Reklama
Reklama

Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku

pixabay.com/images/id-6542424/

Bojownik strzępiasty, wspaniały i syjamski to nazwa tej samej charakternej ryby, która ze względu na prostotę hodowli jest bardzo popularną rybką akwariową.

Spis treści - kliknij strzałkę

Bojownik ryba pochodzenie i systematyka

Bojownik wspaniały, betta splendens, pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a dokładniej z półwyspu Indochińskiego, gdzie zasiedla stojące rozlewiska wody Kambodży, Laosu, Tajlandii i Wietnamu. Bojownik został też zawleczony do innych krajów i poza kontynent rodzimy.

Bojowniki syjamskie, bo tak inaczej są nazywane, to ryby labiryntowe (labirynt to dodatkowy narząd oddechowy, umożliwiający oddychanie bojownikowi powietrzem atmosferycznym), słodkowodne, z rzędu okoniowatych. Należą do rodziny guraniowatych. Niestety w naturze bojownika syjamskiego sklasyfikowano na liście gatunków zagrożonych wyginięciem o wysokim ryzyku. 

Jak wygląda ryba bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały to barwna rybka akwariowa, która mierzy od 6 do 7 cm. Płetwa ogonowa w formie imponującego wachlarza. Bojownik samiec ma większe, dłuższe, barwniejsze i ostro zwieńczone płetwy. Bojownik samica ma płetwy mniejsze, krótsze, o zaokrąglonych brzegach i barwach stonowanych. Rybki akwariowe bojownik mają ciało w kształcie cylindra i wydłużone. Pyszczek bojowników skierowany jest ku górze, a w nim znajdują się silne zęby.

Bojownik samica ubarwienie: baza brązowo-żółta z ciemniejszymi prążkami, na płetwach możliwe poziome lub pionowe pasy.

Bojownik czerwony, bojownik niebieski, bojownik czarny, zielony, żółty, złoty, fioletowy, biały czy brunatny to kolory bojowników samców.

Rodzaje bojowników

Hodowcy w wyniku selekcji pozyskali wiele odmian kolorystycznych bojowników wspaniałych. Wśród odmian bojowników wyróżnia się podział ze względu na kolory łusek i płetw (jedno lub dwubarwne, wielobarwne), wzory na płetwach, kształt ogona (bojownik halfmoon, long tail, crown tail) czy ze względu na sposób opieki nad narybkiem.

Bojownik rozmnażanie

W naturalnym środowisku to najsilniejszy bojownik będzie mógł się rozmnażać, gdy wykaże się w walce o dominację. W domowym akwarium jest to dużo prostsze. Hodowca do rozmnażania musi dobrać osobniki dojrzałe, w proporcji 1 na 1 i odseparować je w osobnych słojach ustawionych blisko siebie. Woda w zbiorniku powinna mieć 26-30 st. C, być odstana i miękka (5-8 n) o pH lekko kwaśnym (6-6,5). Bojownik samica gotowa do tarła nabiera krągłości brzucha i w tym momencie można parę połączyć do jednego zbiornika. Bojownik samiec przystąpi do godów po wybudowaniu gniazda. Piana w akwarium bojownika to właśnie gniazdo zbudowane ze śliny samca. Rybie gody bojowników trwają 24 godziny, w tym czasie samiec bojownika wabi samicę pod gniazdo, puszy się i okala ją swoim ciałem. Nacisk samca bojownika na brzuch samicy powoduje wydobycie ikry, którą samiec zapładnia i po kilku aktach zbiera z dna, umieszczając w gnieździe. Ikra bojownika jest malutka, ma ok. 1,5 mm i w całym 2-godzinnym cyklu może się jej pojawić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset jajeczek. Samica po spełnieniu swojej funkcji jest przeganiana przez bojownika i hodowca musi odłowić matkę, zanim samiec zacznie być wobec niej brutalny.

Akwarium dla bojownika

pixabay.com/images/id-6392855/

Akwarium dla bojownika

Aby hodowla bojowników przebiegała prawidłowo, należy poznać wymagania bytowe tej ryby. Samce bojownika przeznaczonego na wystawy powinny być trzymane w osobnych akwariach o wysokości wody 20 cm (35 l), zawsze z krytą górą. Stado bojowników składające się z kilku samców i samic wymaga zdecydowanie większej (dłuższej) przestrzeni, by każdy z samców mógł wydzielić swój teren, co zmniejsza ryzyko częstych walk. Przy większej liczbie osobników lub mieszanym akwarium z bojownikami, zbiornik powinien być długi i niski tak jak w przypadku pojedynczego samca.

Akwarium dla bojownika – wyposażenie

Wyposażenie akwarium dla bojownika powinno zawierać gęstą roślinność, w której schronią się słabsze rybki. Polecane roślinki dla bojownika to: kabomba i limnofila wodna, mech jawajski, mikrozorium oskrzydlone czy różdżyca rutewkowata. Poza tym temperatura wody dla bojownika powinna mieścić się w granicach 26-28 st. C, a pH wody 6-7,5. Akwarium bojownika musi być kryte, by utrzymać ciepło wody, chroniąc labirynt przed przeziębieniem. Lokum bojownika nie powinno być mocno napowietrzane, gdyż do oddychania ryba używa właśnie tego narządu – labiryntu. Dno akwarium dla bojownika może być wyłożone żwirkiem lub mniejszymi kamykami.

