Reklama
Reklama

Zabawa z kotem – 8 POMYSŁÓW jak bawić się z kotem

Facebook
Twitter
8 POMYSŁÓW jak bawić się z kotem

pixabay.com/images/id-1668528/

Zabawa z kotem to interakcja, której nie może zabraknąć w jego życiu. Zabawa z kocim czy ludzkim towarzyszem wpływa na jakość życia i dobrostan zwierzęcia.

Spis treści - kliknij strzałkę

Zabawy kotów

Zabawy kotów mogą odbywać się między rodzeństwem i innymi kotami na różnych etapach życia, służąc innym celom.

Społeczna zabawa kotów

Zabawa społeczna kotów to rodzaj interakcji między kocim rodzeństwem. Zabawa ma za zadanie nauczyć miot reagowania i dostosowania się do potrzeb drugiej strony. Zabawa kotów między 9. a 12. tygodniem życia to swego rodzaju nauka zasad dobrego zachowania. Bawiące się koty dzięki zabawie społecznej będą potrafiły w przyszłości wchodzić w relacje z innymi kotami. Nauczą się oceniać czy kompan chce interakcji, czy nie oraz jakiej siły zębów i pazurów używać w zabawie, by nie narażać się na konflikty. Wczesna zabawa kotów przygotowuje młode do kontaktu z innymi kotami oraz z człowiekiem.

Łowiecka zabawa kotów

Po osiągnięciu dojrzałości około 12. tygodnia życia, zabawa społeczna zanika, przekształcając się w zabawy łowieckie. Łowiecka zabawa kotów również pojawia się na wczesnym etapie życia. W naturalnym środowisku matka kociąt odstawia miot od pokarmu mlecznego, serwując młodym półżywe zwierzęta, aby nauczyły się polować. Poprzez zabawę kocięta uczą się zachowań łowieckich, od skradania się i gonienia przez odpowiednie chwytanie ofiary, aż po jej uśmiercenie i konsumpcję. Zachowania łowieckie kotów domowych nie zanikają, gdyż są one głęboko zakorzenione w ich naturze drapieżcy. Łowiecka zabawa kotów jest instynktowna i niezbywalna bez względu na pochodzenie kota.

Szukasz eko zabawek dla kociaka?

Reklama

zabawki-dla-kota-ethicat

Zabawa z kotem – dlaczego jest taka ważna

Zabawa z kotem wpływa na dobre samopoczucie kota, daje mu satysfakcję i zadowolenie. Opiekun, obserwując bawiące się koty wie, że jego zwierzęta są sprawne i zdrowe. Zabawa kotów powoduje, że w ich organizmach wydzielają się hormony: endorfiny i dopamina, które odpowiadają za szczęście i poczucie sukcesu. Podczas zabawy obniża się także poziom stresu i frustracji obu zaangażowanych stron. Zwierzę osiąga swój cel, jest skuteczne, a nagrodą jest złapana „ofiara”. Opiekun natomiast relaksuje się, spędzając czas z ukochanym zwierzakiem.

Dobrze przeprowadzona zabawa z kotem:

 • pobudza i zaspokaja naturalne instynkty zwierzęcia,
 • rozwija intelekt kota,
 • wpływa na jakość snu i procesy trawienia, a także na ogólną kondycję czworonoga,
 • wspólna zabawa to także jeden z elementów budowania więzi między opiekunem a kotem.

Zabawa z kotem jako terapia

Zabawa z kotem może być stosowana jako forma zapobiegania lub element składowy terapii zwierząt, wykazujących zaburzenia w zachowaniu. Zabawę z kotem poleca się szczególnie, gdy zwierzę załatwia się poza kuwetą, gdy cierpi na chroniczny stres czy w przypadku osobników agresywnych wobec ludzi i innych zwierząt.

Jak bawić się z kotem

Zabawa z kotem – zasada nr 1: krótko, ale intensywnie

Przesilony czy znudzony kot nie będzie chciał się bawić, a w przyszłości może nawet unikać zabawy. Zabawa powinna zawierać wszystkie etapy udanego polowania, od śledzenia po atak. W gestii opiekuna znajduje się rola uciekającej, zamierającej, poruszającej się szybko kociej zdobyczy. Maksymalny czas zabawy z kotem to 10-15 minut, gdyż w innym przypadku kot jest zmęczony fizycznie, ale nadal trwa w trybie polowania.

