Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jakie zabawki wybrać dla psa? Zabawa z psem

Facebook
Twitter
zabawki dla psa

Zdjęcie Mathew Coulton on Unsplash

Zabawki są nieodłącznym narzędziem dla opiekuna, któremu zależy na prawidłowym rozwoju psa. Jakie rodzaje zabawek może kupić dla psa?

Spis treści

Zabawa to forma aktywności, która jest niezbędna zwierzętom do nauki przetrwania (polowanie, unikanie niebezpieczeństw, rozwiązanie konfliktów). Bardzo ważnym aspektem zabawy jest zachowanie dobrostanu emocjonalnego (uczucie radości, zadowolenia, rozluźnienie) i budowanie więzi społecznych dzięki wspólnej aktywności. Dzięki przeżywaniu pozytywnych emocji pies lepiej radzi sobie z trudnościami i wyzwaniami, jakie przed nim stawiamy, a więc uczy się nowych zachowań. Pies podczas zabawy ma możliwość zaprezentowania naturalnych zachowań, które dają mu pouczycie satysfakcji oraz dbają o dobrostan psychiczny psa poprawiając nastrój (gryzienie, pogoń, tropienie, manipulowanie, odkrywanie).

Rodzaje zabawek dla psa

Zwykłe piłki, piłki z wyrzutnią, piłki piszczące, piłki na przysmaki, piłki świecące, piłki duże.

Każda z piłek dla psa powinna spełniać wymogi bezpieczeństwa, zwłaszcza że wiele piłek nie jest w ogóle przeznaczonych dla psów i mogą zwierać szkodliwe substancje np. kleje (piłki tenisowe) lub być wykonane z nietrwałych materiałów (piłki dla dzieci). Piłki z tej grupy mogą być alternatywą dla gryzaków (piłki zaopatrzone w wypustki). Piłki mogą być także zabawką edukacyjną (piłki na przysmaki), wymagającą od psa dodatkowego wysiłku intelektualnego. Zakup piłki z piszczałką dla psa powinien podlegać weryfikacji przez opiekuna w trakcie zabawy. Jeśli pies wręcz boi się dźwięku lepiej wybrać piłkę o niższym natężeniu dźwięku lub wybrać modele świecące (ledowe, fosforyzujące) lub klasyczne. Piłki świecące to praktyczne rozwiązanie na wieczorną zabawę w ogrodzie, która zdecydowanie ułatwia odnalezienie odwiecznie ginących piłek. Kolejny model dla psa to piłki na przysmaki, które dobrze sprawdzają się podczas naszej nieobecności w domu lub gdy chcemy, by nasz pupil zajął się samodzielną zabawą. Piłki te nadają się także do zabawy w aportowanie. Piłki z wyrzutnią są lekkie, wytrzymałe, całkowicie wypełnione w środku tak, by pies nie mógł ich szybko zniszczyć. Sprawdzają się w zabawie z psem nad wodą, gdyż nie toną. Dodatkiem do piłek mogą są wyrzutnie, które ułatwią właścicielowi nie tylko podnoszenie piłki z ziemi, ale także dalsze wyrzuty. Piłki duże dla psa są przeznaczone dla psów nie lubiących po prostu biegania za piłką. Takie piłki wykonane są z grubego plastiku, a ich wielkość możemy dopasować do gabarytów naszych psów. Piłki duże to praktyczne rozwiązanie w zabawie na świeżym powietrzu, gdzie nie dająca się schwytać piłka stanowi dla psa świetną zabawę aktywizującą całą rodziną.

Piłki na sznurku lub taśmie, hantle

To grupa zabawek dla psa łączących szarpaki z piłkami. Piłki przy tego typu zabawkach mogą być wykonane zarówno z gumy, jaki i być kompatybilną częścią szarpaka – piłka zapleciona ze sznurka. Szarpaki z piłką gumową również są przeznaczone do zabaw z psem w wodzie. Te dwuzadaniowe zabawki ułatwiają rzucanie ich psu dzięki praktycznej rączce i uatrakcyjniają zabawę psu, umożliwiając przeciąganie liny z innym psem lub opiekunem. Hantle to odmiana szarpaka z dwoma piłkami po obu stronach sznura/taśmy lub umieszczonych na środku sznurka, gdzie jego krańce są pozostawione swobodnie.

Szarpaki dla psów

Szarpaki wykonane są ze sznurka, ale i filcu, skóry, juty, codury czy polaru. Szarpaki służą nie tylko do swobodnej zabawy w przeciąganie, ale są formą nagradzania zabawą, podczas treningu i ćwiczeń.

Pluszaki dla psa

Pluszana zabawka dla psa

Zdjęcie Hkyu Wu on Unsplash

Pluszaki to alternatywa dla szarpaków, choć dość często kupowana przez opiekunów, by psiak mógł ją tarmosić po domu. Pluszaki to najmniej trwałe zabawki, choć producenci stają na wysokości zadania proponując zabawki pozbawione pluszowych „wnętrzności”. Dziś możemy zamiast pluszu znaleźć w środku plastikową butelkę czy piłkę z wypustkami, które po zniszczeniu materiału będą służyła psu do dalszej zabawy. Warto zwracać uwagę na liczbę odstających elementów: łapki, ogonki, uszy czy dłuższy pyszczek takiej zabawki będzie urozmaicał możliwości chwytania pluszaka. Pluszaki dla psów mogą mieć w środku elementy szeleszczące, piszczące czy grzechoczące, zupełnie jak w zabawkach dla dzieci, bo przecież pies jest dla wielu z nas jak dziecko.

