Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jakie warzywa może jeść pies?

Czy pies może jeść warzywa

pixabay.com/photos/welsh-corgi-pembroke-corgi-dog-pet-4237625/

Warzywa to cenne źródło błonnika, witamin, makro- i mikroelementów, a także antyoksydantów. W karmach dla psów znajdują się zwykle ziemniaki, dynia, bataty, marchewka i wiele innych. Są one również składnikiem samodzielnie gotowanych posiłków dla psów. Ja podaję swojemu psu warzywa jako przekąski, ponieważ podstawę diety Daisy stanowi gotowa zbilansowana karma komercyjna. Mój pies przepada za marchewką, niekiedy zje również buraki oraz gotowane ziemniaki. Sprawdźmy zatem, które warzywa mogą być bezpiecznym dodatkiem do psiej diety.

W artykule przeczytasz

Korzyści z włączenia warzyw do diety psa

Mimo że warzywa nie są niezbędne w diecie psowatych, to warto pamiętać, że stanowią one źródło wielu składników odżywczych. Warzywa dla psa zawierają szereg witamin, minerałów, błonnik i antyoksydanty – szczególnie zielone części roślin.

Warzywa w diecie psa stanowią główne źródło węglowodanów, również włókna, które korzystnie wpływa na organizm psa. Błonnik w odpowiedniej ilości możne zapobiec wielu chorobom: nadwadze, zaparciom i biegunkom czy cukrzycy. Włókno nierozpuszczalne usprawnia pracę jelit, pobudzając je do przesuwania treści pokarmowej. Włókno rozpuszczalne wpływa pozytywnie na błonę śluzową jelit, gdyż podczas fermentacji pod wpływem mikroflory tego narządu, uwalnia materiał odżywczy dla komórek jelita. Zdrowa flora bakteryjna jelit wpływa na zdrowie całego przewodu pokarmowego psa. Pies lepiej trawi, lepiej absorbuje składniki odżywcze i jest chroniony przed rozwojem patogennych bakterii.

Jakie warzywa może jeść pies?

Lista zdrowych warzyw dla psa jest dosyć długa. Wśród nich są także liście warzyw: liście sałaty rzymskiej, rukoli, cykorii, jarmużu, buraków, mniszka lekarskiego, pietruszki, bazylii, kolendry, karczocha, czy kopru włoskiego. Do tego zestawu należy dołączyć bezpieczne warzywa dla psa, takie jak:

  • Bataty
  • Brokuły
  • Buraki
  • Cukinia
  • Dynia
  • Marchew
  • Ogórek
  • Pasternak
  • Pietruszka
  • Pomidory
  • Seler
  • Słodka papryka
  • Słodkie ziemniaki

Sprawdź monobiałkową karmę dla psa bez kurczaka

Reklama

Jak przygotować warzywa da psa?

Aby podnieść współczynnik strawności składników odżywczych pochodzących z warzyw należy je poddać obróbce termicznej. Gotowanie warzyw dla psów jest wskazane. Obróbka termiczna polega na rozbiciu ścian celulozowych komórek, dzięki czemu psy łatwiej je trawią.

Rozdrobnienie lub gotowanie na parze to rekomendowana forma obróbki. Pieczenie z kolei jest bardzo niepożądane, gdyż wtedy warzywa w największym stopniu tracą składniki odżywcze i dodatkowo spada ich strawność.

Surowe warzywa dla psów mają wysoką ilość włókna pokarmowego, dlatego taka forma podania powinna być kontrolowana. Surowe warzywo szybko można zauważyć w kale w postaci niestrawionych resztek.

Przy diecie BARF nie wolno łączyć mięsa z warzywami, gdyż węglowodany zaburzają trawienie białek, podwyższają pH w żołądku i utrudniają działanie enzymów trawiących białka. Połączenie ich razem może sprawić, że część białek nie zostanie strawiona i zacznie fermentować. Warto jednak pamiętać, że mała ilość węglowodanów nie zakłuci prawidłowych procesów trawiennych białek.

Jakich warzyw nie może jeść pies?

