Reklama

Chart rosyjski borzoj – cena, hodowla

Facebook
Twitter
Chart rosyjski borzoj – cena, hodowla

Chart rosyjski to rasa przeznaczona głównie dla pasjonatów bądź do pracy łowieckiej. Posiadanie charta wymaga specjalnego pozwolenia od starosty.

Spis treści - kliknij

Chart rosyjski – historia rasy

Chart rosyjski to rasa psów, której historia sięga XV wieku, kiedy na tereny Rosji dotarła inwazja ludów mongolskich. Jeszcze w XV wieku w okresie Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, gdy władca Moskwy Dymitr Doński pokonał Mongołów udało się skrzyżować tatarskie charty koutsi (pochodzenia arabskiego) z rodzimymi psami myśliwskimi loshaja, co dało początek rasie w typie charta rosyjskiego. Swoją szlachetność rasa psów uzyskała w XVI i XVII wieku, gdy rozpoczęto krzyżowanie z chartami polskimi, co doprowadziło do rozsławienia rasy charta rosyjskiego również poza granicami Carstwa Rosyjskiego. W późniejszym okresie chart rosyjski krzyżowany był również brodatym chartem z Kurlandii i tak powstał typ borzoja, nazywany gustopsovaja. Krzyżówki charta rosyjskiego z grehhoundem dały początek typowi borzoja o nazwie chistopsovaja. Kolejne krzyżówki występowały z chartami krymskimi i górskimi, co ostatecznie ukształtowało spostrzegawczego, zwinnego i szybkiego, zdolnego do wysokich przyspieszeń i łapania zwierzyny charta rosyjskiego borzoja.

Pierwszy kongres fascynatów charta rosyjskiego borzoja został zorganizowany w 1874 roku. W 1888 roku Moskiewskiego Towarzystwo Łowieckie przygotowało wzorzec rasy, którego autorem był Jermołow. W okresie po rewolucji bolszewickiej psy arystokratyczne straciły popularność. Charty rosyjskie żyły w wiejskich zagrodach, gdzie traciły jednolitość cech rasowych. Program hodowlany rozpoczęto w latach 40. XX wieku, gdzięki straraniom Constantina Esmonta. W 1956 roku chart rosyjski borzoj został wpisany do rejestru ras FCI.

Chart rosyjski w Polsce

Chart borzoj jest popularny w Polsce przede wszystkim w środowisku łowieckim, ponieważ na posiadanie chartów wymagana jest specjalna zgoda terytorialna. Zgodnie z zapisami ustawy o Prawie łowieckim

Art. 10. Posiadanie i hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty.

Art. 52. Kto: 4) hoduje lub utrzymuje bez zezwolenia charty rasowe lub ich mieszańce, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jak wygląda chart rosyjski borzoj?

Chart rosyjski borzoj to pies o arystokratycznym wyglądzie, wysoki, suchy i mocny, zbudowany harmonijnie. Głowa borzoja jest wąska i długa; nos duży i czarny; kufa długa, sucha z lekko łukowanym grzbietem; oczy migdałowatego kształtu; uszy małe i ostro zakończone. Chart rosyjski ma długą szyję, łukowaty tułów, głęboką klatkę piersiową, szablasty ogon oraz długie i proste kończyny.

Chart rosyjskie – charakterystyka rasy

Wysokość charta borzoja w kłębie

Pies: 75-85 cm

Suka: 68-78 cm

Chart rosyjski – waga

Pies i suka: 35-45 kg

Szata charta rosyjskiego

Chart rosyjskie ma długi, jedwabisty włos falisty lub tworzący pierścienie. Sierść ma różną długość na różnych częściach ciała.

Umaszczenie charta rosyjskiego może być białe, pastelowe o różnych odcieniach, jasno rude lub jasno szare, z ciemnym rudym lub szarym kolorem podstawowym, rude z czarnym nalotem, szare oraz pręgowane.

Kategoria wielkości: chart rosyjskie to pies rasy dużej

Ile żyje chart rosyjski

Chart borzoj żyje średnio od 8 do 10 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Chart rosyjski – charakter

Chart rosyjski to czuły pies o oddanym opiekunowi usposobieniu. Chart to pies, który w szczególności będzie lubił zabawy przez sport, które pozwolą mu wydatkować nadmiar energii, podczas biegania. W codziennym życiu jest to pies spokojny, jednak należy pamiętać, że jest to rasa z bardzo silnym instynktem łowiecki, która w każdej chwili może ruszyć za tropem. Nie jest to pies niezależny, samotność znosi umiarkowanie dobrze nie jest też nadmiernie szczekliwy.

Chart rosyjskie to pies o bardzo trudnym charakterze, którego niedoświadczony opiekun nie ułoży. Chart rosyjski wymaga konsekwentnego wychowania przez całego jego życie. Z całą pewnością nie jest to idealna rasa na pierwszego psa w domu.

