Reklama
Reklama

Ampularia z rodzaju Pomacea – tego ślimaka nie kupuj

Facebook
Twitter
Ampularia z rodzaju Pomacea – tego ślimaka nie kupuj

By Stijn Ghesquiere – http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Pomacea_bridgesii_purple-yellow.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1840090

Ampularie są nadal jednymi z najchętniej hodowanych ślimaków do zbiorników akwarystycznych. Obecnie hodowla Pomacea jest w Polsce nielegalna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Ampularie – systematyka i występowanie

Ampularie to handlowe określenie ślimaków przodoskrzelnych z rodziny Ampullariidae z rodzaju:

  • Pomacea, Asolene, Felipponea, Marisa (południowa część Ameryki Północnej, Ameryka Centralna, Ameryka Południowa, wysypy Morza Karaibskiego)
  • Pila (Afryka i Azja)
  • Afropomus, Lanistes, Sauela (Afryka)

Ampularie – środowisko życia ślimaków

Ze względu na szeroki zasięg występowania Ampullariidae występują one w różnych ekosystemów. Wspólną ich cechą jest jednak obecność jezior, a nawet bagien, stawów bądź po prostu rowów. Większość ze ślimaków preferuje życie w zbiornikach z wodą stojącą, chociaż niektóre gatunki przystosowały się również do życia w rzekach o silnym nurcie.

Ampularie – przystosowania do życia w środowisku

Ampularie to ślimaki, których aparat oddechowy dostosował się do środowiska wodnego ubogiego w tlen. Ślimaki te posiadają kombinację płuca i skrzeli, która pozwala im żyć zarówno na bagnach, jak i terenach, które okresowo wysychają.

Innym rodzajem przystosowania jest muszla z zamykającym się wieczkiem, która umożliwia ślimakom zagrzebanie się w podłożu i przejście w stan anabiozy w zamkniętej muszli.

Ampularia Pomacea posiada dodatkowo syfon oddechowy – fałd płaszcza ulokowany po lewej stronie głowy, który rozciąga się tworząc rurkę, którą ślimak może zassać powietrze do płuca, przebywając w wodzie.

Ampularia Pomacea diffusa – popularny ślimak akwariowy

Pomacea diffusa, obok Pomacea canaliculata i Pomacea paludosa jest jednym z najpopularniejszych ślimaków akwariowych. Ślimaki te są cenione między innymi z uwagi na łatwość hodowli, szybki przyrost populacji oraz ciekawe ubarwienia. Zwłaszcza żółta odmiana Pomacea diffusa cieszy się dużą popularnością.

Ampularia Pomacea diffusa – występowanie

Ampularia tego gatunku występują w całej Amazonii w Ameryce Południowej, zarówno w słodki wodach stojących, jak i z nurtem. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie jest to gatunek kosmopolityczny, zawleczony niemal na wszystkie kontynenty. W naturalnych środowiskach żyje wszędzie tam, gdzie temperatura wody nie spada poniżej 16 st. C. Jeżeli okresowo jest niższa, to ślimak hibernuje.

Jak wygląda ampularia Pomacea diffusa?

Ampularia tego gatunku ma masywną i szeroką stopę, zwykle tej samej szerokości co muszla. Stopa, w zależności od odmiany może mieć różne kolory. Muszla tego ślimaka osiąga wielkość 4,5-6,5 cm i występuje w wielu odmianach barwnych wraz ze wzorami. Odmiana brązowa ze wzorem w kształcie wstęgi wzdłuż zawijasa muszli przypomina najbardziej formę dziką tego gatunku.

Należy wziąć pod uwagę, że identyfikacja gatunku może być trudna, gdyż ślimaki w obrębie tego rodzaju są do siebie podobne. Zwykle przy identyfikacji nie bierze się pod uwagę koloru ciała i muszli ślimaka, a kształt skorupy – kąt pomiędzy górną krawędzią otworu, a szwem muszli. U Pomacea diffusa kąt ten wynosi 90°.

Odmiany barwne Pomacea diffusa

Wśród popularnych odmian barwnych gatunku diffusa występują:

  • Pomacea diffusa o pasiastej muszli
  • Pomacea diffusa jednobarwna niebieska
  • Pomacea diffusa jednobarwna żółta
  • Pomacea diffusa jednobarwna biała

Pomacea diffusa – usposobienie

Ampularia tego gatunku jest ślimakiem aktywnym przez całą dobę. Z reguły jednak ślimak żeruje w nocy, a w ciągu dnia ukrywa się w zacienionych obszarach akwarium.

Slimaki tego gatunku mogą żyć z krewetkami oraz gatunkami ryb, które nie żywią się ślimakami. Ślimaki te nie niszczą roślin akwariowych. Po podejściu pod taflę wody, gdzie pobierają powietrze, zeskakują w dół akwarium.

Ampularia Pomacea diffusa – Akwarium

Ampularia Pomacea diffusa to gatunek, który nadaje się do życia w bogato obsadzonych roślinnością zbiornikach. Z uwagi na miękkie zęby jego głównym składnikiem pokarmowym są nie rośliny, a szczątki organiczne.

Ampularia tego gatunku może żyć z każdymi gatunkami ryb, które nie odżywiają się ślimakami.

