Reklama

Chart afgański – zdrowie, cena, charakter

Facebook
Twitter
Chart afgański – zdrowie, cena, charakter

Photo by Arve Kern on Unsplash

Chart afgański to pierwotna rasa psa o mało wylewnym charakterze, która nie nada się jako pierwszy pies w domu. Chart afgański potrzebuje doświadczonego opiekuna.

Spis treści - kliknij

Chart afgański – historia rasy

Chart afgański to jedna z najstarszych, pierwotnych ras psów. Jak sama nazwa wskazuje chart afgański to rasa wyhodowana w Afganistanie w celu pracy pasterskiej i myśliwskiej oraz jako psy obronne. Psy te wykorzystywane były już 2000 lat p.n.e. w celu polowań na wilki, lisy i gazele. Odnalezione szczątki psa w typie rasy pochodzą sprzed 6000 lat. Podobieństwo do charta środkowoazjatyckiego tazy i nazwa tazi, nawiązująca do rosyjskiej rasy tasy pozwalają sądzić, że chart afgański posiada wspólnego przodka z tymi rasami psów.

Chart afgański uznawany jest za dobro narodowe Afganistanu, a jego wywóz z kraju zakazany był pod groźbą kary śmierci do końca XIX wieku. W 1890 roku brytyjski oficer przewiózł pierwsze egzemplarze do Wielkiej Brytanii, gdzie już w 1907 roku chart afgański o imieniu Zardin wygrał londyńską wystawę w Crystal Palace. Jego wygląd posłużył do oparcowania wzorca rasy. W 1926 roku powstał w Wielkiej Brytanii pierwszy klub hodowców rasy chart afgański. W tym czasie hodowano charty afgańskie w typie pustynnym – w hodowli majora Bell-Murraya, które cechowały się wysokim wzrostem, lekką budową ciała oraz skąpym owłosieniem oraz charty afgańskie w typie górskim – w hodowli Mary Amps, które charakteryzowały się obfitą szatą oraz dobrze wysklepioną klatką piersiową. Do kojarzeni tych dwóch ras doszło już w latach 30. XX wieku, dając początek nowym liniom hodowlanym. W USA charta afgańskiego uznano w latach 30. XX wieku.

Obecnie hodowle chartów afgańskich specjalizują się w chartach sportowych, wystawowych oraz do towarzystwa.

Chart afgański w Polsce

Pierwszy chart afgański z polskiej hodowli przyszedł na świat w 1971 roku. Było to w hodowli Afgan-Pol. Lata 70. I 80. XX wieku to czas wielkiej popularności chartów afgańskich w Polsce.

Jak wygląda chart afgański

Chart afgański to dostojny pies o długiej sierści dochodzący do 74 cm w kłębie. Może występować niemal w każdym umaszczeniu.

Charakterystyka rasy chart afgański

Wysokość w kłębie rasy chart afgański

Psy: 68-74 cm

Suki: 63-69 cm

Chart afgański – waga

Zarówno psy, jak i suki 25-30 kg

Szata charta afgańskiego

Włos chart afgański ma długi i delikatny po bokach, na żebrach, kończynach przednich i kończynach tylnych. U dorosłych chartów poprzez grzbiet tworzy się siodło, gdzie włos jest krótszy i przylegający. Na pysku włos jest krótki. Psa wystawowego nie można trymować ani strzyc.

Maść dopuszczalna we wszystkich barwach.

Kategoria wielkości: chart afgański to pies średniej wielkości

Ile żyje chart afgański?

Długość życia charta afgańskiego wynosi średnio 12-14 lat.

Chart afgański – charakter

Chart afgański – charakter

Chart afgański to mało wylewny pies, który potrafi być zdystansowany wobec swojego opiekuna do tego stopnia, że może odmówić mu nawet pieszczot. Ten majestatycznie wyglądający pies ma jednak delikatne serce. Chart afgański przywiązuje się do swojego człowieka, jednak nie okazuje tego w taki sposób, jak inne rasy. Jest to pies rasy pierwotnej, które charakteryzują się dużą dozą niezależności. Mimo to nie jest to pies, który powinien przebywać poza domem w kojcu.

Chart afgański to spokojny pies, tolerancyjny wobec dzieci, jednak zupełnie nie nadaje się dla osób starszych. Ze względu na wysoki poziom terytorialności pies ten może nie tolerować innych psów czy kotów pod jednym dachem. Z wyjątkiem sytuacji, kiedy został wychowany razem z tymi zwierzętami od szczeniaka.

