Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Wyprawka dla kota – ile kosztuje wyposażenie kota

Facebook
Twitter
Wyprawka dla kota powinna zawierać kilka najważniejszych produktów, bez których kot się po prostu nie obejdzie.

pixabay.com/images/id-5222530/

Na pewno każdy z nas doświadczył skrajnie różnych emocji przygotowując się do wakacyjnej podróży. Myślami jesteśmy już na plaży lub spacerze po górach, a z tyłu głowy stresujemy się czy wszystko pójdzie po naszej myśli, czy po drodze nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek. W przypadku pojawienia się nowego kociego domownika jest podobnie – towarzyszy nam mieszanka różnych, często przeciwstawnych uczuć. Z jednej strony podekscytowanie, a z drugiej niepewność, radość i strach. Przejęci nową sytuacją i odpowiedzialnością łatwo możemy zapomnieć o czymś istotnym, dlatego tak ważna jest prawidłowo zaplanowana wyprawka dla kota.

Spis treści - kliknij strzałkę

Nowy kot w domu – jak się na niego przygotować?

Zanim zaczniemy się zastanawiać co kupić dla kota i jak rozbudowana powinna być wyprawka dla kota, a przede wszystkim zanim przywieziemy głównego bohatera całego zamieszania, zatrzymajmy się na chwilę i rozejrzyjmy po mieszkaniu.

Czy jest ono bezpieczne dla kociaka?

Mały kotek niewiele się różni od małego dziecka – rozpiera go energia, wszędzie jest go pełno, zajrzy w każdy kąt, a instynkt samozachowawczy jeszcze nie do końca dobrze funkcjonuje. Oznacza to, że musimy działać z wyprzedzeniem i przewidywać, co może się stać. Jeśli mamy kwiaty w domu to koniecznie trzeba się upewnić, czy nie są one trujące dla kota. Pod lupę należy wziąć nie tylko rośliny doniczkowe, ale również świeże kwiaty, ponieważ woda z wazonu, w której umieszczone są rośliny, np. lilie czy konwalie również może być trująca dla kota.

Oprócz roślin, zagrożenie mogą stanowić kable, które w oczach zwierzaka mogą być atrakcyjną zabawką. Kot może się w nie zaplątać, a nawet udusić. Dlatego tak ważne jest schowanie wszelkich przewodów i listew zasilających, aby kot nie miał do nich dostępu.

Ponadto należy zadbać o to, aby leki, suplementy oraz detergenty były w zamykanych szafkach, do których kot na pewno się nie dobierze.

Jeśli wnętrze domu mamy już mniej więcej przygotowane na przybycie nowego domownika, to śmiało możemy ruszać na zakupy po resztę niezbędnych rzeczy dla kota. Co zatem powinna zawierać wyprawka dla kota?

Wyprawka dla kota – lista

Wyprawka dla kota powinna zawierać kilka najważniejszych produktów, bez których kot się po prostu nie obejdzie. Planując wyposażenie dla kota przygotuj checklistę z następującymi pozycjami:

  • Dobra karma dla kota
  • Miska dla kota
  • Fontanna dla kota
  • Kuweta dla kota
  • Żwirek dla kota
  • Transporter dla kota
  • Drapak dla kota
  • Zabawki dla kota
  • Legowisko dla kota
  • Krople na pchły i kleszcze dla kota
  • Szczotka dla kota
  • Nożyczki do pazurów dla kota

Skutecznie chroń swojego kota

Reklama

Krople na pchły dla kota

Dobra karma dla kota

Jak karma dla kota jest najlepsza?

Wyprawka dla kota nie może się obejść bez dobrej karmy. Wysokiej jakości dieta przełoży się na szczęście kociaka, dobre samopoczucie, zdrowie oraz lśniącą i jedwabistą sierść.

Na jaką karmę się zdecydować?

