Reklama
Reklama

Ptasznik australijski – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Ptasznik australijski – cena, hodowla, opis gatunku

Toby Hudson, CC BY-SA 3.0 AU <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/au/deed.en>, via Wikimedia Commons

Ptasznik australijski, atrax robustus, to rdzenny pająk Australii, który uznawany jest za jeden z bardziej agresywnych gatunków – 95% ataków zawiera jad. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Ptasznik australijski – systematyka

Ptasznik autralijski, czyli atrax robustus, to pająk z rodziny Hexathelidae z rodzaju Atrax. Angielska nazwa pająka to Sydney funnel-web spider.

Jak wygląda ptasznik australijski?

Ptasznik australijski ma masywne i błyszczące ciało (karapaks). Jego ciało ubarwione jest na kolor brunatnoczarny. Długość ciała atraxa sięga 35 mm, chociaż niektóre źródła podają, że wynosi ona nawet 60 mm, co wynika zapewne z innego sposobu pomiaru – wliczając odnóża. Szczękoczułki ptasznika australijskiego mogą mieć nawet 6 mm długości, a ich siła jest tak duża, że mogą nawet przebić ludzki paznokieć.

Samice atraxa są nieco większe od samców.

Atrax robustus – występowanie

Ptasznik australijski występuje w klimacie umiarkowanym – subtropikalnym, żerując na skrajach lasów, w ogrodach czy w miejskich parkach. Atrax przebywa chętnie pod kłodami, w szczelinach drzew, między kamieniami, na wilgotnych glebach.

Jego naturalny zasięg ograniczony jest do południowo-wschodniej części Australii, na wycinku od NewCastle do Nowra, Co oznacza, że centralnym obszarem jego występowanie jest Sydney, a więc jedna z największych aglomeracji miejskich Australii.  

Atraks – tryb życia

Ptasznik australijski buduje swoje kryjówki w wilgotnych i osłoniętych przestrzeniach. Dorosłe samce jednak tego nie robią, prowadząc wędrowny tryb życia w poszukiwaniu samic. Samice z kolei prowadzą osiadły tryb życia, pozostając w jednym miejscu do momentu, kiedy warunki otoczenia nie staną się dla nich niekorzystne.

Aktywność pająka przypada na zmierzch i noc. Atraks buduje pajęczyny w kształcie leja, w których czeka na swoje ofiary. Co ciekawe, pajęczyny ptaszników australijskich nie są lepkie, i nie muszą być, ponieważ atrax atakuje błyskawicznie, wciągając ofiarę do wnętrza lejka.

Ptasznik australijska – ile żyje?

Długość życia ptaszników australijskich zależy od ich płci. Samce atraksa żyją bardzo krótko, w porównaniu z samicami, bo tylko 3-4 lata.

Długość życia samicy ptasznika australijskiego może sięgnąć nawet 20 lat.

Ptasznik australijski – rozmnażanie

Samica osiąga dojrzałość w wieku 3-4 lat. Samce, z względu na krótki czas życia dojrzewają znacznie szybciej.

Okres rozrodu ptaszników australijskich przypada na przełom lata i jesieni. Dojrzałe płciowo samice wydzielają specjalny zapach, który wabi samce. Samiec, w czasie kopulacji blokuje swoimi odnóżami samicę, by ta nie mogła go zaatakować.

Samica składa do kokonów ok 100 jaj, których cały czas broni. Okres inkubacji trwa ok 3 tygodnie. Nimfy po wykluciu żyją z matką do swojej drugiej wylinki, po czym opuszczają gniazdo i zaczynają żyć samodzielnie.

Ptasznik australijska – żywienie

Ptasznik australijski żywi się w naturze głównie owadami, larwami i mięczakami oraz małymi kręgowcami – płazami i gadami.

Ptasznik australijski – cena

Możliwość zakupu ptasznika australijskiego w hodowli jest praktycznie niemożliwa w Polsce, ze względu na trudności z importem tego gatunku z Europy.

Atraks – najbardziej jadowity pająk?

Czy atraks to najbardziej jadowity pająk? Zdecydowanie nie, chociaż ptasznik australijski jest bardzo nietypowym pająkiem pod względem swoich właściwości obronnych.

Samiec atraksa posiada 5 razy silniejszą toksynę w swoim jadzie od samicy, mimo że zwykle to samice są bardziej jadowite. Jednocześnie jest to pająk, którego jad nie jest groźny dla psów, kotów czy myszy, a dla człowieka i owszem.

Między innymi z tęgo względu wszystkie opisane przypadki śmiertelnego ugryzienia przez atraxa dotyczą samców. Od 1979 roku, kiedy wynaleziono toksynę nie stwierdza się już śmiertelnych ugryzień.

Zwykle ofiarami padały dzieci oraz starsze osoby. Jad atraxa może zabić dziecko w ciągu trzech dni.

Atraks – ciekawostki

  • Atrax robustus należy do rodziny Hexathelidae, a nie Theraphosidae (ptasznikowate) zatem określenie ptasznik nie jest prawidłowe.
  • Ptasznik australijski to bardzo agresywny gatunek pająka – niemal 95% ukąszeń zawiera jad.
  • Atraks nie potrafi pływać, może unosić się przez jakiś czas przy powierzchni wody dzięki powietrzu, które utrzymuje się między włoskami na ciele, jednak z czasem opada na dno i tonie.

Redakcja

Poznaj inne gatunki pająków

Summary
Ptasznik australijski – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Ptasznik australijski – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Ptasznik australijski, atrax robustus, to rdzenny pająk Australii, który uznawany jest za jeden z bardziej agresywnych gatunków – 95% ataków zawiera jad.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1590

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x