Nie jest to pies szczekliwy, nie wykazuje również skłonności do niszczenia, jednocześnie jego szkolenie nie jest łatwe i nie nadaje się jako pierwszy pies w domu.

Zdrowie rasy chart afgański

Chart afgański to pierwotna dosyć zdrowa rasa, jednak źle znosi zarówno zimno, jak i upały. Chart afgański jest podatny w szczególności na kilka chorób:

  • Charty afgańskie cierpią na zaćmę
  • Psy tej rasy miewają dysplazję stawu biodrowego
  • Chart afgański cierpieć może na zwyrodnienie rdzenia kręgowego – mielopatia
  • Wysoki poziom testosteronu może doprowadzić do plackowatego łysienia charta afgańskiego

Poznaj również tę rasę psów

Chart afgański – żywienie

Chart afgański powinien być karminy dietą dostosowaną do wieku, stanu zdrowia, a przede wszystkim poziomu aktywności psa. Jeżeli pies jest bardzo aktywny, to karma dla afgana powinna być wysokokaloryczna. Chart może być wybredny, dlatego najpewniej zasmakuje w mokrej karmie bądź diecie BARF. Chart powinien otrzymywać dwa, maksymalnie trzy posiłki dziennie. W okresie szczenięcym – silnego wzrostu warto suplementować psa na stawy.

Pielęgnacja rasy chart afgański

Chart afgański pozbawiony jest podszerstka, jego długie włosy mają skłonność do kołtunienia, dlatego czesanie wskazane jest raz dziennie. Chart nie linieje, ale w czasie czesania będzie gubił włos okrywowy. Zgodnie z wytycznymi do wzorca rasy szata charta powinna rosnąć naturalnie, charta nie należy strzyc. Kąpiele należy stosować, gdy pies jest zabrudzony albo wymaga tego kondycja włosa. Podczas kąpieli warto stosować szampony do długiego włosa oraz odzywki ułatwiające rozczesywanie.

Jak u każdej rasy zęby należy myć każdego dnia, a przeglądu oczu, uszu i pazurów wykonywać raz w tygodniu.

Chart afgański – szkolenie

Chart afgański – szkolenie

Chart afgański to pies, który powinien trafić pod opiekę doświadczonego opiekuna. Jest to pies samodzielny, który ma silny charakter. Nauka posłuszeństwa jest czasochłonna i wymaga systematycznej pracy od szczenięcia. W przypadku charta afgańskiego najlepiej sprawdzi się złoty środek między wyrozumiałością a dyscypliną. Wczesna socjalizacja połączona z pozytywnymi metodami treningowymi powinna być podstawą budowania dobrych relacji pomiędzy chartem, a opiekunem.

Zalety i wady rasy chart afgański

Zalety rasy chart afgański

  • Chart afgański jest samodzielnym psem, który nie wymaga, by nieustannie go pilnować
  • Chart afgański przywiązuje się do właściciela, chociaż nie jest to przywiązanie wylewne

 

Wady rasy chart afgański

  • Chart afgański wymaga intensywnej pielęgnacji
  • Jest to pies bardzo niezależny, który potrzebuje odpowiedzialnego opiekuna

Ciekawostki o rasie chart afgański

  • Charty podczas polowań posługiwały się przede wszystkim wzrokiem
  • Obecnie polowania z udziałem chartów są w Polsce zakazane

Chart afgański hodowla

Kupując charta afgańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje chart afgański

Chart afgański z hodowli kosztuje od 3500 do 6000 zł.

Imię dla psa rasy chart afgański

Ciekawe imię dla psa charta afgańskiego: Amis, Charlie, Leo

Ciekawe imię dla suki charta afgańskiego: Ajra, Carmen, Lea

Dla kogo chart afgański będzie idealny?

Chart afgański będzie odpowiednim psem dla osoby równie niezależnej, jak sam afgan. Przede wszystkim opiekun powinien być wyrozumiały, wytrwały oraz mieć zacięcie do aktywności fizycznej razem ze swoim pupilem.

Klasyfikacja FCI rasy chart afgański

Grupa 10: Charty

Sekcja 1: charty długowłose lub półdługowłose

Numer wzorca: 228

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Chart afgański – zdrowie, cena, charakter | Zoonews.pl
Article Name
Chart afgański – zdrowie, cena, charakter | Zoonews.pl
Description
Chart afgański to pierwotna rasa psa o mało wylewnym charakterze, która nie nada się jako pierwszy pies w domu. Chart afgański potrzebuje doświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1016

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x