Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku

pixabay.com/images/id-6542424/

Bojownik strzępiasty, wspaniały i syjamski to nazwa tej samej charakternej ryby, która ze względu na prostotę hodowli jest bardzo popularną rybką akwariową.

Spis treści - kliknij strzałkę

Bojownik ryba pochodzenie i systematyka

Bojownik wspaniały, betta splendens, pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a dokładniej z półwyspu Indochińskiego, gdzie zasiedla stojące rozlewiska wody Kambodży, Laosu, Tajlandii i Wietnamu. Bojownik został też zawleczony do innych krajów i poza kontynent rodzimy.

Bojowniki syjamskie, bo tak inaczej są nazywane, to ryby labiryntowe (labirynt to dodatkowy narząd oddechowy, umożliwiający oddychanie bojownikowi powietrzem atmosferycznym), słodkowodne, z rzędu okoniowatych. Należą do rodziny guraniowatych. Niestety w naturze bojownika syjamskiego sklasyfikowano na liście gatunków zagrożonych wyginięciem o wysokim ryzyku. 

Jak wygląda ryba bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały to barwna rybka akwariowa, która mierzy od 6 do 7 cm. Płetwa ogonowa w formie imponującego wachlarza. Bojownik samiec ma większe, dłuższe, barwniejsze i ostro zwieńczone płetwy. Bojownik samica ma płetwy mniejsze, krótsze, o zaokrąglonych brzegach i barwach stonowanych. Rybki akwariowe bojownik mają ciało w kształcie cylindra i wydłużone. Pyszczek bojowników skierowany jest ku górze, a w nim znajdują się silne zęby.

Bojownik samica ubarwienie: baza brązowo-żółta z ciemniejszymi prążkami, na płetwach możliwe poziome lub pionowe pasy.

Bojownik czerwony, bojownik niebieski, bojownik czarny, zielony, żółty, złoty, fioletowy, biały czy brunatny to kolory bojowników samców.

Rodzaje bojowników

Hodowcy w wyniku selekcji pozyskali wiele odmian kolorystycznych bojowników wspaniałych. Wśród odmian bojowników wyróżnia się podział ze względu na kolory łusek i płetw (jedno lub dwubarwne, wielobarwne), wzory na płetwach, kształt ogona (bojownik halfmoon, long tail, crown tail) czy ze względu na sposób opieki nad narybkiem.

Bojownik rozmnażanie

W naturalnym środowisku to najsilniejszy bojownik będzie mógł się rozmnażać, gdy wykaże się w walce o dominację. W domowym akwarium jest to dużo prostsze. Hodowca do rozmnażania musi dobrać osobniki dojrzałe, w proporcji 1 na 1 i odseparować je w osobnych słojach ustawionych blisko siebie. Woda w zbiorniku powinna mieć 26-30 st. C, być odstana i miękka (5-8 n) o pH lekko kwaśnym (6-6,5). Bojownik samica gotowa do tarła nabiera krągłości brzucha i w tym momencie można parę połączyć do jednego zbiornika. Bojownik samiec przystąpi do godów po wybudowaniu gniazda. Piana w akwarium bojownika to właśnie gniazdo zbudowane ze śliny samca. Rybie gody bojowników trwają 24 godziny, w tym czasie samiec bojownika wabi samicę pod gniazdo, puszy się i okala ją swoim ciałem. Nacisk samca bojownika na brzuch samicy powoduje wydobycie ikry, którą samiec zapładnia i po kilku aktach zbiera z dna, umieszczając w gnieździe. Ikra bojownika jest malutka, ma ok. 1,5 mm i w całym 2-godzinnym cyklu może się jej pojawić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset jajeczek. Samica po spełnieniu swojej funkcji jest przeganiana przez bojownika i hodowca musi odłowić matkę, zanim samiec zacznie być wobec niej brutalny.

Akwarium dla bojownika

pixabay.com/images/id-6392855/

Akwarium dla bojownika

Aby hodowla bojowników przebiegała prawidłowo, należy poznać wymagania bytowe tej ryby. Samce bojownika przeznaczonego na wystawy powinny być trzymane w osobnych akwariach o wysokości wody 20 cm (35 l), zawsze z krytą górą. Stado bojowników składające się z kilku samców i samic wymaga zdecydowanie większej (dłuższej) przestrzeni, by każdy z samców mógł wydzielić swój teren, co zmniejsza ryzyko częstych walk. Przy większej liczbie osobników lub mieszanym akwarium z bojownikami, zbiornik powinien być długi i niski tak jak w przypadku pojedynczego samca.

Akwarium dla bojownika – wyposażenie

Wyposażenie akwarium dla bojownika powinno zawierać gęstą roślinność, w której schronią się słabsze rybki. Polecane roślinki dla bojownika to: kabomba i limnofila wodna, mech jawajski, mikrozorium oskrzydlone czy różdżyca rutewkowata. Poza tym temperatura wody dla bojownika powinna mieścić się w granicach 26-28 st. C, a pH wody 6-7,5. Akwarium bojownika musi być kryte, by utrzymać ciepło wody, chroniąc labirynt przed przeziębieniem. Lokum bojownika nie powinno być mocno napowietrzane, gdyż do oddychania ryba używa właśnie tego narządu – labiryntu. Dno akwarium dla bojownika może być wyłożone żwirkiem lub mniejszymi kamykami.