Masz do wyboru dwie główne opcje: komercyjne suche i mokre karmy dla kota oraz dietę BARF. BARF (ang. biologically appropriate raw food) to dieta mająca odwzorowywać naturalną dietę dzikich kotów. Jest ona oparta na surowych produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby, kości), które dodatkowo muszą być wzbogacane suplementami. Zaletą tego rodzaju pokarmu jest to, że masz całkowitą kontrolę nad tym, co trafia do miski twojego kota. Jednak ten sposób żywienia nie jest polecany dla osób początkujących, ponieważ wymaga dość szerokiej wiedzy z zakresu dietetyki, zaangażowania oraz czasu na przygotowywanie posiłków. Znacznie wygodniejszą alternatywą jest skorzystanie z komercyjnie dostępnych i gotowych karm dla kota. Do wyboru masz karmy suche oraz mokre. Przy wyborze kociej karmy należy kierować się przede wszystkim składem – im więcej mięsa, a mniej podrobów i produktów zbożowych tym lepiej. Wybór karmy to jeden z istotniejszych elementów wyprawki dla kota, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Warto w tym temacie zasięgnąć opinii fachowca – lekarza weterynarii bądź dietetyka.

Miski dla kota

Jaka miska dla kota będzie idealna?

Czym byłaby wyprawka dla kota bez odpowiedniej miski? Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Masz do wyboru m.in. miski ceramiczne dla kota, metalowe, szklane czy wykonane z tworzywa sztucznego. Przy wyborze decydujące zdanie może mieć sam zainteresowany. Rodzaj materiału z jakiego wykonane są miski może wpływać na zapach i smak karmy oraz wody, co będzie się przekładało na apetyt zwierzęcia. Niektóre koty nie lubią, kiedy podczas jedzenia wibrysy dotykają ścianek miski, dlatego jeśli zwierzę niechętnie przyjmuje pokarm lub wodę, należy przemyśleć zmianę miski, np. na większą czy wykonaną z innego materiału. Wśród rzeczy dla kota można również znaleźć specjalne miski spowalniające jedzenie, które sprawdzą się u kotów, które jedzą zbyt szybko. Podkładka pod miski dla kota, to również dobre akcesorium, jeżeli nie chcesz, by kot pobrudził dywan.

Fontanna dla kota

Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota?

Jeżeli dietę kota opierasz na suchej karmie, to należy brać pod uwagę, iż niezbędnym przedmiotem w wyprawce dla kota może być fontanna bądź też wodospad. Mają one za zadanie zachęcić zwierzę do pobierania większej ilości wody. Tego typu kocie akcesoria mogą się sprawdzić przede wszystkim u kotów, które chętnie piją wodę z kranu.

Kuweta dla kota

Jaka kuweta dla kota będzie odpowiednia?

Jakie właściwości powinna mieć kuweta dla kota?

Foto: Litter robot / Unsplash

To kolejne pytanie, które pojawia się podczas kompletowania wyprawki dla kota. Jest to istotne jeśli kot nie będzie wychodził na zewnątrz. Wybór kuwet na rynku jest ogromny, dwa podstawowe ich rodzaje to kuwety odkryte i zakryte.

Kuwety odkryte najczęściej mają formę prostokątnego pojemnika o różnej wysokości ścianek, natomiast nie posiadają ścianek górnych (dachu). Ich prosta budowa wpływa na wysoką funkcjonalność – są łatwe do czyszczenia i wymiany żwirku oraz odporne na eksploatację. Dostępne są w różnych rozmiarach, przez co łatwo dopasować je do aktualnych potrzeb kota.

Kuwety zakryte są w pełni zabudowane oraz wyposażone w drzwiczki, przez które kot może do nich wejść. Ich zaletą jest ograniczenie rozprzestrzeniania się zapachu oraz rozsypywania żwirku. Jednak niektóre zwierzaki mogą nie być entuzjastami takiego rozwiązania, ponieważ mają utrudnioną możliwość obserwacji otoczenia. W takim przypadku rozwiązaniem może być odkryta kocia toaleta z wysokimi, półprzezroczystymi ściankami bocznymi, przez które kot cały czas widzi, co się wokół niego dzieje.

Wybierając to akcesorium nie zapomnij, że mata pod kuwetę będzie dodatkowo chroniła powierzchnię, na której ustawić kocią toaletę.

