Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Papuga nimfa – ile żyje, ile kosztuje, jak oswoić nimfę

Facebook
Twitter
Papuga nimfa – ile żyje, ile kosztuje, jak oswoić nimfę

Papuga nimfa to ptak stadny, który nie powinien żyć sam. Nimfy pozostawione w samotności cierpią, dlatego nie jest to papug dla ludzi, których nie ma często w domu.

Spis treści

Papuga nimfa - pochodzenie

Papuga nimfa (nimphicus hollandicus) to ptak średniej wielkości z rodziny kakaduowatych. Nazwa rodzajowa (nimphicus) czyli nimfa odnosi się do bóstw, a nazwa gatunkowa (hollandicus)do dawnej nazwy Australii -Nowa Holandia.  Nimfa pochodzi z Australii i to tam zasiedla niemalże cały kontynent. Nie spotkamy jej tylko na wybrzeżu. Nimfy są ptakami, które potrafią przemierzać wielkie odległości w poszukiwaniu pożywienia. Nimfy wędrują stadami liczącymi nawet po kilkaset papug.

Jak wygląda papuga nimfa

Dorosłe osobniki papugi nimfy mierzą ok. 30 cm i osiągają wagę 100 gramów. Najczęściej upierzenie tego gatunku wyróżnia się jasnożółtą i szarą barwą, a na niepowtarzalny wygląd nimfy wpływa również postawiony czubek oraz pomarańczowe poliki niczym „wypieki”. Głowa, policzki i czubek u samczyka nimfy są żółte, a u samiczki szare z lekkim żółtym nalotem. Policzki u samca są intensywniej ubarwione – oranżowopomarańczowe.

Żółta papuga nimfa

Klatka dla papugi nimfy

Kupując klatkę dla nimfy pamiętaj o kilku kwestiach:

 

  • klatka dla nimfy powinna mierzyć minimum 80x50x80 cm, ale im większa tym lepiej
  • wybierz klatkę o regularnym kształcie, która da możliwość zagospodarowania „sufitu” na plac zabaw dla papug
  • pręty poziome klatki powinny być rozmieszczone w odległości co 1,6 cm do bezpiecznej wspinaczki
  • żerdzie do siedzenia w klatce powinny mieć grubość od 12-20mm i być wykonane z gałązek brzozy, topoli, klonu, leszczyny, jabłoni lub gruszy

Akcesoria do klatki dla nimfy

Sama klatka dla papugi to nie wszystko, pamiętaj, by znalazły się w niej:

 

  • poidło i karmnik/miska na ziarna i warzywa oraz owoce (należy je umieścić na wysokości żerdzi)
  • piasek na dno klatki
  • sepia lub kostki wapniowe dla ptaków
  • zabawki dla nimf (drabinki na linkach, koraliki, łamigłówki, kołowrotki, huśtawki, kołatki lub można wybrać gotowy plac zabaw, wybieraj zabawki z naturalnych materiałów)
  • budka lęgowa dla papugi nimfy (wys. 30-35 cm, podstawa 20-25cm, wejście średnicy 6-7cm usytuowane po jednej stronie-nigdy centralnie, budka powinna być wyposażona w patyk sterczący z obu stron wejścia)
  • płaski podstawek z wodą do kąpieli (przydatne w czasie lęgów, papuga zwilża jaja mokrymi piórami)

Co jedzą papugi nimfy?

Ptaki nimfy to ziarnojady. Chętnie zjedzą proso, proso senegalskie, owies i kanar, pszenicę, żyto czy skiełkowane ziarno (podawać 2-3 dni od kiełkowania). Ziarna słonecznika, dyni i lnu można podawać w niewielkiej ilości, gdyż są zbyt tłuste i zaburzają absorpcję wapnia.

Polecane warzywa dla papugi nimfa

  • marchewka
  • rzodkiewka
  • papryka
  • seler naciowy
  • ogórek
  • cukinia
  • bataty
  • kabaczki

 

Warzywa te podawaj świeże i surowe.