Gryzaki naturalne i gumowe dla psa

Gryzaki naturalne dla psów w przeciwieństwie do gumowych mają zarówno wady, jak i zalety. Zaletą jest niska kaloryczność (polecane dla psów otyłych) oraz czas ich zużycia jest dość długi w przeciwieństwie do kości czy uszu wieprzowych. Gryzaki tego typu są naturalną „szczotką” do psich zębów, dającą możliwość odstresowania się psu. Wadą jest to, że pod żadnym pozorem gryzaków naturalnych takich, jak poroża, gryzaki drewniane (drzewo kawowe, wierzba), kości, żwacze itp. nie wolno zostawiać psu bez nadzoru. Istnieje duże ryzyko zadławienia lub złamania/uszkodzenia zębów psa. Gryzaki naturalne odzwierzęce należy doliczyć do dziennego zapotrzebowania psa na kalorie. Gryzaki gumowe/nylonowe mogą wypełnić czas psu, podczas naszego wyjścia do pracy. Polecane są dla szczeniąt gubiących mleczaki. Twardość takiego gryzaka należy dostosować do wielkości psa. Gryzaki mogą mieć otwory na przysmaki stałe lub w paście, są też takie, które gromadzą wodę (chłodzące) i są idealne na gorące pory roku.

Maty węchowe dla psów

Maty węchowe nadają się zarówno dla psów łapczywych, jak i tych których gryzaki gumowe czy naturalne są po prostu mało atrakcyjne. Mata węchowa ma za zadanie zmęczyć węchowo naszego pupila np. wtedy, gdy pogoda za oknem nie nastraja do dłuższych wędrówek. Przysmaki ukrywane w matach dla psów powinny być małe i intensywnie pachnące, a sama zabawa odbywać się przed posiłkiem, by nadal stanowiła dla psa atrakcję. Tu także podobnie, jak z gryzakami odzwierzęcymi ich kalorie wliczamy do racji dziennej pokarmu, inaczej możemy psa przekarmić. Maty węchowe sprawdzą się w domu z psim seniorem oraz z nadaktywnym młodzikiem.

Zabawki edukacyjne dla psów

Zabawki edukacyjne to zabawki ćwiczące spryt i inteligencję psów. Uczą cierpliwości, wytrwałości w celu pozyskania ukrytego przysmaku. Wyróżniamy w tej grupie zabawki statyczne, których konstrukcje przypominają tunele i wieże z przeszkodami do pokonania oraz takie, które wyglądają, jak gry planszowe (przesuwanie klocków, otwieranie klapek, przyciskanie guzików, zwalniających blokady itd.). Psie łamigłówki występują w różnych poziomach trudności. Tego typu zabawkami psy powinny bawić się wspólne z opiekunem, by w razie trudności można było psa nakierować na właściwy tor i sprawić, że nie zrezygnuje z zabawy w razie pojawiających się komplikacji.

Zabawki do aportowania dla psów

Talerz dogfrisbee dla psa

Aporty i frisbee to zabawki do aportowania. Aporty dla psów początkowo występowały jako wyłącznie drewniane zabawki, przypominające swoim wyglądem sztangę, a dziś dostępne są również z tworzyw sztucznych czy nylonowe z wypełnieniem z korka lub pianki. Budowa aportów jest bardzo prosta, często przewężona w środkowej części, by mieścić się w pysku psa i ułatwiać uchwycenie go np. w locie. Większość aportów jest niezatapialna i dzięki temu nadają się do zabawy w wodzie. Do aportów należą wszelkiego rodzaju boomerangi (płaskie pływające) czy boomerangi potrójne, aporty z gumowymi końcówkami do nauki wyszukiwania, z kieszeniami na przysmaki oraz sztangi drewniane czy z regulowanymi dyskami. Psie aporty wyposażone są w pojedynczy sznurek ułatwiający rzucanie i zabawę z psem. Aporty występują w kilku rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich gabarytów do wielkości pupila. Frisbee to rodzaj zabawki, która wymaga większej wiedzy i umiejętności od psa, jak i właściciela. Frisbee to talerz z tworzywa, który umiejętnie wrzucony unosi się w powietrzu, a psu umożliwia aportowanie i gonitwę. Świetny do psich sportów takich, jak dogfrisbee czy freestyle, lecz trzeba być świadomym użytkownikiem, by nie doprowadzić zwierzęcia do kontuzji z powodu zbyt wymagających ćwiczeń. Nie każdy pies powinien bawić się „talerzami” – zwłaszcza rasy obciążone problemami ze stawami.

Jakie kolory widzi pies?

Jest to bardzo istotne pytanie zwłaszcza przy doborze kolorystyki zabawki, ubrań i szelek. Skoro pies widzi konkretne barwy to warto, by zabawka była widoczna dla psa, a nie spełniała jedynie nasze upodobania kolorystyczne. Więcej o tym, jakie kolory widzi pies przeczytasz w artykule: Jak widzi pies – czy psy widzą kolory?

 

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o psach

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x