Reklama
Reklama

Tarantula ukraińska – cena, hodowla, terrarium

Facebook
Twitter
Tarantula ukraińska Lycosa singoriensis, określana również jako tarantula rosyjska oraz ptasznik ukraiński (błędnie) to średniej wielkości pająk z rodziny pogońcowatych.

pixabay.com/images/id-1539583/

Tarantula ukraińska to jeden z największych pająków w Europie Środkowej. Pająki te występują m.in. w Czechach, Słowacji i Ukrainie, a czy w Polsce?

Spis treści - kliknij strzałkę

Tarantula ukraińska – systematyka

Tarantula ukraińska Lycosa singoriensis, określana również jako tarantula rosyjska oraz ptasznik ukraiński (błędnie) to średniej wielkości pająk z rodziny pogońcowatych. Należy jednak zaznaczyć, że tarantula ukraińska to jeden z największych pająków w Europie Środkowej.

Jak wygląda tarantula ukraińska

Tarantula ukraińska osiąga długość ciała do 4 cm, a rozpiętość jej odnóży może sięgać nawet 10 cm. Waga dorosłej tarantuli ukraińskiej wynosi od 2,5 do 7 gramów, przy czym samice są większe i cięższe od samców.

Tarantula ukraińska ma brązowo czarno szare ubarwienie. Karapaks i odwłok są ciemnooliwkowe. Na karapaksie malują się biało-kremowe paski, odchodzące w kierunku obwodu. Na odwłoku widoczne są równoległe, nieregularne jasne punkty. Odnóża tarantuli są cętkowane asymetrycznie niejednolitymi jasnymi i ciemnymi wzorami. Spodnią część odnóży pająka pokrywają gęste, jasne włoski. Odnóża są masywne, pająk ma ich 6 par, a chelicery (pierwsza para odnóży – szczękoczułki) oraz pedipalpy (druga para odnóży – nogogłaszczki) wyróżniają się żółtym bądź pomarańczowym kolorem. Na głowotułowiu umiejscowione są 4 pary oczu. Dwie małe pary oczu umiejscowione w szeregu na przodzie oraz dwie pary większych oczu umiejscowione na szczycie głowotułowia.

Tarantula ukraińska w Polsce – czy występuje?

Tarantula ukraińska występuje w naturze na terenach Europy Środkowej – Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria; w Europie Wschodniej aż po Azję Mniejszą, Azję Centralną, Mongolię, Chiny i Koreę. Najbardziej wysuniętym na zachód terytorium występowania tej tarantuli jest wschodnia część Austrii.

Jak dotąd nie potwierdzono występowania tarantuli ukraińskiej w Polsce w naturalnym środowisku. Prawdopodobnie barierę stanowią dla gatunku pasma górskie na granicy z Czechami i Słowacją. Poza tym tarantula ukraińska jest gatunkiem kurczącym się w populacji.

Tarantula ukraińska – aktywność

Tarantula ukraińska żyje w naturze na terenach stepowiejących o niskiej roślinności trawiastej i krzewiastej. Pająki tego gatunku tolerują jednak różne biotopy i można je spotkać np. na terenach pobrzeżnych rzek i jezior, w żwirowiskach czy na pastwiskach.

Tarantula ukraińska jest aktywna przez całą dobę, mimo to dzień spędza raczej w ukryciu, w głębokich norach, sięgających 30-60 cm, wyłożonych pajęczą nicią. W nocy żeruje zwykle przy wejściu do nory, gdzie wciąga swoje ofiary.

Ile żyje tarantula ukraińska

Samica tarantuli ukraińskiej żyje średnio do 4 lat, z kolei samiec tarantuli ukraińskiej żyje ok 2 lat.

W naturalnych warunkach tarantula ukraińska przystępuje do rozrodu pod koniec lata.

Autorstwa Рысь Роман – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68977156

Terrarium dla tarantuli ukraińskiej

Terrarium dla tarantuli ukraińskiej powinno mieć minimalną wielkość 30x40x40 cm. Należy jednak zakupić wyższy pojemnik, by zmieściła się w nim gruba – 15 cm warstwa podłoża – gliny, gleby, z domieszką piasku i torfu, w której pająk wykopie sobie norę. Terrarium warto zaaranżować w taki sposób, by odtworzyć naturalne środowisko tarantuli ukraińskiej. W terrarium należy również umieścić płytki pojemnik z wodą.

Temperatura w terrarium dla tarantuli ukraińskiej

W okresie od marca do listopada temperatura w terrarium w ciągu dnia powinna oscylować w granicach 20-28 st. C. Nocą temperatura może być niższa, a w okresie hibernacji zimowej powinna oscylować na poziomie kilku stopni powyżej zera.

Tarantula ukraińska – żywienie

Tarantula ukraińska żywi się w głównej mierze owadami i ich larwami oraz pajęczakami. W menu pająka mogą pojawić się mączniki, drewnojady, karaczany i świerszcze.

Tarantula ukraińska hodowla

W naturalnych warunkach tarantula ukraińska przystępuje do rozrodu pod koniec lata. Samica składa jaja do kokonu, który nosi przez 4-6 tygodni przyczepiony do kądziołków przędnych. Po wylęgnięciu młode pająki przebywają na grzbietowej części odwłoku matki przez ok. 1-2 tygodnie. Po zejściu z odwłoka młode pająki przechodzą wylinkę, po której podejmują samodzielne życie.

Tarantula ukraińska cena

Cena tarantuli ukraińskiej z hodowli waha się od 200 do 300 zł.

Ciekawostki o tarantuli ukraińskiej

  • Tarantula ukraińska jest jadowita jednak jej jad jest słaby w odniesieniu do człowieka i poza miejscowym obrzękiem czy uczuciem palenia nie jest groźny dla ludzi.
  • Tarantula ukraińska potrafi skoczyć na wysokość do 10 cm – jest to jeden z mechanizmów obronnych pająka.
  • W Czechach i Węgrzech tarantula ukraińska wpisana jest na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki pająków

Summary
Tarantula ukraińska – cena, hodowla, terrarium | Zoonews.pl
Article Name
Tarantula ukraińska – cena, hodowla, terrarium | Zoonews.pl
Description
Skakun arlekinowy to bardzo powszechny pająk, który występuje na terenie całej Polski. Ten skoczny pająk nie musi budować sieci, gdyż atakuje z doskoku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1732

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x