Bojownik w kuli

Bojownik w kuli, w której był hodowany samodzielnie, ma spore problemy z późniejszym zaaklimatyzowaniem się w większym zbiorniku. Stresuje go większa przestrzeń, co powoduje, że bojownik, zamiast przemierzać swoje terytorium chowa się po kątach i zaczyna być agresywny wobec współmieszkańców. Rybka w kuli nie ma możliwości pływania w linii prostej, a załamywanie się światła w łukowym lokum utrudnia widzenie. Dodatkowo rybki bojownik w kuli są narażone na stres wzburzaniem wody przez filtr, który jest w centrum akwarium, gdyż inaczej nie da się go zamontować. Małe akwarium dla bojownika w kształcie kuli nie daje możliwość zaaranżowania przestrzeni w rośliny, które powinny zajmować kąty, których w kuli nie ma. Rybka w kuli z rośliną nie miałaby miejsca do poruszania się, gdyż to ona zajęłaby większość przestrzeni. Czy bojownik może mieszkać w kuli? Odpowiedz jest prosta – absolutnie nie.

Jakie rybki z bojownikiem

Czy bojownik może być z innymi rybami? Jak najbardziej tak, bojownik i inne rybki mogą współegzystować, ale muszą być one zbliżonych gabarytów, co bojownik. Ostrożność trzeba zachować w okresie, gdy samica złoży ikrę. Bojownik samiec po złożeniu przez samicę ikry pilnuje gniazda. Zadanie to traktuje bardzo poważnie, na tyle, że jest w stanie zaatakować w jego obronie nawet swoją partnerkę. Bojownik wspaniały samiec permanentnie wykazuje niechęć do wszystkich innych samców bojownika. Wobec innych ryb zachowuje się spokojniej i jest bardziej towarzyski. Bojowniczki są wobec siebie zdecydowanie bardziej wyrozumiałe. Bojownik w akwarium z innymi rybami nie jest agresywny do wszystkich, lecz warto zapewnić komfortową przestrzeń dla wszystkich mieszkańców akwarium i zrezygnować z pojedynczych małych rybek oraz ryb o welonowych ogonach. Nie poleca się trzymania bojownika wspaniałego z małymi rybkami tj.: gupikiem i neonkiem. Natomiast bojownik dobrze współgra z małymi rybami ławicowymi np. bystrzykiem Amandy (morelowy) oraz mikrorasborą (danio margaritatus). Bojownik wspaniały zjada narybek innych ryb, dlatego zaleca się ostrożność w komponowaniu towarzystwa w okresie tarła. Uwaga! Sam bojownik może paść ofiarą kąsaczy, które skubią jego rozłożysty ogon.

Jak karmić bojownika

Rybki bojowniki nie mają zbyt wyszukanego gustu co do przyjmowanego pokarmu – są to ryby mięsożerne. Dieta bojownika wspaniałego może składać się z karmy mrożonej, suszonej, liofilizowanej lub żywej. Bojownik chętnie zje rozwielitkę dafnię suszoną lub żywą, wodzień, młody narybek gupika, zooplankton, rurecznika czy larwy ochotki i komara.

Bojownik cena

Bojownik samica jest tańsza od samca i kosztuje 15 zł. Bojownik samiec ze względu na większe walory wizualne i szersze spektrum odmian kosztuje do 40 zł.

Ile żyją ryby bojownik

Bojownik wspaniały średnio żyje 3 lata. To ile żyje ryba bojownik zależy od utrzymania stałej, ciepłej temperatury wody i towarzystwa w akwarium. Wahania temperatury są dla bojowników bardzo szkodliwe. Częste walki w obrębie własnego gatunku również przyczyniają się do skrócenia życia bojownika.

Choroby bojownika

Choroby bojownika najczęściej powodowane są spadkiem temperatury wody w zbiorniku, co powoduje przeziębienie labiryntu. Infekcja narządu powoduje zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego, a więc objawia się trudnością w poruszaniu. Kolejną chorobą, na którą zapadają rybki akwariowe bojowniki, są bakteryjne choroby płetw i skóry. Inną chorobą dotykającą bojownika wspaniałego jest pasożytnicza choroba aksamitna, atakującą skórę (skóra się łuszczy i rdzewieje, bojownik nie je) i skrzela (zaburzenia oddychania, wybroczyny i przekrwienie listków skrzelowych). Nierzadko u bojowników pojawia się śmiertelna ichtiofoniaza, która atakuje ciało i narządy wewnętrzne ryb. Choroba objawia się drżącymi ruchami, czerwonym owrzodzeniem sklejającym płetwy, bojownik nie je, a płetwa ogonowa z postępem choroby odpada. Walki bojowników również są powodem podatności na choroby, rany zadane przez konkurentów często powodują infekcje.


Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Bojownik wspaniały – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Bojownik strzępiasty, wspaniały i syjamski to nazwa tej samej charakternej ryby, która ze względu na prostotę hodowli jest bardzo popularną rybką akwariową.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x