Reklama
Reklama

Ptasznik goliat – największy pająk świata

Facebook
Twitter
Ptasznik goliat to gatunek pająka z rodzaju Theraphosa z rodziny ptasznikowatych, który uważany jest za największego pająka, który obecnie żyje.

France photo created by wirestock – www.freepik.com

Patsznik goliatTheraphosa blondi to pająk, który piastuje miano największego ptasznika na świecie, a zarazem największego pająka na ziemi. Czy jest jadowity?

Spis treści - kliknij strzałkę

Ptasznik goliat – systematyka

Ptasznik goliat to gatunek pająka z rodzaju Theraphosa z rodziny ptasznikowatych, który uważany jest za największego pająka, który obecnie żyje. Jego angielska nazwa to Goliath birdeater.

Ptasznik goliat – jak wygląda

Młode pająki ptaszniki rodzą się w szarym kolorze i z każdą kolejną wylinką stają się coraz bardziej brązowe. Dorosły ptasznik goliat ma barwę brązową w różnych odcieniach – przed wylinką pająk nieznacznie płowieje. Długość ciała dorosłego pająka z tego gatunku sięga 11 cm, jednak to rozpiętość odnóży robi największe wrażenie – sięga 30 cm.

Waga ptasznika goliata może sięgać 250 gramów.

Budowa ciała ptasznika goliata

Karapaks ptasznika jest okrągły, nie ma na nim charakterystycznych „łezek”, co odróżnia pająka od innych ptaszników z rodzaju Pamphobeteus. Pająk goliat posiada cztery pary oczu, kulisty odwłok oraz gęste sety na rzepkach.

Największy pająk na świecie – ptasznik goliat

Ptasznik goliat to największy odkryty i żyjący obecnie pająk w historii. Rekordzistą wielkości była samica ptasznika goliata odnaleziona w Wenezueli w 1965 roku, której odnóża miały rozpiętość 28 centymetrów.

Największy pająk w Polsce

Dla porównania, największy pająk w Polsce, bagnik nawodny,  osiąga rozpiętość odnóży nie większą niż 8 cm. Z pająkiem tym wiążą się wędkarskie legendy – po jego ukąszeniu może czekać Cię wędkarski kac – silne zatrucie organizmu, które objawia się, trwającymi kilka dni bólami głowy, wymiotami i biegunką.

Ptasznik goliat – występowanie

Theraphosa blondi występuje w tropikalnych lasach deszczowych Brazylii, Gujany Francuskiej, Surinamu i Wenezueli.

Terrarium dla Theraphosa blondi

Ptasznik goliat powinien żyć w terrarium o wymiarach minimalnych 40x25x30 cm. W naturze goliaty żyją w norkach w ziemi, dlatego w terrarium powinna zostać wyłożona gruba – 10 cm warstwa podłoża. W terrarium dobrze jest umieścić korzeń, w którym pająk będzie mógł zrobić sobie kryjówkę.

Temperatura w terrarium dla ptasznika goliata

Zachowanie odpowiedniej temperatury w terrarium ptasznika goliata jest bardzo ważne. W ciągu dnia temperatura dla pająka powinna wynosić 24-26 st. C., a nocą nie mniej niż 21 st. C.

Wilgotność w terrarium dla ptasznika goliata

Ptaszniki goliaty to pająki żyjące w lasach tropikalnych, dlatego wilgotność w terrarium ptasznika powinna być bardzo wysoka i wynosić 80-85%. By zwiększyć wilgotność można do terrarium wstawić miskę z wodą bądź generator pary.

Młode Theraphosa blondi należy karmić larwami mącznika, małymi świerszczami oraz drobnymi karaczanmi.

Morning photo created by wirestock – www.freepik.com

Ptasznik goliat hodowla

Rozmnażanie ptasznika goliata w hodowli jest niezwykle trudne, a w Polsce udało się to do tej pory dosłownie kilka razy.

Dobrze karmiona samica kopuluje regularnie. Kokony składa po 3-4 miesiącach. Kształt kokonów przypomina placki o średnicy do nawet 9 cm, które są pokryte parzącymi włoskami. W kokonie może być złożonych od 150 do 200 jaj. Chociaż czasem zdarza się, że samica zjada kokon. Wilgotność powietrza powinna  zostać obniżona do 70%. Nimfy wylęgają się po 35-40 dniach. Po 3-4 dniach dochodzi do pierwszej wylinki, a po 2 miesiącach stają się pajęczakami.

Ptasznik goliat – żywienie

Młode Theraphosa blondi należy karmić larwami mącznika, małymi świerszczami oraz drobnymi karaczanmi.

Dorosłe ptaszniki goliaty należy karmić dużymi świerszczami, karaczanami i szarańczą.

Ile żyje ptasznik goliat?

Samica ptasznika goliata żyje zwykle 7-9 lat, z kolei samiec ptasznika goliata żyje od 3 do 5 lat.

Ptasznik goliat cena

Cena ptasznika goliata w ciągu ostatnich kilkunastu lat stała się bardzo wysoka. W Przeszłości dorosłego ptasznika można było kupić w cenie 200 zł. Zmniejszenie importu i trudny rozród sztuczny doprowadziły do wzrostu ceny i obecnie za dorosły okaz ptasznika goliata trzeba zapłacić od 600 do nawet 1000 zł.

Ptasznik goliat czy jest jadowity

Jad ptasznika goliata jest słaby i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki pająków

Summary
Ptasznik goliat – największy pająk świata | Zoonews.pl
Article Name
Ptasznik goliat – największy pająk świata | Zoonews.pl
Description
Patsznik goliat - Theraphosa blondi to pająk, który piastuje miano największego ptasznika na świecie, a zarazem największego pająka na ziemi. Czy jest jadowity?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 701

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x