Polecane owoce dla nimfy

  • porzeczka
  • jeżyna
  • agrest
  • aronia
  • morwa
  • jabłko
  • truskawki
  • banany
  • brzoskwinie
  • czereśnie
  • maliny
  • borówki
  • gruszki

 

Owoce pestkowe podawaj bez pestek, gdyż zawarty w ich kwas pruski jest trujący dla nimf. Owoce w diecie nimf nie są koniecznością, a jedynie miłym urozmaiceniem, które serwujemy sporadycznie. Zawsze sprawdzaj, czy owoce są świeże i nie zawierają pleśni, przed podaniem owoce powinny być dokładnie umyte. W żywieniu nimf nie może zabraknąć sepi – naturalne wapno dla papug oraz białka w postaci gotowanych na twardo jajek lub twarożku bez soli. Produkty te są dobrym źródłem wapnia i warto je podawać papugom raz w tygodniu, a w okresie lęgów codziennie.

 

Czym nie karmić papugi? Produkty zakazane w diecie papug znajdziesz w poradniku: Papuga Żako – gadająca papuga w domu?

Jak się opiekować nimfą?

Jak opiekować się nimfą? To najczęstsze pytanie zadawane przez świeżo upieczonych opiekunów. Poza odpowiednimi warunkami życia ważne jest towarzystwo. Nimfa jako zwierzę stadne nie powinna żyć sama, a gadżety w postaci lustra i własnego odbicia nigdy nie zastąpią jej ptasiego towarzystwa. Lusterka często wywołują zachowania agresywne u papug. Jeśli już decydujesz się na jednego osobnika, to musisz się liczyć z tym, że papudze nimfie trzeba poświęcić czas i uwagę, a to często stanowi problem. Samotna, pozbawiona stymulującego otoczenia nimfa zwyczajnie cierpi i nie powinnyśmy skazywać zwierzęcia stadnego na katusze samotności. Zakup dwóch osobników zdecydowanie wpływa pozytywnie na komfort psychiczny papug. Poza towarzystwem papuga nimfa lubi się wspinać i jest znakomitym lotnikiem. Codzienne godzinne loty są bardzo wskazane, by ptak mógł rozprostować skrzydła nie tylko w klatce. Latanie powinno odbywać się w pomieszczeniu, w którym jest klatka bądź w specjalnej wolierze.

Oswajanie nimfy

Jak oswoić papugę nimfę?

Nimfy to towarzyskie i ciekawskie ptaki. Oswajanie nimfy warto zacząć od podawania pokarmu z ręki. Kolejnym krokiem będzie delikatne głaskanie papugi, która usiadła na ręce, by zjeść podawany pokarm. Jeżeli papuga nie ucieka możesz zacząć głaskać ją od boku, przechodząc, podczas kolejnych sesji aż do głowy.

Ile żyje papuga nimfa?

Papugi nimfy żyją ok 14 lat. Właściwie zaopiekowanie potrafią żyć jeszcze dłużej. Długość życia nimf zależy od warunków, w których żyje (na wolności/w hodowli), dostępności odpowiedniego pokarmu oraz podatności na choroby czy bezpieczeństwa (drapieżniki).

Ile kosztuje papuga nimfa?

Cena nimfy plasuje się w granicach 100-180 zł. Zdrowa, odchowana papuga nimfa tyle powinna kosztować w dobrej hodowli. Nimfy nie należą do drogich zwierząt domowych. Nie poleca się zakupu nimf w sklepach zoologicznych, gdyż nie mamy pewności co do wieku czy stanu zdrowia ptaka, pomimo że cena jest o połowę niższa.

