Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Sikorka – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Sikorka to niewielkich rozmiarów ptak, częściowo wędrowny lub prowadzące osiadły tryb życia z rodziny sikor (paridae) z rzędu wróblowatych.

pixabay.com/images/id-4751390/

Sikorki to ptaki, które są objęte ścisłą ochroną. To ptaki częściowo wędrowne, które można spotkać również zimą. W Polsce występuje sześć gatunków sikorek.

Spis treści - kliknij strzałkę

Sikorka – opis gatunku

Sikorka to niewielkich rozmiarów ptak, częściowo wędrowny lub prowadzące osiadły tryb życia z rodziny sikor (paridae) z rzędu wróblowatych. Sikorka występuje na bardzo szerokim obszarze Europy, północnych trenach Afryki oraz w strefie ciepłej i umiarkowanej Azji. W górach sikorka pojawia się do 1200 m n.p.m., w wysokich górach nie występuje. Skorki są objęte ścisłą ochroną gatunkową, ale dzięki liczebności ją niezagrożone wyginięciem (poza sikorą białokarkową i sikorką rdzawolicą).

Sikorki w Polsce

Sikorki w Polsce są bardzo licznym gatunkiem ptaka lęgowego. Najliczniej sikorki można spotkać na śląsku, na wybrzeżu bałtyckim i w Karpatach. Sikorki żyją w małych stadach składających się nie tylko z jednej odmiany sikorek, ale w ich skład wchodzą także wróble czy raniuszki. Czy sikorka odlatuje na zimę? Odpowiedz nie jest jednoznaczna, gdyż jest to ptak częściowo wędrowny. Bardzo często pozostaje na zimę w Polsce, wybierając bliskość osad ludzkich. Sikory w Polsce podejmujące decyzję o odlocie robią to z początkiem jesieni, we wrześniu do października.

Sikorka - jak wygląda?

Jak wygląda sikorka? Sikorka to drobny ptaszek lądowo-nadrzewny, stosunkowo mało płochliwy, będący wdzięcznym obiektem obserwacji. Cechy wyglądu:

  • długość ciała sikorek 11-14 cm
  • waga sikorek 6-20 gramów
  • skrzydła sikor są krótkie, ale ogon w stosunku do ciała jest dość długi
  • upierzenie sikorek : białe, brązowe, szare, czarne, żółte, niebieskie
  • pióra sikor: 10 lotek i 12 sterówek, niektóre posiadają czub na głowie
  • dziób sikorek jest krótki i mocny

 

Różne gatunki sikorek odznaczają się innymi cechami charakterystycznymi, np. wyjątkowo dużą sikorką jest sikorka sułtańska mierząca aż 22 cm, ale jest to gatunek niewystępujący w Polsce.

Sikorka gatunki

W Polsce występują różne gatunki sikorek, jest ich sześć. Najbardziej rozpoznawalnym rodzajem sikorek jest sikorka modra i bogatka. Sikorka bogatka zwyczajna jest też najliczniejszym gatunkiem, bo piątym co do liczebności w naszym kraju. Rzadziej występującym gatunkiem w mieście, lecz nadal spotykanym zaraz obok sikorki bogatki i sikorki modrej jest sikorka uboga.

Sikorka bogatka

Sikorka bogatka (Parus major) lub potocznie sikorka niebieska zamieszkuje głównie miasta. Sikorka ta jest największą z występujących w Polsce sikorek i mierzy 15 cm. Sikorka bogatka jest bardzo charakterystyczna: ma intensywnie żółty brzuszek z czarnym krawatem, biegnącym przez środek piersi. Sikorka bogatka ma lśniącą na czarno główkę z wyraźnymi, kontrastowymi, dużymi białymi polikami. Sikorka bogatka ma niebieskoszare skrzydła podzielone w połowie białym pasem (pokrywy naskrzydłowe). Grzbiet bogatki jest szarozielony.

Sikorka modra (sikorka modraszka)

Sikorka modra (Cyanistes caeruleus) także zamieszkuje tereny miejskie. Sikorka modra i bogatka to najbarwniejsi przedstawiciele sikor. Sikorka modra jest zbliżona do sikorki sosnówki, waży 10-12 gramów i ma pięknie wybarwione pióra. Modraszka to ptak z niebieską głową, a dokładniej białą głową z niebieskim berecikiem. Skrzydła modraszki są niebieskawe, zarówno lotki, jak i pokrywy przedzielone są białym pasem. Sikorka modra nosi swego rodzaju maskę, gdyż od dzioba przez oczy biegnie czarny pas, który kończy się na karku. Brzuszek jest jaskrawożółty, przedzielony szaroczarnym pasem. Pas ten zaczyna się pod głową. Sikorka modra zachowuje się też bardzo charakterystycznie, często przy żerowaniu zwisa z karmnika czy gałęzi głową w dół. Jest też niezwykle ruchliwa.

Sikorka uboga

Sikorka uboga (Poecile palustris) to gatunek bliźniaczy do sikorki czarnogłówki, ale nie tak płochliwy. Głównie żyjąca w parkach i ogrodach, a zimą wspólnie witająca w karmnikach razem z modraszką i bogatką. Spotykana także w lasach mieszanych. Sikorka uboga ma 13 cm długości. Sikorka uboga nie ma białej pręgi na skrzydłach, jej upierzenie jest szarobrązowe, płowe. Sikorka uboga ma lśniąco czarną czapeczkę na głowie i mały czarny prostokącik pod dziobem. Poliki sikorki są przyciemnione na brązowo.