Bojownik w kuli

Bojownik w kuli, w której był hodowany samodzielnie, ma spore problemy z późniejszym zaaklimatyzowaniem się w większym zbiorniku. Stresuje go większa przestrzeń, co powoduje, że bojownik, zamiast przemierzać swoje terytorium chowa się po kątach i zaczyna być agresywny wobec współmieszkańców. Rybka w kuli nie ma możliwości pływania w linii prostej, a załamywanie się światła w łukowym lokum utrudnia widzenie. Dodatkowo rybki bojownik w kuli są narażone na stres wzburzaniem wody przez filtr, który jest w centrum akwarium, gdyż inaczej nie da się go zamontować. Małe akwarium dla bojownika w kształcie kuli nie daje możliwość zaaranżowania przestrzeni w rośliny, które powinny zajmować kąty, których w kuli nie ma. Rybka w kuli z rośliną nie miałaby miejsca do poruszania się, gdyż to ona zajęłaby większość przestrzeni. Czy bojownik może mieszkać w kuli? Odpowiedz jest prosta – absolutnie nie.

Jakie rybki z bojownikiem

Czy bojownik może być z innymi rybami? Jak najbardziej tak, bojownik i inne rybki mogą współegzystować, ale muszą być one zbliżonych gabarytów, co bojownik. Ostrożność trzeba zachować w okresie, gdy samica złoży ikrę. Bojownik samiec po złożeniu przez samicę ikry pilnuje gniazda. Zadanie to traktuje bardzo poważnie, na tyle, że jest w stanie zaatakować w jego obronie nawet swoją partnerkę. Bojownik wspaniały samiec permanentnie wykazuje niechęć do wszystkich innych samców bojownika. Wobec innych ryb zachowuje się spokojniej i jest bardziej towarzyski. Bojowniczki są wobec siebie zdecydowanie bardziej wyrozumiałe. Bojownik w akwarium z innymi rybami nie jest agresywny do wszystkich, lecz warto zapewnić komfortową przestrzeń dla wszystkich mieszkańców akwarium i zrezygnować z pojedynczych małych rybek oraz ryb o welonowych ogonach. Nie poleca się trzymania bojownika wspaniałego z małymi rybkami tj.: gupikiem i neonkiem. Natomiast bojownik dobrze współgra z małymi rybami ławicowymi np. bystrzykiem Amandy (morelowy) oraz mikrorasborą (danio margaritatus). Bojownik wspaniały zjada narybek innych ryb, dlatego zaleca się ostrożność w komponowaniu towarzystwa w okresie tarła. Uwaga! Sam bojownik może paść ofiarą kąsaczy, które skubią jego rozłożysty ogon.

Jak karmić bojownika

Rybki bojowniki nie mają zbyt wyszukanego gustu co do przyjmowanego pokarmu – są to ryby mięsożerne. Dieta bojownika wspaniałego może składać się z karmy mrożonej, suszonej, liofilizowanej lub żywej. Bojownik chętnie zje rozwielitkę dafnię suszoną lub żywą, wodzień, młody narybek gupika, zooplankton, rurecznika czy larwy ochotki i komara.

Bojownik cena

Bojownik samica jest tańsza od samca i kosztuje 15 zł. Bojownik samiec ze względu na większe walory wizualne i szersze spektrum odmian kosztuje do 40 zł.

Ile żyją ryby bojownik

Bojownik wspaniały średnio żyje 3 lata. To ile żyje ryba bojownik zależy od utrzymania stałej, ciepłej temperatury wody i towarzystwa w akwarium. Wahania temperatury są dla bojowników bardzo szkodliwe. Częste walki w obrębie własnego gatunku również przyczyniają się do skrócenia życia bojownika.

Choroby bojownika

Choroby bojownika najczęściej powodowane są spadkiem temperatury wody w zbiorniku, co powoduje przeziębienie labiryntu. Infekcja narządu powoduje zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego, a więc objawia się trudnością w poruszaniu. Kolejną chorobą, na którą zapadają rybki akwariowe bojowniki, są bakteryjne choroby płetw i skóry. Inną chorobą dotykającą bojownika wspaniałego jest pasożytnicza choroba aksamitna, atakującą skórę (skóra się łuszczy i rdzewieje, bojownik nie je) i skrzela (zaburzenia oddychania, wybroczyny i przekrwienie listków skrzelowych). Nierzadko u bojowników pojawia się śmiertelna ichtiofoniaza, która atakuje ciało i narządy wewnętrzne ryb. Choroba objawia się drżącymi ruchami, czerwonym owrzodzeniem sklejającym płetwy, bojownik nie je, a płetwa ogonowa z postępem choroby odpada. Walki bojowników również są powodem podatności na choroby, rany zadane przez konkurentów często powodują infekcje.


Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Bojownik strzępiasty, wspaniały i syjamski to nazwa tej samej charakternej ryby, która ze względu na prostotę hodowli jest bardzo popularną rybką akwariową.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2069

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x