Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Bergamasco – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Bergamasco – cena, charakter, opis rasy

By adam w – https://www.flickr.com/photos/asw909/33455435668/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78767757

Bergamasco to wiejski pies do przepędzania i obrony stada. Dziś pełni rolę towarzysza, który ze względu na swój wygląd często bywa na wystawach psów ozdobnych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o bergamasco

🌅 Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

194

➡ Waga

20– 25 kg

❤ Długość życia

11 – 13 lat

💢 Charakter

Bergamasco, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem czujnym , zrównoważonym i zdolnym do koncentracji

Bergamasco – pochodzenie i historia rasy

Bergamasco to bardzo stara włoska rasa psów, szczególnie znana w rejonie Bergamo, gdzie najliczniej hodowano owce. Psy te były niezbędne przy wypasie i przepędzaniu stad między sezonowymi pastwiskami przedgórzy Alp. Dokładnego pochodzenia psów nie zbadano, lecz snuje się przypuszczenia, że jest to rasa wywodząca się od terierów tybetańskich lub została sprowadzona na teren Włoch przez kupców Fenickich. Żadna z tych teorii nie ma jednak potwierdzonych źródeł historycznych.

Pierwsze psy bergamasco zostały wpisane do ksiąg rodowodowych w 1898 roku. Ich rozpowszechnieniem zajął się hodowca Pietro Rota. Po II wojnie światowej pojawili się kolejni entuzjaści rasy, zafascynowani niezwykłym wyglądem bergamasco, którzy intensywnie pracowali nad rozwojem rasy poza terenem Włoch.

Oficjalne uznanie rasy

Bergamasco oficjalnie został uznany przez FCI w 1956 roku.

Bergamasco w Polsce

Pierwsze psy rasy bergamasco pojawiły się w naszym kraju w 1991 roku i trafiły do hodowli Banciarnia. Owczarki z dredami nie są szczególnie rozpowszechnione w Polsce, obecnie jest około 50 zarejestrowanych osobników.

Jak wygląd bergamasco?

Bergamasko ma głowę proporcjonalną do ciała. Czoło psa jest wypukłe, a kości policzkowe i łuki brwiowe wyraźne. Policzki z kolei są mało zaznaczone. Orli nos jest duży z rozwartymi nozdrzami, kolor wyłącznie czarny. Kufa zwęża się ku nosowi, jest tępo zakończona, ma prostą linię górną i dolną. Wargi bergamasco są delikatne. Oczy psa osadzone są frontalnie, są duże i lekko skośne i owalne. Kolor zawsze w odcieniach kasztana, od jasnych po ciemne. Trzecia powieka ma czarną barwę. Powieki dokładnie przylegają do oczu i mają długie rzęsy, które podtrzymują opadający włos. Uszy są wysoko osadzone, mają kształt trójkąta, są złamane w 1/3 długości. Uszy są długie i szerokie z frędzlami na ich zaokrąglonych końcach. Grzbiet bergamasko jest dobrze umięśniony, prosty. Zad psa opada pod kątem 30 st. Szeroki zad wieńczy mocny i gruby u nasady ogon. Szablasty ogon porasta kozi, lekko falowany włos. Kończyny są proporcjonalne do sylwetki, mocno umięśnione z owalnymi łapami o ciemnych i mocnych pazurach i opuszkach.

Bergamasco – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy bergamasco

Pies: 58 – 62 cm

Suka:  54 – 58 cm

Bergamasco – waga

Pies: 32 – 38 kg

Suka: 26 – 32 kg

Szata Bergamasco

Bergamasco ma sierść obfitą, długą i szorstką. Włos tworzy opadające wstęgi, ale nie mogą one być przesadnie długie i utrudniać chodzenia.

Bergamasco występuje w maści jednolitej szarej, szarej w łaty o różnych odcieniach od jasnych po prawie czarne. Dopuszczalne są odcienie beżowe i płowe. Maść jednolicie czarna dopuszczalne, ale nie może to być czysta czerń czy lśniąca. 

Kategoria wielkości bergamasko

Bergamasco jest psem dużej rasy.

Jak długo żyje bergamasco ?

Bergamasco żyje od 12 do 14 lat.

Bergamasco – usposobienie i charakter

Bergamasco na wystawie

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1244046

Bergamasco, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem czujnym , zrównoważonym i zdolnym do koncentracji. Ten pies owczarski w pracy zachowuje rozwagę, jest zdecydowany i cierpliwy. Owczarek z Bergamo nadaje się na stróża, ale i psa towarzyszącego, który chętnie wykona powierzone mu zadania. Wobec rodziny i innych zwierząt pozostaje łagodny, opiekuńczy i cierpliwy. Jest wierny i oddany człowiekowi. Bergamasco zachowuje naturalną rezerwę wobec obcych, ale dzięki zrównoważonemu charakterowi nie wykazuje agresji czy lęku.

Bergamasco – zdrowie

Bargamasko to pies zdrowy, odporny na warunki atmosferyczne, ale jak każde zwierzę nie powinien być wystawiany na skrajne temperatury. Latem dbaj, by pies miał dostęp do zacienionego miejsca i świeżej wody. Zimą owczarek ten może żyć w kojcu zewnętrznym, ale bezwzględnie trzeba zapewnić mu stały kontakt z rodziną.