Na jednego ślimaka średniej wielkości powinno przypadać przynajmniej 10 litrów wody w akwarium. Akwarium powinno być wyposażone w szczelną pokrywę, która uniemożliwi ślimakom zmianę lokum. Pamiętaj jednak, by pomiędzy lustrem wody, a pokrywą zostawić kilka centymetrów przestrzeni, z której ślimaki będą mogły czerpać powietrze.

Woda w akwarium ampularia Pomacea diffusa

Poza regularną podmianą wody i filtracją odczyn wody powinien być lekko zasadowy (pH7 i więcej), a sama woda twarda. Do miękkiej wody należy dodawać preparatów, które zwiększą zawartość soli wapnia, niezbędnych dla prawidłowej konstrukcji muszli ślimaka.

Temperatura wody dla ampularia Pomacea diffusa

Pomacea diffusa to gatunek tropikalny, który powinien żyć w wodzie o temperaturze 20-28 st. C. Przy niższej temperaturze ślimak przestaje być aktywny. Zalecana temperatury to 24-28 st. C., gdyż w takiej jego aktywność jest optymalna.

Temperatura wody w akwarium ma również wpływ na długość życia ślimaka i jego aktywność rozrodczą.

Ile żyje ampularia Pomacea diffusa?

Pomacea diffusa żyje od 1 do 4 lat. Dłuższą długość życia osiągają osobniki, które żyją w niższych temperaturach. Jednocześnie ich tempo reprodukcji jest zdecydowanie niższe niż u ślimaków, które hodowane są w wyższej temperaturze wody.

Ampularia – rozmnażanie

Pierwszą poważna przeszkodą w rozmnażaniu ślimaków jest określenie ich płci. Jest to bardzo trudne i zwykle początkujący hodowcy powinni mieć większa grupę ślimaków, by zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia obu płci.

Ślimaki żyjące w wyższej temperaturze i dobrze karmione będą skore do rozmnażania.

Samica składa dojrzałe jaja przy powierzchni wody na suchej części akwarium. Jaja składane są w formie konstrukcji tworzącej kokon, który przypomina kolbę kukurydzy. Jaja zaraz po złożeniu mają mleczny kolor i są miękkie i z upływem godzin twardnieją oraz zmieniają kolor. Ostateczny kolor pojawia się po ok. dwóch dniach od złożenia i zależy od gatunku ślimaka.

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie ampularia składają jaja na suchej części akwarium. Np. Marisa cornuarietis składa jaja pod powierzchnią wody.

Wylęg młodych ampularii następuje zwykle pod 2-4 tygodniach. Ślimaki wyjadają sobie drogę z kokonów i spadają do wody. Jeżeli ślimaki pozostają w akwarium z rodzicami, to po wylęgu będą żywić się glonami, resztkami pokarmu i odchodami, które zawsze występują w akwariach. Po dwóch tygodniach ich dieta nie będzie się różniła niczym od pokarmu przyjmowanego przed dorosłe ślimaki.

Ampularia Pomacea diffusa – żywienie

Ampularia z tego gatunku żywią się przede wszystkim glonami oraz martwą substancją organiczną (detrytusem). Ampularia może być również karmiona pokarmem dla ryb roślinożernych, a nawet rozgniecionymi warzywami.

Ampularia Pomacea – zakaz hodowli

Ślimaki z rodzaju Pomacea w wielu regionach świata uznawane są za inwazyjne. Mają negatywny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i elementy gospodarki.

Introdukcja w Europie doprowadziła do szkód w środowisku i na wniosek Hiszpanii Unia Europejska, rękoma Komisji wydała rozporządzenie 2012/697/UE z 8 listopada 2012 roku zobowiązują państwa członkowskie do wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do hodowli i rozprzestrzeniania.

W Polsce na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 sierpnia 2013r. w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się ślimaków z rodzaju Pomacea. Ślimaki z tego rodzaju zaklasyfikowane zostały jako agrofagi kwarantannowe – organizmy szkodliwe o potencjalnym znaczeniu gospodarczym.

Ustawa z 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami wprowadziła zakaz wprowadzania, przemieszczania, utrzymywania, rozmnażania lub uwalniania agrofagów kwarantannowych na terenie Unii Europejskiej.

Kary pieniężne za niestosowanie się do ustawy wynoszą od 1000 do 10000 zł.

Ampularia Pomacea – ciekawostki

  • Pomacea bridgesi to odrębny gatunek, który jest bardzo podobny do Pomacea diffusa jednak o nieco większym rozmiarze i zdecydowanie większej rzadkości występowania.

 

Redakcja

Więcej informacji na temat legalności posiadania ślimaków z rodzaju Pomacea dostępnych jest na stronie: lowcaobcych.pl/pomacea/

Przeczytaj inne artykuły akwarystyczne

Summary
Ampularia z rodzaju Pomacea – tego ślimaka nie kupuj | Zoonews.pl
Article Name
Ampularia z rodzaju Pomacea – tego ślimaka nie kupuj | Zoonews.pl
Description
Ampularie są nadal jednymi z najchętniej hodowanych ślimaków do zbiorników akwarystycznych. Obecnie hodowla Pomacea jest w Polsce nielegalna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 422

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x