Żwirek dla kota

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Jeśli masz już wybraną kuwetę, to jest to kolejny element wyprawki dla kota. Wybór żwirków jest ogromny, ale jak wybrać ten najlepszy? Tutaj odpowiedź nie jest prosta i oczywista – czasem to kot jasno wskazuje, który rodzaj żwirku mu najbardziej odpowiada. Dostępne na rynku żwirki najczęściej dzieli się wg materiału, z którego są wytwarzane. I tak, wśród rzeczy dla kota wyróżnia się żwirki bentonitowe, silikatowe oraz pochodzenia roślinnego.
Żwirki bentonitowe produkowane są ze skał osadowych, które doskonale absorbują wilgoć i zbrylają się w większe konglomeraty, przez co łatwo je usunąć z kuwety. Dostępne są w postaci granulek o różnej grubości, co przekłada się na poziom pylenia – ten o najmniejszych ziarnach pyli się najbardziej. Stosując ten rodzaj żwirku, należy regularnie sprzątać kuwetę, ponieważ mokry żwirek po pewnym czasie mocno przylega do kuwety, przez co jego usunięcie jest bardziej uciążliwe.
Drugi rodzaj żwirku to żwirek silikatowy. Jest on wydajniejszy od poprzedniego, nie zbryla się oraz świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy. Minusem jest jego wyższa cena oraz fakt, że produkowany jest z tworzywa sztucznego, co sprawia, że nie jest to produkt ekologiczny.
Trzecim rodzajem żwirku jest żwirek drewniany. On również ma różną gradację, przy czym najdrobniejsze granulki mogą się przyklejać do łapek kota i w ten sposób zostać rozniesione po całym mieszkaniu. Jest to najbardziej ekologiczna opcja. Żwirek roślinny również się zbryla, przez co łatwo się go usuwa z kuwety. Niestety zapachy pochłania w sposób umiarkowany, przez co może być konieczne stosowania odświeżaczy powietrza.
Przy wyborze żwirku dla kota warto również zwrócić uwagę, czy wybrany produkt może być utylizowany w toalecie.

Transporter dla kota

Jaki transporter dla kota wybrać?

Wyprawka dla kota, która jest prawidłowo skompletowana zawiera również transporter. Prędzej czy później pojawi się potrzeba zabrania kota chociażby do lekarza weterynarii. Opuszczenie przez kota znanego mu domu, zgiełk ulicy czy obce zapachy w przychodni weterynaryjnej to ogromny stres. W takich chwilach minimalizacja dopływających bodźców, a także zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podróży to zadanie transportera. Na rynku zoologicznym dostępnych jest kilka rodzajów transporterów dla kota:

  • transportery metalowe w formie klatki,
  • transportery wiklinowe,
  • transportery materiałowe,
  • transportery wykonane z tworzywa sztucznego.

 

Przy wyborze jednego z nich należy się kierować rozmiarem dopasowanym do kota – wielkość powinna być tak dobrana, aby kot mógł swobodnie się położyć czy też zmienić pozycję. Na dłuższe podróże świetnie sprawdzają się transportery wyposażone w miski na karmę i wodę, a także posiadające uchwyty na pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Dzięki temu masz pewność, że podczas nagłej zmiany prędkości transporter wraz z kotem nie znajdą się pod fotelem.

Drapak dla kota

Jaki drapak dla kota wybrać?

Jaki drapak dla kota wybrać?

pixabay.com/images/id-1720336/

Drapanie to naturalna kocia potrzeba, która realizowana jest na tym, co aktualnie zwierzę ma do dyspozycji. Dzięki drapaniu kot ściera pazury, a także znaczy terytorium za pomocą feromonów. Dlatego też wyprawka dla kota powinna zawierać dobry drapak.

Czym się charakteryzuje dobry drapak dla kota?

Przede wszystkim musi być stabilny, co warunkuje bezpieczeństwo dla użytkującego go kota – duża podstawa oraz pewne mocowanie to kluczowe elementy. Rozmiar dobierz indywidualnie do zwierzęcia. Podczas drapania kociak musi mieć możliwość pełnego rozciągnięcia się, dlatego dla dorosłego kota kup drapak minimum metrowej wysokości.
Wyróżnia się dwa rodzaje drapaków. Wybór odpowiedniego zależy od zachowania kota – jeśli zwierzę częściej drapie kanapę czy fotel, to z pewnością będzie zadowolone z drapaka pionowego. Natomiast jeśli mruczek preferuje zabawę dywanem czy też przedmiotami leżącymi na podłodze to wybierz drapak poziomy (leżący).

