Reklama
Reklama

Beagle harrier – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Beagle harrier – cena, hodowla, opis rasy

By Grzes1966 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15754259

Beagle harrier to rasa psów myśliwskich, która została stworzona we Francji z połączenia beagla z harrierem. Czy psa tej rasy można kupić w Polsce?

Spis treści - kliknij strzałkę

Beagle harrier – pochodzenie i historia rasy

Beagle harrier to rasa psów, pochodząca z Francji i łącząca w sobie najlepsze cechy psów rasy beagle i harrier. Za twórcę rasy uznaje się barona Francoisa Gerarda, który swoje prace hodowlane prowadził w XIX wieku. Ich celem miało być wyhodowanie psa do polowania na zające i małe dzikie zwierzęta. Psy te różnią się od beagl`ów przede wszystkim długimi kończynami, inny jest też ich charakter.

Co ciekawe, jest to bardzo stadny pies, który hodowany jest przez myśliwych zawsze do pracy w sforach.

Uznanie beagle harriera przez FCI

FCI uznało rasę beagle harrier w 1974 roku. Wzorzec został zmodyfikowany jeszcze w 1987 roku.

Beagle harrier w Polsce

Rasa ta jest bardzo mało rozpropagowana w swojej ojczyźnie – Francji. W Polsce hodowle beagle harrierów nie występują. Jeżeli znasz jedną z nich, napisz do redakcji, a chętnie wspomnimy o niej w artykule.

Jak wygląda beagle harrier?

Beagle harrier, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies średniej wielkości, wyważony i pełen wigoru. Głowa beagle harriera jest umiarkowanie mocna; kufa prawie tej samej długości, co mózgoczaszka; nos czarny i dobrze rozwinięty. Oczy psa są szeroko otwarte i ciemne; uszy z kolej krótkie, osadzone wysoko i średnio szerokie, zwisają płasko wzdłuż czaszki. Szyja psa jest mocno osadzona na barkach; grzbiet krótki i dobrze umięśniony; klatka piersiowa głęboka.

Beagle harrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie beagle harriera

Pies i suka: 45-50 cm

Beagle harrier – waga

Pies i suka: ok. 19-21 kg

Szata beagle harriera

Sierść beagle harriera jest gęsta, przylegająca i nie za krótka.

Beagle harrier powinien występować w umaszczeniu tricolor – płowy z czarnym nalotem i białym. Występują również beagle harriery szare i szare tricolor oraz biało-szare.

Kategoria wielkości beagle harriera

Beagle harrier to pies średniej wielkości.

Ile żyje beagle harrier?

Beagle harriery żyją ok 12-14 lat.

Beagle harrier – usposobienie i charakter

Beagle harrier to pies o łagodnym usposobieniu wobec ludzi, jednak z silnym instynktem łowieckim, dla którego został wyhodowany. To rasa psów, która ma mnóstwo energii, jednak w domu, po wcześniejszym wybieganiu, psy te potrafią zachować spokój. Beagle harrier to inteligentny łowca, który silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Między innymi z tego względu pojedynczy pies źle znosi samotność.

Doskonale sprawdzi się jako pierwszy pies do domu z dziećmi. Inne zwierzęta również zaakceptuje pod warunkiem, że zostanie z nimi prawidłowo zsocjalizowany.

Są to psy stadne, które hodowane są do polowania w sforach, dlatego najlepiej pies tej rasy będzie się czuł przynajmniej z jeszcze jednym towarzyszem swojej rasy. Beagle harriery mogą wykazywać skłonności do ucieczek.

Beagle harrier – zdrowie

Beagle harrier to rasa odporna na zmienne warunki pogodowe. Jak przystało na psa do polowań doskonale radzi sobie w trudnym terenie.

Mimo wszystko w letnie upalne dni lepiej przełożyć dłuższy spacer na wczesny ranek bądź późne popołudnie.

Beagle harrier to ogólnie zdrowa rasa psów, jednak również wśród jej przedstawicieli zdarzają się psy z problemami zdrowotnymi.

Najczęstsze problemy zdrowotne beagle harrierów

 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Zwichnięcia rzepki
 • Wady zgryzu
 • Choroby oczu
 • Zapalenia uszu

Beagle harrier – żywienie

Jeżeli planujesz zakup beagle harriera do pracy, podczas polowań, to pamiętaj, że pies pracujący powinien otrzymywać wyższą porcję kalorii w posiłku. By dokładnie obliczyć zapotrzebowanie psa na dzienną dawkę kalorii skorzystaj z porady psiego dietetyka.

