Reklama

Chart hiszpański | Galgo Español | hodowla, cena, opisa rasy

Facebook
Twitter
Chart hiszpański | Galgo Español | hodowla, cena, opisa rasy

pixabay.com/images/id-3799625/

Chart hiszpański to mało popularna rasa psów w Polsce. W Hiszpanii psy tej rasy są bardzo powszechne, traktowane przedmiotowo giną w tysiącach każdego roku. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Chart hiszpański – historia rasy

Chart hiszpański, nazywany również jako Galgo Español, to rasa psów, której potomkami są charty azjatyckie. Wraz z Celtami, w okresie rzymskim, psy te dotarły na terenu Półwyspu Iberyjskiego, gdzie nazwano jest „Canis gallicus”, co oznacza pies galijski. Stąd właśnie Galgo.

Na rozwój rasy wpłynęły między innymi Podenco z Ibizy oraz charty arabskie sloughi. W Hiszpanii, jak łatwo się domyślić Galgo Español wykorzystywane były przede wszystkim do polowań.

W XVI-XVIII wieku chart hiszpański zaczął być intensywnie eksportowany do takich krajów, jak Anglia i Irlandia. Galgos uznawany jest za jednego z potomków greyhoundów, z którymi dzieli wiele cech wspólnych. Rasa ukształtowana została do polowań na króliki oraz lisy.

Chart hiszpański – masowa zagłada

Galgo Español to psy powszechnie wykorzystywane do polowań w Hiszpanii. Ich cena sięga nawet 10 euro za szczeniaka, natomiast średni czas użytku do polowań to zaledwie jeden rok, po którym pies zastępowany jest przez kolejnego charta hiszpańskiego.

Powszechność tych psów w Hiszpanii powoduje, że rozwinął się wokół nich proceder masowego mordowania. „Szacuje się, że co roku okalecza się lub zabija od 50000 do nawet 100 000 tych zwierząt” – podaje Noizz. Dlaczego te liczby są takie duże? Jeden myśliwy może mieć w sezonie nawet 10 chartów hiszpańskich, ich niska cena, a stosunkowo wysokie koszty utrzymania powodują, że psy, które nie sprawdzają się podczas polowań są zabijane.

Jak wygląda chart hiszpański?

Chart hiszpański, to według wzorca rasy, pies dobrego formatu, o długich liniach i głowie, o zwartym kośćcu, pojemnej klatce piersiowej, podkasanym brzuchu i długim ogonie. Galgo Español ma stosunek czaszki do kufy, jak 5:6. Kufa z profilu ma lekki garbonos; oczy galgo są małe, migdałowatego kształtu z kolei uszy trójkątne i wysoko osadzone. Szyja psa jest długa i owalna; tułów prostokątny, silny i gibki. Grzbiet jest prosty; zad długi i nieco spadzisty, ogon mocny u nasady, zwężający się ku końcowi i noszony przez Galgo Español prosto.

Zwykle charty hiszpańskie trafią do domów adopcyjnych z zagranicy.

pixabay.com/images/id-1563896/

Galgo Español – charakterystyka

Wysokość charta hiszpańskiego w kłębie

Pies: 62-70 cm

Suka: 60-68 cm

Chart hiszpański – waga

Pies, jak i suka 25-30 kg

Szata Galgo Español

Chart hiszpański ma zwarty, cienki, krótki i gładki włos na całej powierzchni tułowia; nieco dłuższy na tylnej części ud. Chart hiszpański szorstkowłosy ma dłuższy i twardszy włos na tułowiu, występują u niego niekiedy broda i wąsy, a także brwi i kosmki na głowie.

Umaszczenie charta hiszpańskiego może przyjąć dowolny kolor. Typowe umaszczenia charta hiszpańskiego to:

 • płowe i pręgowane
 • czarne
 • z łatami czarnymi
 • kasztanowe
 • cynamonowe
 • żółte
 • czerwone
 • białe
 • białe ze znaczeniami

Klasyfikacja wielkości Galgo Español

Chart hiszpański to pies rasy dużej.

Ile żyje chart hiszpańskie?

Galgo Español żyje średnio 10-14 lat.

Chart hiszpański – charakter

Galgo Español, to według wzorca rasy, pies poważny, który zachowuje się z rezerwą. Podczas polowania pies ten potrafi być bardzo energiczny i porywczy.

W Hiszpanii pies ten wykorzystywany jest przede wszystkim do polowań. Traktowany jest bardzo przedmiotowo, choć jest to rasa o złotym sercu. Psy te potrafią silnie przywiązywać się do swoich opiekunów, choć wobec obcych zachowują typowy dla chartów dystans.

Jeżeli pies zostanie prawidłowo socjalizowano od szczeniaka, to mimo charciej natury może żyć pod dachem z innymi rasami psów.

Psy tej rasy na spacerach mogą mieć bardzo energiczne zachowania, jeśli jednak pozwoli się im spożytkować energię w ruchu w domu Galgo Español będzie spokojny, wręcz niezauważalny.

