Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Bulterier miniaturowy - cena, zdrowie, opis rasy psa

Facebook
Twitter
Bulterier miniaturowy - cena, zdrowie, opis rasy psa

pixabay.com/images/id-2707523/

Bulterier miniaturowy to zdyscyplinowany pies o czułym usposobieniu, a jednocześnie upartym charakterze. Dla kogo nada się ta rasa? 

Spis treści - kliknij strzałkę

Bulterier miniaturowy - pochodzenie i historia

Historia bulteriera miniaturowego nierozerwalnie połączona jest z historią bulteriera. Są to praktycznie te same psy. Różnią się przede wszystkim wielkością, którą określa wzorzec rasy (w przeciwieństwie do wzorca standardowego bulteriera). 

Pies tej rasy jest jednym z czterech przedstawicieli ras w typie bull: staffordshire bull terrier, american staffordshire terrier oraz american pit bull terrier

Historia psów w typie bull & terrier

Historia bulterierów ma związek z wątpliwą rozrywką Anglików, związaną z walkami psów z bykami. W przeszłości wykorzystywane były do tego celu buldogi, które niczym nie przypominały dzisiejszych psów w typie bull. Były to potężne psy, ważące nawet 45 kg, o silnych kończynach, które za nic miały byki. Ich ciętość wzmocniono krzyżując je z manchester terrierami oraz english white terrierami, które w tamtych czasach wykorzystywane były w zawodach walk ze szczurami.

Prawny zakaz walk psów, który został wprowadzony w 1835 roku doprowadził do przeniesienia zawodów do „podziemia”. Walki odbywały się zwykle na zapleczach karczm. Ponieważ nie było tam warunków do walk z bykami zaczęto wystawiać przeciwko sobie psy.

Znudzona gawiedź, pragnąca większych wrażeń niż były w stanie dać powolne buldogi postanowiła wyhodować mniejsze i jeszcze bardziej zacięte psy. Dalsze krzyżówki buldogów z terrierami doprowadziły do powstania psów w dosyć zróżnicowanym typie, które nazywano bull & terrier.

Narodziny bulteriera

Bulteriery to rasa psów zaplanowana i wyhodowana przez Jamesa Hinksa, który już w latach 50. XIX wieku ustalił typ psa, jakiego planował wyhodować. Miał to być biały bull o jajowatej głowie, mały i głęboko osadzony oczach oraz niewielkich uszach. Wszystkie te cechy miał zapewnić psu większą odporność podczas walk. Dodatkowo bulterier miał być bardziej zwinny i waleczny. 

Nie jest do końca jasne, jakim krzyżówkom poddawał swoje psy Hinks, jednak podejrzewa się, że do wyhodowania bulteriera wykorzystał Staffordshire bull teriery, dalmatyńczyki, english white terriery, bedlington terriery, greyhoundy, a nawet hiszpańskie pointery. 

W wyniku prac hodowlanych w latach 60. XIX wieku na świat przyszły pierwsze szczenięta, które miały takie cechy, jakich oczekiwał Hinks. 

Warto pamiętać, że w tym czasie popularność walk psów prowadzonych w podziemiu zaczęła już maleć. 

Bulterier pojawiły się pierwszy raz na wystawie w Birmingham w 1862 roku, była to suczka o imieniu Puss. Klub rasy bulteriera został założony w 1887 roku. Co ciekawe standard rasy nie określa ani wielkości, ani wagi bulteriera, podając tylko, że pies ma być harmonijny. Rasę bulterier uznano ostatecznie w 1920 roku.

Historia minibull`a

Minibull, czyli bulterier miniaturowy pojawił się mniej więcej w podobnym czasie, jaki pierwsze bulteriery. Ponieważ do stworzenia rasy wykorzystywano mniejsze psy, takie jak staffiki, to w miotach pojawiały się również bulteriery małych rozmiarów. 

Na skutek ich krzyżowania powstał bulterier miniaturka. Psy te ważyły od 3,5 do 18 kg. Mniejsze osobniki klasyfikowano jako bulteriery toy. 

W 1863 roku odbyła się nawet wystawa dla bulterierów ważących nie więcej niż 4,5 kg. W 1873 roku pierwszy bulterier uzyskał tytuł championa – osobnik ważył 7 kg, więc były bulkiem miniaturowym. 

Od 1913 roku bulteriery toy, jak i miniaturowe przeniesiono do grupy toy. Spadek popularności rasy doprowadził do wykreślenia jej z listy Kennel CLubu w 1918 roku.

Do odbudowy rasy minibull przyczynił się zespół hodowców pod kierownictwem pułkownika Richarda Glynna, który w 1938 roku założył klub bulteriera miniaturowego. W 1939 roku na powrót rasa została uznana. We wzorcu jej rasy określono jednak limit wzrostu do 35,5 cm w kłębie.

Bulterier miniaturowy w Polsce

Wraz z nastaniem w Polsce zachodniej mody na psy miniaturowe zaczęły w naszym kraju pojawiać się również hodowle miniaturowych bulterierów. Obecnie działa ich już kilkadziesiąt, a minibull z jajowatą głową zaczyna być coraz częściej wystawiany.  