Nie wszystkie warzywa można podawać psom. Do warzyw takich należy cebula, która dla psów jest toksyczna. Toksyczna jest każda część tego warzywa, świeża, suszona, gotowana! Cebula zawiera związki siarkowe, dwupeptydy i olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest dwusiarczek i trójsiarczek n-propylu. Siarczki mają silne działanie utleniające. Kliniczne objawy zatrucia psa cebulą to wymioty, biegunka, bladość błon śluzowych, anemia, częstoskurcz, ospałość, przyspieszony oddech, ciemne zabarwienie moczu, po 1-4 dniach może się pojawić u psa hipertermia i niedokrwistość hemolityczna, która może okazać się śmiertelna.

Uważaj także na warzywa zawierające kwas szczawiowy. Warzywa szkodliwe dla psów w tej grupie to:

  • szczaw
  • Rabarbar
  • Botwina
  • szpinak

 

Kwas szczawianowy działa antyodżywczo na zwierzę. Związek ten wpływa negatywnie na przyswajanie magnezu i wapnia, a dodatkowo wraz z nimi tworzy trudno rozpuszczalne sole. W efekcie uniemożliwione jest ich wykorzystanie przez organizm psa. To nie koniec, kwas szczawianowy łączy się z wapniem i tworzy złogi szczawianu wapnia, które są przyczyną problemów kamieni nerkowych u psa.

Do niebezpiecznych dla zdrowia psa należą także warzywa z rodziny psiankowatych. Do grupy tej należy:

  • Bakłażan
  • Papryka
  • Miechunka
  • jagody goi
  • mandragora

 

Warzywa te produkują toksyczne glikoalkaloidy, by chronić się przed grzybami czy po prostu przed zjedzeniem przez zwierzęta. Glikoalkaloidy są toksyczne, gdyż powodują zaburzenia w układzie pokarmowym, działają na układ nerwowy, hamując działanie neuroprzekaźników.

Rośliny strączkowe także wymagają uwagi. Związkami antyodżywczymi w tych warzywach są inhibitory protaz. Hamują one aktywność protaz, czyli enzymów trawiennych białka, aktywują trzustkę do ciągłego wydzielania cholecystokininy. Narząd pracuje ponad siły, co ostatecznie doprowadza do jego powiększenia i niewydolności. Królową roślin strączkowych pod tym względem jest soja, ale inhibitory zawarte są we wszystkich warzywa strączkowych. 

Zdrowe przekąski i gotowe karmy jako bezpieczne alternatywy

W poszukiwaniu zbilansowanej diety najczęściej sięgam po karmy gotowe i ma to uzasadnienie praktyczne. Wielu producentów karm stawia na wysoką jakość surowców, uwzględnia ich przyswajalność, profil wartości odżywczych, a opiekun musi tylko zapewnić psu ich odpowiednią ilość. Samodzielne bilansowanie posiłków dla psa jest trudne i wymaga wiedzy, dlatego z pomocą przychodzą także specjalistyczne karmy dla psów o szczególnych wymaganiach żywieniowych. Dzięki temu gotowa karma jest bezpieczną alternatywą dla świeżego posiłku, którego na oko nie da się i nie powinno się komponować. Stosując wysokiej jakości karmy dla psów nie musimy dodawać do nich warzyw. Możemy je jednak wykorzystać jako atrakcyjne naturalne przekąski dla psa lub nagrodę podczas treningu, z czego chętnie korzystam, podczas zabaw ze swoim psem.

Źródła

D. Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2021.

M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2019.

M. Olejnik, Pies na diecie barf, wyd. Helion, Gliwice 2016.

D. Grandjean, Podstawowe wiadomości o składnikach pokarmowych oraz ich roli w funkcjonowaniu organizmu psów i kotów, wyd. Aniwa, Paryż 2006.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Article Name
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Description
Warzywa są doskonałym źródłem witami oraz makro- i mikroelementów. Jakie warzywa może jeść pies, a jakich lepiej mu nie podawać? Przeczytaj mój artykuł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x