Beagle harrier to rasa, która nie będzie grymasiła przy misce. Pies może być karmiony gotowymi suchymi karmami dla psów, jak i mokrymi karmami. Całkowicie dopuszczalna jest również dieta łączona, jednak w jej przypadku koniecznie należy wyliczyć kaloryczność składowych posiłku.

Jeżeli potrafisz możesz przyrządzać dla swoje beagle harriera dietę BARF bądź samodzielnie gotowane posiłki z przepisu dietetyka. W obydwu przypadkach znajomość zasad suplementacji będzie niezbędna dla prawidłowej diety psa.

Beagle harrier – pielęgnacja

Beagle harrier to pies łatwy w pielęgnacji. Niezbyt długa i przylegająca sierść nie ma skłonności do kołtunienia. Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu, bądź po każdym spacerze w leśnej gęstwinie.

W okresie linienie psa należy wyczesywać ras dziennie szczotką z twardym włosiem. Kąpiele zalecane są tylko wtedy, gdy pies jest już wyjątkowo zabrudzony. Najlepiej nie częściej niż raz na kwartał.

Przegląd oczu, uszu, łap u gruczołów okołoodbytowych powinien odbywać jak raz w tygodniu, jak u każdej innej rasy psów.

Żeby psa warto szczotkować raz dziennie z wykorzystaniem pasty do zębów dla psów. Możesz też podawać psu dodatek do wody na kamień nazębny.

Beagle harrier – szkolenie

Beagle harrier to pies o silnym instynkcie łowieckim. Z tego względu niezbędne jest poprawne układanie psa od szczenięcia, by pies nie wykazywał problemów w kontaktach z innymi zwierzętami domowymi, ale również wobec rodziny.

Najlepiej zacząć szkolenie od socjalizacji już w okresie, gdy pies przebywa u hodowcy. Przyjmując psa do domu możesz wykonać kolejne kroki socjalizacji, zapoznając psa z nowymi zapachami, dźwiękami, fakturami etc. Nauka chodzenia na smyczy, to kolejny etap, w który możesz wejść na zajęciach w psim przedszkolu. Szczeniak beagle harriera może zostać zapisany na takie zajęcia już po drugiej serii obowiązkowych szczepień.

Starszy pies powinien kontynuować treningi z posłuszeństwa permanentnie, pod okiem opiekuna.

Zalety i wady beagle harriera

Zalety beagle harriera

 • Beagle harrier silnie przywiązuje się do opiekuna
 • Jest to pies łagodny wobec ludzi
 • Beagle harriery cieszą się dobrym zdrowiem

Wady beagle harriera

 • Beagle harrier może ruszyć w pogoń za tropem
 • Psy tej rasy bywają nieco uparte
 • Nie jest to idealny kandydat na psa stróżującego, gdyż wobec obcych nie jest zdystansowany

Ciekawostki o rasie beagle harrier

Psy tej rasy mogą być trudne od odróżnienia od beagli dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nimi bezpośredniej styczności.

Beagle harrier cena

pixabay.com/images/id-766532/

Beagle harrier hodowla

Kupując beagle harriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta psa oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Beagle harrier cena

Szczeniaki beagle harriera z hodowli mogą kosztować od 4000 do 6000 zł.

Imię dla beagle harriera

Ciekawe imię dla psa beagle harriera: Czips, Codi,  Hunter

Ciekawe imię dla suczki beagle harriera: Lucie, Dina, Hojka

Dla kogo beagle harrier będzie idealny?

Beagle harrier to pies, który doskonale sprawdzi się u boku bardziej aktywnego opiekuna, z którym będzie mógł rozładowywać nadmiar energii. Pies ten sprawdzi się również u boku rodziny z dziećmi, z uwagi na jego bardzo przyjacielskie usposobienie do ludzi.

Klasyfikacja FCI rasy beagle harrier

Summary
Beagle harrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Beagle harrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Beagle harrier to rasa psów myśliwskich, która została stworzona we Francji z połączenia beagla z harrierem. Czy psa tej rasy można kupić w Polsce?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 177

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x