Reklama

Strach, lęk i fobie – czego boją się psy?

Facebook
Twitter
Typowe objawy strachu u psów

Każdy pies może reagować inaczej na bodźce, których się boi, a zachowania lękowe rozwijają się i zmieniają wraz z kolejnymi doświadczeniami. By ocenić, czy pies się boi musimy poznać jego mowę ciała.

Spis treści

Strach u psa to normalna reakcja na zagrożenie, psi lęk z kolei jest subiektywnym odczuciem, kiedy pies sądzi, że coś złego może się mu wydarzyć. Wywołuje on silne emocje psa.

Jak rozpoznać negatywne emocje u psa?

Strach i lęk u psa są możliwe do rozpoznania przez opiekuna, jeśli ten potrafi odczytywać sygnały, jakie swoim ciałem wysyła pies.

U psów, które odczuwają emocje, takie jak stres albo lęk widoczne jest białko oka. Dzieje się tak, ponieważ zestresowane psy usztywniają kark, a jednocześnie śledzą oczami źródło ich niepokoju np. innego psa.

Pies, który odczuwa ten negatywne stany potrafi unieść wysoko uszu bądź położyć uszy po sobie. U psów z opadającymi uszami ruchy te widoczne są u nasady uszu.

Przestraszone bądź lękliwe psy zaciskają niekiedy wargi, dyszą, stroszą wibrysy, a ostatecznie warczą i atakują. Inne psie odgłosy stresu to szczekanie, popiskiwanie oraz skowyt.

Zestresowany pies może zastygnąć w bezruchu bądź przenosić ciężar ciała na tylne łapy i wycofywać się od źródła lęku/stresu. Sytuacja może być też odwrotna, pies zaczyna być pobudzony i przygotowany do obrony bądź ataku.

Typowe objawy strachu u psów

 • Chowanie się
 • Dyszenie
 • Kulenie się
 • Podwinięcie ogona
 • Nastroszenie sierści
 • Trzęsienie się
 • Oblizywanie się
 • Oddawanie kału i moczu
 • Przesadna czujność
 • Szczekanie, skowyt, warczenie
 • Usztywniona postawa
 • Wysunięcie warg do przodu
 • Wpatrywanie się z rozszerzonymi źrenicami

Fobia dźwiękowa u psa

Około 20% psów wszystkich ras psów cierpi na strach przed hałasem. Głównymi źródłami strachu są fajerwerki i pioruny, jednak strach może rozwinąć się w stosunku do innych dźwięków np. kroplami deszczu spadającymi na dach samochodu w czasie jazdy z psem.

Fobia dźwiękowa u psa może pojawić nagle, np. gdy pies wystraszy się dźwięku przejeżdżającego samochodu. U niektórych psów strach przed dźwiękami rozwija się i narasta w czasie, co skutkuje tym, że psy zaczynają bać się kolejnych dźwięków.

Wiele psów, które cierpi na fobię burzową cierpi również na lęk separacyjny.

Lęk separacyjny u psów

Psy z lękiem separacyjnym nie potrafią pozostać same w domu. Zaburzenie to dotyczy nawet 25% psów domowych. Lęk separacyjny może być wynikiem uzależnienia się od emocjonalnej bliskości z człowiekiem bądź traumatycznej sytuacji, którą przeżył pies pod nieobecność opiekuna np. burzy. Lęk separacyjny może rozwinąć się również u zwierząt, które trafiły do schroniska.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z lekiem separacyjnym przeczytaj PORADNIK: Lęk separacyjny u psa – jak sobie z nim poradzić

Pies czuje strach przed obcymi

Strach przed obcymi, kiedy pies reaguje szczekaniem lub warczeniem to w istocie rodzaj agresji lękowej. Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy pies jest trzymany na smyczy, a zbliży się do niego ktoś obcy lub gdy pies znajduje się na małej przestrzeni i czuje się złapany w pułapkę. Strach przed obcymi wynika najczęściej z braku socjalizacji w okresie szczenięcym psa.

Kynofobia – pies boi się innych psów

Strach przed innymi psami, określany mianem kynofobii może rozwinąć się, gdy pies został zaatakowany przez innego psa lub miał inne negatywne doświadczenia. Niekiedy psy odczuwają lęk wobec przedstawicieli psów jednej rasy, koloru lub rozmiaru. Warczenie, szczekanie i rzucanie się na widok inne psa jest w tym przypadku przejawem lęku, a nie agresji.

Agrofobia – pies boi się różnych miejsc

Lęk przed miejscami publicznymi to rodzaj lęku sytuacyjnego. Przyczyną lęku sytuacyjnego może być zbyt rzadkie wyprowadza psa na dwór i zabieranie psa z domu tylko do tych miejsc, które mogą go przerażać. Lęk może powstać również wtedy, gdy pies doświadczy negatywnego przeżycia w jakimś konkretnym miejscu.

Pies boi się przedmiotów

W zasadzie każdy przedmiot, który przeraził psa może u niego wywołać lęk w przyszłości. Pies może przerazić się kapelusza, który zmienia wygląd opiekuna czy wnoszenia do domu choinki, której nigdy wcześniej nie widział.

Strach idiopatyczny

Strach bez wyraźnej przyczyny to strach idiopatyczny. Psy cierpiące na strach idiopatyczny mogą reagować bezpodstawnym strachem wobec dowolnej rzeczy. Być może wynika to ze skłonności genetycznej.

 

Bibliografia:

M. Becker, L. Radosta, W. Sung, M. Becker, Jak uwolnić psa od lęku, Wyd. Galaktyka, Łódź 2021.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj także porady behawiorystów

Summary
Strach, lęk i fobie – czego boją się psy? | Zoonews.pl
Article Name
Strach, lęk i fobie – czego boją się psy? | Zoonews.pl
Description
Każdy pies może reagować inaczej na bodźce, których się boi, a zachowania lękowe rozwijają się i zmieniają wraz z kolejnymi doświadczeniami. By ocenić, czy pies się boi musimy poznać jego mowę ciała.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 849

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x