Jak wygląda bulterier miniaturowy?

Bulterier miniaturowy, to według wzorca rasy mocno zbudowany i umięśniony pies o proporcjonalnej budowie ciała. Jego wyróżnikiem jest jajowata głowa o opadającej linii profilu. Głowa psa powinna być długa, masywna i głęboka. Linia profilu powinna tworzyć łagodny łuk opadający ku trufli. Oczy psa muszą być wąskie, głęboko osadzone i trójkątne. Uszy z kolei małe, cienkie i osadzone blisko siebie. Szyja psa jest długa, łukowato wygięta i mocna. Tułów zaokrąglony; grzbiet krótki i mocny, a klatka piersiowa głęboka. Ogon psa powinien być krótki, nisko osadzony, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, noszony w poziomie. 

Wzorzec rasy FCI nie określa limitu wagi

By Wojciech Pędzich, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117416375

Bulterier miniaturowy - charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie minibulla 

Pies i suka: maksymalnie 35,5 cm 

bulterier – waga 

Wzorzec rasy FCI nie określa limitu wagi 

Szata miniaturowego bulteriera 

Sierść psa powinna być krótka, przylegająca, twarda w dotyku i lśniąca. U psów tej rasy występuje delikatny podszerstek, który może być zauważalny szczególnie zimą. 

Umaszczenie białych psów powinno być dominująco białe z możliwością występowania plam na głowie i pigmentacją na skórze. 

Dopuszczalne są różne kolory umaszczenia, w których kolor będzie dominował nad bielą. Umaszczenie czarne pręgowane, płowe i rude jest dopuszczalne. Bulterier miniaturowy o umaszczeniu błękitnym i czekoladowym oraz cętkowanym na białym tle jest niepożądany. 

Długość życia minibulla

Bulterier miniaturowy żyje średnio od 11 do 14 lat. 

Kategoria wielkości bulteriera miniaturowego

Wzorzec rasy nie określa wagi, dlatego nie można jednoznacznie sklasyfikować psów do kategorii wielkości. Pies powinien ważyć od kilku do kilkunastu kg. 

Bulterier miniaturowy - usposobienie i charakter

Bulterier miniaturowy, jak podaje wzorzec rasy, to pies pełen ognia i odwagi. Psy tej rasy uwielbiają zabawy, a jednocześnie są zrównoważone i zdyscyplinowane. 

Jak wszystkie bullowate pies ten silnie przywiązuje się do swojego opiekuna, kocha swoją rodzinę i jest bardzo opiekuńczy względem dzieci.

Zachowanie psa pod wieloma względami przypomina usposobienie standardowego bulteriera. Jest to pies bardzo energiczny – zwłaszcza w okresie szczenięcym potrafi wręcz naskakiwać na opiekuna, by zachęcić go do zabawy. Wraz z wiekiem charakter psa staje się bardziej stonowany i jednocześnie pies zyskuje na pewności siebie. Zaczyna testować opiekuna, by sprawdzić na ile może sobie pozwolić. Z tego względu psy tej rasy należy prawidłowo socjalizować i szkolić już od szczenięcia. 

Bulterier, pomimo swojego pierwotnego przeznaczenia, nie ma dzisiaj zbyt wiele z łowcy. Nie jest też niezależny, a na dodatek dosyć łatwo przełamuje barierę nieufności wobec obcych. Taki pies nie nada się z całą pewnością na stróża posesji, pomimo swojego godne wyglądu. Pies tej rasy nie wykazuje skłonności do ucieczek, jest za to całkiem szczekliwy, ma również skłonność do niszczenia, jeżeli jego potrzeby fizyczne i psychiczne nie zostaną zaspokojone. 

Bulterier miniaturowy dostosuje się do życia nawet w małym mieszkaniu; jest łatwy w transporcie; przyzwyczajony od szczeniaka do innych zwierząt w domu będzie je tolerował. Pies nada się przede wszystkim dla singli i par oraz rodzin z dziećmi. osoby starsze mogą nie poradzić sobie z zaspakajaniem potrzeb aktywności tego psa. 

Bulterier miniaturowy - zdrowie

Bulteriery to ogólnie zdrowe psy, które mogą dożyć nawet 14 lat. Ze względu na brak grubego podszerstka źle znoszą zimowe spacery – pies powinien być wyprowadzany w ubranku dla psa. Latem radzą sobie lepiej, jednak nie należy wystawiać psa na długą ekspozycję na pełnym słońcu.  

Najczęstsze problemy zdrowotne miniaturowych bulterierów

  • głuchota u psów o białym umaszczeniu 
  • choroby nerek
  • choroby serca
  • zwichnięcie soczewki w oku 
  • alergie skórne

Dobre praktyki stosowane w hodowli bulterierów miniaturowych

Odpowiedzialny hodowca przeprowadzi badania genetyczne na obecność genu odpowiedzialnego za zwichnięcie soczewki. W żadnej legalnej hodowli do rozrodu nie zostaną dopuszczone psy z głuchotą. 

