Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

BROHOLMER – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Broholmer – cena, hodowla, opis rasy

By Thrudgelmir – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8015473

Broholmer to duży molos, będący skarbem narodowym Duńczyków. Jego sprzedaż jest obwarowana restrykcyjnymi wymaganiami, dlatego nie jest to pies dla każdego.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o broholmerze

🌅 Kraj pochodzenia

Dania

🐶 Numer wzorca FCI

315

➡ Waga

40 – 70 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Broholmer, zgodnie ze wzorcem rasy, jest psem przeznaczonym do towarzystwa oraz do stróżowania. Nie może żyć w kojcu zewnętrznym, gdyż jest psem rodzinnym, a izolowanie negatywnie wpływa na charakter i temperament psa.

Broholmer – pochodzenie i historia rasy

Rosłe psy w typie mastifa pojawiły się w Danii już w czasach średniowiecza. Ich przodkami najprawdopodobniej były molosy przywiezione przez wikingów z Brytanii. Głównym zadaniem tych psów było polowanie na większą zwierzynę – jelenie i dziki. Z czasem ich funkcja zmieniła się, broholmer strzegł dobytku bogatych właścicieli ziemskich zarówno na wsi, jak i w mieście.

W XVIII wieku dzięki hrabiemu Sehested z Broholm rasa została spopularyzowana, a jej typ wyrównany. Nazwa psa pochodzi właśnie od miasteczka Broholm w Danii, położonego w gminie Gudame.

Broholmer w okresie II wojny światowej niemal wyginął, ale dzięki pasjonatom rasy i wsparciu Duńskiego Związku Kynologicznego podjęto próby ratowania psów. Proces ten rozpoczęto w 1975 roku i zakończono sukcesem. Broholmera w nieznanym dotąd czarnym umaszczeniu odnaleziono u boku leśników i myśliwych.

Broholmer – strzeżone dobro narodowe Danii

Nabycie broholmera oznacza konieczność zapisania się do Duńskiego Klubu Rasy, uiszczenia składki na jej rzecz oraz restrykcyjnego przestrzegania zasad hodowli, rozrodu, przeglądu szczeniąt, testów psychicznych oraz profilaktyki zdrowotnej.

Nowy właściciel broholmera podpisuje stosowny dokument, zobowiązujący go do przestrzegania powyższych wymogów. Do 2001 roku obowiązywał zakaz sprzedaży broholmera poza teren Danii. Aby jeszcze bardziej kontrolować nowych właścicieli szczeniąt broholmera, duńscy hodowcy sprzedawali za granicę wyłącznie psy, suk nie można było kupić.

Uznanie broholmera przez FCI

Broholmer został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 26 maja 1982 roku.

Broholmer w Polsce

Broholmer nie jest zbyt często widywany poza swoja ojczyzną, ale psa można nabyć w Polsce.

Jak wygląd broholmer

Broholmer to pies mocnej budowy o prostokątnej sylwetce i mocnym froncie. Masywna głowa psa jest duża i szeroka, osadzona na bardzo mocnej i umięśnionej szyi. Szyja ma niewielkie podgardle. Stop obecny, ale niezbyt mocno zaznaczony. Masywna kufa równej długości co czaszka. Duży nos jest zawsze czarny. Okrągłe oczy psa nie są duże i mają kolor bursztynu od jasnego po ciemny. Uszy są wysoko osadzone, średniej wielkości, wiszące blisko polików. Tułów broholmera jest prosty i długi, o mocnych mięśniach. Zad psa lekko opada, a wieńczy go nisko osadzony, wiszący,  gruby u nasady ogon bez pióra. Olbrzymie ciało dźwigają mocne, proste i dobrze umięśnione nogi z zaokrąglonymi i zwartymi łapami.

Broholmer – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy broholmer

Pies: około 75 cm

Suka: około 70 cm

Broholmer – waga

Pies: 50-70 kg

Suka: 40-60 kg

Szata broholmer

Broholmer ma sierść dwuwarstwową, krótką i przylegającą z gęstym podszerstkiem.

Broholmer występuje w maści żółtej z czarną maską, złocistorudej oraz całkowicie czarnej. Białe znaczenia mogą się pojawić na klatce piersiowej, łapach i koniuszku ogona.

Kategoria wielkości broholmera

Broholmer jest psem rasy dużej.

Jak długo żyje broholmer ?

Broholmer żyje od 10 do 12 lat.

Broholmer – usposobienie i charakter

Broholmer, zgodnie ze wzorcem rasy, jest psem przeznaczonym do towarzystwa oraz do stróżowania. Nie może żyć w kojcu zewnętrznym, gdyż jest psem rodzinnym, a izolowanie negatywnie wpływa na charakter i temperament psa. Stały kontakt z człowiekiem jest niezębny do prawidłowego funkcjonowania broholmera. Ten olbrzym może robić wrażenie ociężałego, lecz tak nie jest. Broholmer jest aktywny i wymaga dużej dawki ruchu. Lubi zabawy z dziećmi, ale zawsze powinny one odbywać się pod nadzorem dorosłych. Choć jest wobec dzieci cierpliwy, to z jego masą i siłą dziecko sobie nie poradzi, łatwo tu o przypadkowe potrącenie czy przydepnięcie.