Chart rosyjski borzoj potrzebuje codziennej, bardzo dużej dawki ruchu, jest to pies, który powinien mieć całodobowy dostęp do dużego przydomowego wybiegu. Nie jest to pies, który dogada się z kotami pod jednym dachem, akceptacja innych psów też nie będzie prosta. Chart rosyjski nie jest rasą, którą powinny opiekować się dzieci czy osoby starsze.

Chart rosyjski – charakter

Chart rosyjski borzoj – zdrowie

Chart rosyjski to ogólnie zdrowa rasa psów, chociaż nie jest długowieczna. W okresie letnim należy jedynie ograniczyć wysiłek borzoja na otwartym słońcu.

Jakie choroby miewają borzoje?

 • Charty rosyjskie mogą cierpieć na problemy z kośćcem i zapalenia ścięgien
 • Chart borzoj to rasa podatna na zanik siatkówki
 • Psy tej rasy miewają również wady szyjnego odcinka kręgosłupa

Chart rosyjskie – żywienie

Chart rosyjski w okresie wzrostu powinien być żywiony wysokobiałkowymi karmami z suplementacją witaminami i minerałami. Warto w tym okresie zabezpieczyć psa suplementami na stawy.

Dorosłe charty powinny być żywione karmą dopasowaną do dziennego zapotrzebowania energetycznego wyliczanego dla konkretnego osobnika tej rasy indywidualnie. Przy karmieniu dużej rasy sprawdzi się sucha karma dla psa bądź suplementowana dieta BARF.

W przypadku tej rasy należy koniecznie przestrzegać zasady, by 2 godziny przed i po aktywności nie podawać dla charta jedzenia, ponieważ może to doprowadzić do skrętu żołądka u psa.

Chart rosyjskie – pielęgnacja

Chart rosyjski ze względu na swój dług włos wymaga częstego szczotkowania, by zapobiec powstawaniu kołtunów. Tak naprawdę każdy spacer z chartem rosyjskim powinien być zakończony szczotkowanie. Przed czesanie należy nałożyć na włos produkt, który będzie zapobiegał elektryzowaniu. Charta rosyjskiego powinno się kąpać tylko wtedy, gdy będzie widocznie zabrudzony.

Rutynowo, raz w tygodniu, należy przejrzeć uszy, oczy i zęby u charta borzoja.

Chart rosyjski borzoj – szkolenie

Chart rosyjski to pies o mocnym temperamencie, inteligentny i uparty, na którym niczego nie można wymusić. Jest to rasa, którą należy szkolić od psiego przedszkola przez całe życie. Szkolenie charta rosyjskiego powinno odbywać się tylko przy wykorzystaniu metod pozytywnych. Ze względu na silny instynkt łowiecki charta borzoja należy socjalizować z innymi zwierzętami od szczeniaka.

Zalety i wady charta rosyjskiego borzoja

Zalety borzoja

 • Chart rosyjski to w codziennym życiu bardzo spokojny pies
 • Chart borzoj silnie wiąże się ze swoim opiekunem
 • Jest to rasa, która sprawdzi się w sportach biegowych

 

Wady borzoja

 • Chart rosyjski to bardzo uparta rasa, trudno w szkoleniu
 • Borzoje potrzebuję bardzo dużo ruchu
 • Charty mogą atakować mniejsze rasy psów, jak zdobycz

Ciekawostki o charcie rosyjskim

 • By posiadać charta rosyjskiego w domu potrzebna jest lokalna zgoda starosty
 • Borzoj to po rosyjsku szybki – jest to zatem szybki chart rosyjski
Chart rosyjski cena

Chart rosyjski hodowla

Kupując charta rosyjskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Chart rosyjski cena

Cena charta rosyjskiego z hodowli waha się od 4000 do 5000 zł.

Imię dla charta rosyjskiego

Ciekawe imię dla psa charta rosyjskiego: Speedie, Lucky, Cezar

Ciekawe imię dla suczki charta rosyjskiego: Koko, Strzała, Drawa

Dla kogo chart rosyjskie będzie idealny?

Chart rosyjski to rasa psów, która powinna dorastać u boku doświadczonego opiekuna. To pies pracujący z przeznaczeniem dla myśliwych.

Klasyfikacja FCI rasy chart rosyjski borzoj

Grupa X: charty

Sekcja 1: charty długowłose i półdługowłose

Numer wzorca: 193

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Chart rosyjski borzoj – cena, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Chart rosyjski borzoj – cena, hodowla | Zoonews.pl
Description
Chart rosyjski to rasa przeznaczona głównie dla pasjonatów bądź do pracy łowieckiej. Posiadanie charta wymaga specjalnego pozwolenia od starosty.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1421

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x