Reklama
Reklama

Kątnik domowy – czy ugryzienie jest groźne? Opis gatunków

Facebook
Twitter
Kątnik domowy – czy ugryzienie jest groźne? Opis gatunków

pixabay.com/images/id-1630338/

Kątniki domowe w mieszkaniu to zwykle samce, które częściej wędrują. Samice spędzają więcej czasu w sieci, z kolei samce wędrują właśnie w poszukiwaniu samic.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kątnik domowy – systematyka gatunku

W przeszłości pod nazwą kątnik domowy Tegenaria sp. klasyfikowanych było kilka kątników. Obecnie testy PCR dowiodły, że kątniki, które występują w Polsce należą do zupełnie innej rodziny gatunków.

W Polsce występuje kątnik domowy większy Eratigena atrica oraz kątnik domowy mniejszy Eratigena agrestis. Oba kątniki należą do rodziny lejkowcowatych. 

Kątnik domowy – występowanie

Kątniki domowe są pająkami kosmopolitycznymi oraz synantropijnymi, między innymi dlatego możemy je spotkać w najbliższym towarzystwie człowieka.

Kątnik domowy – tryb życia

Kątniki większe i mniejsze występuje na terenie całej polski. To pająki, które prowadzą nocny tryb życia. Można je spotkać pomiędzy stosami drewna, w kwietnikach, a nawet za meblami w domu.

Pająki te budują charakterystyczną sieć łowną, na której jednym końcu znajduje się lejek mieszkalny, który pająki opuszczają w przypadku niedostatku pożywienia bądź w poszukiwaniu samicy.

Kątnik domowy większy – jak wygląda?

Kątnik domowy większy został opisany już w 1843 roku przez Carla Ludwiga Kocha. Wielkość ciała pająka wynosi nawet 1,8 cm, jednak rozpiętość odnóży może wynosić nawet 8 cm, co czyni kątnika domowego większego jednym z naprawdę dużych pająków, występujących w Polsce.

Dla porównania kątnik domowy mniejszy mierzy 1-1,2 cm.

Na grzbiecie karapaksu tych pająków widoczne są dwie podłużne przepaski, a na odwłoku żółty wzór.  Ich ciało ma zwykle ciemnobrązowy kolor, pokryte jest włoskami, które wykrywają drgania powietrza. Pająki te posiadają cztery pary oczu, jednak potrafią jedynie odróżniać światło od ciemności.

Kątnik większy ma aparat gębowy zbudowany z 3 zębów w przedniej części i 6-9 w części tylnej. Na sternum, a więc na spodniej części ciała kątnik ma jasną przepaskę, biegnącą przez środek ciała, a na każdym boku trzy pary jaśniejszych kropek. Na końcu odwłoka znajdują się kądziołki przędne.

Kątnik domowy ugryzienie – czy jest niebezpieczne?

Ugryzienie kątnika domowego większego i mniejszego nie jest niebezpieczne dla człowieka.  Pająki te nie przenoszą żadnych chorób.

Ślad po ugryzieniu kątnika wygląda na ugryzienie komara. Ugryzienie może wiązać się z krótkotrwałym swędzeniem.

Kątnik domowy – co je ten pająk?

Kątniki żywią się zwykle muszkami i meszkami, a także szkodnikami kwiatów domowych. Ich pożyteczność dla człowieka może wynikać m.in. z faktu, że żywią się również komarami.

Ile żyje kątnik domowy?

Kątnik domowy, w środowisku bogatym w pokarm i ubogim w naturalne zagrożenia może dożyć do 4 lat.

Kątnik domowy w mieszkaniu

Kątniki domowe w mieszkaniu to zwykle samce, które częściej wędrują. Samice spędzają więcej czasu w sieci, z kolei samce wędrują właśnie w poszukiwaniu samic. Pająk może dostać się do domu np. przez przewód wentylacyjny, bądź przez szpary pod drzwiami czy uchylone okno. Samce, mimo, że prowadzą nocny tryb życia wychodzą również na światło dzienne.

Jeżeli spotkasz kątnika w domu nie zabijaj pająk, a usuń go np. na kartce papieru poza dom.

Kątnik domowy – czy można pomylić go z innym pająkiem?

Kątnika domowego nie pomylisz raczej z innym pająkiem. Te, które można spotkać w polskich domach to, np.:

  • Nasosznik trzęś – niewielki pają o przezroczystym ciele i długich cienkich odnóżach, którego spotkać można zwykle w kącie pod sufitem.
  • Zyzuś tłuścioch – pająki nie większe niż 8 mm, jednak o bardzo masywnym odwłoku z krótkimi odnóżami.
  • Sidlisz piwniczny – większy pająk, który morze mierzyć do 1,5 cm, jednak jego ciało jest bardziej masywne niż u kątnika.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki pająków

Summary
Kątnik domowy – czy ugryzienie jest groźne? Opis gatunków | Zoonews.pl
Article Name
Kątnik domowy – czy ugryzienie jest groźne? Opis gatunków | Zoonews.pl
Description
Kątniki domowe w mieszkaniu to zwykle samce, które częściej wędrują. Samice spędzają więcej czasu w sieci, z kolei samce wędrują właśnie w poszukiwaniu samic.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 222

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x