Reklama
Reklama

Australijski silky terrier - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Australijski silky terrier - cena, charakter, opis rasy

Dagur Brynjólfsson, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Australian silky terrier był w przeszłości psem na szczury i węże. Obecnie jest to uroczy terier do towarzystwa, o przyjaznym usposobieniu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Terier australijski silky - pochodzenie i historia

Australijski silky terier to młoda rasa psów, która powstała w drugiej połowie XIX wieku w Australii. Przez wiele dekad psy tej rasy określano jako sydney silky terriery, jednak nie miały one nic wspólnego z tym miastem.

Przodkowie australijskiego silku teriera

W żyłach australian silky terriera płynie krew, takich ras psów, jak:

Udział tego ostatniego jest najbardziej widoczny w eksterierze teriera australijskiego.

Twórca rasy australian silky terrier

Za twórcę rasy uznaje się Anglika McArthura Little, który przed wyprowadzką z Tasmanii do Anglii postanowił zabrać ze sobą suczkę, którą w Anglii pokrył dandie dinmont terrierem. Po powrocie do Australii kojarzył potomków tych psów m.in. z terierem australijskim.

Prace nad wyrównaniem wzorca rasy australian silky terriera

Kojarzenia, jakich dokonywano w XIX wieku doprowadziły do tego, że pod koniec wieku istniały obok siebie trzy typy małego teriera: yorkshire terrier, australian terrier, oraz terier w typie pośrednim, mocno niewyrównany o różnych rodzajach okrywy włosowej. To właśnie wśród tych ostatnich trafiały się okazy o jedwabistej sierści, które dały początek australian silky terierom.

Już w 1889 roku powołano w Melbourne Australian Rough Coated Terrier Club, którego zadaniem było opracować wzór rasy, do którego mogliby dążyć hodowcy. Na początku XX wieku na skutek istnieniach dwóch klubów rasy powstały dwa niezależne wzorce. Mimo prób ujednolicenia wzorca, co miało miejsce w 1926 roku hodowcy omijali wytyczne, hodując miniaturowe terriery. Ujawnienie się wad genetycznych doprowadziło do zmiany podejścia i stopniowego odchodzenia od nadmiernej miniaturyzacji.

W 1932 roku wprowadzono zakaz krzyżowania międzygatunkowego silky terierów z yorkshire terrierami oraz australian terrierami.

Australian silky terrier na emigracji

Australijskie silky teriery trafiły do USA, Wielkiej Brytanii oraz Indii już ok 1930 roku. W latach 60. Psy trafiły do Holandii, Niemiec, Francji i Szwecji.

Uznanie rasy australijskiego silky teriera

W 1959 roku zmieniono nazwę rasy z sydney silky terrier na australian silky terrier i jeszcze tego samego roku psy zostały uznane przez Australian Kennel Council, AKC oraz FCI.

Terier australijski w Polsce

Pierwsze silky teriery australijskie trafiły do Polski w latach 90. XX wieku. Mimo to obecnie jest to bardzo mało znana rasa psów. Niewiele hodowli zajmuje się również popularyzacją tej rasy w Polsce.

Jak wygląda australian silky terrier?

Zgodnie ze wzorcem rasy jest to pies zwartej budowy, niskonożny o wysmuklonej sylwetce. Głowa psa jest średniej długości, kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki; trufla powinna być czarna. Oczy psa powinny być małe i owalne; uszy małe, w kształcie litery „V”. Szyja średniej długości; tułów również; klatka piersiowa umiarkowanej szerokości; ogon osadzony wysoko.

Australian silky terrier - charakterystyka rasy

Pets Adviser from Brooklyn, USA, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Australian silky terrier - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie teriera australijskiego silky

Pies: ok. 23-26 cm

Suka: nieco niższa od psa

Australian silky terrier – waga

Pies: ok 6,5 kg

Suka: nieco lżejsza od psa

Szata australijskiego silky teriera  

Włos u psa tej rasy powinien być gładki, delikatny, błyszczący i jedwabisty. Długość włosa nie powinna utrudniać poruszania się psa. Łapy nie są obrośnięte tak długim włosem, jak tułów.

Umaszczenie psa jest dopuszczalne we wszystkich odcieniach niebieskiego z płowym podpalaniem.

Ile lat żyje australijski silky terier?

Długość życia australijskiego silky teriera wynosi od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości australijskiego silky teriera

Australijski silky teriery to mała rasa psów.

Australijski silky terier - charakter i usposobienie

Jak podaje wzorzec rasy australijski terier to pies pełen temperamentu, odważny i żywotny. To rasa, która została wyhodowana do polowań na króliki, dlatego może wykazywać silniejszy instynkt łowiecki. Pies tej rasy jest dosyć szczekliwy, nie ma jednak skłonności do ucieczek, lubi też zabawy. Wobec obcych teriery są raczej ostrożne. To pies inteligentny, posłuszny i łatwy w szkoleniu.

