Bulgotanie w brzuchu u psa – czy jest się czym niepokoić?

https://pixabay.com/images/id-3175810/
Dziwne odgłosy z brzucha psa – bulgotanie, przelewanie mogą świadczyć o różnych problemach. Czy wszystkie dźwięki dochodzące z brzucha psa powinny nas martwić?
Spis treści - kliknij
Dziwne odgłosy z brzucha psa
Dziwne odgłosy z brzucha psa nie zawsze są zapowiedzią problemów zdrowotnych czy chorób. Bulgotanie w brzuchu u psa najprawdopodobniej jest naturalnym efektem przemieszczania treści pokarmowej przez układ trawienny. Ruch jelit i towarzyszące temu dziwne odgłosy w istocie nie powinny być dla opiekuna niczym dziwnym czy wręcz niepokojącym. Podczas enzymatycznego trawienia i mechanicznej obróbki pokarmu w jelitach wytwarza się gaz, który wraz z pasażem treści generuje dźwięki na całej długości przewodu pokarmowego psa. Dźwięki, jakie możemy usłyszeć to przelewanie w jelitach czy bulgotanie w brzuchu u psa. Dziwne odgłosy z brzucha psa to właściwie procesy trawienne, u jednych psów są one głośniejsze, a u innych ledwo słyszalne.
Bulgotanie w brzuchu u psa z głodu
Bardzo dźwięczne przelewanie w brzuchu psa może być wynikiem zaburzeń pracy układu pokarmowego lub głodu. Psu burczy w brzuchu, dlatego że jest zwyczajnie głodny. Jelita są pozbawione treści pokarmowej i wypełnia je zbyt duża ilość gazu. Puste jelita wykazują się dużą aktywnością, a wędrujący po nich gaz wydaje odgłosy przelewania, dudnienia i oczywiście burczenie w brzuchu z głodu. Gdy pies spożyje posiłek, a więc jelita się napełnią, to burczenie w brzuchu u psa zwykle ustępuje. Można powiedzieć, że jelita czekają na karmienie i sygnalizują to poprzez sygnał burczenia i przelewanie w brzuchu. Bulgotanie w brzuchu psa z głodu nie daje innych dolegliwości poza dziwnymi dźwiękami. Głodny pies czuje dyskomfort, ale nie wiąże się to z silnym bólem z głodu, chyba że taki stan trwa zbyt długo.
Masz psa z wrażliwym żołądkiem?
Reklama

Przelewanie w brzuchu u psa – choroby układu pokarmowego
Bulgotanie w brzuchu psa może wynikać również z niewłaściwej diety. Błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów polegają m.in. na karmieniu zwierzęcia pokarmem tłustym, zawierającym przyprawy oraz wysoce przetworzonym. To także sytuacja, gdy pies z głodu zjada lub jest celowo karmiony gnijącym, popsutym jedzeniem. Taki długofalowy sposób żywienia, intencjonalny lub przypadkowy może skończyć się dla psa nie tylko głośnym przelewaniem w brzuchu, ale i częstymi biegunkami, wzmożonymi wymiotami, a nawet doprowadzić do uszkodzenia trzustki i śmierci. Niestety problemy jelitowo-żołądkowe mogą wynika z innych przyczyn niż dieta. Poważne choroby układu pokarmowego psa również dają identyczne dolegliwości. Przelewanie się w brzuchu czy bulgotanie w brzuchu u psa to także objawy zaburzeń pracy układu pokarmowego wynikających z:
- choroby nowotworowej jelit, krwotocznego zapalenia jelit i żołądka
- chorób pasożytniczych
- zatrucia toksynami
- terapii farmakologicznej niektórymi lekami (po narkozie)
- obecności ciał obcych w jelitach
- po operacjach na jamie brzusznej

https://pixabay.com/images/id-5951557/
Burczenie w brzuchu u psa – zmiana diety
Dziwne odgłosy z brzucha psa można wyeliminować bezzbożową dietą. Jeśli twój pies nie ma innych niepokojących objawów w postaci wymiotów, biegunki i nie jest głodny, to być może burczenie w brzuch u psa jest wynikiem składu karmy. Karmy dla psów zwierające zboża, szczególnie kukurydzę, bób oraz groch są jedną z głównych przyczyn wytwarzania się gazów w jelitach. Warto zatem czytać skład karmy przed jej zakupem i jeśli tylko zboże lub mąka zajmuje jedną z pierwszych pozycji to, zdecydowanie odradza się jej zakup na rzecz karm monobiałkowych lub zawierających inne warzywa. Burczenie w brzuchu u psa może łagodzić dodatek dyni w gotowej karmie lub dodawanie ugotowanej dyni (puree/kostka) do posiłku czworonoga. Dynia ma właściwości regulujące przemianę materii poprzez spowolnienie trawienia (hamuje biegunkę, przeciwdziała zaparciom, jest bogata w błonnik i mało kaloryczna) oraz ma właściwości odtruwające.
Przyczyny burczenia w brzuchu
Główne przyczyny burczenia w brzuchu psa:
- nagła zmiana karmy
- głód
- podawanie psu pożywienia tłustego, bogatego w cukry, przyprawy (ostre!), smażonego, przetworzonego (konserwanty)
- zatrucie pokarmowe (toksyny, sery pleśniowe, popsuta żywność)
- ciała obce, uszkadzające jelita
- choroby organów wewnętrznych (rak jelit)
- choroby pasożytnicze
Co zrobić, gdy przelewanie w brzuchu nie daje psu spokoju?
Ciągłe burczenie w brzuchu nie jest zbyt przyjemne, lecz jeśli lekarz weterynarii wykluczył istnienie chorób układu pokarmowego u psa, to być może zaleci on podawanie leków działających zobojętniająco na kwas żołądkowy. Leki te podawane w niewielkiej ilości skutecznie pomagają łagodzić przelewanie w brzuchu. Kolejną metodą, która może pomóc złagodzić przelewanie w brzuchu psa, jest jego masaż. Prozaiczna i jednocześnie przyjemna metoda mogąca zwalczać dźwięki wydobywające się z jelit pupila. Masaż brzucha psa powinien być delikatny, najlepiej, gdy pies leży na plecach. Trawienie pokarmu mogą wspomóc żywe kultury bakterii zawarte w naturalnych jogurtach. Nietłusty jogurt bez słodzików i cukrów to dobry probiotyk, korzystny dla pracy jelit. Przelewanie w brzuchu psa można łagodzić odpowiednią ilością błonnika w diecie psa. Jeśli serwujemy psu suplementowane posiłki domowe, to warto rozważyć urozmaicanie ich gotowanym brązowym ryżem i wspomnianą już dynią. Dieta zawierająca błonnik również powinna być skuteczna w łagodzeniu dziwnych dźwięków dobywających się z brzucha psa. W niektórych przypadkach pomocne jest podanie środków przeciw wzdęciowych zawierających np. symetekon.
Redakcja
Konsultacja merytoryczna dr n. wet. Tomasz Nowak
Przeczytaj inne przydatne porady o psach

„Trawienie pokarmu może wspomóc dostarczenie psu enzymów roślinnych zawartych w naturalnych jogurtach.”
A skąd w naturalnym jogurcie, będącym produktem mlecznym fermentowanym, mają się pojawić owe naturalne enzymy roślinne?
Szanowny Panie Grzegorzu, dziękujemy za wskazanie merytorycznego błędu, który został już poprawiony.