabawy.

pixabay.com/images/id-1582146/

Chesapeake bay retriever – zdrowie

Chesapeake bay retriever to rasa na ogół bardzo zdrowa i odporna fizycznie. Pogoda nie jest go w stanie zatrzymać od aktywności na dworze, a nieprzemakalna okrywa sprawia, że aportowanie do wody w chłodny dzień zupełnie nie stanowi problemu. Niestety może cierpieć na choroby o podłożu genetycznym, takie jak dysplazja stawów i postępujący zanik siatkówki oka. Absolutnie chesapeake bay retrievery nie mogą żyć w kojcu, to bardzo źle wpływa na ich psychikę, wymagają bliskiej relacji z rodziną.

Chesapeake bay retriever – żywienie

Chesapeake bay retriever nie jest rasą, która wymaga szczególnego rodzaju pokarmów. Psa można karmić każdym rodzajem karmy. Dietę przygotowywaną w domu warto skonsultować z psim dietetykiem, aby zapewnić psu zbilansowane posiłki bogate w składniki odżywcze, których pies potrzebuje na poszczególnych etapach rozwoju i wzrostu. Chesapeake bay retriever należy do grona łakomczuchów, dlatego posiłki powinny być serwowane o stałych porach. Opiekun nie powinien dopuszczać do przekarmienia psa, co bardzo szybko odbije się na stawach i kondycji fizycznej.

Chesapeake bay retriever – pielęgnacja

Pielęgnacja chesapeake bay retrievera nie należy do skomplikowanych. Pies tej rasy linieje umiarkowanie dwa razy do roku, na jesień i wiosnę i tylko wtedy trzeba go wspomagać w jak najszybszym pozbyciu się martwego włosa. Poza sezonem linienia wystarczy chesapeake bay retrievera przeczesać raz w tygodniu. Warto podczas tego zabiegu wyczyścić zęby, umyć uszy oraz skontrolować stan oczu i długość pazurów.

Chesapeake bay retriever – szkolenie

Chesapeake bay retriever wymaga konsekwentnego prowadzenia i wczesnej socjalizacji. Mimo, że jest psem wysoce podatnym na szkolenie, to bardzo często odzywa się w nim chęć działania według własnego uznania. Inicjatywę przejmuje najczęściej w terenie, podczas pogoni. Chesapeake bay retriever jest psem upartym, dlatego warto wykorzystać silną więź, jaka łączy go z opiekunem. Nie oznacza to bowiem, że tylko to wystarczy. Wiedza, doświadczenie i stosowanie pozytywnych metod szkoleniowych to miara sukcesu szkoleniowego chesapeake bay retrievera.Obcy” trener, który podejmie z nim pracę, z pewnością odczuje chęć psa do postawienia na swoim. Bardzo ważna jest nauka chessie posłuszeństwa, przychodzenia na komendę zwłaszcza na otwartym terenie, gdzie zew łowcy może wziąć górę i być przyczyną nieszczęśliwego wypadku. Trening posłuszeństwa ma zapewnić chesapeake bay retrieverowi bezpieczeństwo.

Zalety i wady rasy chesapeake bay retrievera

Zalety chesapeake bay retrievera

 • chesapeake bay retriever to pies bardzo sprawny, wytrzymały i odporny
 • chesapeake bay retriever jest wytrwały i chętny do pracy
 • podatność na szkolenie chessie jest duża
 • chesapeake bay retriever jest spokojny w domu, jeśli nie zaniedbuje się jego potrzeb fizycznych
 • chesapeake bay retriever bardzo przywiązuje się do rodziny – jest łagodny
 • chessie nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
 • chesapeake bay retrievery nie są agresywne, informują o zagrożeniu, a nie je zwalczają

 

Wady chesapeake bay retrievera

 • chesapeake bay retriever wymaga sporej dawki aktywności, szybko się nudzą i nie znoszą stagnacji
 • chessie nie powinien mieszkać w mieście, wymaga przestrzeni do aktywności, w szczególności zbiorników wodnych
 • chesapeake bay retriever ma skłonności niszczycielskie z powodu nudy, frustracji, braku aktywności
 • chesapeake bay retriever nie nadaje się na pierwszego psa, tylko dla doświadczonych
 • chessie jest uparty

Ciekawostki o rasie chesapeake bay retriever

 • Chesapeake bay retriever to największy przedstawiciel spośród wszystkich retrieverów.
 • Chessie jest kuzynem labradora i goldena.
 • Wyjątkowy zestaw genów szaty krótkiej i kręconej sprawia, że włos u chesapeake bay retrieverów tam, gdzie jest dłuższy, ma tendencję do kręcenia się.
Cena chesapeake bay retrievera z hodowli wynosi ok. 3000 zł.

Retriever photo created by wirestock – www.freepik.com

Chesapeake bay retriever hodowla

Chesapeake bay retriever nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki chesapeake bay retrievera powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Znalezienie hodowli chessie jest bardzo trudne. Hodowca rasy chesapeake bay retriever musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na podstawie której można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać opiekun, aby chesapeake bay retriever mógł rozwijać się prawidłowo.

Chesapeake bay retriever cena

Cena chesapeake bay retrievera z hodowli wynosi ok. 3000 zł.

Imię dla chesapeake bay retrievera

Ciekawe imię dla psa chesapeake bay retriever: Jim Beam, Rumi, Spike

Ciekawe imię dla suczki chesapeake bay retriever: Amber(Bursztyn), Brendy, Aqua

Dla kogo chesapeake bay retriever będzie idealny?

Chesapeake bay retriever to pies wyłącznie dla osób o sportowym zacięciu, które będą wspólnie z psem oddawać się aktywności bez względu na pogodę. Tylko tak opiekun będzie w stanie sprostać wymaganiom tak aktywnego pupila. Dom z dziećmi dla chessie jest jak najbardziej pożądany. Chesapeake bay retriever przez swój wysoko wyspecjalizowany węch świetnie odnajdzie się także u boku myśliwego, podczas pracy na lądzie i wodzie.

Klasyfikacja FCI rasy chesapeake bay retriever

Grupa VIII: aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 1: aportery

Nr wzorca: 263

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Chesapeake bay retriever – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Chesapeake bay retriever – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chesapeake bay retriever to pies stworzony do pracy, niezmordowany, odporny, a przy tym cierpliwy, bystry i kochający człowieka. Pies, którego żywiołem jest woda.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 584

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x