Reklama

Chart afrykański – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Chart afrykański – cena, hodowla, opis rasy

Azawakh (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6641928

Chart afrykański to pies niezależny, inteligentny i odważny. Co ciekawe historia rasy chartów afrykańskich ma w sobie również polski wątek.

Spis treści - kliknij strzałkę

Chart afrykański – pochodzenie i historia rasy

Azawakh, bo tak pierwotnie nazywany był ten pies, pochodzi z zachodniej Afryki, dokładnie z Nigeru i Mali w dolinie Azawakh, od której otrzymał nazwę. Charta nazywano też psem Tuaregów. Koczowniczy lud wykorzystywał psy, podczas polowań na gazele i antylopy oraz przyczynił się do spopularyzowania rasy na pustynnym kontynencie. Chart afrykański sprawdzał się również jako stróż dobytku, był cennym prezentem, nierzadko stanowił część posagu. W 1982 roku ustalono wzorzec rasy, a patronat nad rasą sprawuje Francja.

Chart afrykański w Polsce

Do Europy chart afrykański trawił w drugiej połowie XX wieku, w Polsce rasa tych psów jest praktycznie nieznana.  

Jak wygląda chart afrykański

Chart afrykański ma lekką budowę. Sylwetka psa powinna być szczupła z dobrze zarysowanymi kośćmi i mięśniami pod cienką skórą. Głowa psa jest wydłużona o słabo zarysowanym stopie. Cienkie uszy zwisają po bokach gruszkowatej głowy. Nogi powinny być mocne i długie. Brązowe oczy charta afrykańskiego są duże, szeroko rozstawione. Zad charta wieńczy cienki ogon, zwężający się ku końcowi.

Chart afrykański – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie charta afrykańskiego

Pies: 64-74 cm

Suka: 60-70 cm

Chart afrykański – waga

Pies: 20-25 kg

Suka: 15-20 kg

Szata charta afrykańskiego

Chart afrykański ma sierść delikatną i krótką. Pies nie ma podszerstka, ani włosów na brzuchu.

Chart afrykański może występować w odmianie jednolitej płowo-żółtej, czerwonej i brązowo-czerwonej z obowiązkowymi białymi znaczeniami na łapach i ogonie. Możliwe jest pręgowanie.

Kategoria wielkości chart afrykański

Chart afrykański jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje chart afrykański?

Chart afrykański żyje od 10 do 12 lat.

Chart afrykański – charakter i usposobienie

Chart afrykański, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem bystrym, wytrzymałym i odważnym. Chart to pies żywiołowy, lecz w relacji bywa oziębły. Nie okazuje uczuć obcym, wykazuje się silnym zdystansowaniem, przez to nadaje się na stróża posesji. Zimą i jesienią chart nie może żyć w kojcu zewnętrznym przez jednowarstwową okrywę. Izolacja od rodziny sprawia, że chart dziczeje. Rasa ta preferuje towarzystwo innych chartów, w chłodniejsze pory roku lubią spać przytulone do siebie. Na przewodnika stada wybierają jedną osobę, ale mimo silnego przywiązania do opiekuna nadal pozostają bardzo samodzielne. Cechą charakterystyczną charta afrykańskiego jest nasiąkanie atmosferą otoczenia, dlatego pies wymaga opanowanego opiekuna.

Chart afrykański – zdrowie

Chart afrykański to odporny i zdrowy pies, który nie ma tendencji do zapadania na konkretne choroby. U niektórych osobników zdiagnozowano padaczkę oraz syndrom Wobblera. Latem należy zadbać o schronienie dla psa w cieniu. W czasie upałów nie należy wymagać od psa nadmiernych aktywności. Stały, niczym nieograniczony dostęp do wody jest bezwzględną koniecznością. Należy unikać podawania posiłków chartom afrykańskim bezpośrednio przed, jak i po wysiłku fizycznym. Zimą chart afrykański powinien być ubierany na spacery, gdyż krótka sierść nie zapewnia izolacji przed chłodem i wilgocią.

Chart afrykański – żywienie

Chart afrykański może jeść zarówno suchą karmę dla psów, jak i mokrą karmę czy właściwie suplementowany BAFR i posiłki przygotowywane w domu. Dietę charta afrykańskiego należy zbilansować pod kątem poziomu aktywność. Dzięki odpowiedniej dawce codziennego ruchu pies nie ma skłonności do tycia.