Broholmer – zdrowie

Broholmer, jak na potężnej budowy psa, jest rasą dość zdrową. Zdarzają się dysplazje stawów, ale restrykcje duńskie bezwzględnie eliminują hodowców dopuszczających do dalszego rozrodu psy, u których występują jakiekolwiek wady fizyczne i psychiczne. U niektórych broholmerów mogą pojawić się problemy skórne i ryzyko skrętu oraz rozszerzenia żołądka. Często ich przyczyną jest wielkość porcji.

Typowe choroby broholmerów

  • Problemy skórne
  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Rozszerzenie i skręt żołądka

Broholmer – żywienie

Broholmer, jako pies duży z szeroką klatką piersiową może mieć problem z rozszerzeniem i skrętem żołądka. Aby temu skutecznie zapobiec broholmer musi być karmiony minimum 3 razy dziennie. Bezwzględnie należy wystrzegać się karmienia psa przed aktywnością lub bezpośrednio po niej – zaleca się 2 godziny odstępu przed i po wysiłku. Porcje powinny być dostosowane do wieku, kondycji i aktywności psa. Broholmer może być karmiony zbilansowaną, wysokiej jakości karmą gotową lub suplementowanymi posiłkami przygotowywanych w domu.

Broholmer – pielęgnacja

Dbanie o broholmera nie jest trudne. Psa należy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie wzmożonej utraty włosa raz dziennie. Linienie broholmera odbywa się 2 razy do roku i jest średnio intensywne. Standardem pielęgnacyjnym jest kontrola i czyszczenie zębów oraz podatnych na infekcje oklapniętych uszu (słaba wentylacja). Monitorować należy stan oczu i długość pazurów.

Broholmer – szkolenie

Broholmer nie może być psem napastliwym, agresywnym ani nerwowym, dlatego jego szkolenie musi rozpocząć się bardzo wcześnie, aby szybko rosnący pies nie stał się niebezpieczny dla otoczenia. Dzięki prawidłowej socjalizacji i prowadzeniu pies wyrośnie na spokojnego, zrównoważonego członka rodziny. Przyjacielski charakter broholmera należy kształtować stanowczo, ale bez zbędnych metod awersyjnych. Pies, mając u boku pewnego siebie opiekuna, również będzie wyrażał naturalną pewnością siebie, która jest spójna z sylwetką broholmera oraz jego spojrzeniem. Zaleca się udanie się z psem na szkolenie pod kątem stróżowania lub obrony. Dla opiekuna ważne jest czytanie mowy ciała psa, dzięki czemu adekwatnie zareaguje i skoryguje niewłaściwe zachowania psa. Przy wyraźnym pobudzeniu głowa broholmera zawsze jest podniesiona, a ogon wznosi się powyżej grzbietu. Spokojny broholmer jest przygarbiony, głowę nosi nisko, a w ruchu ogon jest uniesiony, ale nie nad grzbiet.

Zalety i wady rasy broholmer

Zalety broholmera

  • broholmer to idealny kandydat na stróża posesji i może być szkolony na psa obronnego
  • rasa broholmer jest spokojna i zrównoważona
  • mastyf ten nadaje się na pierwszego psa
  • broholmer podatny jest na szkolenie
  • broholmer nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji

Wady broholmera

  • broholmer jest drogi w utrzymaniu
  • te duże psy nie nadają się do trzymania w mieszkaniu
  • rasa broholmer wymaga sporej dawki aktywności
  • broholmer może wykazywać się niezależnością

Ciekawostki o rasie broholmer

  • Nazwa rasy pochodzi od miasteczka Boholm (gmina Gudme) w Danii.
  • Wilcze oczy z wiekiem mogą ciemnieć, ale zawsze powinny zachować żółtawy odcień.
  • Nabycie broholmera oznacza konieczność zapisania się do Duńskiego Klubu Rasy, wpłatę składki na jej rzecz i restrykcyjne trzymanie się zasad hodowli i rozrodu (nowy właściciel podpisuje stosowny dokument).
  • Do 2001 roku obowiązywał zakaz sprzedaży broholmera poza teren Danii. Aby jeszcze bardziej kontrolować nowych właścicieli szczeniąt broholmera, duńscy hodowcy sprzedawali za granicę wyłącznie psy, suki nie można było kupić.
Broholmer cena

Image by wirestock on Freepik

Broholmer hodowla

Broholmer nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki broholmera powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca broholmera musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby broholmer mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Broholmer cena

Cena broholmera ustalona jest odgórnie przez Duński Klub Rasy. Koszt psa to 2000 euro i nie podlega negocjacjom.

Imię dla broholmera

Ciekawe imię dla samca rasy brohomer: Homer, Broo, Mads

Ciekawe imię dla suki rasy brohomer: Sierra, Diuna, Jette

Dla kogo broholmer będzie idealny?

Broholmer to wspaniały pies rodzinny, lecz nie nadaje się do życia w mieście w małym mieszkaniu. Poza tym jest psem wymagającym ruchu i kontaktu z opiekunem, dlatego osoby zapracowane nie nadają się na jego opiekuna. Zamożność nowych właścicieli też nie jest bez znaczenia. Na miesięczne utrzymanie psa trzeba wydać około 500 zł.

Klasyfikacja FCI rasy broholmer

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1: molosy typu mastifa

Nr wzorca: 315

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/315.pdf

fci.be/en/nomenclature/BROHOLMER-315.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
BROHOLMER – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
BROHOLMER – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Broholmer to duży molos, będący skarbem narodowym Duńczyków. Jego sprzedaż jest obwarowana restrykcyjnymi wymaganiami, dlatego nie jest to pies dla każdego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x