Zabawki dla kota

Jakie zabawki dla kota będą najlepsze?

Wśród rzeczy dla kota wybór zabawek jest olbrzymi. Producenci prześcigają się w pomysłach i tak do wyboru masz m.in. myszki, wędki, piłki, piórka czy też interaktywne zabawki dla kota. W całym tym szaleństwie nie zapomnij, że zabawa z kotem to jeden z najważniejszych elementów opieki. Dzięki niej nie tylko zacieśniasz więzy z pupilem i zapewniasz mu ruch, ale przede wszystkim dajesz kotu możliwość realizacji potrzeb łowieckich. Dlatego też kompletując wyprawkę dla kota ważniejszy wydaje się być sposób użytkowania danej zabawki aniżeli sam jej rodzaj. Podczas zabawy z kotem powinieneś naśladować ruchy „ofiary” – uciekać przed kotem, dać się złapać, delikatnie wyrywać. Taka rozrywka nie powinna trwać długo – kilka, kilkanaście minut w zupełności wystarczy, a po jej zakończeniu kot powinien otrzymać nagrodę w postaci kawałka surowego mięsa o temperaturze pokojowej, co będzie się wiązało z realnym odczuciem satysfakcji po „upolowaniu zdobyczy”.
Pamiętaj, że nawet najdroższe i najlepsze zabawki dla kota nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie będą użytkowane w odpowiedni sposób.

Legowisko dla kota

Jakie legowisko dla kota wybrać?

Czy jest sens uwzględniać w wyprawce dla kota legowisko, skoro do szczęścia wystarczy zaledwie kawałek kartonu? Koty to śpiochy, większość dnia spędzają w objęciach Morfeusza i zazwyczaj mają upatrzone swoje ulubione miejsca do wypoczynku. Dlatego też przy wyborze legowiska kieruj się preferencjami mruczka. Jeśli lubi on spać na kanapie czy też fotelu, to dobrą alternatywą powinno być miękkie legowisko dla kota. Część zwierząt preferuje ciepłe kaloryfery – dla nich atrakcyjną opcją może być hamak, który powiesisz na grzejniku. Jeśli masz wolne ściany to możesz stworzyć nowoczesne legowisko dla kota, na które składa się system półek na różnej wysokości. Jest to swego rodzaju powietrzna autostrada, która ma odwzorowywać naturalne środowisko. Rynek zoologiczny oferuje również wiklinowe legowiska dla kotów, które mogą służyć nie tylko za miejsce odpoczynku, ale również jako transporter.

Krople na pchły i kleszcze dla kota

Jak zabezpieczyć kota przed pchłami i kleszczami?

Profilaktyka przeciwpasożytnicza to często pomijany temat w wyprawce dla kota. Zazwyczaj błędnie zakłada się, że problem pcheł i kleszczy u kota nie dotyczy zwierząt, które całe życie spędzają w domu, co niekoniecznie jest prawdą. Nawet jeśli kot nie opuszcza progów mieszkania, to w dalszym ciągu może być narażony na inwazję pasożytów, źródło wielu problemów zdrowotnych. Niedojrzałe formy pcheł możesz przynieść do mieszkania na butach, a wracając ze spaceru po parku czy lesie na ubraniu możesz przynieść kleszcze. Pchły u kota manifestują się świądem, a w przypadku uczulenia na ich ślinę może rozwinąć się alergiczne pchle zapalenie skóry. Kleszcze u kota mogą doprowadzić do groźnych chorób bakteryjnych Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kropli. Niektóre łączą w sobie substancje działające zarówno na pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Ich aplikacja jest bardzo łatwa. Przy wyborze warto zwrócić uwagę czy produkt jest wodoodporny oraz czy działa na formy niedojrzałe pcheł.

Zabezpiecz swojego kociaka

Reklama

Krople na pchły dla kota

Szczotka dla kota

Jaka szczotka dla kota będzie najlepsza?