Mały silky terier australijski doskonale dostosuje się do życia w małym mieszkaniu, potrzebuje jednak codziennej porcji ruchu na dworze. Dobrze socjalizowane psy dogadają się z psami innych ras. Mogą być pierwszymi psami w domu.

Australijski silky terier - zdrowie

Teriery to wytrzymałe psy, hodowane do pracy na australijskich ranczach. Dzięki temu dobrze znoszą gorsze warunki atmosferyczne. Nie jest to jednak pies, który mógłby żyć przez cały rok na dworze.

Najczęstsze choroby terierów australijskich

 • cukrzyca
 • choroba Legg Perthesa Calve
 • Postępujący zanik siatkówki
 • KCS
 • Choroba Cushinga
 • Zwichnięcia rzepki

Australijski silky terier - żywienie

Dieta psa tej rasy powinna być dopasowano do jego wieku, poziomu aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Rasa ta ma skłonność do otyłości, dlatego poziom kalorii powinien być dostosowany do potrzeb psa.

Australian silky terrier może być karmiony gotowymi suchymi oraz mokrymi karmami dla psów, dietą BARF bądź samodzielnie przygotowywanym pokarmem w domu – jednak w oparciu o przepisy psiego dietetyka.

Australian silky terrier - pielęgnacja

Pies tej rasy nie jest trudny w pielęgnacji. Szczotkowanie powinno odbywać się raz w tygodniu. Kąpiele tylko wtedy, gdy pies będzie już mocno zabrudzony.

Pies powinien raz w tygodniu przechodzić przegląd oczu, uszu i łap. Ze względu na skłonność do tworzenia się płytki nazębnej psu warto myć zęby raz dziennie.

Australian silky terrier - szkolenie

Pies tej rasy powinien być socjalizowany już w u hodowcy. Z uwagi na instynkt łowiecki terierów szkolenie pupila powinno zacząć się już od szczeniaka. Najlepiej zapisać psa do psiego przedszkola zaraz po drugiej serii obowiązkowych szczepień.

Australijskie silky teriery to bardzo inteligentna rasa psów, która przywiązuje się mocno do swojego opiekuna. Szkolenie pupila nie powinno sprawiać trudności i poradzi sobie z nim nawet początkujący. Wychowanie psa nie powinno jednak być pozostawione dziełu przypadku, ponieważ terier może bardzo szybko podporządkować sobie całą rodzinę.

Zalety i wady australijskich silky terrierów

Zalety australian silky terriera

 • australian silky terrier to doskonały pies do towarzystwa
 • pies tej rasy mocno przywiązuje się do swojego opiekuna
 • pielęgnacja tego pupila nie jest trudna

Wady australian silky terriera

 • australian silky terrier to szczekliwa rasa psów
 • w Polsce jest to mało popularna rasa
 • psy tej rasy źle znoszą samotność
 • silky terriery są uparte
Australijski silky terier cena

Svenska Mässan from Sweden, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Ciekawostki o australijskich silky teriera

 • W początkowym etapie istnienia rasy w miocie mogły pojawić się psy, które klasyfikowane były również jako australian terriery oraz yorkshire terriery.
 • W 1932 roku zakazano kojarzenia teriera australijskiego z australijskim silky terierem i yorkiem.

Jak odróżnić australian silky terriera od yorkshire terriera?

 • Australian silky terrier ma bardziej prostokątną sylwetkę, w porównaniu z bardziej kwadratowym yorkiem.
 • Australian silky terrier ma zdecydowanie dłuższe uszy.
 • Kufa australijskiego silky teriera jest dłuższa i bardziej klinowata niż u yorka.
 • Ogon australijskiego silky teriera jest zawinięty nad grzbietem.

Australijski silky terrier hodowla

Kupując australijskiego silky teriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta psa oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Australijski silky terier cena

Cena australian silky terriera z hodowli może wynosić ok. 3000 zł. Niestety w Polsce bardzo trudno kupić psy tej rasy.

Imię dla australijskiego silky teriera

Ciekawe imię dla psa australian silky terriera: Fido, Hektor, Kiler

Ciekawe imię dla suczki australian silky terriera: Coco, Dina, Emi

Dla kogo australijski silky terier będzie idealny?

Australian silky terrier to pies małej rasy, który nada się do małych mieszkań w centrum miastach. Z drugiej strony jego zadziornych charakter powoduje, że poradzi sobie np. żyjąc na wsi. Mimo instynktu łowieckiego, jak na teriera przystało, pies ten, jeśli będzie prawidłowo socjalizowany, dogada się z innymi rasami. Terier nada się dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych, pod warunkiem, że będą one aktywne. Jest to pies, który silnie przywiązuje się do rodziny i ciężko znosi rozłąki dłuższe niż 3-4 godziny.

Klasyfikacja FCI rasy australian silky terrier

Summary
Australijski silky terrier - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Australijski silky terrier - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Australian silky terrier był w przeszłości psem na szczury i węże. Obecnie jest to uroczy terier do towarzystwa, o przyjaznym usposobieniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 212

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x