Pies ten nadaje się do domu z dziećmi, najlepiej dla aktywnej rodziny, gdzie opiekun lubi uprawiać sporty w terenie, nie jest szczekliwy, nauczy będzie spędzał spokojnie czas w domu, w oczekiwaniu na opiekuna.

Trzeba jednak pamiętać, że natura charta może go skłonić do pogoni za zdobyczą, podczas spacerów np. po lesie.

Średnia długość życia charta hiszpańskiego wynosi ok. 12 lat.

pixabay.com/images/id-2951050/

Galgo Español – zdrowie

Średnia długość życia charta hiszpańskiego wynosi ok. 12 lat.

Warto pamiętać, że charty mają ok 15% mniej tłuszczu w organizmie, w porównaniu z innymi rasami psów. Między innymi z tego powodu środki znieczulające mogą mieć silniejszy wpływ na organizm psa – poleca się znieczulenie wziewne.

Przez swoją delikatną budowę psy te gorzej znoszą zimną, w okresie zimowym należy je ubierać na spacery.

Galgo Español radzi sobie jednak doskonale w upały, podczas których spokojnie może być puszczony na wybieg. Mimo to należy pamiętać o stałym dostępie do wody pitnej.

Charty to zdrowe psy, u których nie wykazano większych predyspozycji do chorób genetycznych.

Chart hiszpański – żywienie

Galgo Español nie jest psem wymagający, jeżeli chodzi o karmę dla psów. Pamiętaj, by nie karmić psa na dwie godziny przed i po wysiłku. Karmę dostosuj do wieku i aktywności charta. Charta hiszpańskiego możesz karmić dietą BARF, suchą i mokrą karmą komercyjną.

Chart hiszpański – pielęgnacja

Galgo Español nie jest problematyczny jeżeli chodzi o pielęgnację. Psy o gładkim włosie należy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienie każdego dnia. Charty hiszpańskie szorstkowłose wymagają trymowania sierści przynajmniej raz na kwartał.

Kąpiele charta są wskazane tylko wtedy, gdy pies jest już mocno zabrudzony. Kontrola oczu, uszu i łap powinna odbywać się raz w tygodniu.

Galgo Español – szkolenie

Chart hiszpański, podobnie, jak inne charty ma wrodzoną skłonność do podążania za obiektami, które się szybko poruszają. Cecha ta może doprowadzić do wypadku, jeżeli pies nie będzie odpowiednio zabezpieczony na spacerze w mieście.

Charta hiszpańskiego, jak inne rasy psów należy socjalizować intensywnie między 4. a 12. tygodniem życia. Po drugiej serii szczepień szczeniak Galgo Español może udać się do psiego przedszkola. Opiekun charta hiszpańskiego powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu psów myśliwskich.

Zalety i wady charta hiszpańskiego

Zalety Galgo Español

 • chart hiszpańskie to jeden z najbardziej rodzinnych chartów
 • Galgo Español jest bardzo łatwy w pielęgnacji
 • To doskonała rasa psów do towarzystwa dla bardzo aktywnych osób

 

Wady charta hiszpańskiego

 • Chart hiszpański przejawia silny instynkt łowiecki i do pogoni
 • Kiepsko znosi niskie temperatury – należy go ubierać na spacery

Ciekawostki o chartach hiszpańskich

 • Galgo Español stał się niemal ofirą greyhounda. Wraz ze spadkiem popularności na polowania w Europie psy te zaczęły tracić na popularności kosztem wyścigowych chartów angielskich.

Chart hiszpański hodowla

Kupując charta hiszpańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta Galgo Español oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Galgo Español nie jest psem wymagający, jeżeli chodzi o karmę dla psów.

pixabay.com/images/id-2951075/

Chart hiszpański cena

W Polsce cena charta hiszpańskiego jest trudna do określenia, ponieważ hodowle praktycznie nie występują. Zwykle charty hiszpańskie trafią do domów adopcyjnych z zagranicy.

Imię dla charta hiszpańskiego

Ciekawe imię dla psa Galgo Español: Faster, Piorun, Pablo

Ciekawe imię dla suczki Galgo Español: Gala, Fryga, Alma

Dla kogo chart hiszpański będzie idealny?

Galgo Español to doskonały towarzysz dla osób aktywnych. W Polsce polowanie z chartami jest zakazane, dlatego psy te, mimo, że bardzo mało popularne są przede wszystkim rasą do towarzystwa oraz rasą wystawową.

Klasyfikacja FCI rasy chart hiszpański

Grupa X: charty

Sekcja 3: charty krótkowłose

Numer wzorca: 285

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Chart hiszpański | Galgo Español | hodowla, cena, opisa rasy | Zoonews.pl
Article Name
Chart hiszpański | Galgo Español | hodowla, cena, opisa rasy | Zoonews.pl
Description
Chart hiszpański to mało popularna rasa psów w Polsce. W Hiszpanii psy tej rasy są bardzo powszechne, traktowane przedmiotowo giną w tysiącach każdego roku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1554

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x