Sikorka sosnówka

Sikorka sosnówka jest najmniejszą sikorą, mierzy 11,5 cm.

pixabay.com/images/id-1893165/

Sikorka sosnówka (Periparus ater) zamieszkuje wyłącznie tereny leśne, najchętniej bory z wysokimi świerkami. Sikorka sosnówka jest najmniejszą sikorą, mierzy 11,5 cm. Sikorka sosnówka ma czarną głowę z białym polikiem i wyraźną białą plamą na karku. Sikorka sosnówka ma szaropłowy brzuszek, grzbiet jest ołowianoszary. U sikorki sosnówki występują dwa białe pasy pokryw skrzydłowych, większy i mniejszy. Cechą charakterystyczną, ale tylko w chwili niepokoju jest stawianie przez sikorkę sosnówkę czubka na głowie, który wygląda jak kolec.

Sikorka czubatka

Sikorka czubatka (Lophophanes cristatus) również preferuje tereny leśne. Sikorka czubatka charakteryzuje się oczywiście wyraźnym czubem o czarno-białym wzorze, a wyglądu wojownika dopełnia czarna maska idąca przez oczy i zawijająca się na policzku w kształt litery U lub V. Sikorka czubatka ma umaszczenie płowo-brązowe, ciemniejsze na grzbiecie. Ta sikorka mierzy 12 cm.

Sikorka czarnogłówka

Sikorka czarnogłówka (Poecile montanus), podobnie jak dwie poprzednie sikorki żyje wyłącznie w lasach, najczęściej spotykana w górskich borach iglastych, choć także bytująca w lasach mieszanych. Sikorka czarnogłówka mierzy 13 cm. Sikorka czarnogłówka ma śliniak pod dziobem w kształcie rozszerzającego się trójkąta. Boki głowy sikorki czarnogłówki są białe, tak jak poliki. Berecik czarnogłówki jest matowoczarny i zachodzi na szeroki kark.

Sikorka - ile żyje i gdzie nocuje?

Ile żyją sikorki? Sikorki to ptaki długowieczne, potrafią przeżyć do 15 lat. Warto dodać, że liczebność sikorek jest uznawana za zwyżkową. Niestety głód zimą i silne mrozy wpływają na zmniejszenie populacji w tym okresie. Natura doskonale sobie z tym poradziła. Para w okresie lęgów (dwa razy do roku) potrafi odchować od 6 do 14 piskląt. Wykarmienie ich jest bardzo ciężkie (16-godzinna praca), ale dzięki temu wysiłkowi ptaki odbudowują straty osobnicze po zimie. Jeśli chodzi o to, gdzie nocują sikorki, to najchętniej w dziuplach drzew, ale i szczelinach gzymsów. Budka dla sikorek przygotowana przez człowieka to nie tylko miejsce lęgu, ale i snu ptaków.

Co jedzą sikorki?

Sikorki jedzą owady we wszystkich stadiach rozwojowych od jaj, po poczwarki aż po dorosłe osobniki.

pixabay.com/images/id-5183136/

Sikorki jedzą owady we wszystkich stadiach rozwojowych od jaj, po poczwarki aż po dorosłe osobniki. W menu sikorek występują pająki, ślimaki, chrząszcze i inne bezkręgowce, ale i małe nietoperze. Na okres zim sikorka uzupełnia zdobyty pokarm zwierzęcy nasionami oleistymi, owocami i słoniną serwowaną przez człowieka. Słonina dla sikorek nie może być solona i powinna być wymieniana minimum raz na 14 dni. Aby sikorka zamieszkała w przydomowym ogrodzie musi być on dostatni w pokarm dla sikorek. Czym karmić sikorkę w ogródku? Tym, co zwabia kwiaty, a więc owadami bogatymi w białko. Im bardziej naturalną przestrzeń stworzysz, tym chętniej zamieszkają z tobą sikorki. Do szczęścia sikorki potrzebują dziuplastych drzew, krzewów jagodowych, nasion kwiatów, bylin i traw. Jeśli brakuje naturalnych dziupli, budka lęgowa dla sikorek również się sprawdzi, wystarczy zawiesić ją na wysokości 1,5 m. Warto zapewnić sikorkom także dostęp do wody, w postaci płaskich pojemników, usytuowanych w miejscu niedostępnym dla drapieżników.

Karmnik dla sikorek

Karmnik dla sikorek może przybrać formę zadaszonego domku bez ścian, który zapewni swobodę wlotów i wylotów. Jeśli usytuowany jest w bliskości bloków mieszkalnych dobrze, gdyby w jego otoczeniu rosły krzewy lub drzewa, które stanowić będą schronienie dla sikorek uciekających przed drapieżnikami, np. kotami. Karmnik dla sikorek powinien wisieć na wysokości minimum 1,5 m. Sikorki nie są zbyt płochliwymi ptakami, ale dbaj, by karmnik znajdował się z dala od ulic czy parkingów, miejsce ciche i spokojne zachęci nie tylko do jedzenia, ale i do odpoczynku. Nie zapominaj, że jeśli dokarmiasz sikorki, to musisz to robić systematycznie do końca mrozów, dbać o czystość karmnika i jego zasobność w odpowiedni pokarm dla sikorek.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ptaków

Summary
Sikorka – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Sikorka – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Sikorki to ptaki, które są objęte ścisłą ochroną. To ptaki częściowo wędrowne, które można spotkać również zimą. W Polsce występuje sześć gatunków sikorek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x