Zabawa z kotem – zasada nr 2: sukces kota

Poza odpowiednim czasem i intensywnością zabawy należy zwrócić uwagę na jej zakończenie. Zabawa z kotem powinna kończyć się sukcesem kota, jeśli tak nie jest, sekwencje polowania należy powtórzyć i dać kotu wygrać. W innym razie kot zakończy polowanie, chwytając nas za kostki lub zaatakuje inne zwierzę w domu. Łowy powinno kończyć się posiłkiem, dlatego po zabawie można podać kotu posiłek lub przekąskę.

Zabawa z kotem- zasada nr 3: właściwa pora dnia

Czas na zabawę z kotem powinien przypadać na okres wysokiej aktywności zwierząt, a więc wieczorami lub z samego rana. W ciągu dnia zabawy kotów powinny odbywać się przed posiłkiem, by imitować naturalny tryb polowania, gdzie posiłek wieńczy kocie łowy.

Zabawa z kotem – nasze 8 pomysłów

Zabawa z kotem w polowanie

Zabawa z kotem w polowanie polega na wykorzystaniu m.in. nakręcanych myszy czy dzwoniących piłeczek, które pobudzają do polowania. Szybki ruch, brzęczenie, szuranie czy szeleszczenie to dodatkowe bodźce zachęcające kota do podejmowania zabawy.

Zabawa z kotem wędką

Zabawa z kotem wędką jest jedną z najbardziej lubianych i atrakcyjnych. Kot nie lubi przewidywalności w zabawie, a wędka zapewnia jej brak. Zabawa z kotem wędką potęguje doznania, jakie odczuwa kot. Gdy zabawka wykonana z piór szeleści przy poruszaniu się, jak prawdziwa zdobycz kot jest naprawdę szczęśliwy.  

Pudełko z wyskakującymi niespodziankami

Karton z wyciętymi otworami i wyskakującymi niespodziankami to rodzaj zabawy w chowanego. Zabawa ta doskonale stymuluje wzrok i szybkość reakcji czworonoga.

Zabawa z kotem w aportowanie

Zabawa z kotem w aportowanie to kolejna aktywność, której oddają się koty. Pogoń jest jednym z etapów łańcucha łowieckiego. Zaproponowanie kotu biegania za ulubioną piłką, nakrętką od butelki czy patykiem przyniesionym z podwórka, zachęci kota do zabawy.

Szukasz eko zabawek dla kociaka?

Reklama

zabawki-dla-kota-ethicat

Zabawa z kocimiętką

Zabawki z kocimiętką pobudzaj wrażliwy koci węch. Zioło to ukryte w drobnych zabawkach działa jak wabik. Po wytarmoszeniu zabawki kot dzięki kocimiętce czuje się zrelaksowany i spokojny, mimo poprzedniego pobudzenia.

Zabawa z kotem w suchym basenie

Zabawa z kotem w basenie lub kartonie wypełnionym miękkimi piłkami, kłębkami wełny czy kulkami z papieru to świetna aktywność. Aby dodatkowo pobudzić kota do zabawy, do basenu można wrzucić nakręcaną zabawkę, którą za wszelką cenę kot będzie chciał odnaleźć.

Zabawa z kotem w chowanego

Ciekawą zabawą z kotem jest zabawa w chowanego, przybierająca przeróżne formy. W chowanego bawią się koty między sobą, ale i z opiekunem.

Zabawa z kotem we wspinaczkę

Zabawa kotów może odbywać się bez naszego zaangażowania. Jedną z nich jest wspinaczka. Wystarczy, że na ścianach zamontujesz półki, mostki czy budki na różnych wysokościach. Kot lubiący skoki i wdrapywanie się z pewnością będzie zachwycony tym torem przeszkód. 

Ekologiczne zabawki dla kota

pixabay.com/images/id-1534083/

Zabawa z kotem – jakie zabawki wybrać?