Dobra szczotka w wyprawce dla kota to nie tylko ograniczenie linienia futrzaka. Wyczesywanie niweluje również ryzyko powstawania kołtunów oraz tzw. pilobezoarów, czyli kul tworzących się z sierści w przewodzie pokarmowym. Kluczowe jest przyzwyczajanie kota do wyczesywania już od najmłodszych lat, aby stało się to dla niego rutynową czynnością. Wybór szczotek dla kota jest ogromny, a rodzaj szczotki i włosia powinny być podyktowane długością sierści kociaka.

Nożyczki do pazurów dla kota

Jakie nożyczki do pazurów dla kota kupić?

Wyprawka dla kota nie może nie zawierać nożyczek do pazurów. Podobnie jak przy wyczesywaniu, do obcinania pazurków również należy zwierzę przyzwyczajać jak najwcześniej. U kotów wychodzących pazury ścierane są podczas wspinaczek i polowań. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku kotów niewychodzących. Samo korzystanie z drapaka może nie przynieść zadowalających efektów. Poprzerastane pazury to nie tylko podrapane ręce i zniszczone meble. Zbyt długi pazur może wrastać w opuszkę palcową i powodować silny ból oraz niebezpieczeństwo zakażenia. Aby temu zapobiec należy regularnie kontrolować długość pazurów i wedle potrzeby skracać je. Przy zakupie nożyczek do pazurów kota warto zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane – dobrej jakości stal zagwarantuje wytrzymałość oraz odpowiednią ostrość.

Siatka na balkon dla kota

Jak zabezpieczyć okna i balkon przed kotem?

Jak zabezpieczyć okna i balkon przed kotem?

pixabay.com/images/id-3031737/

Co zrobić, aby wypoczynek na parapecie przy oknie i na balkonie były bezpieczne dla kota? Jeżeli zwierzę ma mieć swobodny dostęp do balkonu lub parapetów to w wyprawce dla kota punktem obowiązkowym jest zamontowanie siatki. Koty co do zasady nie popełniają samobójstw, jednak są w stanie bezmyślnie wyskoczyć za przelatującym ptakiem czy motylem. Pula siedmiu żyć i lądowanie na czterech łapach mogą nie wystarczyć przy upadku z wysokiego piętra. W takiej sytuacji siatka wzmacniana drutem czy też moskitiera z włókna węglowego mogą uratować kotu życie. Montażu takiego zabezpieczenia możesz podjąć się samodzielnie bądź też skorzystać z usług firm specjalizujących się w tym temacie.

Wyprawka dla kota – ile kosztuje utrzymanie kota

Wyprawka dla kota może być nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonego opiekuna. Lista rzeczy dla kota może wydawać się długa, jednak warto zwrócić uwagę, że część pozycji, których koszt jest najwyższy, to wydatek jednorazowy. Dobrej jakości kuweta czy transporter dla kota będą służyły przez lata. Natomiast do regularnych wydatków, które należy brać pod uwagę, planując budżet domowy, wlicza się zakup karmy oraz żwirku do kuwety. Przedział cenowy jest bardzo szeroki i w zależności od tego jaką karmę i żwirek wybierzesz to miesięczny koszt wyniesie od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Decydując się na posiadanie kota należy również brać pod uwagę koszty opieki weterynaryjnej w przypadku ewentualnej choroby czy też regularnych zabiegów profilaktycznych: szczepienia, odrobaczanie, kontrolne badania krwi i moczu itp.

Wyprawka dla kota za darmo?

Zanim skompletujesz swoją wyprawkę dla kota dowiedz się czy hodowca, od którego kupisz kota nie przygotował tzw. darmowej wyprawki dla kota. Jest to zwykle zestaw najbardziej podstawowych akcesoriów marki, z którą współpracuje dana hodowla. Darmowa wyprawka dla kota może zawierać karmę, którą był karmiony kociak, miski dla kota, kuwetę oraz żwirek.

lek. Wet. Mateusz Tyszkiewicz

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
Wyprawka dla kota – ile kosztuje wyposażenie kota | Zoonews.pl
Article Name
Wyprawka dla kota – ile kosztuje wyposażenie kota | Zoonews.pl
Description
Wyprawka dla kota to jedna z pierwszych i najważniejszych rzeczy, jaką musi kupić opiekun nowego kociego rezydenta. Co warto zaplanować do wyprawki dla kota?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x