Chart afrykański – pielęgnacja

Pielęgnacja charta afrykańskiego jest bardzo prosta. Krótka sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów, wystarczy raz w tygodniu przeczesać ją szczotką. Kąpiele pies powinien zażywać w wyjątkowych przypadkach, gdy się bardzo wybrudzi. Od szczenięca trzeba przyzwyczajać charta do czyszczenia uszy, mycia zębów i kontroli pazurów oraz stanu oczu. Chart afrykański praktycznie nie gubi sierści.

Chart afrykański – szkolenie

Szkolenie charta afrykańskiego wymaga konsekwencji i zdecydowania opiekuna. Bystra natura psa może powodować, że nauczy się tylko tego, co uzna za korzystne dla niego samego. Niezależność charta podczas treningu zdecydowanie utrudni jego przebieg i czas trwania. Absolutnie nie wolno stosować metod awersyjnych. Przemoc i niesprawiedliwe traktowanie nie przyniesie żadnego efektu, wręcz przeciwnie zniszczy delikatną naturę psa. Szkoleniem charta afrykańskiego trzeba zająć się bardzo wcześnie. Inteligentny pies nauczy się bardzo szybko zarówno tego, co właściwe, jak i tego, co niepożądane. Smakołyki dla charta afrykańskiego to przydatny motywator do pracy.

Chart afrykański cena

pixabay.com/images/id-3880345/

Zalety i wady charta afrykańskiego

Zalety charta afrykańskiego

 • Chart afrykański może uprawić psi sport, np. coursing i wyścigi torowe, jest wytrzymały i bardzo szybki
 • Chart afrykański jest czujny i może być psem stróżującym
 • Azawakh jest czuł tylko dla najbliższych, ale za autorytet uznaje tylko jedną osobę
 • Chart afrykański w domu jest zrównoważany i spokojny jeśli jego potrzeby są spełnione
 • Chart afrykański nie jest szczekliwy, głos podnosi rzadko
 • Azawakh jest rasa zdrową, odporną i łatwą w pielęgnacji
 • Chart afrykański uwielbia zabawy z innymi psami

Wady charta afrykańskiego

 • Chart afrykański nie przepada za zabawami z dziećmi
 • Niewłaściwie prowadzona socjalizacja charta afrykańskiego prowadzi do pogłębienia nieufności wobec obcych, a nawet do agresji
 • Charta afrykański potrzebuje bardzo dużej ilości ruchu, szczególnie wybiegania na otwartej przestrzeni
 • Azawakh nie nadaje się dla początkujących opiekunów, jego wychowanie wymaga doświadczenia

Ciekawostki o rasie chart afrykański

 • Chart afrykański został spopularyzowany dzięki francuskiemu oficerowi o polskich korzeniach. Xavier Przeździecki miał swój znaczący udział w tworzeniu wzorca rasy.
 • Chart afrykański potrafi rozpędzić się do 64 km/h.
 • Polowanie na zwierzynę z chartami w Polsce jest zabronione.

Charta afrykański hodowla

Chart afrykański nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki charta afrykańskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca chartów afrykańskich musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać opiekun, aby chart afrykański mógł rozwijać się prawidłowo.

Chart afrykański cena

Chart afrykański pochodzący ze sprawdzonej hodowli będzie kosztował od 2500 do 4000 złotych.

Imię dla Charta afrykańskiego

Ciekawe imię dla charta afrykańskiego: Chudy, Szu, Bono

Ciekawe imię dla suczki charta afrykańskiego: Meg, Lara, Aza

Dla kogo charta afrykański będzie idealny?

Chart afrykański przez swą niezależność i powściągliwość towarzyską będzie odpowiedni dla singli regularnie uprawiających sport lub osób chcących wystawiać psa na torach wyścigowych. Pożądanym domem dla charta afrykańskiego jest dom z ogrodem na wsi, którego może strzec podczas nieobecności opiekuna. Otoczenie domu misi być dobrze ogrodzone. Znudzony i bardzo szybki chart zniknie w okamgnieniu.

Klasyfikacja FCI rasy chart afrykański

Summary
Chart afrykański – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Chart afrykański – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chart afrykański to pies niezależny, inteligentny i odważny. Co ciekawe historia rasy chartów afrykańskich ma w sobie również polski wątek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 152

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x