Nie ma idealniej zabawki dla kotów, ale dzięki obserwacji zwierzęcia i sposobie, w jaki się bawi, łatwiej będzie wybrać odpowiednią zabawkę.

Zabawka dla kota powinna być atrakcyjna:

 • węchowo,
 • ruchowo,
 • kolorystycznie.

 

Zabawka z dodatkiem suszonej kocimiętki czy matatabi skutecznie zachęci kota do zabawy, a po jej zakończeniu zrelaksuje i odpręży.

Ruch to podstawa dobrej zabawy z kotem, dlatego nawet zabawka z papieru, jeśli jest odpowiednio zaprojektowana, świetnie spełni swoją funkcję.

Jeśli chodzi o dobór kolorystyki, to koty widzą dichromatycznie, więc warto wybrać zabawkę w kolorze niebiesko-fioletowym, zielonym lub żółtym.

Ekologiczne zabawki dla kota

Poszukując zabawek dla kota warto pomyśleć o planecie i zastąpić plastik naturalnymi materiałami. Na rynku pojawiają się już ekologiczne zabawki wykonane z tektury, które przyjemnie szeleszczą, pobudzając kota do zabawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać zabawkę materiałową, która również może być atrakcyjna sensorycznie dzięki bogactwu kolorów, faktur oraz efektów dźwiękowych. Do tego można ją prać w pralce w przypadku zabrudzenia, dzięki temu dłużej będzie cieszyć pupila!

Zabawki dla kota jako element aranżacji

Producenci zabawek coraz częściej wprowadzają do swojej oferty zabawki, które są nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie.

Designerskie drapaki podłogowe dla kotów, porcelanowe kuwety, drapaki w formie poduszek na sofę mogą stać się atrakcyjnym dodatkiem do aranżacji wnętrza, które dodatkowo podkreślą, że mamy do czynienia z opiekunem kota, który śledzi trendy.

Błędy podczas zabawy z kotem

 • Nie zabieraj kotu zdobyczy. Zabieranie kotu zabawki po zabawie nie powinno mieć miejsca. Kot powinien się zabawką nacieszyć, szarpać, tarmosić i ukryć tam, gdzie będzie chciał. To jego nagroda i jeśli nie musisz jej zabrać ze względów bezpieczeństwa, to pozostaw ją kotu. Po udanej zabawie kot pójdzie się umyć i ułoży się spać, wtedy zabawkę można zabrać, aby się kotu nie znudziła.
 • Przedłużanie poszczególnych etapów polowania w zabawie w nieskończoność powoduje wzrost poziomu adrenaliny u zwierzęcia. Silne pobudzenie kota może skończyć się agresją, a kot staje się sfrustrowany.
 • Zabawa z kotem powinna mieć zakończenie. Zabawa powinna się skończyć sukcesem w postaci pochwycenia zabawki albo nieudanym polowaniem i powtórzeniem sekwencji łowów do ostatniego etapu, jakim jest sukces kota.
 • Twoje ręce i stopy to nie zabawki. Mały kociak nie sprawi tobie większego bólu, ale zachowanie utrwalone będzie przejawiać się w życiu dorosłego kota, który jest znacznie silniejszy. Od najwcześniejszych chwil trzeba nauczyć kota bawić się wyłącznie zabawkami.
 • Zbyt duża liczba zabawek. Kot nie będzie chciał się bawić zabawkami porozrzucanymi po kątach. Na widoku lepiej zostawić tylko kilka, aby za jakiś czas wymienić je na „nowe”.
 • Nie zmuszaj kota do zabawy. W ten sposób kot nabawi się awersji do zabawy, zacznie cię unikać i stracisz z nim więź, którą najprościej budować poprzez wspólną zabawę.

 

Redakcja

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
Zabawa z kotem – 8 POMYSŁÓW jak bawić się z kotem | Zoonews.pl
Article Name
Zabawa z kotem – 8 POMYSŁÓW jak bawić się z kotem | Zoonews.pl
Description
Zabawa z kotem to interakcja, której nie może zabraknąć w jego życiu. Zabawa z kocim czy ludzkim towarzyszem wpływa na jakość życia i dobrostan zwierzęcia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 724

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x