Reklama

Zabawki dla kota – jakie zabawki warto kupić kotu?

Facebook
Twitter
jakie zabawki warto kupić kotu?

Zdjęcie Juan Gomez on Unsplash

Zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności kotów, dlatego w żadnym kocim domu nie powinno zabraknąć zabawek. Jakie zabawki będą najlepsze dla kota?

Spis treści

Poszukiwanie odpowiedniej zabawki dla kota może u opiekuna spowodować zawrót głowy. Zabawek jest bardzo dużo, jednak nie każda będzie uniwersalna i nadawała się dla każdego kota. Zabawka powinna spełniać szereg cech, które zapewnią kotu radość z zabawy, ale przede wszystkim będą dla niego bezpieczne.

Cechy zabawek dla kota

  • Rozmiar zabawki dla kota ma znaczenie, zwłaszcza jeśli zabawka będzie przeznaczona dla najmłodszych kocich domowników. Duża i ciężka zabawka na nic się zda kociemu dziecku. Im kot większy tym większą zabawkę powinniśmy wybrać.
  • Materiał z jakiego zastała wykonana. Kocie pazury są w stanie rozprawić się ze słabej jakości zabawkami raz dwa. Jeśli wybierzesz zabawkę z tkaniny upewnij się, że jest ona na tyle mocna, by wytrzymała intensywną zabawę kota.
  • Bezpieczeństwo. Małe ruchome elementy mogą stanowić potencjalne ryzyko odgryzienia i połknięcia, dlatego szczególną uwagę zwracaj na umocowanie takich elementów. Koty testują zabawki organoleptycznie i nic ich nie powstrzyma od wkładania ich do pyszczka, dlatego jakość wykonania zabawki dla kota musi być jak najwyższa.
  • Aktywizacja zmysłów. Wszelkie zabawki o zapachu ziół tj. kocimiętki, waleriany lub matatabi skutecznie zachęcą twojego kota do zabawy i zainteresowania się nową zabawką. Zioła te są również pomocne w niwelowaniu stres u kotów.
  • Łatwość czyszczenia. Kocie zabawki powinny nadawać się do prania lub do umycia pod bieżącą wodą, nierzadko można je myć w zmywarce. Wybierajmy zatem takie zabawki, które ułatwią nam zadbanie o ich czystość.

Rodzaje zabawek dla kotów

Zabawki interaktywne dla kota

To spora grupa kocich zabawek wśród których znajdziemy zabawki na przysmaki (piłeczki, tunele, wieże), zabawki balansujące z wędkami, gry planszowe, przybierające najróżniejsze formy, spodki z uciekającymi myszkami czy sznurkami oraz ruchome zwierzęta (ryby, myszki, ptaki, motyle). Zabawki interaktywne w formie gier planszowych są bardzo dobra alternatywą dla mniej aktywnych kotów (starszych lub schorowanych).

Zabawki laserowe i zabawki z ruchomym światłem dla kota

W tej grupie zabawek dla kotów można wyróżnić klasyczne wskaźniki laserowe oraz automatyczne lasery led z rotującym światłem, które nie narażają wrażliwych kocich oczu. Zabawa z laserem nie powinna przekraczać 15 min., kot z pewnością będzie już zmęczony. Zabawki z ruchomym światłem to przede wszystkim konstrukcje tunelowe z ruchomymi świecącymi kulami, często mające możliwość rozbudowy zestawu podstawowego.

Tunele materiałowe lub śpiwory dla kotów

To połączenie zabawy i doskonałej kryjówki. Tunele mogą być wykonane z szeleszczących tkanin, filcu oraz pluszu. Dodatkowe budki, zawieszki czy otwory to zaledwie kilka z wielu opcji do wyboru. Możliwość składnia to ich zaleta przy wielości już posiadanych zabawek. Niektóre tunele posiadają także elementy do drapania.

Wędki i kijki dla kotów

To zabawki w formie wędek zakończonych zawieszkami na druciku/rzemieniu/żyłce z piór, dzwoneczków, pomponów, słomy, futerka lub szeleszczących wstążek. Do wielu z nich można osobno dokupić wymienne zawieszki. Wędki dla kotów dostępne są w różnych długościach.

Kocimiętka, waleriana (starty korzeń lub suszone liście) lub liście matatabi, to dodatki do drobniejszych zabawek materiałowych, do których wnętrza dodawane są zioła, które zachęcają kota do aktywności, a po zabawie sprawiają, że kot jest zrelaksowany.

 

Zabawki dla kota wykonane samodzielnie również muszą spełniać powyższe kryteria i może okazać się, że najprostsza w swej konstrukcji „zabawka” będzie biła na głowę te kupione w sklepie, np. kulka z gazety, plastikowa butelka czy karton po butach…

 

Ciekawostka: Koty widzą otaczający świat w trichromii, czyli z zabarwieniem niebiesko-fioletowym, zielonym i żółtym. Dlatego warto wybierać zabawki właśnie w takich kolorach.

Czy kot potrzebuje zabawek?

Koty, podobnie jak dzieci potrzebują zabawek do rozwoju intelektualnego i fizycznego. Bez tego twój kot zacznie się nudzić, a nuda doprowadzi go do zachowań, których Ty z pewnością nie będziesz w stanie zaakceptować. Kot może zacząć niszczyć meble lub ograniczyć swoją aktywność do minimum, co może prowadzić do otyłości i innych schorzeń.

Dlaczego warto bawić się z kotem

Z kociej zabawy wynika wiele dobroci dla kota, ale i dla Ciebie. Koty bawiąc ćwiczą naturalne instynkty, zapewniając sobie i nam rozrywkę w postaci ekwilibrystyki podczas pogoni, skoków czy zręcznych chwytów. Koty spełniają się w zabawie jako wytrawni myśliwi, a różnorodność jaką oferują im zabawki traktują, jak wyzwanie, które z chęcią podejmują. Dzięki zabawie koty rozładowują stres, a aktywność ruchowa pozwala im się lepiej odprężyć (wpływa na jakość snu, trawienie i ogólną kondycję zwierzaka). Zabawa to także budowanie i zacieśnianie więzi z opiekunem. Wspólny czas spędzony na zabawie opiekuna z kotem redukuje stres i poprawia nastrój obu stron.

 

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o kotach

Wejść na stronę: 819

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x