Reklama

Szczotka dla kota – jaką wybrać?

Facebook
Twitter
Szczotki z włosa

Asortyment szczotek do wyczesywania kociego futra jest spory i nie ma jednej, niezawodnej, która odpowie na potrzeby wszystkich kotów. Co warto wiedzieć o szczotkach dla kotów?

Spis treści

Odpowiednia pielęgnacja i dopasowane narzędzie do potrzeb kociego futra pomoże w zapobieganiu tworzenia się kołtunów, sfilcowań oraz wspomoże pozbywanie się martwego włosa w okresie linienia. Wybór odpowiedniego narzędzie do czesania powinien być podyktowany przede wszystkim typem sierści twojego kota.

Pudlówki – szczotki metalowe dla kotów

Pudlówka to rodzaj szczotki dla kota przeznaczony do napuszania sierści zwierzaka. Jednak dzięki swej popularności świetnie sprawdzi się do czesana dla większości kotów. Szczotka taka powinna mieć miękkie metalowe igły usytuowane na poduszce. Zalecane jest, by długość ząbków była dłuższa dla kotów długowłosych niż dla kotów krótkowłosych, dzięki czemu będzie można swobodnie wyczesać wszystkie warstwy futerka kota. Ząbki szczotki są zaokrąglone lub zabezpieczone tak, by nie ranić skóry. Igły powinny być miękkie i elastyczne, ale nie powinny się łamać. Im większego kota posiadasz tym większa powinna być powierzchnia poduszki takiej szczotki.

Szczotki z włosa dla kota

Szczotki z włosa dla kota to narzędzie nienadające się do wyczesywania kociego futra, a raczej do jego pielęgnacji. Włos takiej szczotki powinien być bardzo miękki i równie delikatny. Polecana dla opiekunów kotów długowłosych do nabłyszczania włosa i jego wygładzania. Sprawdzi się również do uniesienia włosa od nasady, by nadać kotu optycznej objętości.

Gumowe rękawice dla kota

Gumowa rękawica z wypustkami przywodzi raczej na myśl masażer niż typową szczotkę i tak właśnie należy ją traktować. Rękawica masuje kota i przy okazji zbiera liniejący włos. Tego typu narzędzie będzie doskonałym rozwiązaniem tylko i wyłącznie dla kotów krótkowłosych. Ich krótka, przylegająca sierść poddaje się wypustkom, które nie mogą być zbyt twarde, by nie zranić skóry zwierzaka, ale i zbyt miękkie, by nie ciągnąć futerka.

Grzebienie metalowe dla kota

Grzebień metalowy to niezbędne narzędzie w domu kotów długowłosych. Tylko on dokładnie wyczesze długi włos i ułatwi rozczesywanie drobniejszych spętań w futerku. Zęby grzebienia nie powinny być ostro zakończone. Rozstaw zębów takiego grzebienia dla kota nie jest bez znaczenia. Grzebienie o rozstawie rzadszym (3 mm) nadają się do rozczesywania mniejszych kołtunów, gęstszy (1 mm) natomiast pozwoli na sprawne i dokładne wyczesanie całego futra. Wśród asortymentu grzebieni dla kotów możemy znaleźć takie, które posiadają obrotowe zęby, które mają za zadanie ułatwić rozczesywanie skołtunionej sierści.

Filcaki dla kota

Filcak to typ grzebienia dla kota zbudowanego z zagiętych ostrzy zamiast zębów. Filcaki różnią się od siebie wielkością, rozstawem i ilością ostrzy. Producenci zalecają stosowanie filcaków przed standardowym zabiegiem wyczesywania oraz po odtłuszczeniu futerka pudrem dla kotów. Rozcinanie większych zbitych kołtunów należy podzielić na mniejsze partie. Przy zakupie tego narzędzie zwracajmy uwagę na ergonomiczną i antypoślizgową rączkę, by zabieg wykonać pewnie i precyzyjnie bez obawy o skaleczenie kota. Filcak stosuje się u kotów długowłosych, mających tendencję do plątania się sierści.

Trymery dla kota

Trymery to narzędzia o wyprofilowanych ząbkach, które przeznaczone są do usuwania podszerstka. Nieprawidłowo użytkowany trymer (zbyt mocno dociskany) może poranić skórę naszego kota, ale także pozbawić go futerka. Najważniejszą zasadą przy użyciu trymera jest umiar i rozwaga. Może on być stosowany przy wszystkich długościach futerka kota, zwłaszcza takich o gęstym podszerstku. Ostrza dobrej jakości narzędzia powinny być ostre i spełniać swoją role przez długi czas. Rękojeść powinna pewnie leżeć w dłoni i być wykonana z gumowych tworzyw o matowym, antypoślizgowym wykończeniu. Szerokość głowicy narzędzia powinna być dobrana do wielkości kota oraz typu sierści (długa lub półdługa i krótka).

 

Redakcja

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
Szczotka dla kota - jaką wybrać? - Zoonews.pl
Article Name
Szczotka dla kota - jaką wybrać? - Zoonews.pl
Description
Asortyment szczotek do wyczesywania kociego futra jest spory i nie ma jednej, niezawodnej, która odpowie na potrzeby wszystkich kotów. Co warto wiedzieć o szczotkach dla kotów?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 717

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x