Najczęściej pojawiające się choroby

Na obecną chwilę nie są znane typowe choroby, na jakie zapadają psy bergamasco.

Bergamasco – żywienie

Bergamasco nie ma wygórowanych oczekiwań żywieniowych. Psa trzeba karmić dobrej jakości karmą suchą lub mokrą. Nie ma problemu, aby owczarek z Bergamo jadł suplementowane posiłki przygotowywane w domu czy BARF.

Bergamasco – pielęgnacja

Bergamasko ma niezwykłą sierść, która kształtuje się różnie na poszczególnych partiach ciała. Wstęgi z przodu psa tworzą po prostu jedną masę włosów, o którą trzeba dbać. Nie wolno dopuścić aby owczarek z Bergamo miał przesadnie długie wstęgi, które utrudniają mu poruszanie, co z kolei znacząco wpływa na jego dobrostan. Sierść powinna być zadbana i czysta. Nie wolno dopuścić, aby sierść bergamasco się filcowała (spliśniała), do czego ma tendencję. Po intensywniejszych spacerach trzeba psa oczyścić z liści i gałązek, które przyczepiają się do dredów. Jeśli pies nie jest wystawowy można go strzyc. Linienie u tych psów nie występuje. Po kąpieli wstęgi trzeba dokładnie osuszyć, ale nie trzeba ich czesać. Standardem pielęgnacyjnym jest cotygodniowy przegląd uszu, oczu i kontrola przyrostu pazurów. Zęby należy myć codziennie.

Bergamasco – szkolenie

Bergamasco uczy się łatwo, ale nie pozostaje bezwzględnie posłuszny. Ten pies owczarski użytkowany był do pilnowania stad, co czyni go psem bardzo samodzielnym. Bergamasco to pies stworzony do pracy, z powodzeniem będzie wykonywał powierzone mu najrozmaitsze zadania. Niańczenie najmłodszych członków rodziny nie jest dla niego żadnym problemem, sprawdza się też jako pies terapeuta czy ratownik. Wychowaniem i socjalizacją psa trzeba się zając natychmiast po okresie aklimatyzacji w nowym domu. Wszelkie zasady należy wprowadzać cierpliwie i egzekwować je konsekwentnie bez stosowania metod represyjnych. Tylko tak zyskasz zaufanie bergamasko, a w przyszłości także jego lojalność.

Zalety i wady rasy bergamasco

Zalety bergamasco

  • Bergamsco to świetny stróż, jest czujny i wykazuje rezerwę wobec obcych
  • owczarek z Bergamo jest łagodny, tolerancyjny i cierpliwy
  • cane de pastore bergamasco chętnie się uczy
  • bergamasco jest dobrym wyborem na pierwszego psa
  • bargamasco może żyć w większym stadzie zwierząt: psów i kotów
  • bargamasco nie linieje, jest łatwy w pielęgnacji

Wady bergamasco

  • bergamasco nie nadaje się do życia w mieszkaniu, ale musi mieć stały kontakt z opiekunami
  • owczarek z Bergamo potrzebuje sporej dawki stymulacji fizycznej i intelektualnej

Ciekawostki o rasie bergamasco

  • Szczenięta bergamasco mają miękki włos, a wstęgi tworzą się w wieku 12-15. miesięcy. Długość wstęg zależna jest od wieku.
  • Włoska nazwa rasy cane de pastore bergamasco oznacza dosłownie psa pasterza bergamskiego. Bergamo to włoskie miasto i gmina w regionie Lombardia, w prowincji Bergamo, położone u południowych podnóży Alp Bergamskich.
  • Podobną dredowatą szatę poza bergamasco mają też węgierskie owczarki komondor oraz puli. U nich dredy są cienkie, a nie płaskie i szerokie.

Bergamasco hodowla

Bergamasco cena

By Towncommon – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3569300

Bergamasco nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki bergamasco powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca bergamasco musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na podstawie której można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby bergamasco mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Bergamasco cena

Cena bergamasco z hodowli zaczyna się od 3 tysięcy złotych i zazwyczaj trzeba go rezerwować w hodowli z dużym wyprzedzeniem.

Imię dla bergamasco

Ciekawe imię dla samca bergamasco: Brego, Dred, Pene

Ciekawe imię dla suki bergamasco: Molli, Alma, Dora

Dla kogo bergamasco będzie idealny?

Bergamasco to idealny towarzysz aktywnych rodzin z dziećmi, mieszkających poza miastem. Pies najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem lub dużym zewnętrznym wybiegiem, z którego będzie miał swobodny dostęp do domu.

Klasyfikacja FCI rasy bergamasco

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: psy pasterskie

Nr wzorca: 194

Redakcja

Bibliografia:

www.zkwp.pl/wzorce/194.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
<time class="entry-date published" datetime="2023-01-01">Data publikacji:  1 stycznia 2023</time>
Article Name
<time class="entry-date published" datetime="2023-01-01">Data publikacji: 1 stycznia 2023</time>
Description
Bergamasco to wiejski pies do przepędzania i obrony stada. Dziś pełni rolę towarzysza, który ze względu na swój wygląd często bywa na wystawach psów ozdobnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x