Rozmnażanie i hodowla papugi nimfy

Zapewnienie właściwych warunków bytowych ptakom jest krokiem do sukcesu w hodowli nimf. Nimfy to bardzo przyjazne ptaki i jeśli nie planujemy rozmnażania nimfy to mogą one żyć w towarzystwie innych ptaków. Nawet mniejsze osobniki nie muszą obawiać się nimf. Nimfy jak każde papugi żyją stadnie czasem nawet w okresie lęgowym nimfy nie odcinają się od stada, dlatego nimfa nie powinna żyć jako jedynak. Papuga ta jest niezwykle towarzyska, a brak kontaktu z innymi ptakami sprawi, że samiec nimfy może stać się agresywny, a samica nimfy pogrąży się w smutku. Okres lęgowy u nimf przypada na wiosnę, a wolierę warto zaopatrzyć w budkę lęgową w końcu kwietnia. Papuga w wieku 1,5 roku jest gotowa do rozrodu. Koniecznością jest zapewnienie samicy odpowiedniego żywienia bogatego w wapń, witaminę D3 i fosfor. Jeśli zabraknie ich w diecie może dojść do odwapnienia kości nimfy oraz do narodzin jaja o miękkiej skorupce. Pisklęta nimf mogą być narażone na krzywice, deformacje nóg i śmierć. Samiec nimfy jako pierwszy dokonuje oględzin budki, jeśli ją zaakceptuje przywołuje samicę gwizdaniem. Samica nimfy składa od 3 do 7 białych jaj, a bardziej doświadczone papuzie matki nawet 9 jaj. Pierwsze pisklęta nimf wykluwają się po 18-20 dniach i ważą zaledwie 6 gramów, a po 4 tygodniach młode zaczynają opuszczać budkę lęgową. Nimfy jako rodzice są niezwykle troskliwi, jaja wysiadywane są wspólnie, a ojciec karmi młode nawet do siódmego tygodnia życia. Od 8 tygodnia młode trzeba przenieść do osobnej woliery. W środowisku naturalnym nimfy rozmnażają się po nastaniu pory deszczowej, a obowiązek wysiadywania jaj spoczywa na obojgu rodzicach – samiec w dzień, samica przejmuje wartę nocą.

Jak rozpoznać płeć nimf?

Płeć papug nimf jest łatwo określić, ale tylko gdy są one szaroupierzone i mają określony wiek. Wyraźny dymorfizm nie jest dostrzegalny, co oznacza, że po wyglądzie określenie płci nimf jest bardzo trudne. Do 6 miesiąca życia zarówno samiec, jak i samica wyglądają podobne. Pióra samca i charakterystyczny żółty czub wybarwia się po pierwszym pierzeniu. Wybarwienia kolorystyczne samców mają intensywniejszą barwę niż u samic. By być pewnym płci naszego ptaka można wykonać badanie DNA, które da 100% pewność co do płci nimfy.

Czy nimfa potrafi mówić?

Tak, papużka nimfa potrafi nauczyć się powtarzać zasłyszane słowa czy krótkie zwroty. Młode samce papug nimf szybciej (około roku) i chętniej uczą się powtarzać także różne dźwięki i melodie, co nie oznacza, że samice tego nie robią.  To czy nimfa zacznie mówić zależy wyłącznie od zaangażowania opiekuna. Opiekun jest traktowany przez papugi jako część stada i z nim także się komunikują. Papugi nimfy potrafią dopominać się o towarzystwo opiekuna i z pewnością będziesz o tym wiedzieć. Nimfa zaczyna nawoływać opiekuna krzykiem i podnosi głos, gdy się nie pojawiasz. W identyczny sposób nimfy nawołują się i ostrzegają przed niebezpieczeństwem w naturalnym środowisku. Porównując dźwięki papugi nimfy, a papużki falistej choć rozmiarami różnią się znacznie, to papużka falista w starciu intensywności wydawanych odgłosów przekrzyknie nimfę. Jeśli chcemy słuchać dźwięcznego śpiewu nimfy warto przemyśleć czy papużka falista jest dla nich odpowiednim kompanem.

Redakcja

Chcesz się dowiedzieć ile lat żyją papugi?

Summary
Papuga nimfa – ile żyje, ile kosztuje, jak oswoić nimfę | Zoonews.pl
Article Name
Papuga nimfa – ile żyje, ile kosztuje, jak oswoić nimfę | Zoonews.pl
Description
Papuga nimfa to ptak stadny, który nie powinien żyć sam. Nimfy pozostawione w samotności cierpią, dlatego nie jest to papug dla ludzi, których nie ma często w domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ppppp
ppppp
4 miesięcy temu

dzięki

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x