Bulterier miniaturowy - żywienie

Ze względu na problemu z alergią skórną u bulterierów warto karmić psa od szczeniaka karmami hipoalergicznymi. Nie daje to jednak pełnego zabezpieczenia przed alergią, która może mieć inne podłoże niż pokarmowe. 

Bulteriery to psy, które lubią sporo jeść, dlatego pokarm powinien być dostosowany kalorycznie do potrzeb danego psa. 

Bulterier miniaturowy może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów, karmą mokrą, dietą BARF bądź samodzielnie gotowanymi posiłkami, zgodnie z przepisem psiego dietetyka. 

Karma dla psa powinna być dostosowana do wieku psa, aktywności oraz ewentualnych chorób. 

Bulterier miniaturowy - pielęgnacja

Pielęgnacja mini bulków nie jest skomplikowana. Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Sierść można zetrzeć po spacerze wilgotnym ręcznikiem. Bulterier nie potrzebuje częstych kąpieli – raz na kwartał w zupełności wystarczy. Nie ma też potrzeby, by zmywać z psa sebum, które zapewnia naturalną ochronę skóry. 

Pies linieje dwa razy do roku. Jego krótka i twarda sierść wbija się w odzież i trzeba o tym wiedzieć. 

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i łap. Najlepiej codziennie myć psy zęby, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej. 

Bulterier miniaturowy - szkolenie

Szkolenie małego bulka należy zacząć od socjalizacji jeszcze w hodowli. Pies po drugiej serii szczepień może zostać zapisany do psiego przedszkola, gdzie wspólnie nauczycie się zasad współpracy, a pies podstawowych komend. Trening posłuszeństwa należy kontynuować przez całe życie bulka. Z psem tej ras można uprawiać psie sporty, ale te mniej wyczynowe. 

Zalety i wady psa rasy bulterier

Zalety minibull`a

  • Piesek bulterier silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i całej rodziny
  • To rasa psów, która uwielbia zabawy 
  • Bulki tolerują obecność innych zwierząt pod jednym dachem 
  • Pielęgnacja psa tej rasy jest bardzo prosta 

Wady mini bulteriera

  • Sierść psa jest twarda, wbija się w ubrania i trudno ją usunąć 
  • Psy tej rasy mają uparty charakter 
  • Białe bulki często są głuche
  • Nieprawidłowo wychowane mogą atakować inne zwierzęta 

Ciekawostki o bulterierach miniaturowych

  • Bulterier miniaturowy oraz bulterier standardowy mają te same wzorce. Dla miniaturki określono maksymalną wysokość w kłębie. 
  • Łatka agresywnych psów przylgnęła do tej rasy niesłusznie. Jest to wątpliwa zasługa ludzi, którzy za pomocą tych psów chcą podbudować swoje ego. 
Bulterier miniaturowy cena

Dog photo created by wirestock – www.freepik.com

Bulterier miniaturowy - hodowla

Kupując mini bulka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta bulka oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę psów ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Bulterier miniaturowy cena

Cena za mini bulka z hodowli waha się od 4000 do 8000 zł. 

Imię dla bulteriera

Ciekawe imię dla psa bulka: Buli, Tyson, Atos

Ciekawe imię dla suczki bulka: Furia, Cola, Figa

Dla kogo bulterier będzie idealny?

Miniaturowy bulek, mimo swoich mniejszych gabarytów, to piesek z charakterem. Starszy osobnik potrafi postawić na swoim, dlatego lepiej, by trafił w ręce doświadczonego opiekuna. Reputacja rasy została wystarczająco nadwyrężona przez patoopiekunów. 

Bulek nada się dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi. To wspaniały pies rodzinny, pełen przywiązania i dobrych uczuć. 

Klasyfikacja FCI rasy bulterier miniaturowy

Grupa III: teriery 

Sekcja 3: teriery typu bull

Numer wzorca: 359

Pytania czytelników

Z jakich ras powstał bulterier miniaturowy?

Nie ma pewności, ale podejrzewa się, że Hinks do wyhodowania bulteriera wykorzystał Staffordshire bull teriery, dalmatyńczyki, english white terriery, bedlington terriery, greyhoundy, a nawet hiszpańskie pointery. 

Czy bulterier miniaturowy jest agresywny?

Tylko nieprawidłowo wychowane psy mogą wykazywać agresję. Bulki to bardzo zdyscyplinowane psy i czułym usposobieniu. 

Ile kosztuje bulterier miniaturowy?

Zwykle cena bulka z dobrej hodowli waha się od 4000 do 8000 zł. 

redakcja 

Poznaj inne rasy psów

Summary
Bulterier miniaturowy - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bulterier miniaturowy - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bulterier miniaturowy to zdyscyplinowany pies o czułym usposobieniu, a jednocześnie upartym charakterze. Dla kogo nada się ta rasa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x